Milyen mangát olvasol mostanában?

Minden téma, ami Japán képregényekkel kapcsolatos
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

D.Gray-man 219.

Nem tudom, érdekel-e ez itt még valakit rajtam kívül, de három év után végre folytatódott a manga. :D Kaptunk 60 oldalt és elvileg most már rendesen (értsd: kb. háromhavonta :dirr:) fogunk kapni ugyanennyit. :) Az mondjuk picit gáz, hogy továbbra is annyi történik 60 oldalon, mint amennyi korábban történt 20-25 oldalon (amikor még hetente futott ez a cucc az "ősidőkben" :dirr:), de én is, meg a többi fan is kb. úgy van vele, hogy már ez is mindegy, csak lehetőleg még azelőtt legyen vége a sztorinak, hogy unokáink lennének... :dirr: Az eksönt mondjuk továbbra is feltűnően kerüli Hoshino, szóval három éve ott hagytuk abba, hogy a Gróf és Allen ismét szemtől szemben állnak és a Gróf ultra pipa, mindenki számított rá, hogy itt azért lesz valami (ha nem Allen révén, akkor valaki beleavatkozik a harcba, vagy ilyesmi), ehelyett kaptunk egy flashbackkel ötvözött ölelkezést, amit picit túl is húztak szvsz. (Mármint ha háromhavonta van 60 oldalad egy sztori mesélésére, akkor abból a 60-ból nem kéne kb. 10-et arra fecsérelni, hogy két karaktert mutatsz különböző szögekből, ahogy egymást ölelik és mosolyognak... ^^") Na, viszont a sztori ettől függetlenül is haladt rendesen, eléggé fontos infó derült ki ismét egyik-másik karakterről (direkt nem írom le még fehérben sem, tessék olvasni, mert még mindig jó :D), szóval összességében elégedett vagyok, meg igazából már annak örülök, hogy ez az egész sorozat nem ment még a levesbe mangakástól-mangástól-mindenestől. (Annyi kihagyás volt benne indulásától mostanáig, hogy valami "B-mangánál" simán el tudnám képzelni, hogy mindenhonnan kidobják a rajzolóját, aztán mehet Isten hírével, ahová akar... ^^") Csak most már tényleg tartsák is ezt a háromhavi tempót, ne az legyen, hogy 2-3 fejezet múlva bemondják megint, hogy "folytatjuk...majd valamikor".
Kép
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Végre megszereztem a Dezsnyót mangót igazi, papíralapú kiadásban, és a szabadságom alatt végig is olvastam. Anno 2008 körül egyszer már lenyomtam, de jó volt most újra, kézben tartva olvasni ::^_^:: Aki esetleg csak az animét látta, annak javasolni tudom hogy essen neki a manga 2. felének, mert sokkal-sokkal másabb, alaposabb... jobban ki van fejtve mint az animében. Light ha lehet, itt még gonoszabb (ZSENIÁLIS karakter :cool: ) Mello szerepe is más, sokkal fontosabb, Near is másképp jön rá dolgokra (hogy Light Kira, hogy miként választotta ki Mikamit, stb...) és a vége ugye... Nem spoilerezek, de ezt már kibeszéltük Titkossal (az anime vége nekem továbbra is jobban tetszik, az indokaim ismertek :D ). Ha az anime nem 12 ep-be akarta volna belepréselni a manga 2. felét, hanem ugyanúgy megkapja a 25 részt, akkor nem lett volna érezhetően összecsapottabb, mert a mangában kb. 6-6 kötetre van bontva. Szal jó a DN manga, olvbassátok.

Lassan szintre hozom magam Shingekiből is, úgy egy éve olvastam utoljára, azóta már van pár új fejezet, ráadásul eléggé cliffhangernél hagytam el.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Dungeon Meshi (Ízletes Dánzsön)
10/10
Egy kalandozócsapat élelmiszer nélkül vág neki egy földalatti labirintusnak (dungeon, na), azon az alapon, hogy ha a szörnyek meg tudnak élni benne, akkor ők is össze tudnak szedni elegendő ehető matériát. Miután az első szinten összeszednek egy törpe szakácsot/túlélőművészt, beindul a kaland, ahogy végigeszik magukat az összes szinten, miközben fény derül olyan kérdésekre, hogy ehető-e az élő páncél, etikus dolog-e emberszabású dolgokat (goblin, zombi stb.) fogyasztani, vagy hogy hogyan szeletelhetünk és süthetünk húst halálcsapdák segítségével.

Spirit Circle
9.5/10
Ebben a mangaszerzőben (Mizukami Satoshi) azt szeretem, hogy mindig fejlődik, és hogy a a mangái mindig parodizálni/feszegetni próbálják a kliséket - ez a kettő együtt jó hír és esély, hogy előbb-utóbb nagy alkotás sülhet majd ki belőle.
A Psycho Staff még inkább gagyi & fájdalmas paródia volt; a Wakusei no Samidare már szerethető, személyes kedvencnek esélyes (ha nem is hibátlan) alkotás. A Spirit Circle eddig a legkiforrottabb munka tőle, amibe bele tudnék ugyan olykor kötni, de összességében egy kiemelkedő, díjakra érdemes cucc.

Összefoglaló: iskolás srác találkozik tsundere lánnyal, aki kijelenti, hogy ősellenségek és el fogja őt pusztítani. (mármint a fiút) A srác szert tesz egy lány alakú mágikus segítő útján (hú, de klisének hangzik eddig...) a spirit circle (szellemkör) nevű tárgyra, amine a segítségével újranézheti az előző életeit és rájöhet, vajon miért utálja ennyire az ismeretlen lány?

Ebből nem csak egy korokon és reinkarnálódásokon átívelő rivalizálás története kerekedik ki (amit a szereplők ősei -amikor éppen rájönnek- több-kevesebb sikerrel próbálnak megállítani), de lassan a múltbeli korokból elmegyünk egy elképzelt jövő felé, amiben az emberiség különféle eszközökkel próbálja megfejteni a halál és a lélekvándorlás titkait, sőt, még a Föld, nem, a világ sorsa is a hőseink kezében lehet. Mi meg kapunk egy kellemes mesét school anime elemekkel arról, hogy az ember sorsát mi kellene szabja meg: a végzet, az ősök, a társadalom, a kötelesség...? vagy önmaga valamilyen formában (ez ugye a kontraszt a múltat szem előtt tartó leányzó és a múltat elutasító "vagyok, aki vagyok" típusú srác között), a lélekvándorlás ötletéből adódóan enyhe vallásos színezettel (ha hibát akarnék felhozni, talán ez lenne az, hogy a halandósággal kapcsolatos sok komoly kérdés leegyszerűsödik, hiszen az újjászületésekkel a "természetes rend" adott, na de ez mese, meg nem is 30+ éveseknek íródott, szal kár lenne ezen túlzottan fennakadni).
Én nagyon várom a folytatásokat.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Seshiji o Pin! to - Shikakou Kyougi Dance-bu e Youkoso
11/10

Társastáncról szóló manga.
Olyan aranyos a két kölyök főhős, és a manga annyira pontosan írja le az összes nehézséget, amivel én magam szembesültem a saját táncóráim során, és úgy izgulok a hősökért, hogyan adhatnék rá mást, mint maximális pontszámot?

Ha te személy szerint nem táncoltál, akkor megnyugtathatlak, hogy kb. így néz ki a gyakorlatban is a dolog,
ha meg igen, akkor valószínűleg te is úgy elolvadsz majd rajta, mint én.

Max. akkor lehet unalmas, hogy ha tényleg semmi érdeklődésed nincs a tánc iránt, na de akkor miért olvasol ilyen témájú mangát. :D (ahogyan ez elmondható bármilyen sport/orvosi/stb. témára)
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Vree írta:...
Vree, nagyon érdekesek a mangaajánlóid, mindig lementem őket a Mangafoxos könyvjelzőim közé. Persze az lenne a legjobb, ha el is kezdeném őket, de remélhetőleg azt sem "kell" nagyon sokáig halogatnom. :) Gondoltam csak reagálok már rá, nehogy azt hidd, hogy az üres éternek írsz. :)
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Köszi A.M.Ny. :D

Jitsu wa Watashi wa
8/10
Igen nagy marhaság ez, fiaim. Azzal kezdődik, hogy a főhős fiú rájön, hogy a lány, aki tetszik neki, valójában vámpír. Ennek ellenére randizni kezd vele, amit rossz szemmel néz az exbarátnője, aki titokban földönkívüli; meg a gyerekkori barátnője, akit egy szerencseisten szállt meg; egy kémkedő farkasember, akit a lány apja küld rájuk; és a lányunokájuk, aki a jövőből tért vissza; továbbá a suli igazgatónője aki maga a Sátán; valamint...

Szóval ahogy a cím is sugallja (Jitsu wa Watashi wa = "valójában én ... vagyok"), a kretén szörnyekkel telizsúfolt baráti kör a fő humorforrás. Az egyedibb rajzstílus és a vizuális humor hatékony alkalmazása ezen túl az, ami kiemeli a mangát a szokott 12-1-tucat románc/természetfeletti/humor/fanservice/hárem posványból, ahová igazából való, illetve hogy hál' istennek az említett alkatrészekből a humor oldal dominál. Azért magas színvolnalra nem kell számítani, de a bombaszerűen dobált képtelen eseményeken azért lehet nevetni. (Még ha -némi önvizsgálat után- ez inkább a jó tálalásnak köszönhető is, mint az írónak.)
Anime is készült belőle (ami idén Júlistól, heti adagokban sugároz), ami ugyan hűséges és élvezető, de jellegéből adódóan még kevésbé különböztethető meg az említett tucattermék kategóriától.

Személy szerint az utóbbi nem hoz lázba (talán nem is vagyok nagyon "animés" :p), de a mangát követem fogom, ha másért nem, a példaértékű vizuális elbeszélés tanulmányozása miatt. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vree 2016.01.14. 19:56-kor.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Happiness (OSHIMI Shuzo):
Elég sztereotíp vámpír mangaként kezdi, az összes szokásos klisé felvonul:
főhős az osztály kiközösített bullying victimje
letámadja egy vámpír az éjjeli utcán, ő is vámpír lesz
új menő erejével visszatámadja a főbunkót, főbunkó lesz az új bully áldozat, főhős persze megmenti, mire máris ő az új BFF-je
majdnem letámad egy csöndes lányt, aki a barátnője lesz

Szóval eddig klisé volt, de aztán úgy a 10. fejezet környékén kezd beindulni /komolyodni a dolog és most a 12. táján jó esélyt látok, hogy érdekes történet kerekedhet ki belőle.
A rajzok színvonala magas, a stílus + témaválasztás ill. a szereplő-szereplő kapcsolat fókusz a "Lament of the Lamb"-ot idézheti (csak persze a nihilista cselekmény nélkül). A "Birdmen" volt a közelmúltban hasonló témájú (bár az egy jóval könnyedebb sztori), vagy a Parasyte anime...mind1 nem sorolom ide az összes vámpír animét, az alapfelállás rendszerint ugyanaz.

Ja és egy 14+ karikát ráraknék, mert a tiniélet velejárói azért megjelennek.
Havi manga, szal hacsak nem buksz nagyon a témára, elég lesz 1-2 év múlva ránézni :p
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: scineram »

Én is szeretem Shuzo műveit. Az animéből kiindulva az Aku no Hanát, majd a Boku wa Mari no Nakát kezdtem olvasni.
Jók a témái, és a rajzolását is bírom. Remélem minél többre sort tudok keríteni.
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Delusional Love:
Megmondom mi tetszik nagyon ebben. Nem a fő cselekmény; az a klasszikus Lolita-történet a tanárról, aki kapcsolatba keveredik a pszichológiailag zavart/erotomán diákjával. És ha már manga, akkor természetesen a lány legyen yandere stalker.
De nem ez a lényeges rész.

A megdöbbentő rész a főszereplő, aki:
- állásban van
- boldog házasságban él
- 1 gyerekük van, akivel ténylegesen foglalkoznak is
- a feleség nem elsősorban házimunkával foglalkozik, és megvannak a maga igényei, amikről viszont a pár különösebb probléma nélkül megegyezik
- amikor a főhős gyanúba keveredik, a feleség nem ugrik rögtön hirtelen következtétesekre és nem rohan el
- amikor veszekednek, nem dől össze a világ a következő részig
- a főhős tanári feladatokat konkrétan ellátja
- problémával szembesülve elvárható, értelmes döntést hoz

Nézem, hogy mangát olvasok egyáltalán? Nem lehetne a főhős otaku, vagy az állást utolsó esélyként megszerző örök vesztes, vagy a munkában meghasonlott öngyűlölő álmodozó? Nem lehetne kövér, ronda, öregedő, higéniát nélkülöző pasas? Esetleg titkolt lolicon, ami a cselekmény mellett fel se tűnne? Nem lehetne döntéseiben az író által kivetett csalira gondolkodás nélkül vakon ugró idióta? Hol marad az alsónemű-fétis, a kukkolás, az önkétlen diákokra gerjedés? Nehogy már röhögtess, hogy egy normális emberi lényről kell itt olvasnom, aki ráadásul még sikeres is? Követelem, hogy elbaszott az otaku olvasó azonosulását segítő szörnyekről olvashassak!
10/10 would rage again

Amúgy nem is értem, ezt a boldog házasság témát miért nem erőlteti jobban a mangaipar, a maga jogán ez éppolyan legitim ábránd, mint a főiskolai románc.
Már csak közönségszolgálati alapon is megérné az olvasónak ehhez csinálni kedvet, nem a furry lolik megerőszakolásához.
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

:goodpost: Újabb Vree-féle mangaajánló = újabb elem Nyul Plan-to-read listáján!
Vree írta:Nehogy már röhögtess, hogy egy normális emberi lényről kell itt olvasnom, aki ráadásul még sikeres is?
:LOL:
De ha befuccsol a manga, akkor az emiatt lesz. :(
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Vree írta:Nézem, hogy mangát olvasok egyáltalán? Nem lehetne a főhős otaku, vagy az állást utolsó esélyként megszerző örök vesztes, vagy a munkában meghasonlott öngyűlölő álmodozó? Nem lehetne kövér, ronda, öregedő, higéniát nélkülöző pasas? Esetleg titkolt lolicon, ami a cselekmény mellett fel se tűnne? Nem lehetne döntéseiben az író által kivetett csalira gondolkodás nélkül vakon ugró idióta? Hol marad az alsónemű-fétis, a kukkolás, az önkétlen diákokra gerjedés? Nehogy már röhögtess, hogy egy normális emberi lényről kell itt olvasnom, aki ráadásul még sikeres is? Követelem, hogy elbaszott az otaku olvasó azonosulását segítő szörnyekről olvashassak!
10/10 would rage again
NYERT! :D XDDDD
Vree írta:Amúgy nem is értem, ezt a boldog házasság témát miért nem erőlteti jobban a mangaipar, a maga jogán ez éppolyan legitim ábránd, mint a főiskolai románc.
Már csak közönségszolgálati alapon is megérné az olvasónak ehhez csinálni kedvet, nem a furry lolik megerőszakolásához.
Való igaz, de gondolom ez szintén azzal állhat kapcsolatban, hogy az otakuk alapból nem szeretik a felelősséget. (Most itt a "valódi", hardcore japán otakukra célzok, mert ugye a szó eredetileg egy megvető jelző, csak a hülye nyugati fanok vették magukra, mint "büszkeségi címert".) Szal ha már attól visszariad, hogy mondjuk hús-vér nővel kezdjen, mert "a 3D-s nők mind kurvák!" és hasonló "megmagyarázások", amiket maguknak mondogatnak, akkor még csak az kéne, hogy frigyre is lépjenek bárkivel, hiszen az még ennél is "durvább". :D Ha megnézed, eleve a szerelmi kapcsolatok is nagyrészt úgy vannak megírva ezekben a cuccokban, hogy totál hiteltelenek, a csaj beleszeret a MC-be, mert "csak", anélkül, hogy a fazon előtte bármit is tett volna érte. (Vagy valami teljesen átlagos hülyeséggel magyarázzák meg a dolgot, pl. "a lány beleszeretett, mert a srác vett neki egy szendvicset, amikor neki épp nem volt pénze, de már nagyon megéhezett". :dirr:) Hozzáteszem, azért dating simekben, vagy ilyen jó hosszú háremcuccok végén van, hogy bevállalják az írók, hogy valakit elvegyen a srác, de általában ez is tök röhej, mert vagy esküvő után vége is a cuccnak (tehát pont abból nem látunk már semmit, ami ezután jönne, amiről most te is írtál), vagy pedig még a házasságot is elbarmolják/elvicceskedik és mondjuk csinálnak valami 10 csajos háremesküvőt, ahol a sráchoz gyakorlatilag az összes hozzámegy egyszerre. :dirr: Illetve sajnos a mangának elsősorban nem "propaganda", hanem igénykielégítési célja van és ha a közönséget nem a házasság, hanem furry lolik megerőszakolása érdekli, akkor bizony arról fognak mangákat rajzolni. ^^" Persze egyetértek azzal, hogy legalább próbálkozniuk lehetne, de ehhez meg már "balls of steel" kellene egyes mangakáktól, mert nem egy olyan példát tapasztaltak már korábban, hogy pont azért nem volt egy cucc sikeres, mert szakítani próbált a berögzül marhaságokkal.
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Nem tudom, milyen antológiában fut ez a cím, de azért mangát nem csak vérotakuk olvasnak, hanem egy jelentősen nagyobb közönség, szóval közöttük simán van olyan, aki normális családi életet él. Sőőőt, gyanítom, hogy vannak mangák ilyen témával, de egyik scanlator-csoport sem találja elég érdekesnek ahhoz, hogy foglalkozzanak vele. Tuti sokat szórnak ki, de sajnos minden ilyen jellegű statisztikám hasraütésből és misztikus megérzésből származik. :(
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

A mordályos nyul írta:Nem tudom, milyen antológiában fut ez a cím
A Young King OURs GH-ban futt, talán ismerős lehet, mert a testvér lapjában a Young Kingben olyan címek mentek mint a Helsing, vagy Trigun Maximum. A GH annyival másabb, hogy ebben a kiadványban fogalmazzunk így már igen csak felnőttes témák kerülnek górcső alá, akár történetileg akár cselekményileg.

Ahogyan utána néztem én már ismertem Nakamura Uzuki-t, de a rajzstílusa nekem nem jött be.

Egyébként meg ilyen boldog család témában nekem még a Catrin által javasolt - és megnézett - Itazura no Kiss, ugrik be leginkább.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Kiss My Ass: 9.9/10
A gyanús cím ellenére abszolút korrekt manga, aminek a központjában az ARANYÉR áll :P
Mindkét főhős ugyanis ettől szenved, és az hozza össze őket, hogy a női főszereplő még hozzá amatőr proktológus.

Eleve vicces, de (ez az igazi poén) mellékesen teljesen ismeretterjesztő jellegű, részletes tanácsokkal a széklet megfelelő keménységének elérésétől a műtéti beavatkozások leírásáig. D

Közben ilyen mondatok hangzanak el:

"Ne rohanj el! Nem is érdekel, hogy mi fog történni a seggemmel?"
"Tévedtem...Ez a lány nem egy angyal, hanem egy anális démon!"
"Tedd amit mondok, megértetted, Keményszar-kun?"

Csak 12.5 fejezet, de garantált ennyi alatt is a röhögőroham.

Jitsu wa Watashi wa 109. fejezet:
Visszamenőleg adtam +1 pontot ennek a mangának, mert ez nagyon jó volt. :) Asszem ez teljesen meg fog feleni nekem kedvenc futó humoros mangának, amíg a D-Frag újra frissülni nem kezd.
A mordályos nyul írta::goodpost: Újabb Vree-féle mangaajánló = újabb elem Nyul Plan-to-read listáján!
Köszönöm, köszönöm, igyekszem majd jelölni a különbséget a "must read" és a "beleolvastam és írtam rá egy reagálást, de nem folytatnám" között.
A fenti Lolita manga pölö amúgy általában nem nagy szám, hacsak nem a yandere/tanárxdiák/NTR fétis a zsánered, csak meglepett, hogy él még mangaka, aki képes életszagú szereplőt is néha írni.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Mahou-Shoujo-Nante-Mou-Ii-Desu-Kara
8.1/10

Teljesen korrekt komikus manga. Abszolút szimpla mágikus lány klisé-paródia.
Az idegesítő kabalaállat próbálja tanítgatni a lányt, aki inkább élné a maga életét.
Semmi bonyodalom vagy dráma, csak slice of life.
Teljesen paszol a Nichijou, Lucky Star, K-On stb. által kijelölt "cuki kislányok cuki vicces dolgokat csinálnak" vonalba.

A 2016-os évre animét is kapott, az eddig kijött 1 db epizód alapján kivágták a poénok felét és betoldottak helyette dupla annyi moeblob tartalmat.
Ja, és: az anime epizódonként csak 4 és fél perc.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Junchi írta:Boku Dake
Köszönöm a tippet, már olvasom. ;)

EDIT:
"Amikor utoljára láttam az arcát, fekete keretben volt. Mint rendesen, most sem nézett a szemembe."
xD
dis gun b gud

EDIT 2:
Még mindig jó, de kicsit csalódott vagyok, hogy nagyon elment időutazós irányba. :3

Kawaii Joushi o Komasaretai
Fagyos főnökasszony x laza beosztott ship
Nem nagy szám, de aranyosságnak elmegy :)
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Arra gondoltam, csinálok egy másfajta listát: olyan mangákról fogok írni, amikkel NEM voltam maradéktalanul elégedett :)

Tőlem nyugodtan meghalhatnának az ismeretlenségben persze, de tessék. :p

Árnybíró -> HAHA! nem vártátok, mi? Na ez kb. a Guts-féle byroni hős (büszke, cinikus, bosszuúálló stb.) ROSSZUL csinálva. A manga hősök gyakran kapnak igazságtalanul nagy ajándékokat a cselekmény-istenektől, és érdekes téma lehetne, hogy mi van, ha valaki ezt önzően használja. Amikor viszont a mangaka nem veszi észre, hogy ez történik, vagy komolyan megpróbálja beadni neked, az irritáló.
Emlékszem, evvel a sztorival ott szakítottam, amikor a "hős", akinek eleve mindenféle szuper démoni ereje van, meg a szerencsétlen hülye szajhája is megmenti a rongy életét és csak pofont kap cserébe, nekiáll előadni, hogy a parasztok miért nem segítenek saját magukon, ahogy ő teszi...Jajj.

Koe de Oshigoto! -> Nem tudom elhinni, hogy ebből még anime is készült. :p
Egyszerűen vállalhatatlanul etikátlan, ahogy a kiscsaj szexiparba kényszerítését a szerző megpróbálja eladni neked. Valódi gyöngyszem.
Olyan szinten hímsoviniszta az egész, hogy az valami brutális.
De hát ez történik, ha inkább loli hentaiban jártas szerző (nézz utána) megkísérel mainstream mangát írni.

Minden fejezet egy újabb csúcspont:
- azzal kezdődik, hogy a kiscsajt a nővére hívja,hgy szálljon be a pornójátékcégébe mint szinkronhang.
A kicsi baromira nem akarja, de erre a szerző nekiáll érzelmileg zsarolni , hogy a nővére mi mindent tesz érte, pl. most vett neki valami vacak szülinapi ajándékot, amíg bele nem megy a dologba.
- Kiderül, hogy a kiscsaj elélvez, ha túl sok pornót néz. A nagy testvér reakciója: "Csúcs! Akkor majd hagyjuk, hogy elélvezzen a stúdióban, és sokkal valósághűbb lesz a szinkron."W.T.F.
És nem, egészen komolyan ez a csaj "szuperképessége" a manga hátralévő részére.
Még jobb: amikor nem tudja produkálni, akkor az idősebb pasas ujját szopogattatják vele, hogy működjön a dolog...neee
- az idősebb szinkronszínésznő (ő a szalmabáb-karakter) megkérdőjelezi, hogy helyes-e egy kislányt ilyesmire kényszeríteniük.
Mire a férfi szereplő lelövi egy hülye sztorival, hogy a nőknek boldogoknak kéne lenniük, hogy egyáltalán fel bírnak izgatni egy férfit. (dupla w.t.f.)
- A kiscsaj mindig elmondja, hogy hogy utálja a munkát (ami nem zavar láthatóan senkit), de a szerző elhinti, hogy titokban élvezi.
Nem vagyok benne biztos, hogy helyes-e egy olyan üzenet, hogy minél jobban ellenkezik valaki, annál inkább élvezi, pláne egy ilyen kontextusban.
- Kiscsaj megörül, hogy valaki megvette a játékát...Tudod, hogy mire fogja használni? xD De erről nem történik említés.
- Az érzelmi érdekeltség (love interest). Ó jaj. Beraknak egy puhány balfácán srácot, és a szerző elkezdi vadul shippelni őket, na nem azzal, hogy bármi vonzó van benne, vagy hogy nem kb. zéró dolgot tesz a csajért. Ugyanazzal a szxr taktikával, mint az 1. fejezetben: hirtelen elkezdi az összes osztálytársa nyomatni a csajnak, hogy milyen remek kölök a srác stb., könyörgöm MIÉRT? Ha én nem találtam semmi értékelhetőt benne, kétlem, hogy kritikusabb tinicsajok szemében hirtelen ő lesz a pálya ásza.

Wolfsmund -> Szereted látni, ahogy egy valódi rohadék minden gonosztettet meg tud úszni? Élvezed, amikor a pozitív szereplők rossz sorsra jutnak? Akkor imádni fogod ezt :p

Onani Master Kurosawa -> véletlen találtam tegnap, és hamar be is fejeztem, de elég csalódott vagyok. :p
Amúgy a klasszikus "bűn és bűnhődés" történet a beismerés és a vállalt büntetés megtisztító erejéről, amiről mondjuk nem sikerült meggyőznie, de amúgy a rajzolás rendben van, kivéve, hogy sehol nincs letisztázva (ez egy ceruzarajzban megcsinált darab), de azért van benne sok rész, ami jó.
Ami inkább zavar, az az, amit a női vezető karakterrel csinál.
Szóval hősünk kvázi Light Yagamiként indul és Kyonként végzi (nem vicc, még utalnak is erre), akinek az a hobbija, hogy tanítás után a női mosdóban maszturbál (innen a cím). Nem messze tőle ül egy csaj, akit 4 éven át folyamatosan terrorizálnak az osztálytársai, mire a srácot használja, hogy megbosszulja magát, és a srác mint valódi ondónindzsa otthagyja a spermáját sorozatban több osztálytárs ruháján. ha-ha.
De a srác beleesik az egyik osztálytársnőjébe, megbánja bűneit, nyilvános beismerést tesz, felvállalja a várható következmény zaklatást, sőt még össze is jön az egyik ex-bully csajjal...
...na és itt jön a cumi: a kiscsaj ellenben marad szekatúraáldozat, zéró karakterfejlődéssel vagy saját sztorival, kb. csak egy báb, hogy mutassa, hogy lám, Ő képes volt megváltozni, te meg neeem...
...de basszus, még a legvégén is, mikor a srác elvileg mér "tiszta" és megtanulta leckét, továbbra is ott ül a csaj mellett, és figyeli, ahogy az osztálytársak kínozzák.
Basszus, amilyen szxrul megírt szereplő szegény csaj, annyira igaz, hogy: mi a francért ne lenne bepipulva az osztálytársaira, mikor azok a kisujjukat se mozdítják érte még az -elvileg- szimpatikusak se?
Nekem ebből marhára nem az jön le, hogy "kívánd Jézust, kívánd a változást", hanem hogy "fa@zikám, nem esik le, hogy talán azért olyan keserű szegény kölyök, mert kivan a szívatástól? mozdulj már meg egy pillanatra".
És jön az émelyítő jelenet, amikor az immár sikeres srác hős megmentőként elmegy a csajért (aki kb. azóta is izolálva él) hogy elcipelje az osztálytalálkozóra és igen, csak az első lépés a nehéz, és virágok és kilépünk a fénybe és...
...basszus, mi a f@&#ért akarna olyan arcokat látni, akikről kvázi csak rossz emléke van? Szal itt egy baromi ngy victim blaming alakul ki a végére.
Mondjuk ezen nem akadtam ki különösebben, csa simán megjegyeztem magamban, hogy ügyetlen az író.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vree 2016.01.19. 22:49-kor.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Vree írta:Árnybíró -> HAHA! nem vártátok, mi? Na ez kb. a Guts-féle byroni hős (büszke, cinikus, bosszuúálló stb.) ROSSZUL csinálva. A maga hősök gyakran kapnak igazságtalanul nagy ajándékokat a cselekmény-istenektől, és érdekes téma lehetne, hogy mi van, ha valaki ezt önzően használja. Amikor viszont a mangaka nem veszi észre, hogy ez történik, vagy komolyan megpróbálja beadni neked, az irritáló.
Emlékszem, evvel a sztorival ott szakítottam, amikor a "hős", akinek eleve mindenféle szuper démoni ereje van, meg a szerencsétlen hülye szajhája is megmenti a rongy életét és csak pofont kap cserébe, nekiáll előadni, hogy a parasztok miért nem segítenek saját magukon, ahogy ő teszi...Jajj.
Én ezt megértem amúgy, igazából én szimplán olvasás közben úgy voltam vele, hogy "Hasonló a sztori/karakter, mint a Berserk/Gatts? Igen. Szórakoztatóbb annál? HÁMINTÁLLAT!!!444!" Szal nem filóztam azon túl sokat, hogy amúgy vajon pszichológiailag mennyire visszatetsző, vagy álságos Munszu pofázása, egyszerűen jókat röhögtem a mangán. XD (Igazából így belegondolva sokszor nekem is olyan érzésem volt, hogy ő sem beszél ám teljesen őszintén, csak szereti leosztani a sok átlagembert maga körül... XD) Szóval erről most túl sok billentyűzetkoptatást nem is csinálnék, mert úgyis vannak itt nálam nagyobb fanjai (lásd iskariotes), akik nyugodtan "megtámadhatnak", ha védeni akarják kedvencüket, én inkább a Kurosawára reagálnék, mint a cucc "felkent főpapja". XD
Vree írta:...na és itt jön a cumi: a kiscsaj ellenben marad szekatúraáldozat, zéró karakterfejlődéssel vagy saját sztorival, kb. csak egy báb, hogy mutassa, hogy lám, Ő képes volt megváltozni, te meg neeem...
Ööö...igazából ja. XD Bár a "bábot" én erősnek érzem, inkább úgy mondanám, hogy volt két karakter, akik mind a ketten az "Erő Sötét Oldalán" kezdtek, csak az egyik "erőnek erejével" (höhö... XD) "jedi" lett, a másik viszont ehhez gyenge volt, így ő maradt "sith". XD Ugye:

-A Sötét Oldal erősebb?
-Nem, simább! Könnyebben járható!

XD

De tényleg, most ha félredobom itt a Star Wars poénkodást, szerintem a "slampos csajszi" karaktere arra szolgált, hogy:

Bemutassa, hogy nem lehet mindig mindenkit "megmenteni", legalábbis akkor semmiképp, ha ő azt nem akarja. A legtöbb animében/mangában a hajamat tépem, amikor a láthatóan ultra rohadék főgenya is egyből "jó útra tér", csak azért, mert taknyos tizenéves nagymonológot tart neki a barátság szent erejéről. Nem mondhatjuk, hogy a srác nem próbált utólag segíteni a csajnak, hogy "térjen meg ő is Jézushoz/A Világos Oldalhoz/insert another cultural reference here", miután ő már "megtalálta az utat a fényhez", hiszen ahogy te is mondod "hős megmentőként" még a lakására is elment, egyfajta "utolsó esélyt adva" neki, hogy "most még nem késő Anakin, visszatérhetsz a jó oldalra!", de a csaj csak otthon duzzogott, mint egy (elnézést) sértődős kis picsa, akit zavar, hogy míg eddig volt egy hozzá hasonlóan lelkileg torzult, "ondóninja" barátja, most már nincs neki, mert rájött, hogy bizony nagyobb élmény normális emberként élni, mint "darkos kívülállóként" másokat szopatni. Nem az volt a baj, hogy a csajszi "bosszút állt" az őt szopató osztálytársakon (bár ne felejtsük el, hogy ő sem volt makulátlan, nem mert maga cselekedni, hanem a srácot zsarolta bele a dologba...), hanem hogy ő volt olyan beteg lelkű egyén, hogy még a bosszú beteljesülése után sem állt le, sőt, egyre durvább dolgokat eszelt ki, sokszor olyanok kárára is, akik kurvára nem ártottak neki. Átment ilyen kollektív "SZENVEDJEN MIND, MUHAHAHA!!!!" genyó gonoszba, amit Kurosawa is egyre kevésbé tolerált, sőt, sokszor ő riadt meg a csajtól, afféle "basszus, én is dark vagyok, de EZ...." módon. Szal az afro-hajú, a srác első szerelme, meg az osztály "jobbik fele" szvsz simán maguk közé fogadnák "Mókus csajt" is, ha az hajlandó lenne "nyitni feléjük" (ahogy Kurosawa is tette), de amíg ezt az "alteres, kívülállóan darkos" vonalat szándékosan erőlteti, addig én nem érzem írói kegyetlenségnek, ha a mangaka ezt azzal "honorálja", hogy "oké, akkor legyél egy magányos, depresszív valaki..." Egyébként meg én nem úgy emlékszem, hogy az egész osztály egy emberként szívatta, volt az a 3-4 "sztereotip bully" csaj (akik a végére szintén előnyükre változtak, legalábbis az, akivel Kurosawa összejött XD), amit Mókuska úgy vett le, hogy "brühühü, gonosz a világ, BOSSZÚT ÁLLOK AZ EGÉSZ OSZTÁLYON!" :P
Vree írta:...de basszus, még a legvégén is, mikor a srác elvileg mér "tiszta" és megtanulta leckét, továbbra is ott ül a csaj mellett, és figyeli, ahogy az osztálytársak kínozzák.
Ez részben talán igaz, de ahogy te is írod:
Vree írta:És jön az émelyítő jelenet, amikor az immár sikeres srác hős megmentőként elmegy a csajért (aki kb. azóta is izolálva él) hogy elcipelje az osztálytalálkozóra...
Tehát nem igaz, hogy teljesen passzív, szemét módon tett volna arra, hogy ezután mi lesz a csajjal. Némileg végig sorsközösséget vállalt vele, hiszen "együtt ügyködtek a Sötét Oldalon", sőt, ha jól rémlik, a srác az összes közös szemétségüket egyedül vállalta magára (ergo simán bemárthatta volna őt is, de nem tette), és igen, még az "émelyítő" "eljöttem érted Sasuke, hogy visszavigyelek Konohába a barátainkhoz!" (XD) jelenetet is eljátszotta vele, de ha a csaj ott is nemet mondott, mit tudott volna csinálni? Törje rá az ajtót és cipelje el erőszakkal? Pont ettől nem Naruto a cucc, hogy ugyan a minimum elvárható segítséget megadta neki a srác, de ha a személy maga nem akar változni, vagy nem így, akkor többet nem tud tenni az érdekében. Ő is csak nemrég ismerte meg a "Világos Oldalt", nem volt abban is profi, hogy rögtön minden "sithnek" tökéletesen működőképes "átállási-kézikönyvet" írjon. XD Persze értem, hogy téged az zavar, hogy "miért akarna a csaj azokkal bulizni, akik végig csak szívatták", de ez megint nem igaz, csak a csaj viszi túlzásba. Nem szívatta az osztály egy emberként, én ilyenre nem emlékszem. Ez arról szólt volna inkább, hogy azzal a pár emberrel legyen jóban legalább, akik úgymond "megérdemlik a barátságát", de ő az egész bandát kollektíven zárta ki. Meg ugye a cucc egyik fő mondanivalója, hogy meg kell tanulni kilépni a komfortzónánkból, kipróbálni a "járatlan utat", stb. Ez Kitahara esetében most megvalósulhatott volna, de ő (akkor) még nem akart élni a lehetőséggel.
Vree írta:Basszus, amilyen szxrul megírt szereplő szegény csaj, annyira igaz, hogy: mi a francért ne lenne bepipulva az osztálytársaira, mikor azok a kisujjukat se mozdítják érte még az -elvileg- szimpatikusak se?
Ahogy ott duzzogott, nem hinném, hogy bármit érnének vele. Kb. az lenne, mint Kurosawával a történet elején, akit akárhová hívtak, vagy próbáltak közeledni felé, mindent csípőből elutasított. Csak úgy lehet integrálni valakit egy közegbe, ha az illető is akarja. A csaj viszont szerintem már kb. az osztály összes emberét elkönyvelte valami kollektív halálbrigádnak, akik azért élnek, hogy őt szopassák napi szinten.
Vree írta:Nekem ebből marhára nem az jön le, hogy "kívánd Jézust, kívánd a változást", hanem hogy "fa@zikám, nem esik le, hogy talán azért olyan keserű szegény kölyök, mert kivan a szívatástól? mozdulj már meg egy pillanatra".
Nekem meg az jött le, hogy "faszikám" csak annyit várt el tőle is, amit saját magától: hagyja már maga mögött a múltat, ne azon rágódjon, hanem lépjen ki a komfortzónájából végre és főleg lépjen tovább, aztán akkor hátha neki is lesznek barátai, meg valami normális szociális élete, ahelyett, hogy magát szándékosan elszeparáló "dark avenger"-ként élné napjait. Persze ez nem kis dolog, ezt már tekinthetjük akár Kurosawa hibájának is, ugyanis gyakori emberi vonás, hogy ha valaki elér valamit, akkor arra úgy tekint, hogy "ha én képes voltam rá, bárki másnak is sikerülhet!", de ez sajnos közel sem mindig igaz, ahogy ebben az esetben sem. Ennek ellenére ő a legjobbat akarta neki, pont azért, mert valaha "egy csónakban eveztek" és tudta, hogy a "darkness" milyen mélységekbe képes lehúzni az embert.
Vree írta:És jön az émelyítő jelenet, amikor az immár sikeres srác hős megmentőként elmegy a csajért (aki kb. azóta is izolálva él) hogy elcipelje az osztálytalálkozóra és igen, csak az első lépés a nehéz, és virágok és kilépünk a fénybe és...
...basszus, mi a f@&#ért akarna olyan arcokat látni, akikről kvázi csak rossz emléke van? Szal itt egy baromi ngy victim blaming alakul ki a végére.
Mondjuk ezen nem akadtam ki különösebben, csa simán megjegyeztem magamban, hogy ügyetlen az író.
Ja, ez a része amúgy ebből a szempontból érthető, dehát látod, nem is ment el végül a csaj. Akkor mondanám, hogy gyenge az író, ha valami Walt Disney-s varázsütésre a csajszi hirtelen kitalálja hősünk monológjának hatására, hogy "Tudod mit? Igazad van! A szeretet erejével felvértezve mostantól én is a társaság középpontja leszek! IRÁNY BULIZNI!" Szal szerintem ez nem írói hiba, Kurosawa azt hitte, hogy ami nála működött, pontosan ugyanaz a csajnál is fog, dehát nem így lett, mert nem vagyunk egyformák.

Ja, illetve még két dolog:

1. Erre a cuccra én mindig úgy tekintettem, mint egy kliséket egész ügyesen kikerülő sztorira. A történet olvasása közben teljesen úgy voltam, hogy "jaaaj, tudom mi lesz! A srác előbb kijön a Sötét Oldalról, majd a csajszit is "megmenti", mert hát egymásnak vannak teremtve, ők a "sötét pár", akik "kijöttek a fényre", plusz a fórumos fanboyok is mind a kis Taiga-klónnak szurkolnak egy emberként, szóval tuti ez lesz." Nem tudom elmondani, hogy mennyire örültem, amikor a fazon végül rám cáfolt és nem a szokásos, 10 sztoriból 9-ben ellőtt "mindenki megmenekül, mindenkinek abszolút happy end" zárást játszotta el, hanem volt hozzá töke, hogy igenis az ilyen mértékű "sötétséggel" élő csajt ne "váltsa meg" csak úgy hipp-hopp. Azért ha belegondolunk, ő volt a történet "main antagonistája", mert igaz, hogy volt vagy 3-4 bully, aki szívatta, de ő meg módszeresen elkezdett egy egész osztályon "bosszút állni". (Sőt, most ugrott be, hogy ha jól rémlik, a srác első szerelmét is csak azért keverte bele az "ondóháborúba", mert feltűnt neki, hogy mintha a srác kezdené megkedvelni és hát az nem lehet, hogy "Vader visszaálljon miatta", inkább "pusztítsuk el a jedit!" XD) Szóval azért ilyen húzások mellett nem igazán érezném hitelesnek, hogy rögtön "minden bűne megbocsátassék", ez még Kurosawánál sem így volt, pedig ő azért még mindig kevésbé volt dark kettőjük közül.

2. Ugyanaz az író, aki a mangát jegyezte, kiadott egy After the Juvenile című, rövid kis szösszenetet, amiben van asszem pár év time jump is és tekinthető egyfajta epilógusnak is. Ezt még én sem olvastam el, de van benne valami egykori osztálytársas/haveri kirándulás is, ahová Kurosawa, "Afro", ezek barátnői és igen, Kitahara is megy. Tehát az író nem csinált totális "victim blaminget", nem volt úgy vele, hogy "meee, ha te ilyen szar vagy, hát rohadj meg a négy fal között!", végül kihozta őt is a "fényre", de nála még évek kellettek a dologhoz és valószínűleg még így sem lett egy "társaság középpontja" ember. Ezt csak azért írom, hogy azért lássátok, sem én, sem az író nem úgy álltunk hozzá, hogy "Ha a csaj nem fogadja el Jézust/a Fényt, akkor örök kárhozatra ítéltessen!", egyszerűen csak gáz lett volna, ha olyan hamar "megváltást nyer", azok után, amiket művelt. De a "megváltást" végül úgy-ahogy megkapta ő is, épp csak hosszabb "vezeklés" előzte meg az ő esetében. XD (Akkor lett volna igazán dark a cucc, ha ezek után sem hajlandó megváltozni, aztán felnőve ezt a mentalitást már nem csak az osztályra, hanem az egész társadalomra kivetítette volna és valami genderbend Yagami Lightként végzi.)

Na, elnézést a wall of text-ért, az esetleges fanboyosabb hangnemért (szívem csücske ez a cucc :3) és a sok SW utalásért is (a hétvégén láttam Az ébredő erőt... XD). (Meg azért is, ha esetleg pár történeti pontatlanságot írtam volna, nem épp tegnap olvastam ezt a cuccot, de igyekeztem legjobb tudásom szerint válaszolgatni, hogy én hogyan éltem meg. XD) Ha a modok úgy érzik, hogy túl sokat dumálunk erről és kezdene nagyon "offba" menni a téma, arra kérem őket, hogy ne töröljék ki, inkább nyissanak egy külön Onani Master Kurosawa manga topicot, aztán akkor ott tárgyalhatjuk tovább, mert egyrészt van mit beszélni róla, másrészt az egy tök jó "ingyenreklám" lenne ennek az szvsz méltatlanul népszerűtlen cuccnak. XD

Ja, Vree amúgy annyit még elárulsz, hogy esetleg az én "kedvenc férfi szereplő mangában" válaszom keltette fel a figyelmed a cucc iránt, vagy spontán találtál rá? :D
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Nézd, én leírtam (szerintem érthetően), amit gondoltam, ennyi, azt már csak sulykolni lehet.

A mangaka aránylag odatett valamit, csak ezt a rész túlságosan leegyszerűsítette/(talán nem szándékosan) rossz volt a kicsengése.
Ehhez képest a te kommentjeid sokkal keményebb dió, itt valóban durva sarkítások vannak.
Szóval szerintem kár volt nagyon belemenni, mert csak rontottad a megítélésemet.
Most akkor azt vegyem le szerinted, hogy igazam volt, mert ezek szerint nem tudta a mangaka kommunikálni a jó üzenetet, vagy hogy a te készülékedben van a hiba?
Titkos írta:Ja, illetve még két dolog:
1. Erre a cuccra én mindig úgy tekintettem, mint egy kliséket egész ügyesen kikerülő sztorira.
Ez rendben is van, én is tapsoltam pl. az ex-bully románcra, vagy ahogy legitimen eladja, hogy az OTP mást választhat, ilyenből jöhetne gyakrabban.
Ezek amúgy nem valami egetrengető írói fogások, csak a legtöbb manga/film szeret biztosra menni, fú, az olvasó megharagszik, ha elrontjuk az OTP-jét, gyorsan hozzuk össze őket megint, gondolom te is így látod.
De amúgy ennyi írótól minimálisan elvárható. (lenne)
(Mondjuk csak ennyi miatt én még nem fogom megünnepelni.)
Titkos írta:dehát látod, nem is ment el végül a csaj.
Dehogynem.
Ezt a részt akkor még1x el kéne olvasnod. :p
A fénybe kilépés motif szó szerint is ott van benne, nem csak szóvirág a részemről.
Titkos írta:Ezt még én sem olvastam el, de van benne valami egykori osztálytársas/haveri kirándulás is, ahová Kurosawa, "Afro", ezek barátnői és igen, Kitahara is megy. Tehát az író nem csinált totális "victim blaminget", nem volt úgy vele, hogy "meee, ha te ilyen szar vagy, hát rohadj meg a négy fal között"...
Semmi köze ahhoz, amiről beszéltem. Szerintem itt elmentél valami egészen más irányba érvelni valamiről, ami nem is volt vitatéma. Ennyi erővel az osztálytalálkozós hepiend is "invalidálná" a problémámat, lám, nem akart az író roszat a csajnak! (Nem az volt a kérdés, hogy rosszat akart-e neki, nem is tudom, honnan jut ilyen eszedbe.)
Titkos írta:de a csaj csak otthon duzzogott, mint egy (elnézést) sértődős kis picsa
Mondjuk ezt az egész bekezdést így, egy az egyben feltolhatod magadnak, mert ezek szerint a teljes önvagdosós cucc és a jelentése, ahogy van, elment a fejed fölött.
A többit nem is idézem, mert kvázi az egész egy nagy elértelmezés.

Ez nem egy agyonbonyolított sztori:
csaj szívatva van
csaj összeomlik, megszúrja magát (itt mindenkiarra számított, hogy a bully lesz az áldozat, de nem)
csaj új suliban sem tud kapcsolatokat kötni, olykor vagdossa az ereit

Mondjuk nem egy szövevényes cucc, de le kéne jönnie, hogy melyik ismerős történetet próbálja előadni, nem?
Ilyen megjegyzés, mint az idézett, elég durva érzéketlenségre (tájékozatlanságra?) vall.
Titkos írta:
Vree írta:...de basszus, még a legvégén is, mikor a srác elvileg mér "tiszta" és megtanulta leckét, továbbra is ott ül a csaj mellett, és figyeli, ahogy az osztálytársak kínozzák.
Ez részben talán igaz,
Nem részben, hanem teljesen. Miről beszélünk?
Titkos írta:Bemutassa, hogy nem lehet mindig mindenkit "megmenteni"
Ez így akkor igen, de mondjuk értékeltem volna valamennyire, hogy reflektáljon a manga erre, hogy basszus, itt nekünk felelősségünk volt, legalább egy mangában, ha a valóságban már erre ritkán kerül sor. :)
Titkos írta:az "Erő Sötét Oldalán"
A sötét oldal a bully dolog volt. :)
Semmi másnak nem voltak ennyire durva következményei, ezért is fájlaltam kicsit, hogy a manga elsiklik fölötte.
Titkos írta:
Vree írta:Basszus, amilyen szxrul megírt szereplő szegény csaj, annyira igaz, hogy: mi a francért ne lenne bepipulva az osztálytársaira, mikor azok a kisujjukat se mozdítják érte még az -elvileg- szimpatikusak se?
Ahogy ott duzzogott, nem hinném, hogy bármit érnének vele.
na, megy a victim blaming ezerrel
Nekem ne próbáld beadni, hogy egy se bírt odaszólni X év alatt a többi csajnak, hogy szálljanak már le róla, és úgyse lett volna semmi eredménye, ha megteszik. Ezt te se gondoltad komolyan, nem?
Titkos írta:Kb. az lenne, mint Kurosawával a történet elején, akit akárhová hívtak, vagy próbáltak közeledni felé, mindent csípőből elutasított.
Őt senki nem szívatta napi szinten, szal itt nem nagyon él párhuzam. Nem is mutat közöset kezdetben a két karakter.
Titkos írta:"faszikám" csak annyit várt el tőle is, amit saját magától: hagyja már maga mögött a múltat, ne azon rágódjon
victim blaaaaming

Igen, frankón az ő hibája, hogy a "múlton" rágódik.
Majd lecsapom valakinek a lábát, aztán rászólok, hogy most mit fúj rám, ami elmúlt, elmúlt.
Érzelmileg sérült egyént meg úgy kezelünk, hogy rászólunk, hogy hagyja már és legyen már "normális".
Titkos írta:meg valami normális szociális élete, ahelyett, hogy magát szándékosan elszeparáló
victim blaaaaming
de még mekkora

Amúgy nem tudom lejön-e, de én mindezt a lószxrt hallottam már a való életben, csak ott annyi a különbség, hogy még konkrét durva következményei is vannak, amikor a környezetben valaki így áll hozzá.
Először is, aki "el van szeparálódva", az nem feltétlen jókedvében teszi.
Kimondottan pl. a szekatúra visszahúzódóvá tesz, mert azt kívánja csak az illető, hogy hagyják békén, plusz az önértékelése és a másokba vetett bizalma is leromlik. Általában nem ilyenkor áll neki az ember ismeretlenekkel lazulni.
Másik, hogy abban nincs semmi rossz, ha valaki introvertált/visszahúzódó, ez nem bűn, még kevésbé ok, hogy rámondják, hogy az illető a bántást "megérdemli".
Épp elég nehézség annak, aki nem érzi magát természetszerűen kényelmesen nagy társaságban, hogy szociálisan sérülékenyebb, mert nincs mellette akkora közösségi támogatás, ami segíti vagy ha kell, megvédi. Erre nem az a válasz, hogy legyen mindenki Alfa Nőstény, hanem az, hogy a sebezhetőbb gyerekek több odafigyelést és támogatást igényelnek; még inkább fontos, hogy valaki elmondja nekik, hogy nem, nincs baj velük. Mert - ebben remélem, egyetértünk - valóban nincs.
Titkos írta:Sőt, most ugrott be, hogy ha jól rémlik, a srác első szerelmét is csak azért keverte bele az "ondóháborúba", mert feltűnt neki, hogy mintha a srác kezdené megkedvelni
Nem...Erre akkor megint ráb@#tál. Az volt a lényeg, hogy neki is az Otaku King srác volt a kedveltje, mint spermalordnak a Lolfang-klón, ezért létesült köztük a szövetség, hogy kitolnak a lánnyal, mikor Azok összejöttek.
(Ami mondjuk nem olyan nagy lényegi különbség amúgy, de azért szólok.)
Titkos írta:pedig ő azért még mindig kevésbé volt dark kettőjük közül.
Ezt is kétlem. Az elején kvázi egy Kira, aki élvezi, hogy tilosban jár és hogy a társai tehetetlenek az ő darkos fantáziáival kapcsolatban, srácok nem is érdeklik stb . A csaj meg ártalmatlan lenne kezdetben,ha nem lenne rajta a nyomás.
Titkos írta:mert igaz, hogy volt vagy 3-4 bully, aki szívatta
Igen, de úgy érzem, hogy úgy kezeled, mint semmiséget, ellenben azzal, hogy egyszer megondóznak valamit, na az fú. Pedig még az író is úgy kezeli, hogy a legtöbb csajegy rövid döbb után aránylag hamar lerázza magáról, Lolfang-tan meg speciális eset.

Mondjuk nézd meg úgy, hogy az osztálytársak egyszer tapasztalták meg, hogy milyen áldozatnak lenni, valaki meg minden nap.
Ez nem összemérhető mértékű trauma.

Ezt a mangaka se gondolta ennyire így, hiszen a srácnak volt huzamosan otaku haver meg könyvtároskisasszony, a csajnak meg max egy school trip erejéig, de nálad ez már úgy jön elő, hogy ő miért nem.

Nem azt mondom, hogy szimpatizálj vele, mert kb. kartonbábu szinten kifejtett karakter, aki kb. annyira volt hiteles mondjuk, mint egy felfújhatós gumielefánt, de az elv ott van.
Titkos írta:Persze értem, hogy téged az zavar, hogy "miért akarna a csaj azokkal bulizni, akik végig csak szívatták", de ez megint nem igaz, csak a csaj viszi túlzásba. Nem szívatta az osztály egy emberként, én ilyenre nem emlékszem. Ez arról szólt volna inkább, hogy azzal a pár emberrel legyen jóban legalább, akik úgymond "megérdemlik a barátságát", de ő az egész bandát kollektíven zárta ki.
Az a baj, hogy én a való életben is találkoztam ilyen lószxrral, hogy a tanár a szekált kölköt hibáztatja, hogy "elszeparálja magát az osztályközösségtől" (osztályközösség, na ez is csak egy tanárok agyában létező valami).
Ez azért nem így működik.

De ezt már leírtam: az osztály VALÓBAN hibáztatható, amiért ennyire nem reagáltak. Erre rá lehet mondani, hogy hja, még gyerekek, és ez igaz is, na de nem az áldozat szempontjából. Ő ugyanis teljesen jogosan megutálhatja őket emiatt.

Azon kiakadni, hogy valaki vidáman szivarozik,miközben mellete verik a hajléktalant, nem "önzés", nem a szivart irigyled tőle,
egyszerűen morális tartásukat tekintve megy el a kedved az ilyen embertől, ugyanis az effajta empátia elvárható.
Nem lehet a dolgokat úgy értékelni, hogy most mit vérzi össze ez a fickó a küszöbömet, semmi közünk egymáshoz.

A dolog ott durva, hogy ezek valóban megtörténő dolgok.
Valaki mondjuk szívat valakit pár évig, aztán megy tovább, sikeres lesz (miért is nem, ő nem sérült a dologtól) és vagy elfelejti, vagy könnyen megbocsát magának, "ja az nem igazán számított, ja hát kölykök voltunk" stb. Csak ez nem ilyen egyszerű, hogy én megbocsájtok magamnak.
Közben a másik srácnak az iskolai szerelmi és társas élete ugye taccs volt, nem tett szert olyan élményekre/tapasztalatokra, mint mások, sőt még rossz élményeket szerzett helyette, amik elvették a kedvét az egésztől, következésképpen kapcsolataiban nehézkes, frusztrált és bizonytalan.
Ezeket ki lehet heverni, de akkor is évekkel van az illető visszavetve.
És ugyan senki élete nem tökéletes, és mindenki belefut ilyen-olyan nehézségbe, de hosszan tartó kínszenvedés,
pláne ilyen befolyásolható korban az illető egész életére, évtizedekre előre hatást tud gyakorolni, mivel az egész világképét/önképét formálja át.

És ez egy baromi durva dolog, mert valóban az "elkövető" nem mindig érzi utólag se.

Nézd, a lányon azzal lehetett volna segíteni, ha valaki rászól a többi csajra.
Ennyi.

Mondok valamit:
aki szxr helyzetben van, az szxrul is fogja magát érezni.
Ez nem valamiféle személyiségbeli aberráció, ez az, ahogyan egy normális ember reagál.
Adagolhatod bele az antidepresszánsokat, de ezzel csak félrekezeled; a VALÓDI problémát kell megoldani. Ez egy nagy életigazság.
És bizony VALÓBAN megtörténik - sőt, az egyik súlyosabb következménye - hogy az áldozat maga is arra jut, hogy nem csak mások szemétkednek vele, hanem ő valóban értéktelen személy stb. Pedig nem az.
Az ember sokkal inkább az én-világ interkaciókon keresztül létezik, mint az látszólag nyilvánvaló. Ha folyamatosan negatív visszajelzést kapok, akkor valóban megutálom vagy magamat, vagy a világot.

Megintcsak ismétlem a victim blaming-et:
van egy olyan gondolati iskola, miszerint bizonyos tulajdonságok egy egyén "részei", különös tekintettel a morális cuccokra.
Namost ez megint nem igaz.
Sokszor valóban kialakulnak úgy személyiségtorzulások, hogy pont hogy a szekatúra következményei.
Hogy valaki eleve "ilyen-olyan", ez arra jó, hogy rá lehet húzni, hogy akkor megérdemel valamit, pedig sok személyiségvonás (főleg gyerekeknél) a helyzet következménye, és a megszerzett élményekkel arányosan változik.

Amúgy hadd osszak meg még egy titkot: a motiváció sem jön a semmiből.
Általában mikor jó dolgokat kapsz valahonnan,huzamosabb időn át, akkor kezded el úgy érezni, hogy valami extrát neked is bele kéne tenned.
Ezt tudja a mangaka is, hiszen pont ezt csinálja.
Az otaku srác jár talán a legközelebb: ha valakinek százszor kell segíteni,hogy működjön a dolog, akkor azt kell tenni.
A hős ilyen szempontból egy segg, mert eszébe nem jut ugyanezt tenni a másik rászorulóval.
Lehet mondani, hogy nem volt benne a hős tudatában/személyiségében, hogy rájöjjön, hogy mi kéne, és ez oké is, de ez nem változtatja meg, hogy felelőssége volt.
Ezt egy évtizeddel későbbi jócselekedet már nem teszi jóvá. Akkoradja vissza az elveszett időt is.

Egy valóban jó befejezés az lett volna, ha BOCSÁNATOT kérnek a csajtól, amivel ugyan lehetlen bármit is korrigálni, de legalább annyit jelzett volna, hogy (legalább felnőttként) tisztában vannak a tetteik súlyával.
De amúgy a reális megoldás itt az, ha a csaj szakít velük teljesen, és máshol keres olyan barátokat, akikben meg tud bízni. Való életben általában ez történik.

Mivel már előre láttam, hogy a kiscsaj fel lesz áldozva a sztori érdekében, rá lesz tolva a bűn, mint az erről elnevezett bakra, hogy a hős "megtisztulhasson", ez zavart.
Én annak örültem volna, ha úgy csinálhatta volna, hogy ne úgy vegyék le mások, mint - most hasraütésszerűen rámutatva valakire - te is, azaz hogy a csajra legyen áttolva a felelősség teljes súlya.

Tartós bullying gyerekkorban valóban olyasmi, ami tönkreteszik az illető további életét, az emberekben bízás képességét.
Szóval ezt lehetett volna jobban a helyén kezelni.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Fú, még picit aggódtam, hogy talán én vettem túl érzelmileg belelovalós fanboyra a figurát és nem lesz-e ez sok, meg ilyesmi, de látom, te sem fukarkodtál azért a dologgal így másodjára... :D Tán nem fogok most minden egyes bekezdést elemezni, de a főbb részekre reagálnék, mert azért van itt még pár dolog.

Asszem fontos leírnom, hogy a bullyinget éppenséggel nekem is volt alkalmam megtapasztalni anno a suliévek alatt és bizony nem a basztatós, hanem az áldozati oldalról. (Ezt gondoltam már így előre leszögezem, mielőtt úgy jönne le, hogy nekem az iskolai élményeim valami non-stop "party, beer and bitches" lettek volna, aztán ne tudnám, hogy ez milyen.) Igen, azt is ismerem, milyen az, amikor a tanár szarik az egészre, meg úgy reagálja le, hogy "az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz" (tehát kb. úgy áll hozzá, hogy "nekem mindegy, ki ver meg kit, nem kívánok foglalkozni az üggyel, vagy disztingválni köztük, hogy ki a bully és ki az áldozat".) Illetve azt is, amikor az "ügyeletes" faszfej egyszerre terrorizál téged fizikailag, miközben a háttérből meg pletykákkal idegileg készít ki. Ugyanakkor arra is emlékszem, hogy jellemzően a legnagyobb szarban is volt mindig minimum 1-2 barátom, az más kérdés, hogy a bullyt persze ők sem tudták leállítani, de én ezért egy percig nem hibáztattam őket soha, mert mi lett volna? "Hagyd már békén Titkost!" "Na mi van, te is kérsz?" Kb. valami ilyesmi. Illetve azt is megfigyeltem, hogy ez nem úgy működött még a legszarabb suliban sem, hogy "az osztály egy emberként rám ment", hanem jellemzően mindig volt 1-2 hangadó paraszt, akik nem bírták ki, hogy nem ők vannak folyamatosan a középpontban, meg nem mindenki "csicskul be" nekik és azok jellemzően ki is pécézték az ilyen egyéneket, aztán kezdődött a basztatás. Volt olyan, amelyik szó szerint csak úgy tudta "kivívni az elismerést", hogy kvázi "kiverekedte" magát, szóval kezdetben arra is ráment a csávó napi/heti szinten, de mivel az ha elverni nem is tudta, de legalább olyan 1-1-re kihozta a fightot, ezért egy ponton túl már úgy döntött, hogy "oké, ezt inkább hagyom, már nekem ciki, hogy nem tudom rendesen ledominálni", na de ugye nem mindenki ilyen erős, én sem voltam az. Az más kérdés, hogy ma már tudom, hogy igazából lelkileg ők voltak a gyengék, akiket leginkább az zavart, hogy az egoizmusukon csorba esett, de persze erre is mondhatod, hogy így X évvel később ezt az "igazságomat" is a hajamra kenhetem. XD Na, ezt gondoltam fontos még az elején tisztázni, mert úgy érzem, hogy nálad is nagyrészt múltbéli személyes rossz tapasztalatok miatt ütött ez a cucc ekkorát.

Ugyanakkor a "victim blaming" annyiban mindenképp létezik, hogy valóban függ valamilyen szinten az illetőtől is, hogy mennyire kerül "mélyre". Nekem pl. tudod, hogy melyik suliban nem volt egyetlen barátom sem? Ahol nem akartam, hogy legyen. Mert olyan nem létezik, hogy mondjuk jön egy új gyerek és senki nem kíváncsi rá, csak helyből megveri, vagy szekálni akarják. Első nap még jöttek is oda dumálni, próbáltak kapcsolatot teremteni, de mivel ez már az utolsó két év volt egy új suliban, ahol már finoman szólva tele volt nekem is a tököm a sok kellemetlen élménnyel, ezért úgy voltam vele, mint a katonaságnál, aki a centit vágja: "Még két év és szabad vagyok, addig meg jobb, ha nem is próbálok már haverkodni, mert a végén megint abból lesz a baj, hogy Mr Népszerű felcseszi magát, hogy nekem több barátom van, mint neki, vagy ilyesmi..." Az elején még páran jöttek is oda dumálni hozzám, hogy "Hali, mit szoktál csinálni a szabadidődben, mik a kedvenc PC játékaid?", szal a szokásos beszédtémák, de mivel mindre ilyen egyszavas/félmondatos válaszokat adtam, egy hét alatt sikerült kétféle képet kialakítanom magamról: "Ez ilyen magának való hülye, ne menj oda hozzá dumálni, úgysem számíthatsz hoszzú beszélgetésre.", illetve: "Ez valami magát mindenki másnál többnek gondoló hólyag, valszeg azért sem foglalkozik velünk különösebben, szóval BULLY TIME!" :dirr: Persze mondom, még itt sem az ment, hogy mind "rám mentek" (pedig szvsz itt már lehet nem lepődtem volna meg rajta... XD), hanem az ügyeletes "nagyhangú" pécézett ki, aztán "kampányolt" ellenem a többieknél, akik közül 2-3 esetleg még vevő volt a dologra, de legtöbb semleges maradt. De máshol tapasztaltam ennek a fordítottját is, amikor két, korábban ellenséges osztályból csináltak egyet és emlékszem, hogy az elején még gyomorideggel mentem be reggelente, mert "basszus, azokkal fogok egy osztályba járni, akikkel korábban évekig "háborúban álltunk"...", aztán pár hét alatt kiderült, hogy "jaaaa, ha megismerem azt, akit eddig csak úgy "heccből" ellenségnek gondoltam, akkor kiderül, hogy tök vicces gyerek, meg jókat lehet vele dumálni?", aztán állítom, hogy az egész iskolai "pályafutásom" alatt ebből a bandából lett végül a legjobb osztály. :D (De képzeld, basztatási alanyt még így is találtak maguknak, igaz, ezúttal nem engem, de úgy tűnik, hogy ezt valahogy mindig "kitermeli" magából 1-1 osztály, pedig itt csak 12-en voltunk összesen... És most engem is meg lehetne támadni, hogy "MIÉRT NEM VÉDTED MEG???", de ahogy már fentebb írtam, nem hiszem, hogy ha én naponta mindig elmondtam volna, hogy "nem kéne bántani", akkor leszálltak volna róla. Annyit tudtam tenni, hogy én nem basztattam, az más kérdés, hogy ő meg felvette ezt a Kitahara-style-t és ha én kérdeztem tőle valamit normálisan, vagy próbáltam vele beszédbe elegyedni, még velem is "köcsögösködött". Na, az ilyet nem bírom, ha valaki nem tud disztingválni, mert én mindig tudtam.)

Na, bocs a hosszú meséért (max nyitunk offba egy "Akarsz róla beszélni?" topicot XD), csak mivel neked is a postod fele kb. arról szólt, hogy én biztos nem tudom, hogy pszichológiailag mi hogy működik, meg hogy milyen érzés basztatva lenni, ezért muszáj volt nekem is picit belemennem. XD (Btw, azért ezt, hogy valaki nem áll ki hősként a basztatott osztálytárs mellett, ne mossuk már össze azzal, mintha valaki a küszöbömön vérezne el éppen, jó hogy már nem rögtön én ölöm meg, vagy valami... XD)

Ja és a "benézésekért" bocsi, írtam is, hogy nyugodtan javíts ki, ha valamire rosszul emlékeznék, mert te most olvastad, én meg legalább öt éve (és pont a cucc kemény érzelmi töltete miatt nem egy olyan manga, mint mondjuk egy full vígjáték, amit akárhányszor lazán újraolvas az ember, ha picit felejt belőle....).

Vree írta:
Titkos írta:de a csaj csak otthon duzzogott, mint egy (elnézést) sértődős kis picsa
Mondjuk ezt az egész bekezdést így, egy az egyben feltolhatod magadnak, mert ezek szerint a teljes önvagdosós cucc és a jelentése, ahogy van, elment a fejed fölött.
A többit nem is idézem, mert kvázi az egész egy nagy elértelmezés.
Nekem akkor is úgy jött le, hogy a csaj örült, hogy végre van egy hozzá hasonlóan "lelki beteg" társa, de érdekes módon nem az volt a reakciója, hogy "basszus, végre egy ember, aki nem akar basztatni!", hanem egyből belezsarolta egy bosszúhadjáratba, amit aztán kb. nem bírt abbahagyni, majd amikor a srác "helyette hagyta abba", megint magába zuhant. Ezt lehet úgy is értelmezni persze, hogy "ismét egyedül maradt, elvesztve az az embert, aki egy kicsit is belelátott a lelkébe", vagy ilyesmi, de ettől még igaz, hogy nem bírt leállni. Meg is fordíthatnánk a dolgot: mekkora mértékű basztatás az, ami már legitimizálná azt, hogy ők is egészen végzésig folytassák ezt az "ondós bosszút"? Mert szerintem ez az egész egy gyűlölet-spirál lett volna.
Vree írta:Ez nem egy agyonbonyolított sztori:
csaj szívatva van
csaj összeomlik, megszúrja magát (itt mindenkiarra számított, hogy a bully lesz az áldozat, de nem)
csaj új suliban sem tud kapcsolatokat kötni, olykor vagdossa az ereit

Mondjuk nem egy szövevényes cucc, de le kéne jönnie, hogy melyik ismerős történetet próbálja előadni, nem?
Ilyen megjegyzés, mint az idézett, elég durva érzéketlenségre (tájékozatlanságra?) vall.
Arról van szó, hogy nyilván másképp éltük meg mind a sztorit, mind a valós basztatást. (Mondjuk ez a manga szvsz pont ettől epic, hogy a Surcival múltkor tárgyalt DN-hez hasonlóan itt is erősen az olvasótól függ, hogy mit hogyan lát, ki a "gonosz", mi a "megoldás", stb-stb. Ezért sem értem, miért ne beszélhetnénk róla, ha ettől neked "romlik az értékelésed" a cucc iránt, ám legyen, de attól még hadd írjam már le, hogy én hogy látom. XD) Pl. nekem eszembe nem jutott volna, hogy akár magamat, akár mást megszurkáljak, amikor csesztettek, helyette inkább behívtam a szüleimet, vagy az igazgatóig vittem az ügyet, elvégre megverni nem tudom, de azért egyéb módokon én is szerezhetek neki kellemetlen perceket, dehogy kezdek "öncsonkításba". XD (Jó, igen, tudom, ez is embertől függ, hogy ezt vagy azt hogyan reagálja le.) Jó, oké, Kurosawa nem volt basztatva, Kitahara meg igen, de ha emlékszel, a vallomás után kb. ő is "feketelistára" rakta magát (teljesen érhető módon szvsz), majd ő ezután önerőből "küzdötte fel magát" a csúcsra, de a csajt még ez a "TTGL-es" elszántság sem hatotta meg, sőt, a végén még úgy kell "külön kérvényben" elhívni az osztálytalálkozóra. Viszont ha végül elmegy (igen, jól mondod, akkor erre valóban rosszul emlékeztem... ^^"), akkor meg szerintem pont jó a lezárás, mert felismerte ő is, hogy ennek az egész további "holding a grudge" dolognak már semmi értelme és csak magát zárja el a lehetséges pozitív élményektől. Én ezt így látom, persze lehet haragudni a mangakára, mondván, hogy "egész idő alatt basztat egy szerencsétlent, majd végül még őt nevezi meg felelősnek a dologban", de ahogy írtam, ő sem volt azért egy bárányka. ^^" Ha ez victim blaming tőlem, akkor az. Van egy tucat másik manga/anime, ahol meg mindig a victim blaming ellentéte megy, lásd az Elfen, ami pont arról szól, hogy: "rossz gyerekkorom volt, úgyhogy mindenkit megölök és vagy egyetértetek velem, vagy ti is meghaltok!". XD Nem lehet egy életen át sebeket nyaldosni, egy ponton túl "el kell engedni" ezt az egészet, nem arra kell vágyni, hogy a bullynak is legyen olyan szar, mint nekünk volt egykoron, vagy hogy "adja vissza az időt, amit tőlem "ellopott!"", hanem lehetőség szerint a még "megmaradt" időnkkel úgy gazdálkodni, hogy hasznosan töltsük és esetleg még az egykori faszfejre is rácáfoljunk, hogy ha mondjuk X év múlva összefutunk vele, azt lássa, hogy a folyamatos kúrogatásai ellenére is TTGL-es Simon szintet értünk el, hiába erőlködött, hogy ebben megakadályozzon. Nem kell bocsánatot kérni, vagy bármi (bár rendes tőle, ha megteszi... XD), mert ez már önmagában elégtétel lesz. :D Aztán persze most lehet mondani, hogy ez is ilyen "jézusi duma", de ez nem áll távol ettől a mangától, ahogy te is utaltál rá. XD

A másik meg, hogy bár valóban Kitahara is egy fontos szereplő, én valahogy vele sosem tudtam annyira azonosulni, mint Kurosawával, vagy a többiekkel. Túlságosan ki volt már készülve idegileg és lehet, hogy ez is "victim blaming", de nem voltam abban biztos, hogy ez kizárólag annak a pár bully-nak "köszönhető" teljes egészében, hanem mintha amúgy is gondok lennének a fejében valamilyen szinten. Inkább a főszereplő egyfajta "variánsának" tekintettem, bemutatva, hogy elszeparálhatod magad tudatosan is egy társaságtól (Kurosawa), vagy kerülhetsz a perifériára basztatás miatt (Kitahara), illetve utána azt is láttuk, hogy a "Fap Note" erejével felvértezve érdekes módon mégsem a "Yagami Light" beütésű srác lett a nagyobb szemét, hanem a csaj, pedig az elején én pl. azt hittem, hogy ez fordítva lesz.
Vree írta:
Titkos írta:
Vree írta:...de basszus, még a legvégén is, mikor a srác elvileg mér "tiszta" és megtanulta leckét, továbbra is ott ül a csaj mellett, és figyeli, ahogy az osztálytársak kínozzák.
Ez részben talán igaz,
Nem részben, hanem teljesen. Miről beszélünk?
Oké, de akkor szerinted mit kellett volna tennie? "Ne bántsátok már, légyszi!" Ezt? És akkor hirtelen mindenki lepattan róla, még a "fő bullyk" is, pláne úgy, hogy pont az a fazon veszi védelmébe, aki nemrég még szintén a megvetett "ondós gyerek" volt? Láthatóan szakértő vagy a témában, de akkor csodálom, hogy szerinted tényleg annyiba kerül csak megállítani egy ilyen folyamatot, hogy rászólunk az illetőre. (Akkor majd basztatták volna sunyin, ott, ahol senki sem látja, Kurosawa sem tudna 24 órában a testőre lenni.)
Vree írta:
Titkos írta:Bemutassa, hogy nem lehet mindig mindenkit "megmenteni"
Ez így akkor igen, de mondjuk értékeltem volna valamennyire, hogy reflektáljon a manga erre, hogy basszus, itt nekünk felelősségünk volt, legalább egy mangában, ha a valóságban már erre ritkán kerül sor.
De ez nem egy manga volt, ez maga az élet, pont ezért... XD (jó, próbálom a fanboy módot kikapcsolni XD)
Vree írta:A sötét oldal a bully dolog volt.
Semmi másnak nem voltak ennyire durva következményei, ezért is fájlaltam kicsit, hogy a manga elsiklik fölötte.
Jó, de szerinted az tök oké, hogy egy osztálytársamat "katonaként" használva úgy döntöm el, hogy mikor kinek a tornacuccát, vagy egyéb dolgát genyózzuk össze, mint amikor valaki megteszi a heti lottószámokat? Ha én "victim blamingelek", akkor mintha te meg túlságosan is felmentenéd már a csajt... XD Most olyan, mintha azt írnám, hogy: "Fura, engem is szétszívattak, mégsem gondoltam arra, hogy mondjuk beleszarok a padjába, amikor nincs ott. Talán, mert nem vagyok egy ennyire súlyosan lelki sérült egyén?" Persze lehet mondani, hogy "ők tették azzá!", de mondom, én ebben nem vagyok 100%-ig biztos, plusz akkor járjon pszichológushoz, vagy valami. Az egészben amúgy az a legviccesebb, hogy pont azért nyomatta a dolgot a csaj ilyen kéjes örömmel, mert ugye "Fap Note" használó csakis fiú osztálytárs lehet, tehát biztos volt benne, hogy őt még véletlenül sem gyanúsítanák a dologgal. Így viszont a problémája nem oldódott meg, hiszen őt kb. ugyanúgy szívatták napi szinten, aztán ő Kurosawával összeondózta a cuccukat a nap végén és ez ment körbe-körbe, de a probléma megmaradt és fennállt, csak éppen örömködhetett egy sort a csaj, hogy "höhö, amit ma megkapok, azt ők holnapra visszakapják", de hosszútávon ez egy kicsinyes hülyeség, már ne haragudj. Másrészt meg őt is hamar elkapta ugyanaz a hév, mint anno Lightot és ahogy ő nagyon hamar átlendült azon, hogy "ki is a bűnös?", úgy Kitahara is egyre több "Fap Note áldozatot" szedett, sokszor már Kurosawa is csak nézett, hogy "De X-et meg Y-t minek, ők mit ártottak neked?" Amire persze Kitaharának mindig volt valami belemagyarázott "indítéka". Tehát a "sötét oldal" szerintem baromira nem csak a bullykban jelent meg, ott volt a két főszereplőben ugyanúgy, itt teljesen "fehér" talán csak Afro és a párja voltak. Lehet én magyarázom túl ezt az egészet fanboyságból, de szerintem valahol ez is benne volt a sztoriban, hogy "Meddig lehet elmenni úgy egy bosszúhadjáratban, hogy végül már te magad nagyobb szörnyeteg leszel, mint akiket ki akartál csinálni? És mikor kell kiszállni? Ki tudsz-e?" Persze ez valóban nem újkeletű történet, de ilyen sulis környezetben mangában még ennyire jó "feldolgozását" nem láttam ennek a sztorinak. Mondhatnám azt is, hogy "a bullyból is lehet jófej és az áldozatból is szemétláda", bár ez már eléggé sarkított duma. XD
Vree írta:na, megy a victim blaming ezerrel
Nekem ne próbáld beadni, hogy egy se bírt odaszólni X év alatt a többi csajnak, hogy szálljanak már le róla, és úgyse lett volna semmi eredménye, ha megteszik. Ezt te se gondoltad komolyan, nem?
Pedig de, mert egy ember szava kb. ennyit érne abban a környezetben. Pláne, hogy Kurosawa and Co. amúgy is némileg ilyen "team weirdo" csapat voltak az osztályon belül is, szóval nem feltétlenül az a brigád, akikre tisztelettel vegyes félelemmel néznének és döntő lehetne a szavuk. Nyilván ha lenne akkora mákjuk, hogy egy két méteres, kétszáz kilós, színizom barátjuk is van, aki mondjuk emellett még judozik is, vagy ilyesmi, akkor már más lenne a helyzet... XD Persze más lenne a helyzet, ha mondjuk az egész osztály egy emberként lépne fel a bullyk ellen, de ilyet meg hol látsz az életben? Lehet mondani, hogy "de ez egy manga, itt megtörténhetett volna!", de ahogy már írtam, épp azért jött be, mert sajnos vagy nem sajnos, de olyan, mint az élet, annak jó és rossz "tulajdonságaival" együtt. Plusz előfordulhat (ami szerintem megint a valóságérzetet erősíti, még ha ez keserűen is hangzik), hogy egyszerűen nem érezték szükségét a dolognak, vagy ugyan sajnálták, de nem tartották annyira fontosnak, hogy mindenképp szóljanak az érdekében. Szal a többség azt látta, hogy van egy ilyen fura, introvertált csaj, aki egész nap csak ott üldögél a padban, aztán a bullyk csesztetik, ha olyan kedvük van. Kurosawa látott bele talán a leginkább a lelkébe, de nála meg simán el tudom képzelni, hogy mivel őt is jól belekeverte a "tervébe", lehet, hogy kissé talán azt is érezte, hogy "túl gonosz" ahhoz, hogy "megmentsék". Vagy csak azt, hogy "ennek a csajnak az ügyeibe én többet bele nem ártom magam, a legutóbbi is milyen "jól" sült el..." Aztán ez persze a végére megváltozott, hiszen "hősként megy el a lakására", szal azért benne végül csak felébredt a felelősség, vagy mi. XD
Vree írta:
Titkos írta:Kb. az lenne, mint Kurosawával a történet elején, akit akárhová hívtak, vagy próbáltak közeledni felé, mindent csípőből elutasított.
Őt senki nem szívatta napi szinten, szal itt nem nagyon él párhuzam. Nem is mutat közöset kezdetben a két karakter.
De abban igen, hogy hogyan kezelték az osztálytársak közeledését a sztori elején, akkor is, ha nem csesztetős szándékkal mentek oda hozzájuk. Mondjuk ebbe jobban tényleg nem tudunk belemenni, mert ahhoz azt kéne tudunk, hogy Kitahara már így kezdte az első napját, vagy tényleg a bullyk változtatták meg ennyire? Kurosawát nem csesztették, mégis saját magától "darkosodott be" ennyire és ahogy írtam, nem vagyok benne biztos, hogy a csajban valamilyen szinten nem volt ez benne esetleg magától is, amire a bullyzás csak "ráerősített".
Vree írta:Másik, hogy abban nincs semmi rossz, ha valaki introvertált/visszahúzódó, ez nem bűn, még kevésbé ok, hogy rámondják, hogy az illető a bántást "megérdemli".
Épp elég nehézség annak, aki nem érzi magát természetszerűen kényelmesen nagy társaságban, hogy szociálisan sérülékenyebb, mert nincs mellette akkora közösségi támogatás, ami segíti vagy ha kell, megvédi. Erre nem az a válasz, hogy legyen mindenki Alfa Nőstény, hanem az, hogy a sebezhetőbb gyerekek több odafigyelést és támogatást igényelnek; még inkább fontos, hogy valaki elmondja nekik, hogy nem, nincs baj velük. Mert - ebben remélem, egyetértünk - valóban nincs.
Ezekben teljesen egyetértünk, de ahogy a fenti saját példámon is írtam, ha valaki eleve az első naptól úgy kezd, hogy szándékosan introvertált és utasít el mindenféle közeledést, akkor bizony nem kell pár hétnél több, hogy előbb direkt elkerüljék, majd "bosszúból" basztatni kezdjék. Ez nem az illető hibája, hiszen ezer és egy oka lehet rá, hogy nem akar kapcsolatot teremteni, de attól ez még az emberek nagy részénél így fog "lecsapódni". Plusz egyszerűen vannak olyan emberek, akik úgymond "nem kompatibilisek" egymással, tehát ha összekerülnek bárhol, irritálják a másikat és kész a "basztatós közeg". Meg vannak olyanok is, akik egyszerűen "áldozat típusok", szóval valahogy akárhová mennek, jó eséllyel legalább egy fazon lesz ott, akiből egyből kiváltják a "basztatási ingert". (Ez utóbbit csak tudom, én is ilyesmi lennék, szal az egy dolog, hogy ha valaki kötekedni akar és a környezetében vagyok, tuti engem talál meg, de még amikor haver csak poénból szívatott valamivel, aztán kértem, hogy hagyja abba, ő is mondta, hogy "jó, nem csinálom tovább, de az az igazság, hogy egyszerűen olyan vicces nézni, ahogy túlreagálod". :dirr: Gondolom a bullyinget is részben ez "kapcsolta be" anno a sulis szemétkedőknél az esetemben, ami persze ettől még nem menti fel őket egyáltalán.) Ez most nem "victim blaming", szerintem ezek tények, mondom ezt úgy, hogy remélhetőleg így a személyes sztorijaimmal együtt már belátod, hogy nem valami érzéketlen, empátiára képtelen faszként írom ezeket a dolgokat. (Inkább olyanként, aki már tényleg túllépett mindezen és rájött, hogy bár az emlékek mindig benne maradnak, de attól még a múltja nem határozza meg egész életén át a sorsát, vagy valami ilyesmi. :))
Vree írta:
Titkos írta:pedig ő azért még mindig kevésbé volt dark kettőjük közül.
Ezt is kétlem. Az elején kvázi egy Kira, aki élvezi, hogy tilosban jár és hogy a társai tehetetlenek az ő darkos fantáziáival kapcsolatban, srácok nem is érdeklik stb . A csaj meg ártalmatlan lenne kezdetben,ha nem lenne rajta a nyomás.
Jó, várj, akkor válasszuk külön: van az alaphelyzet, ahol annyit látunk, hogy Kitaharát csesztetik, amit ő némán tűr, a srácnak meg van egy némileg beteg fétise, hogy a kiveréseit a női WC-ben intézi el. XD Itt még valóban Kurosawa a "bűnösebb", hiszen egy perverz, életunt, másokat semmibe sem vevő ember, aki férfiakkal nem foglalkozik, a nőket meg valóban csak fap matnak tekinti. Utána viszont lebukik és onnantól mintha "fordulna a kocka". Kitahara kezdésnek alapból megzsarolja, hogy ha nem lesz a "szolgája", mindenkinek kitálal a "kis hobbijáról" (ezen a ponton még Kurosawa is meglepődik, valahogy úgy, hogy "nem is gondoltam volna, hogy ez a "szürke" lány ennyire szemét tud lenni..." és egyébként itt már bele is mehetnénk, hogy miért lenne ő "makulátlan lelkű", ha egy számára idáig teljesen "semleges" osztálytársat képes egyből ilyesmibe belevinni...), majd utána már végig Kitahara tervez és irányít, a srác meg hol kelletlenül, hol örömmel teljesíti parancsait, de szíve szerint kiszállna az egészből és inkább nyomná továbbra is "szólóban", következményektől mentesen, másokat nem belekeverve (persze nem szívjóságból, hanem mert soha nem akart emberrel kapcsolatot létesíteni, a titka kiderülésétől is azért fél annyira, mert utána már tuti nem maradhatna semleges, legrosszabb esetben is bully céltáblává válna ő is). Azonban Kurosawa végül megunja ezt az egészet és úgy dönt, hogy inkább magától tálal ki, mert különben ez a csaj a végtelenségig fogja "zsarolni", de mivel hősünk már "megtisztult", ezért még abba is belemegy, hogy egymaga vigye el a balhét. Kitahara pedig ezután talán még inkább magába zuhan, mint korábban, amit én tényleg csak úgy tudok értelmezni, hogy: 1. Vagy azt sajnálja, hogy vége a jó kis "bosszú-játéknak", mert hát "férfi katona" nélkül nem lesz "fap note" gyártás... 2. Vagy lelkileg is sajnálja valamilyen szinten, mivel Kurosawa volt kb. az egyetlen, akivel ilyen "bajtársi" viszonyt egyáltalán kialakított az osztályból, még ha ezt barátságnak nem is nevezném. (Amúgy fórumokon itt jött be a sok fanboy, hogy "OMG, Kurosawának végig ki kellett volna tartania a cuki mellett, sőt, össze kellett volna jönniük, hiszen ők a két lelki sérült, akik épp ezért egymásnak vannak teremtve!", amit én egy "Hmm....nope."-al nyugtáztam.) Na most az első pontot nem tudom nem "gonoszságnak" látni, a második már érthetőbb, viszont ott meg nyugodtan kereshette volna továbbra is a társaságát, azért annyi időt már eltöltöttek együtt, hogy Kurosawa mégsem volt számára vadidegen, illetve jobb is, ha valami normális baráti kapcsolat van köztük, nem olyan korábbi, zsaroláson alapuló kényszerszövetség. Szerintem egyébként a mangaka is leginkább ezen a ponton kezdett rámenni a "victing blamingre". Ugye Kuro mindent bevallott, először ő is kapta a padra firkált bullying üzeneteket, meg mindent, de aztán végül csak megbocsátottak neki, Afro Otaku újra a barátjaként tekintett rá, stb-stb. Na ezek után lehetett volna az, hogy Kita is megpróbál "betársulni" a csapatba. Hiszen ha a srácnak egy ilyen helyzetből sikerült "visszahoznia a meccset", ő mit veszíthet? Semmit nem tudnak a Fap Note-ban játszott szerepéről, max furcsállnák, hogy az eddig évekig "különc, magának való" csaj hirtelen barátkozni próbál velük, de nem hinném, hogy elhajtanák a vérbe. Ráadásul ha jól rémlik (itt azért megint fenntartom a memóriám hiányosságának esélyét... XD), amíg a kényszerszövetség miatt néha együtt kellett dolgozniuk, sok osztálytársnak úgy jött le külső szemmel, hogy ők vagy "együtt járnak", vagy minimum jó barátok. Tehát még az is belefért volna, hogy Kuro lebukása után a csaj egy ideig depizik, aztán "visszatársul". Ez Afrónak meg a többinek simán úgy jött volna le, hogy Kita is megdöbbent azon, hogy "OMG, te vagy Fap-Kira? O___O", de utána "megbocsátott" neki. (És az egész "igazából én voltam Kira, ő csak Mikami" sztorit meg hagyták volna elfeledve... XD) Szal azt már tényleg ő "döntötte el", hogy a továbbiakban sem kér Kurosawa, Afro és a rendesebb réteg társaságából.
Vree írta:
Titkos írta:mert igaz, hogy volt vagy 3-4 bully, aki szívatta
Igen, de úgy érzem, hogy úgy kezeled, mint semmiséget, ellenben azzal, hogy egyszer megondóznak valamit, na az fú. Pedig még az író is úgy kezeli, hogy a legtöbb csajegy rövid döbb után aránylag hamar lerázza magáról, Lolfang-tan meg speciális eset.
Nem az, dehogy semmiség, csak abban nem "hiszek", hogy erre az a megoldás, hogy ők meg bosszúhadjáratba kezdenek, ráadásul ilyen anonim, kicsinyes módon. Ők sem "egyszer ondóztak meg" valamit, hanem kvázi "végigmentek az osztályon" és az ötletgazda végig Kitahara volt, hiszen a srác magától csak a WC-be lődözött, nem a többiek ottfelejtett tornacuccára, meg egyéb dolgaira.
Vree írta:Mondjuk nézd meg úgy, hogy az osztálytársak egyszer tapasztalták meg, hogy milyen áldozatnak lenni, valaki meg minden nap.
Ez nem összemérhető mértékű trauma.
Igaz, de nem is megoldás, másrészt meg voltak olyan "áldozatai" is, akik vagy nem voltak indokoltak, vagy csak valami nagyon hülye, nyakatekert magyarázattal. Pl. lehet, hogy ez is a megkopott memóriám miatt van, de most így átgondolva nem értem, hogy Lolfang-tan (XD) cuccának összegenyózásával is mit remélt Kitahara? Oké, kiborul a csaj, de attól még nem fog Afro Szamurájjal szakítani... XD Ez megint olyan jó kis "dögöljön meg a szomszéd tehene is!" nézet, hogy "Ha már "elvetted" tőlem Afrót (mintha bármikor próbált volna közeledni hozzá...), bosszúból okozok neked egy traumát!" És ezzel most előrébb lépett, vagy mi? Ő mitől jobb ezzel, mint az őt napi szinten basztatók? Ő is erre állt rá, csak annyival "enyhébb" módon, hogy nem X-et vagy Y-t nézte ki, hanem "végigment" az egész osztályon, de épp ezért olyanok is belekerültek a "szórásba", akik aztán végképp nem érdemelték volna meg.
Vree írta:Ezt a mangaka se gondolta ennyire így, hiszen a srácnak volt huzamosan otaku haver meg könyvtároskisasszony, a csajnak meg max egy school trip erejéig, de nálad ez már úgy jön elő, hogy ő miért nem.
"Sosem késő elkezdeni"... XD Szal erre is azt tudom mondani, hogy ha a srácnak sikerült, ő is "nyithatott" volna az említett emberek felé, tisztább lappal indult volna, mint Mr. Fap. XD
Vree írta:Nem azt mondom, hogy szimpatizálj vele, mert kb. kartonbábu szinten kifejtett karakter, aki kb. annyira volt hiteles mondjuk, mint egy felfújhatós gumielefánt, de az elv ott van.
Amúgy ne értsd félre, nem azt mondom, hogy utálom, vagy hogy megérdemelte, amiket kapott, de az tény, hogy talán az összes főbb szereplő közül őt volt a legnehezebb megértenem, vagyis inkább úgy mondanám, hogy az ő módszereivel és "megoldásaival" értettem a legkevésbé egyet.
Vree írta:Az a baj, hogy én a való életben is találkoztam ilyen lószxrral, hogy a tanár a szekált kölköt hibáztatja, hogy "elszeparálja magát az osztályközösségtől" (osztályközösség, na ez is csak egy tanárok agyában létező valami).
Ez azért nem így működik.
Ez esetben elsősorban a tanárt fogom utálni. XD Na, de viccen kívül, amúgy nekem ezzel a "használjuk a bennünk lévő sötétséget fegyverként", meg "szemet szemért, fogat fogért!" taktikákkal sincs alapból bajom, de akkor legalább már célzottan támadjon az ember, ahogy pl. a Gankus gróf is, ne pedig ilyen "I'LL KILL THEM ALL, I'LL KILL EVERY LAST TITAN!" stílusban. XDDD Kitaharánál is mintha ez utóbbi került volna túlsúlyba. XD
Vree írta:De ezt már leírtam: az osztály VALÓBAN hibáztatható, amiért ennyire nem reagáltak. Erre rá lehet mondani, hogy hja, még gyerekek, és ez igaz is, na de nem az áldozat szempontjából. Ő ugyanis teljesen jogosan megutálhatja őket emiatt.
Igen, csak nekem még mindig fura, hogy úgy kollektíven az összeset...:/
Vree írta:Azon kiakadni, hogy valaki vidáman szivarozik,miközben mellete verik a hajléktalant, nem "önzés", nem a szivart irigyled tőle,
egyszerűen morális tartásukat tekintve megy el a kedved az ilyen embertől, ugyanis az effajta empátia elvárható.
Nem lehet a dolgokat úgy értékelni, hogy most mit vérzi össze ez a fickó a küszöbömet, semmi közünk egymáshoz.
Jó, egyrészt azért ez már durvább példa szerintem... XD Másrészt meg ahogy már fentebb írtam, nem hiszem, hogy úgy abban a helyzetben bármi érdemi segítséget tudtak volna nyújtani neki. Ahogy észrevettem, Kitahara is eléggé ez a "megtartom magamnak az összes fájdalmam és senkinek nem beszélek róla" típus volt. Pl. (és most szurkolok nagyon, hogy jól emlékezzek és ne valami másik mangával keverjem... XD) amikor a végén elmegy érte Kurosawa, ha jól rémlik, először az anyjával beszél, aki szintén relatíve értetlenül áll azelőtt, hogy a lánya miért lett még a szokottnál is zárkózottabb, illetve Kurosawa látogatását is a standard "kislányom, itt az egyik osztálytársad" mondattal reagálja le, tehát ebből nekem az jött le, hogy sem a bullyingról, sem arról nem beszélt otthon, hogy "ja, amúgy egy "barátom" mégis akadt mostanság". (Aztán szólj rám, ha ezt is "elbasztam", mert már eléggé a memóriám alját kell kapargatnom, amikor ennek a cuccnak a részletekbe menő elemzéséről van szó. ^^" XD) Egyébként ezt sem értettem soha, miért "ciki" pl. a szülőt bevonni abba, ha a suliban szekálják az embert. Egy csomó hasonló történetben (manga, amcsi film, stb.) mindig az van, hogy a gyerek némán tűr, ha még a szülő látja is (mert mondjuk már úgy összeverték, hogy nyomai vannak), azt is letagadja, mondván, hogy "á, csak elestem", vagy ilyesmi. Oké, a többiek előtt biztos ciki, hogy "haha, mi van, bejött anyu védeni a fiacskáját?", de nem éreztem annál "cikibbnek", mint tűrni, hogy valaki naponta terrorizáljon. Szal nálam pl. ez bevált, főleg abból a szempontból, hogy a hülye eleinte nem számított arra, hogy "behívom a segítséget", mondhatjuk, hogy olyan oldalról támadtam vissza, amire nem igazán készült. XD
Vree írta:A dolog ott durva, hogy ezek valóban megtörténő dolgok.
Valaki mondjuk szívat valakit pár évig, aztán megy tovább, sikeres lesz (miért is nem, ő nem sérült a dologtól) és vagy elfelejti, vagy könnyen megbocsát magának, "ja az nem igazán számított, ja hát kölykök voltunk" stb. Csak ez nem ilyen egyszerű, hogy én megbocsájtok magamnak.
Ez is igaz, de ugyanúgy visszacsinálni sem tudja már, mindegy, hogy megbánta-e vagy sem. Ha elmegyünk itt durva irányba, mondhatnám, hogy át lehet menni Gankuba, meg lehet próbálna megölni, vagy a boldogságát tönkretenni, stb., de attól az áldozat lelke helyrebillen és benne kialakult "szociális fóbia" feloszlik? Szerintem nem, csak "cserébe" még olyan is lesz, mint az a szemétláda, aki anno szívózott vele.

Az ezek után következő pszichológiai igazságokat most azért nem elemzem külön-külön, mert azokkal kapcsolatban egyetértünk, esetleg csak annyit tennék még hozzá, hogy bár a bűnt valóban mindig a bully követi el, az már az áldozaton múlik, hogy ő mennyire "szugerálja magába" a dolgot. Ugyan nem bullying, de volt egy haverunk, aki meg a csajozással volt így. Hiába mondtuk neki, hogy amúgy még nem is áll olyan rosszul, mint ahogy ő előadja, eskü az volt az érzésem, hogy szinte mintha élvezné, hogy direkt ránk cáfol, aztán minden pozitív bátorításunkra mond valami negatívumot, mondván, hogy "de az előző csajjal is tudod mi volt", meg "úgyis minden nő egyforma". Egy ilyenen hogy segíthetsz? Oké, elmondod neki százszor, aztán vagy hat, vagy nem. Ez a bully dolog is azért egy ponton túl már olyan, hogy így közel a harminchoz engem már nem igazán traumatizál, hogy mondjuk 10-14 évesen mit csinált velem ez vagy az az osztálytárs, mert már annyival túl vagyok az egészen. Mint az ilyen shounen cuccokban, amikor először a legelső boss is fú, de keménynek tűnik, de aztán a hősök úgy feltápolják magukat, hogy később a pokolból visszatérő Freezát még az ilyen "canon fodder" szereplők is egy ütéssel leverik, mert azóta már megtapasztalták az ennél nagyobb tockosokat, amik azért jelentősen javítottak az önbizalmukon. XD (Nyilván itt most az "ütések" képletesen értendők, élettapasztalatokra, meg helyzetekre gondolok, nem arra, hogy azóta én is ketrecharcossá képeztem magam, vagy ilyesmi... XD) Én ezzel is valahogy így vagyok, hogy "Fú, de kemény voltál, terrorizáltál 10 évesen, naoszt, mire vitted, vagy valaki manapság, vagy ez az összes dicsőséged?" XDDD Persze lehet, hogy ez némileg fellengzősen hangzik, vagy ilyesmi, de a másik út meg az önsajnálat és a magadba szugerálás, ami aztán szinte predesztinálja, hogy nem is leszel sikeres.
Vree írta:Egy valóban jó befejezés az lett volna, ha BOCSÁNATOT kérnek a csajtól, amivel ugyan lehetlen bármit is korrigálni, de legalább annyit jelzett volna, hogy (legalább felnőttként) tisztában vannak a tetteik súlyával.
Ezt amúgy szerintem jogosan max a cigizős bully tehette volna meg, hiszen ő lett később a baráti körük része és ő volt az, aki valóban szívatta. A többiek max a passzivitásukért kérhettek volna tőle bocsánatot, de nyíltan kárt nem okoztak neki soha.
Vree írta:De amúgy a reális megoldás itt az, ha a csaj szakít velük teljesen, és máshol keres olyan barátokat, akikben meg tud bízni. Való életben általában ez történik.
Igen, ebben igazat kell adnom, itt talán eltér a sztori az eddigi "this is life" feelingtől, de szerintem ezt meg tényleg a "keresztény mondanivaló" (XDDD) miatt írta ilyenre a mangaka. Kurosawa megtanulta, hogy szocializálódni jó, a bullyról is kiderült, hogy lám, idővel talán mégsem marad az a seggfej, aki a suliban volt és még barátnő is lehet belőle (ezt bárhol máshol gagyibbul megírva amúgy egy baromi nagy asspullnak és hülyeségnek mondanám, de itt valahogy nekem ez is olyan hihető, természetes módon jött le), illetve végül Kitahara is "kilép a fényre", meg a későbbi LN-ben már a baráti kör része lesz valamilyen szinten. Szóval szerintem ez mind a Lagannra emlékeztető "soha ne add fel!" tanulság betetőzése akart lenni, vagy valami ilyesmi. Valóban, ő sem kapja már vissza az éveit, de még sok évtized áll előtte, ahol esélye van teljesen helyrejönni. :)
Vree írta:Mivel már előre láttam, hogy a kiscsaj fel lesz áldozva a sztori érdekében, rá lesz tolva a bűn, mint az erről elnevezett bakra, hogy a hős "megtisztulhasson", ez zavart.
Én annak örültem volna, ha úgy csinálhatta volna, hogy ne úgy vegyék le mások, mint - most hasraütésszerűen rámutatva valakire - te is, azaz hogy a csajra legyen áttolva a felelősség teljes súlya.
Amúgy én nem éreztem azt, hogy az egész dolog rá lenne tolva. Persze ahogy mondtam, ha ilyen "fő antagonistát" keresnék, valszeg őt mondanám annak, de attól még részben "közösen voltak benne a buliban", hiszen ha eleve Kurosawának nincs az a bizonyos hobbija, akkor meg sem tudja zsarolni őt és akkor az egész dolog el sem kezdődik. Ugyanakkor a csajnak sem kellett azért a szomszédba mennie szemétségekért, lásd, amiket fentebb írtam a tetteiről. Ennyi erővel Kurosawa is "benyújthatna neki számlát", hogy "miattad színt kellett vallanom az egész osztály előtt, ez nekem hatalmas traumát okozott!!!4444" Szal ha ez megnyugtat, nekem nem úgy jött le, hogy az egészet "rátolta" a csajra a mangaka, inkább egyfajta "előremozdítója" volt az eseményeknek, illetve "negatívabb alteregója" a főhősnek, de ő sem hagyta cserben, végül "megmentette". (Jó, tudom, írtad már, hogy ez nálad erősen "eső után köpönyeg". ^^") Valahogy úgy éreztem végig, hogy csak azzal arányos "happy endet" kapott a csaj, ahogy ő is viselkedett másokkal, függetlenül attól, hogy neki sem volt ez a történet egy habos torta.
Vree írta:Tartós bullying gyerekkorban valóban olyasmi, ami tönkreteszik az illető további életét, az emberekben bízás képességét.
Hozzá kell tennem, hogy azért minden esetben ez sem igaz, persze értem, hogy ez már embertől is függ, illetve a bullying mértékétől, de nem hinném, hogy én lennék az egyetlen ritka kivétel, aki így 15-20 év távlatából már ha nem is röhög az egészen, de marhára nem érzi úgy, hogy neki tönkre lett téve az előtte álló (remélhetőleg XD) 40-50 év is.

Na, remélem személyes példákkal is megtűzdelve a dolgot már azért elhiszed, hogy én nem valami érzéketlen genyó vagyok, aki nem tud az áldozat iránt empátiát érezni, egyszerűen csak nekem ezek a "shounen dumák", mint hogy "ne add fel, legközelebb menni fog, meg tudod csinálni, nem szabad félned, stb." nem csak jól hangzó "reklámszövegek", hanem én kvázi tényleg így élek, mert ez kell is ahhoz, hogy az ember kibírja az élet megpróbáltatásait és valahol szerintem a mangaka is ezt akarta kihozni ebből a cuccból. :)
A hozzászólást 6 alkalommal szerkesztették, utoljára Titkos 2016.01.22. 00:08-kor.
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Igen, csak nekem a mangára kellett volna reagálni, nem a te kommentjeidben előjövő túlzásokra. A mangát azt már megtettem egy bekezdés alatt.
De mivel X év után már kiesett a cselekmény eleje/vége, akkor úgyis tökmindegy, mert akkor nem is érted, ami az én kételyem alapját képezte.

Ugorgyunk, mert jó mangák is várnak a sorukra, nem csak ilyen bigyók.
---
Afghanistan - Azoknak, akik remélték, hogy a Hetáliánál már nem jöhet rosszabb. :p
Főszereplőnk Afuganisu-tan, akit mindenki félreért, különösen gazdag szomszédjával, Merika-channal keveredik gyakran bajba.
Barátnői, Pakisu-tan, Uzbekis-tan, Turkmenisu-tan és a többi segítik, ahol tudják.

Nani mo Nai Kedo Sora wa Aoi - Hálás téma az összeomlott civilizáció és az azt követő túlélőtábor, ami ezúttal a Föld vaskészletét eltüntető meteorfelhő formájában jön el.
Eddig egész jó.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Atashi no Banbi: Na ez tökéletes volt "kipihenni" az előző mangában az unszimpi karaktereket. :) Titkosnak is csak ajánlani tudom. ;p

Mindössze 4 fejezet, ami sajnálatos, mert eléggé megkívánt volna egy hosszabb kifejtést. Az utolsó fejezet igazából már csak a siettetett lezárásról szólt. De a maradék elég klassz.
- Lány: Általános iskolai ex-rossz tanuló, aki kemény munkával újra feltalálja magát éltanulóként.
Ő teljesen rendben volt, epic módon hozta a Hajnalcsillám-féle karaktert.
- Rivális-barátnő: Ő meg a Trixie a történetben. :) Tetszett a karakter is, és az is, hogy a a 2. fejezetben megszerzett férfiutálatát értelmesen továbbvitték a 3.-ban.
Szerettem volna még olvasni az ő fiúügyeiről (elképzelem, ahogy lerendezi őket), illetve lehetett volna kicsit "cunderébb" a hősnő irányában.
- Lusta srác: Jobban rá kellett volna feküdni, hogy ő tud beszólni/menő lenni, ha akar, illetve hogy milyen háttér áll a motiválatlansága mögött. (már úgy értem, ha lett volna még fejezet) Így elégé befejezetlen karakter maradt.
- románc: Ez ugye kötelező volt, bár a 4. így sem vitte túlzásba, és még így is sietsnek érződött. Ennek úgy a 20. fejezet környékén kellett volna előkerülnie.
Mindegy, a hősnő karaktere így is cool volt.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

wwhite írta:Bár a szóban forgó mangát nem olvastam, de a Shigatsu wa kimi no usót is pont ilyen kritikák érték, és engem is baromira zavart.
Kössz
Próbáltam érzékeltetni, hogy nem arról van szó, hogy előjött nálam a gyerekkori trauma és belelátok mindenfélét, ami nincs is benne, hanem tényleg annyira durvára volt véve a figura (valakit addig nyüstölni, amíg konkrétan öngyilkosjelöltbe fordul stb.), hogy ezt egy kurta-furcsa hepienddel lezárni, ahol a dologról nem történik többé említés, elég furi.

A Shigatsu wa Kimi no Uso-val nem volt semmi gondom, nem is emlékszem, hogy ilyesmi szintű dolog lett volna benne.

Mondom, ílyenek történnek:
- az elején ráverik, hogy lop. Az igazi tettes előadja neki, hogy biztos azért lopott a ronda/büdös osztálytárstól, mert bele van zúgva, és kényszeríti, hogy tegyen mindenki elé kiállva szerelmi vallomást. Az osztály egy emberként bekapcsolódik a biztatásba. A "főhős" számára nyilvánvaló, hogy ki a valódi tettes, de nem érdekli.
- (na itt következik a cselekmény, ahol megpróbálja olyan irányba elvinni, hogy a csaj bosszúálló meg telhetetlen)
- a lány története konkrétan úgy ér véget, hogy nem bírja tovább és a főbully helyett végül is a saját kezét szúrja át.
- és mondom, a vége az, hogy a hős meglátogatja a lányt, akiről kiderül, hogy azóta is X alkalommal próbálta meg átvágni az ereit.

Titkosra is csak azért fújtam, mert erre ráhúzni, hogy ne legyen a csaj olyan érzékenyke, meg csontra benyalni a mangaka próbálkozásait, hogy eladja: igazából ő is részese a saját kálváriájának, "kicsikét" durva.
(pláne hogy a mangaka ilyet igazából nem is mondott, csak bénán írta meg)
Meg lehetett volna ezeket a részeket úgy is oldani, hogy vagy ne legyen valaki akkor ennyire ultrabrutál áldozat, hanem valódi antagonista, ha erre megy ki, vagy akkor a dolognak ezt a részét a helyén lehetett volna kezelni.

azt még hadd tegyem akkor még hozzá:

A dolog nem "ütött", inkább Titkos kommentárjai váltottak ki nálam reakciót, a mangakáról csak annyit nyugtáztam magamban, hogy ügyetlen (de ez amúgy is valami indie cucc, ha jól gondolom ).

A másik meg, hogy ne mondjunk már ilyen blődliket, hogy "ez attól zseniális, hogy mindenki mást lát benne" (meg a párja, a: "reakciót vált ki").
Az teljesen természetes, hogy mindenki a saját tudásával vet össze valamit, ha már szóba kerül, vagy hogy egy történetet az eddigi tudásával viszonyítva értékel. Ezért nem jár díj, ez automatikusan mindig megtörténik, nem valamiféle teljesítmény.
Azt meg minden kritikus tudja, hogy nincs is szebb feladat annál, mint hosszas körmondatokban ostorozni egyolyan próbálkozást, ami nyilvánvalóan megérdemli. Ettől nem lesz az a cucc jó; ha sok helyen bele lehet kötni, akkor csak rossz.
Hasonlóan az érzelmi reakció (mondjuk, ha falhoz vág valaki egy könyvet) sem a Bevétel oldalon könyvelendő.

Nna. Amúgy Titkos jókat is mondott, és baromira igyekeztem elkerülni, hogy személyeskedős irányba menjek el (nem is sikerült), de azért az ilyen puhapöcsű "most mit ér el az, ha valakit naponta kétszer megvédek" beszólásokra azért nagyon kellett egy "Atashi no Banbi"-féle cucc, ahol valódi tökös csaj, aki nem ül fel az ilyen kishitű dumának, mutatja be, hogy hogy is kell ezt. xD

(UI. Amúgy annyira tényleg nem rossz a cucc, csak a hős marha unszimpi és a csaj karaktere van gyengén megírva.)
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

A hét társas érintkezés tippje Wakabayashi Toshiyától
Kép
Kép
Hajrá kislány xD

(Ezt a sorozatot amúgy Danbooru-n jó olvasni, ott mindig megvan a legfrissebb fordítás.)
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Milyen mangát olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Titkos írta:
Vree írta:Árnybíró -> HAHA! nem vártátok, mi? Na ez kb. a Guts-féle byroni hős (büszke, cinikus, bosszuúálló stb.) ROSSZUL csinálva. A maga hősök gyakran kapnak igazságtalanul nagy ajándékokat a cselekmény-istenektől, és érdekes téma lehetne, hogy mi van, ha valaki ezt önzően használja. Amikor viszont a mangaka nem veszi észre, hogy ez történik, vagy komolyan megpróbálja beadni neked, az irritáló.
Emlékszem, evvel a sztorival ott szakítottam, amikor a "hős", akinek eleve mindenféle szuper démoni ereje van, meg a szerencsétlen hülye szajhája is megmenti a rongy életét és csak pofont kap cserébe, nekiáll előadni, hogy a parasztok miért nem segítenek saját magukon, ahogy ő teszi...Jajj.
Szóval erről most túl sok billentyűzetkoptatást nem is csinálnék, mert úgyis vannak itt nálam nagyobb fanjai (lásd iskariotes), akik nyugodtan "megtámadhatnak", ha védeni akarják kedvencüket
Szerintem Munszut nem is akarták jó fiúnak beállítani. Senki sem tagadja, hogy ő egy antiszociális, bunkó, értékeiben csalódott karakter. A történet elején ő gyakorlatilag semmit sem akar és senkitől sem vár el semmit. Országa-birodalma romokban hever, barátai/bajtársai/barátjai/szerelme régen meghaltak vagy ellene fordultak, szerintem nem meglepő, hogy az egész világot cinikus szemmel nézi. Másrészt ő komolyan gondolja, hogy azért mert valakit/valakiket megment az inkább a sors finoman kimunkált véletlenje semmint valami tudatos döntés eredménye lenne.

Az hogy pofonnal reagál a megmentésére. Hát nézd mivel kábé semmire sem tartja az életét (plusz halálos beteg) így ő inkább büntetésként éli meg a megmentését. Úgy van vele, ha valami saját erőből nem tudd megoldani akkor kár is tenni ellene, mert hát kire is támaszkodhatna? Másrészt nagyon jól tudja, hogy a földi léthez csupán egy ígéret köti (plusz némi bosszúvágy), de nem szándéka kitérni a végzet elől ha az szembe jön vele.

Amit pedig Csunhjangot illeti. Maradjunk annyiban, hogy mivel Munszu szemén át látjuk az eseményeket, így Csunhjangot is olyannak látjuk ahogyan ő azt látni véli. Pedig így néz ki valós alakjában. Szóval a magam részéről nem használnám a szajha kifejezést. Arról nem is beszélve, hogy Munszu talán ha egyszer tekint nőként szandojára, de az is inkább egy kisiklás volt semmint valós érzelem, hiszen Munszu a szerelmét már másnak adta.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Válasz küldése