Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Surci írta:Hotaru no Haka/Grave of the Fireflies...Az a fajta szentimentalista hatásvadászat, ahogy előadja a drámát, egyfelől túl éles kontrasztokon keresztül (a gyerekekkel CSAKIS rossz dolgok történnek, ellenben mások milyen jól megússzák,
Mármint kik ússzák meg jól? Az anya, aki meghal? A halott bácsi a strandon? Vagy a többi haldokló az állomáson? Nekem nem tűnt fel, hogy bárki jól megúszná...
Surci írta:másrészt meg az a retorika, ahogy önmagában a háborúra és a külső tényezőkre, mint a tragédia okára akarja áttolni a felelősséget a gyerekek haláláért, figyelmen kívül hagyva Seita felelőtlen döntéseit, hát nagyon mesterkélt húzás.
Seita, egy 14 éves gyerek döntése nem tudom, hogy lehetne felelős. A probléma az, hogy nincsenek szüleik, akik felelős döntést hozhatnának. Seita gyerek fejjel gondolkodik és cselekszik, mert gyerek. Más kérdés, hogy az író felnőttként hibásnak érezte magát a húga haláláért. De ebből azt kihozni, hogy nem a háború meg az éhezés a hibás, hanem a srác maga, hát nemtom, nekem nem ez jönne le. Amúgy nekem úgy tűnt, hogy a néninél is éhen-, / betegségben meghaltak volna, csak esetleg valamivel később. A kislány legalábbis mindenképpen. Ahol sok az éhes száj, ott általában annak nem szokott jutni, akinek leginkább nem veszik hasznát.
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Hikari írta: Mármint kik ússzák meg jól? Az anya, aki meghal? A halott bácsi a strandon? Vagy a többi haldokló az állomáson? Nekem nem tűnt fel, hogy bárki jól megúszná...
Hát például a gaz gonosz nagynéni és családja, akiknek ugyan leég a házuk a legutolsó bombatámadásban, de ettől függetlenül ők maguk túlélik a háborút. Vagy a végén, pont egy direkt kontrasztosan tálalt jelenetben az a család, aki kitudja honnan érkezik haza a háború vége után a nagy európai stílusú házába, ami semmi kárt nem szenvedett, és aminek teraszáról jó rálátás nyílik Seitáék búvóhelyére - és még a szájukba is adják hogy "de jó végre itthon lenni" - miközben Seita épp elégetni viszi húga holttestét. Az ennyire szembetűnő rendezői húzások azok, amik miatt nem igazán működött nálam a drámai rész.
Hikari írta:Seita, egy 14 éves gyerek döntése nem tudom, hogy lehetne felelős. A probléma az, hogy nincsenek szüleik, akik felelős döntést hozhatnának. Seita gyerek fejjel gondolkodik és cselekszik, mert gyerek. De ebből azt kihozni, hogy nem a háború meg az éhezés a hibás, hanem a srác maga, hát nemtom, nekem nem ez jönne le.
Na itt álljunk meg egy szóra, ugyanis Seita pontosan tudja mit vállalt azzal, hogy elvitte Setsuko-t a nagynénjétől. Azt, hogy majd ő gondoskodik róla. Abba a tipikusan japános részébe is bele lehetne menni, hogy milyen "giri"-t (義理) vállalt ezzel a döntéssel testvére felé, átvéve a szülői szerepet, ami talán egy nyugati nézőnek nem annyira szembetűnő, mint egy japánnak, csakhogy ez az anime egy ízig-vérig japán történet, és ennek mindenféle körülmények miatt nem tudott eleget tenni... Ott van az a része, amikor mások is javasolják neki, hogy térjenek vissza a nagynénjükhöz, ő viszont büszkeségből mégsem teszi ezt meg, pedig látja hogy húga egyre betegebb és gyengébb. Könnyű ezzel felmenteni, de ha gyerek, akkor vállalja fel a gyerek szerepét, és engedelmeskedjen a nagynénjének. Nem egy leányálom az élet nála, és tűrni kell a beszólásokat, viszont a gyerekek konkrét hiányt nem igazán szenvedtek semmiben. Lehet mondani, hogy "szar volt nekik a nagynéninél", csakhogy a mérleg egyik serpenyőjében van pár beszólás, a másikban meg két halott gyerek. A háború egy nem elhanyagolható körülmény, viszont a tragédiát hibás emberi döntések okozták. Nem véletlen hogy az író hibásnak érezte magát a húga halálában.
Hikari írta:Amúgy nekem úgy tűnt, hogy a néninél is éhen-, / betegségben meghaltak volna, csak esetleg valamivel később. A kislány legalábbis mindenképpen. Ahol sok az éhes száj, ott általában annak nem szokott jutni, akinek leginkább nem veszik hasznát.
Na ez már a "mi lett volna, ha..." része a dolognek, amibe belemenni nem nagyon akartam, de ha már felhoztad: először is volt még pénzük a gyerekeknek, Seita kezelte és kapta kézhez, amiből Setsuko "utolsó vacsoráját" is finanszírozta. Btw a nagynénjük se hagyta volna éhen halni őket, a háború vége után 1-2 hónappal pedig már volt alapellátás a civil lakosságnak amerikai forrásból, úgyhogy csak addig kellett volna kihúzniuk, aztán népkonyhán már kaptak volna megfelelő ellátást és adott esetben szállást is. Mondhatod, hogy "amikor elköltöztek, még nem lehetett tudni, mikor ér véget a háború". Erre meg csak azt tudom mondani, hogy háborús körülmények között meg kell húznia magát mindenkinek, ha szarok a körülmények akkor is, olyankor meg különösen ha van egy 4-5 éves gyerek, akiért előre nem látható ideig ő a felelős.

És még egy: a film úgy kezdődik, hogy bemondják Seita halálának időpontját... Namost ha a forrás szellemiségéhez hűen az író húga halála iránt érzett saját felelősségét akarná reprezentálni a mozi, ütősebb lenne, ha a kislány halála lenne a bemondott dátum, jelezvén, hogy Seitát inkább a bűntudat emésztette el, mint az éhezés. Csak épp az egész narratíva kizárólag a háborúra tolja át a felelősséget, figyelembe nem véve azon körülményt, hogy több sajnálatos egybeesés vezetett el a tragédiához, aminek nem elhanyagolható része volt Seita elhamarkodott és felelőtlen döntése, ami elég tisztán lejött a filmből.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Surci írta:Na itt álljunk meg egy szóra, ugyanis Seita pontosan tudja mit vállalt azzal, hogy elvitte Setsuko-t a nagynénjétől. Azt, hogy majd ő gondoskodik róla. Abba a tipikusan japános részébe is bele lehetne menni, hogy milyen "giri"-t (義理) vállalt ezzel a döntéssel testvére felé, átvéve a szülői szerepet, ami talán egy nyugati nézőnek nem annyira szembetűnő, mint egy japánnak, csakhogy ez az anime egy ízig-vérig japán történet, és ennek mindenféle körülmények miatt nem tudott eleget tenni... Ott van az a része, amikor mások is javasolják neki, hogy térjenek vissza a nagynénjükhöz, ő viszont büszkeségből mégsem teszi ezt meg, pedig látja hogy húga egyre betegebb és gyengébb. Könnyű ezzel felmenteni, de ha gyerek, akkor vállalja fel a gyerek szerepét, és engedelmeskedjen a nagynénjének. Nem egy leányálom az élet nála, és tűrni kell a beszólásokat, viszont a gyerekek konkrét hiányt nem igazán szenvedtek semmiben. Lehet mondani, hogy "szar volt nekik a nagynéninél", csakhogy a mérleg egyik serpenyőjében van pár beszólás, a másikban meg két halott gyerek. A háború egy nem elhanyagolható körülmény, viszont a tragédiát hibás emberi döntések okozták. Nem véletlen hogy az író hibásnak érezte magát a húga halálában.
Az a baj, hogy Te is kontextus nélkül, logikailag szeretnéd értelmezni Seita helyzetét. A háború alatt ez a japán társadalom letargiába esett és összeroppant, mindenkinek a gondolkodása beszűkült, valamint a többség szinte teljesen elvesztette az egymás iránti felelősségnek, szolidaritásnak az érzetét. Seita 14 éves, egyedül marad a húgával, aki mellett marha gyorsan kell felnőnie. Közben pedig hibázik. Sokat és nagyokat, ez egyértelmű. Legnagyobbat akkor, amikor otthagyja a nagynénit, szintén világos. Ugyanakkor pont az a legbeszédesebb momentuma a filmnek. Azért történt így, mert ebben a világégésben semmi emberi nem maradt körülöttük, csak ők egymásnak és a kis birodalmuk a tónál, ami tehát kizökkentette őket a háború nyomorúságából. Nagy árat fizettek érte. De mindezek ellenére sem tudok konkrét felelősökre mutogatni, mert csak ismételni tudom magamat: kollektíve mondott fel az emberek józan ítélőképessége és empátiája ebben az időszakban.

Igen, a film egyértelműen a világháborút okolja és teszi felelőssé, szerintem nagyon helyesen, mert ilyen következményeket okoz egy társadalomban és az egyes emberek életében.

Egyébként a pénz mint érv a túlélés mellett az AA fórumán is előkerült, de ahogy ott is írták: sokáig az már nem húzta volna ki őket a bajból, inflálódott.
SPOILER
A könyvnek és a szerzőjének pedig maximálisan és gyönyörűen állít emléket: az utolsó jelenetben konkrétan minden benne van. Seita szelleme egyszerre a regény főhőse és a vezeklő írónak a megtestesítője, amikor komorabbá válik az arca és a távoli városra tekint, amely közben már az 1988-as város látképe. Az ilyen reflexiókkal is csak a valóságot hozza be a fikció szövetébe.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulokos 2016.10.17. 22:58-kor.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Azon nem nagyon érdemes elmélkedni, hogy pont miért nem menekültek meg. Mert pont több száz hasonló sorsú gyerek volt, és a történet pont bármelyikükről is szólhatott volna. És ha a két főszereplő pont megmenekül (mert nem nyúlja le a nagynéni a cuccaikat, vagy maradnak ott kegyelemlevesen), attól még az általános jelenség pont nem változott volna. A film meg pont ezt a nézőpontot választotta: nem a katonákét, háborús hősökét, nem a történelmi személyekét, nem a visszaemlékező szemtanúkét.

De ha a nagynénitől való távozás esetében felmerül a japán szempont, akkor a nagynénivel való kapcsolat, illetve a maradás kérdésében miért nem? Én nyugati szemmel nem merném kijelenteni, hogy logikusabb lett volna a maradás.
Hibázott, lehet, de jobbat tett volna a filmnek, ha nem hibázik? Vagy értékítéletet kellett volna mondania a filmnek, hogy "látjátok, gyerekek, ezért ne hagyjátok el a felnőtteket"?
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

Aria the Animation/Natural/Origination/Avvenire/kisebb OVA-k

Azzal amúgy se lehetne megvádolni, hogy a fórumos aktivitásom verdesi az intenzivitási skála felső részét, és ez áll már csak annak a fényében is, hogy erről a három évados stuffról is már laza két hete írhattam volna (már csak azért is, mert egy bizonyos madárka már egy ideje rágja a fülemet ezért a postért). Viszont ez akár még passzolna magához a teljes franchise-hoz is, hiszen -tördelmesen bevallva- idejét se tudom már annak, hogy mikor kezdtem nézni az első évadként funkcionáló, 13 részes Animation-t, ahogy a 26 részes, második évadul szolgáló Natural kapcsán se tudok másképpen nyilatkozni ilyen szempontból, míg a harmadik évad szerepében tetszelgő, 13 részes Origination, és az (anime szempontjából legalábbis) epilógusként felfogható, három részes Avveniere OVA már az elmúlt bő másfél-két hónap termései voltak. És ha nagyon a mondandó közepébe akarnék vágni, akkor ez némi nem túlzással, de nem a véletlen műve volt, hiszen az Origination, és jóval kisebb mértékben az Avvenniere a franchise sava-borsa, amiért tényleg érdemes belevágni szerintem a franchise egészébe.

Félreértés ne essék, ezzel most nem arra akarok célozni, hogy az Animation/Natural rosszak lennének: a 2005-ös Animation, és a 2006-os Natural összességében véve még így is megállják a helyüket a mondhatni három felvonásos sztoriban, ami lényegében először egy ordas nagy Slice of Life sorozatnak látszik, de már az első évad alatt is érezni lehet, hogy erről egy kicsit többről fog szólni a dolog. Nem csak abból a szempontból, hogy a főszereplő Akari (és olykor mások) szemszögéből egy kvázi abszolút idilli, a mai Velencéről mintázott, de még így is földhöz ragadt technológiájú várost/világot fedez fel magának a sztori az évadokon keresztül, hanem abból is, hogy az ötletgazda szerepében tetszelgő Amano stílusa egyszerűen olyaféle, ami egy ilyen stílusú történethez egyszerűen muszáj volt hozzábiggyeszteni. Az Aria ugyanis *nagyon* sokat épít arra, hogy a maga módján határozottan szentimentalista és életigenlő legyen, olyan, ami szó szerint kvázi mindenben meglátja a jót és a szépet, de egyben a szomorúbb események, kétségek fölött sem huny szemet, a főszereplő Akari pedig lényegében ennek a megtestesülése mint karakter, szóval az egész franchise-ra ráhúzható az, hogy a szokásosnál jobban kell egy hullámhosszon lenni az ötlegazdával a legteljesebb élményhez. Ez pedig már az első két évadra is igaz, hiszen az Animation -stílszerű példával élve, ha már gondolásokról szól a franchise- éppen csak annyira dob bele a mélyvízbe, hogy észrevedd, miről fog szólni a fáma, de a nehezebb pillanatoktól még megkímél. Az egyébként mindhárom évadra jellemző, hogy mind a központi szereplőgárda (nevesül: a gondolástanonc Akari/Aika/Alice, illetve a "tanáraik", Alicia/Akira/Athena), mind a sorozat világa és az azt benépesítő mellék- és még-mellékebb szereplők megkapják a maguk műsoridejét, de az Animation az, ahol ha csak egy kicsit is, de inkább a sorozat világa kapja a nagyobb hangsúlyt, míg a szereplők ábrázolása mondhatni ebbe ágyazódik be, ezen keresztül fogja az ember meg-megismerni ezeket a szereplőket, akik közül szerintem mindenki talál majd magának kedvencet (én mondjuk nem tudok dönteni közöttük a mai napig sem). Ez volt az az évad, amit személy szerint először egy hetesre taksáltam, de mostanában inkább egy 8/10-re emeltem meg, ugyanis míg az elején még eléggé az ismerkedési szakaszban voltam, utólag visszagondolva már volt hova helyeznem az akkor látottakat, és ebben a második évad is jelentősen otthagyta a nyomát.

Ami ugyebár a Natural lészen, és ez az az pont, ahol az Aria, mint koncepció esetleges hiányosságai a leginkább mutatkoznak meg. Ez alatt még véletlenül sem a franchise-ban elfoglalt helyét értem, hiszem ha az Animation volt a mélyvízbe való megmártogatás, akkor a második évad az a pont, ahol a mártogatás kezd átváltani vízbe zsákolássá - még itt sem érhető "visszafordíthatatlanul" tetten a drámai vonal, de egy olyan történetbeli irányvonal már meg van szellőztetve, ami előbb-utóbb ugyanúgy magával hozza majd a lányok által áhított "prima" címet, mint az azzal járó küszködéseket és áldozatokat, és az egész évadra rányomja a hatását. Az idill továbbra is megvan, de már az egy epizódos történetekben is tapinthatóan feltűnik időközönként az a bizonyos "baljós" érzés, és ha csak ezt a hatást venném figyelembe, akkor nem csak Amano, de a rendezői székben csücsülő Junichi Sato sem lustálkodott. Sato-nak amúgy is megvan a jellemző, nem túldramatizált, de mégis "oda" ható stílusa ha komolyságról van szó (a humorérzéke pedig pont annyira aranyosan bugyuta amennyi egészséges, lásd pölö az első Sailor Moon adaptációt, vagy a Kaleido Star-t), és az Animation-höz hasonlóan a Natural esetén is egy hullámhosszon volt Amano stílusával, annyira, hogy még az OP-k is inkább hajaznak egy andalító, békés, a tényleges epizódokat alapanyagul használó zenei videóra. Ami nem is lenne gond önmagában, azzal viszont igen, hogy ugyan már az Animation alatt is felüti egyszer-kétszer a fejét, de a 26 részes terjedelem miatt a Natural szenved talán a legjobban Amano stílusának hátulütőjétől, ami pedig a már fentebb is említett szentimentalizmus, legfőképpen. Arra már utaltam, hogy az Aria esetében kiemelten érdemes legalább megpróbálni alkalmazkodni a hölgy stílusához, azonban a szentimentalizmus, mint olyan amúgy is egy olyan állatfaj, ami a humorhoz hasonlóan szélsőséges reakciókat képes kiváltani, az Aria esetében pedig igazi kétélű kardról van szó: az esetek többségében képes jól ellátni a feladatát, de sajnos így is akadnak olyan epizódok, amik inkább mennek át az unalmas kategóriába, legyen szó egy feledhetőbb epizódszereplőről, egy nem annyira érdekes témáról, vagy egy túlspilázottnak érződő momentumról (a Caith Sith-es epizódok szinte mindegyike ide sorolható szerintem). Szerencsére nincs szó arról, hogy akkor most inkább hajaz az Aria egy KEY produkcióra, hanem inkább arról, hogy a franchise stílusa mondhatni túlzottan specializálva van egy bizonyos hangvételre és szereplőábrázolásra (Akari például határozottan ízlésfüggő, hiszen az életkora ellenére bír olyan "szépérzékkel" és idealizmussal mint egy szent), és hiába lavírozott Amano jobban, mint amennyire egy kevésbé tehetséges író képes lett volna, ez sajnos továbbra is áll a Natural-ra, és részben pontosan azért, mert 26 epizódról van szó. Részben ennek is köszönhető, hogy olyan sokáig elnyammogtam a franchise-on, de még mielőtt túl negatívba fordulna a bekezdés, ez annak is betudható, hogy eleve a franchise tempója is megtestesíti az igazi Slice of Life "életérzést". Napi 1-2 résznél többet nem érdemes lenyomni belőle már csak az általánosan lassú tempó miatt is, de igazság szerint nem is tartok ennél többet szükségesnek. Jóból is megárt a sok ugyebár, és a 7/10-es értékelés ugyan nem kimondottan sok, de hiába tartom ezt az évadot a leggyengébbiknek, ha egyszer jelent ez itt inkább "legkevésbé jót".

Már csak azért is, mert a harmadik felvonás, a 2008-as Origination az, ami mondhatni definiálja mindazt, ami Aria. Ez azért is említésre méltó, mert hiába szól részben a franchise a világ szépségeinek megtalálásáról, a harmadik évadra ez olyan szintre redukálódik le, hogy az Origination akár az Animation inverze is lehetne: ott inkább a szereplőábrázolás volt "beépítve" a világ és a benne lévő emberek megismerésére, míg az Origination esetében itt a központi szereplőgárda kapja a fő szerepet, és rajtuk keresztül is van inkább ábrázolva a környezet. Kis túlzással azt is lehetne mondani, hogy itt inkább a főbb szereplők "kiterjesztése" az itteni epizódokban megérintett világkép, bár az is hozzátartozik a lényeghez, hogy még így is inkább a szereplőkön van a hangsúly, na meg a szakaszhoz, ahová mindegyikük élete ért. És igen, ez a pont, ahol a franchise egy sportanimés szupertámadás lendületével zsákol bele a vízbe: még itt sem vált át a sorozat igazi torokból ülvöltős melodrámává, hanem a visszafogottabb, de valahol pont ettől hatásosabb és "lehangolóbb", karakterközpontúbb majdnem-drámává, ahol a sikerélmények és egymás mélyebb megismerése pont annyira lényeges, mint a jövő bizonytalanságától való félelem és az önbizalom hiánya. Még erre az évadra is érvényes mindaz, amit Amano stílusáról írtam az előző bekezdésben, de ami a(z engem is zavaró) hiányosságokat illeti, abból ez az évad vizsgázott szerintem a legjobban azok elkerülését illetően. A harmadik rész mondjuk egy az egyben idézte fel a franchise rosszabb epizódjait, de -különösképpen a "félidőtől" kezdve- szinte minden olyan epizód tartalmaz olyan momentumot, ami "igen, *ez* már a végjáték, ide gyűlt össze minden" érzést ébreszt az emberben, és bizony voltak olyan epizódvégek, amiken ténylegesen meg tudtam hatódni, szóval nem véletlenül mondható egy három felvonános sztori igazi, végső szakaszának. Ez mondjuk talán még így sem fogja meggyőzni teljesen azokat, akiket az első két évad esetleg eltántorított a túltengő szentimentalizmus miatt, de amondó vagyok, hogy Amano hozzáállása talán pont a karakterközpontúbb (mármint a főszereplő hatosra *tényleg* koncentráló) pillanatokban/részekben hat leginkább pozitívan a franchise minőségére, az Origination pedig bővelkedik ezekben. Még az "önzőbben" viselkedő szereplőknek is inkább a nem kifejezetten "csúnya" értelemben vannak ilyen jellegű pillanataik, ami egyeseknek továbbra se fog tetszeni -révén itt is dúl az Amano-izmus-, de az Origination esetében kifejezetten kap az egész egy kicsit "színpadiasabb" stílust, ami szerintem nagyon jól állt ennek az évadnak. Annyira, hogy az egyébként látványosan HD korszak előtti, de egyébként egyáltalán nem csúnya vizuális vonulat az Origination során kapta magát össze annyira, hogy mai szinten is jobban megállja a helyét, szóval ha másért nem, az Origination miatt érdemes Ariázni. Ezt egyébként annyira komolyan értem, hogy számszerűsített értékelés szempontjából egy 9/10-re taksálnám. Akár egy 9.5-re is felkúszhatna ha nem lenne az a fránya harmadik epizód, de lényeg a lényeg, ez az alfa és az omega.

Most jönne az a rész, amikor az epilógusként is felfogható Avvenire-ről is lekörmölök egy hosszabb bekezdést, de igazság szerint nincs is különösebben értelme: az epizódok minőségi sorrendjét én egy 1>=3>>2 körülre stagnálnám, de a lényegen nem változtat. Az Origination után ezek már tényleg csak kis extra epizódoknak számítanak (mégha a harmadik még így is kellemet "utószó"), és személy szerint az új generációs gondolástanoncoktól sem voltam elragadtatva (mert kvázi az Akari/Aika/Alice trió picit módosított változatai), de még így is kellemesen beleférnek a jó értelemben vett "átlagos" Aria színvonalba, plusz az sem utolsó dolog, hogy ez az OVA mostanában készült, úgyhogy most már HD-ben és élénkebb színválasztékban pompázik minden. És ha már "átlag" Aria színvonal, ugyanezt a szót vágnám rá a többi OVA-ra is. Az Arietta és a Sono Futatabi Deaeru Kiseki ni... című OVA-k a Natural és az Origination között nézendők meg, és habár ezek az epizódok sem érnek fel a három évad legjobbjainak színvonalához, még így sem mondhatóak felesleges bőrlehúzásnak, úgyhogy ez a három OVA kapta is tőlem a 7/10-et.

Summa-summarum, Ariázni jó sokáig tartott, de jó is volt összességében véve: annyira mindeképpen, hogy tudjam hányas a kabát az "SoL stílus egyik nagyja" titulus mögött, mert ha valami, ez tényleg rászolgál. Annyi -erényt véletlenül sem lényegtelenítő- megjegyzést hozzáfűznék, hogy az SoL nagyjait illetően a Non Non Biyori továbbra is közelebb áll hozzám az általános stílust illetően, de ettől függetlenül is elismerem hogy van az Ariában kraft, különösképpen az Origination-t illetően.
Kép Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Nyul

:goodpost:
Szerintem is ez a lényeg, hogy az anime egyedi eset felől kiindulva állít valamit az általánosról. Talán ezért érzik annyian "hatásvadásznak", hiszen senki sem szeret konkrét esetekkel szembesülni, megnyugtatóbb a dolgokra csak úgy nagy általánosságból rátekinteni. Illetve nincs olyan film a világon, amely minden nézőnek ki tudja elégíteni a "szerintem így kellett volna viselkednie és cselekednie" nézeteit.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Grave of the fireflies témához:
Hát nemtom, Seita felelőssége így vagy úgy, én nem érzem jogosnak, hogy ügyvédhez illő mérlegeléssel ítéljük meg őt, vagy az egész filmet, ami egy olyan világban játszódik, amit szerintem el sem tudunk képzelni, nemhogy átérezni. A világ e felén az emberek nagy része egész életében nem érzett még valódi éhséget, és nem találkozott a halállal sem testközelből. Pláne nem gyerekként. A szereplők és a kontextus belőlem csak sajnálatot tudott kiváltani, hibáztatni pedig csak a körülményeket tudom. Én hiszem, hogy a készítők is azokat az érzéseket akarták a filmbe rakni, amiket belőlük váltott ki a történet.
Persze erre a filmre is igaz, mint sok másikra, hogy máshogy hat, ha az ember az első animéi között nézi, és nyilván máshogy, ha 2016-ban, 500 másik anime után. De ilyenkor a rossz sorrendet kell okolni, nem a filmet. :-P
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Tovább olvasva és elmerülve a kialakult HnH összecsapásban (most komolyan, volt/van még egy olyan anime, ami ilyen egyenlően megosztotta volna a fórum lakóit? :D), csak megerősítette bennem mindazt, amit a korábbi posztomban írtam: egyszerűen másképp látjuk a dolgokat. Van, aki teljes mértékben a helyzetbe képzeli bele magát és próbálja az összes realitást és a szereplők döntését erre a gondolatsorra fölfűzni, míg pölö én (talán Surci és Catrin is, de majd kijavítanak, ha nem) inkább úgy nézem az egészet, hogy az filmesztétikailag hogyan állja meg a helyét és ebben a keretben mennyire működőképes. Nem, nem vagyok filmesztéta, épp csak annyira van meg a dolog, hogy hobbi szinten érdekel vagy amit olvasgatás útján "magamra szedtem", leginkább a témát érintő könyvek által, de nekem a HnH "művészileg" túlságosan is egydimenziós darab, az eszköztára sem valami változatos, és mondom, nem tudok elmenni amellett, hogy az egész egy kolosszális érzelmi manipuláció. (Lett volna több olyan jelenet, mint mondjuk az, mikor a búvóhelyükön rátalálnak a szentjánosbogarakra, máris sokkalta árnyaltabb lett volna az összkép.)

>Dodgers

Yey, Aria beszámoló! :3 Szerintem remekül összeszedted a sorozat összes erényét és defektjét, a Cait Sith-es epizódok meg ja, az a biztos pont, amin a teljes Aria fanbase kvázi egy emberként húzza a száját. Alapból nem lett volna rossz ötlet egyébként, de azzal, hogy a Natural minden negyedik részében előhozták, pont azt a misztikusságot ölték ki belőle, amit alapjáraton lett volna hivatott prezentálni. Lett volna kettő, max három részben benne, máris jobban betöltötte volna a funkcióját.
A szentimentalizmus meg az egyik olyan dolog, amit nem csak, hogy remekül kezel ez a sorozat, de azt kimondottan stílusosan teszi (még annak ellenére is, hogy azért bizony volt egy-két epizód, ahol rezgett a léc, de úgy voltam vele, ennyi "hiba" belefér).

Az meg egyértelműen igaz, hogy bármennyire is a szívem csücske mind az Animation, mind a Natural, azért az Origination így is teljesen másik liga, bár ettől függetlenül jobb szeretem a három sorozatot egybe venni, mint Aria, ugyanis ezek hárman alle zusammen alkotnak egy baromi ütős világot és sajátos, optimizmust zabáló értékrendet.
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Filmesztétikailag sikert aratott a film, de lehet, hogy csak hozzám hasonlóan minden filmkritikus beszopott valamit, ami ott se volt az animében. :D

Amúgy a franc tudja, én igyekeztem objektíven érvelni, a mozi szerkezetét, felépítését elemezni, ehhez nyilván kell némi beleélés. Például nálam nem érzelmi kérdés, hogy miért Seita halálának bemondásával kezdődik és nem a húgát említi meg, hanem világosan következik a cucc felépítéséből: Seita szellemének kell végigkísérnie az eseményeket, hiszen a novella szerzőjét is ő "képviseli".

Hikari

Nem értem, szerintem egy jó alkotás akkor is jó marad, ha 1000. a sorban. De ha arra gondolsz, hogy 500 anime bárkiből ki tudja ölni a szépérzéket, leronthatja az ízlést, akkor egyet kell értenem! :D
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Nagyon örülök, hogy a tulokos/Hikari/Mordályos trió helyettem is kellően bevédik a Szentjánost, így én abba nem is szólnék bele, helyette inkább a Trigunt venném elő, mert a végén a Szentjános/Aria duó árnyékában a végén még elsikkad ez a szívemnek kedves téma. XD
Junchi írta:Megkülönbözetett jelleggel emelendő ki aaaaaa… Fucking forgatókönyv desu… ami rettenetesen suta, egészét tekintve, a sztori abszolút nem egységes, tele lyukakkal, érdekes(nek nem mondható) megoldásokkal és zavaróan túltolt szellemi adalékkal. Meredek kijelentés jön: az első fele szerintem sokkal jobban működött, mint a második, de azért már itt sem voltam teljesen elégedett. Kezdjük azzal, hogy ekkortájt még marha céltalan az egész anime. Sima epizodikus ökörködés, változó színvonalú minisztorikkal, de közben valahogy semmi pluszt nem ad. Miért nem ment közben valami world-building? Miért nem volt semmi későbbi motívum megalapozva? Mi volt egyáltalán a tétje itt a dolgoknak? Szerintem semmi vagy legalábbis nagyon minimális szinten voltak csak meg ezek, úgyhogy a siralmaimat kimondottan valósnak érzem. Ánblokk jópofa volt viszont, vigyorogtam nem is egyszer, néha még nevettem is.
Na igen, ezzel nekem is egyet kell sajnos értenem, avagy nem véletlen, hogy Wolfwood megjelenéséig én folyamatosan azzal harcoltam magamban, hogy "dobjam, vagy ne dobjam?" (És utána sem azért lett annyira jó, mert "yay, van Wolfwood!", hanem mert onnantól végre beindult a main plot, ami az előző tizenkét vagy hány részről nem igazán volt elmondható.) Azzal viszont nem értek egyet, hogy az első fele jobban működik, mint a második, mert az első fele random fillerezgetés, a másodikban meg végre elkezdenek "történni a dolgok", még ha eléggé ilyen össze-vissza formában is. XD Btw, Catrin jól mondja, hogy az utalgatás, meg world building azért valamilyen szinten ott volt az első felében is már, inkább az volt a gond, hogy sokszor marhára nem volt egyértelmű. Pl. abban a "robban a reaktor" epizódban
SPOILER
nekem is Mufurc mangás-magyarázata kellett ahhoz anno, hogy felfogjam, hogy Vash ott igazából egy "testvérét" nyugtatja le. Mert pusztán az animéből ez marhára nem volt egyértelmű, annyit láttam, hogy "Vash beszél egy óriás villanykörtében lévő, fura izéhez, az meg ettől lenyugszik". Ugyanez igaz a Vash-Knives háttértörténetre, ugye ők is ilyen "villanykörte-lények" lennének, csak még csecsemőként összetört a körtéjük, kiestek belőle és ezután nevelték őket kvázi emberként, de ez az animében megint nem volt túlzottan tiszta, ezt az egész "körtés dolgot", hogy az emberek kvázi "Duracell elemnek" használják Vashék népét, jól elsumákolták, az első kép, amit látunk róluk, az már az, hogy csecsemőként ott sírnak és ha jól emlékszem, utána rögtön ugrunk is jó pár évet.
Szal ja, igazából én úgy csináltam volna, hogy az első felében fele ennyi filler is bőven elég lett volna, hamarabb hoztam volna be a Holdlyukasztós "közép-finálét" és akkor talán több idő marad Knives-ot is szerepeltetni, meg Vashékról mesélni, meg world buildingelni, stb. (Mondjuk azt így halkan hozzáteszem, hogy pl. a Cowboy Bebopban is kb. ugyanennyit szerepelt Vicious, ahhoz képest mindenki oda, meg vissza volt tőle, hogy micsoda fasza gonosz, meg hogy "pont így volt jó, hogy sokáig az árnyékban marad" stb., hát lol... :P XD Elnézést, kb. egy időben készült ez a két cucc, kb. egy időben is láttam őket, ha jól emlékszem, emiatt ezek nekem némileg ilyen "testvérsorozatok", szóval néha önkéntelenül is hasonlítgatom őket. XD Plusz mindkettő ilyen "amikor a japók amcsi-feelingű sorozatot csinálnak" cucc, teszem hozzá, a jó kategóriából.) Szal ja, a sztori folyásán lett volna mit csiszolni, persze ehhez tudnom kellene, hogy pontosan hol is járt a manga, amikor az anime készült/futott. Lehet, hogy azért kellett ennyi filler az elejére, hogy később ne kelljen túl sok anime-original betoldás a fősztoriba, a fene sem tudja... (Bár ahogy hallottam, ahhoz képest tök más a két cucc vége, a manga jóval hosszabb is, stb. XD Lehet egyszer el kéne olvasnom, mert a sztori érdekel, csak Nightow rajzolása valahogy olyan számomra, hogy sokszor ki sem bírom nézni 1-1 akciójelenetből, hogy épp mi történik rajta, ami egy akciómangánál elég problémás... ^^")
Junchi írta:Az a flashback epizód volt a kegyelemdöfés – valami félelmetes, mennyire nem működött az egész, csapongott, kapkodott, sokat akart, idétlen pálfordulásokkal (ahemm, Knives), meg egyáltalán engem baromira zavart, hogy kvázi a semmiből hozták be ezt a Seeds + Knives szálat. Könyörgök, legalább utaltak volna korábban rá valamilyen formában…
Na, ezt mondjuk nem értem, én a flashback sztori minden percét imádtam. :D Jó, ahogy már írtam, az valóban gáz volt, hogy korábban szinte alig utaltak arra, hogy egyáltalán Vash micsoda, meg ilyesmi, de mondom, az a körtés epizód pl. arra akart utalni, csak...nem valami jól. ^^"
Junchi írta:Közben (illetve már előtte) felbukkant Legato, akinek örültem; tipikus klasszik gonosz némi edgységgel, de valahogy hiányzott már ez a karakter trope. Ugyan sokat nem tudtunk meg róla (Például mi a fene motiválta ezt az embert? Ez is részenként cserélődött…), de nálam ő volt a legemlékezetesebb karakter, meg valahol Wolfwood.
Legato tényleg nem volt semmi, bár engem egyáltalán nem azért fogott meg, mert edgy, stílusos gonosz, hanem amiket később csinált
SPOILER
plusz ugye a halála, az az egész rész valami iszonyú brutál lelkileg... Ja, amúgy hogy mi motiválta: én valahogy úgy értelmeztem (illetve megint csak azt tudom mondani, hogy anno, sok-sok éve Mufurc mangás magyarázatai alapján ezt szűrtem le XD), hogy ő "Knives-sama" elfogult rajongója, ergo teljesen alárendelte magát Knives nézeteinek. Knives nézetei meg ugye micsodák? Megölni bosszúból minden embert, amiért kihasználták a faját. Legato meg ezzel egyetért, mert szerinte is "minden ember romlott", ezért is vigyorog annyira, amikort Vash végül fejbe lövi, mert így egyrészt sikerült "bátyust is bűnbe ejteni", másrészt meg saját maga is likvidálta, hiszen ő is csak egy gyarló ember, így eggyel kevesebb rohadék van a Földön. ^^" Szal ja, ez a fazon eléggé beteg, de szvsz pont ezért működött. Mondom ezt úgy, hogy azért én messze nem ájultam el tőle már régen sem, szal jó kari, a célját a történetben betölti, de azért már anno is néztem, amikor mindenféle "TOP 5/10 anime gonosz" listákra rárakták, szal azért na... ^^" Mondjuk Wolfwood meg a másik ilyen kari, szóval persze, bírtam én őt is, de az a fangirl/fanboy nyáladzás, amit már anno is kapott hátöhmm.. ^^" Volt egy menő kereszt-stukkere, illetve történetileg érdekes kontrasztja volt Vash végletesen pacifista életszemléletének, plusz a halála neki sem semmi, ráadásul pont azért hal meg, mert Vashra hallgat (bemutatva ezzel azt, hogy bizony, ami Vashnak működött, az nem mindenkinek járható út... ^^"), szal ebből a szempontból nagyon jó volt, viszont hogy sokan, mint karaktert fanolták az egekbe... Ja, mert sosem láttunk még animében ilyen "úgy pap, hogy közben inkább strici lehetne" jellegű szereplőt, mi? :roll: XDDD Gyakorlatilag hacsak feltűnik az egyház akármelyik animében, az a minimum, hogy kapunk valami "piás pap/kikapós apáca" jellegű szereplőt, szóval a Wolfy körüli hypot ebből a szempontból sosem értettem. XDDD
Junchi írta:A többiek nem igazán jöttek be, érdekes vagy nem, de engem Vash sem nyűgözött különösebben le. Kezdjük azzal, hogy nekem NAGYON Kenshinre hajazott az egész fickó, csak jóval kevesebb komplexitással és több kínos mozzanattal. Ez az idealista „nem ölök meg senkit” című hiperpacifista filozófia rettenetesen erőltetett, gyerekes és valamennyire megalapozatlan is volt (összehasonlítva Kenshinnel meg aztán pláne), a sorozat második fele meg valamiért csak erre az egy baromságra húzta föl Vash teljes karakterét. Hab a tortán, hogy sokszor teljesen logikátlan dolgokat léptek meg csak azért, hogy ezt az elcsépelt filozófiát még tovább tudják tolni. Vash tudja nagyon jól, hogy bármerre megy, konfrontálódni fog Knives-zal, Legatóval és bandájával vagy a random fejvadászokkal, ennek ellenére MINDIG a legnépesebb és legbékésebb városokban fordul meg, hátha megint legyilkolhatnak a one-note fodder ellenségek random civileket, hogy aztán megint lehessen idealizmus okozta angsttel takarózni. Az RL City-s mókánál szökött fel 160 körülire a vérnyomásom (bár előtte a Seeds kolónia sem volt semmi), itt már épp csak nem üvöltött, mennyire mesterkélt az egész forgatókönyv és a karakterizáció. Azt már nem is említeném külön, hogy az egész Vash-Knives dolog sehogy nem működött, főleg, hogy utóbbi szerepelt össz-vissz 4 részben talán és egyébként is valami félelmetesen egydimenziós edgelord volt az a fazon.
Na igen, szerintem leginkább emiatt ment le neked hatosig a cucc, mert ahogy te is írod, eléggé Vash filozófiájára van felhúzva az egész történet. ^^" Szal ha az nem jön be neked, pláne, ha maga a karakter sem, akkor bizony finoman szólva is meg vagy b*szva. ^^" XD Én ugye nagyon bírtam őt, lásd 45 napos játék, oké, hogy gyerekes, meg a valóságban valszeg az első pisztolypárbajban elpatkolna ezzel a felfogással stb-stb., de nekem pont az tetszett benne, hogy ilyen "elfogult barom", hogy a végletekig kiáll az elvei mellett. Egyébként ahogy Catrin is írta, ők ugye sokáig élnek, de lassan érnek, tehát nekem valahogy szép keretet adott a sztorinak, hogy egy "nemakajokcenkitbántani! T__T" kisgyerek harcol egy "edgelord, sértődött tini" ellen. XD Gyakorlatilag két kamaszfiú (százéves kamaszfiúk... XD) párharcát láthattuk, akik úgymond "elvoltak a saját kis világukban". XD (Knives mondjuk tényleg szerepelhetett volna többet, ezt én is aláírom.) Btw, azért Knives "edgelordsága" annyiból érthető, hogy itt nem az volt, mint a többi edgelordnál általában, hogy "én a társadalom fölött állok, mert csak!", hanem tényleg fölötte áll, nem is ember, sokkal erősebb náluk, hozzájuk képest kvázi "varázsereje" van, stb. Szóval érted, nem megmagyarázza valami hülye ideológiával (vagyis volt az is, de az csak ilyen fedőduma XD), hanem egyszerűen azt látja, hogy őket, az "isteni erejű" lényeket valami "alsóbbrendűbb faj" (emberek) bezárják és addig csapolják, amíg beledöglenek. Azért nem csoda, hogy úgy reagált erre, hogy "anyátok, inkább megölöm mindet a francba!" XD Nem mintha védeném, vagy valami, de itt legalább (számomra) rendesen le volt tisztázva, hogy melyik srácot mi vezérli, ami sok más animéről sajnos nem mindig mondható el. XD (Basszus, most esett le, hogy ez a sztori amúgy tiszta Marvel MCU Thor-Loki, mármint a viszonyulásuk és erejük az emberek irányába, meg az egymáshoz fűződő viszonyuk... XDDD)

Ja, illetve a hasonlóság Kenshinnel: tény és való, ez nekem is egyből szemet szúrt (csak mivel én előbb láttam a Trigunt, ezért nálam fordítva, Kenshin emlékeztetett Vashra, pedig tudom, hogy Nightow sztorija íródott később), de én ezt egyáltalán nem úgy éltem meg, hogy "baaaz, Vash/Kenshin mennyire a másikat koppintja!", inkább örültem, hogy megint lesz egy "hiperpacifista" főszereplőnk, úgyis kevés hiteles ilyet láttam eddig. (De most komolyan, így belegondolva a Vash/Kenshin duón kívül most nem is nagyon emlékszem más hasonlóra, aki ennyire eszerint élne, nem pedig csak mondogatja, mert jól hangzik. Talán még a D.Gray-man-es Allen Walker volt hasonló, persze ő is messze elmarad a duó mögött, meg ő inkább ilyen "megváltó/Messiás/Jézus Krisztus" önfeláldozó style-ban nyomja, de hármukon túl tényleg nem ugrik be más ilyen kari, ajánlásokat szívesen fogadok! XD) Plusz még be is jött, hogy bár felfogásuk hasonló, múltjuk más, így másképp is csapódik le a gonoszok ármánykodása: Vashnál ugye arra játszottak, hogy a "romlatlan gyereket bűnbe vigyék", míg Kenshinnél pont az a pláne, hogy ő nemhogy sosem ölt még, hanem épp ellenkezőleg: halomra gyilkolta az embereket, pont ettől undorodott meg és ezért hagyott fel vele, de ugye a "gyilkos" valahol örökké "benne él", gonoszék meg ezt próbálják újra előhozni belőle. Úgyhogy az előbbit "megbecsteleníteni" akarják, a másiknak meg a "régi függőségét" újra kiújítani. Így tehát nem éreztem akkora koppintásnak a két sztorit, mert bár ugyanazt a filozófiát mutatja be, viszont más-más "csábításnak" kell a főszereplőknek ellenállniuk. (Mert ugye ebben az egész "hiperpacifista" izében pont az lenne a lényeges momentum, hogy ellenszélben mennyire tudnak a hősök hűek maradni elveikhez.) Szóval nekem ez olyasmi mint, mint mondjuk Surcinak a Kira-Zero duó: nem felingerelt, hogy "á, lemásolták az egyik nagy kedvencemet!", hanem éppen hogy örültem, hogy "oh yeah, Mr. Pacifist is back!" XDDDD Jó, nyilván ha minden második animében ilyenek szaladgálnának, az már nekem is sok lenne, de pont ez az, hogy alig találni szerintem hasonló karikat, ha van is, az ritkán megy túl az átlag shounen "de én nem akarok senkit bántani és a Barátság Ereje úgyis le fog téged győzni, csúnya gonosz!" klisén. XD Itt legalább mindkét sztoriban keményen ráfeküdtek az írók a témára, ahogy te is mondod, a Trigunban pl. erre húzták fel a teljes második felét a cuccnak, de én ezt pont nagy kanállal zabáltam. :3 (Plusz én annak is kifejezetten örültem, hogy a második felében a random "bumm bumm westernt" egyre több sci-fi elem váltotta fel, végre kezdett érződni, hogy ez a cucc több egy sima Clint Eastwood animénél. XD)
Junchi írta:Végül kiemelném még a cucc humorát, ami kicsit ugyan a Slayerst idézte meg nekem, de ez abszolút nem probléma (sőt), bár a non plus ultra jelenetek így is a Vash-Wolfwood együttes akciókhoz kötődnek – valami félelmetes volt ez a két ember együtt. xD
Jaja. XD

Btw, a vége? :D Semmi kérdés? :D
SPOILER
Emlékszem, mennyi fanvita/teória volt anno abból, hogy most akkor mi történt a végén, Knives végül él-e vagy hal-e (mármint oké, hogy ott viszi Vash a végén, de csak eszméletlen, vagy az a hullája? XDDD), ha felébred, akkor hogyan fogják megoldani, hogy ne kezdjen megint ámokfutásba, stb-stb. XD
Van amúgy egy Trigun topicunk is, just sayin'...:3 XDDD
Catrin írta:Az biztos, még a manga sem... (bár az nem is a sztori, hanem a hangulata/hossza miatt). Az animével nekem is az a főproblémám, hogy a történetvezetése vacak, nincs egy normális íve az egésznek. Mondjuk sokadjára nézve erre már vállat rándít az ember, de az értékelésnél nálam ez vágta leginkább haza a sorozatot.
Apropó Catrin, ha jól értem, te olvastad, talán végig is. Akinek bejött az anime, megéri belevágnia és végigolvasni? Ad bármi érdekes pluszt a világhoz, karakterekhez, vagy lényegileg ugyanazt a történetet nyújtják el benne huszon-harmincvalahány (most nem néztem meg, hogy a Trigun + Trigun maximum összesen hány kötetet számlál XD) köteten át, amit az anime 26 rész alatt letudott? Mert nekem így néha-néha eszembe jutott, hogy "hmm, lehet végig kéne olvasni", de mivel az anime nem csak a legvégén, de már közben is eléggé eltér (ha jól tudom, a Holdlyukasztós rész után már élesen másfelé kezd menni, de ugye már az első felében is fillerezgetnek, meg minden...), ezért akkor már a legelejétől kellene olvasnom, erre viszont csak akkor szánnám rá magam, ha tényleg van benne plusz érdemi tartalom, esetleg az anime "hibáit" is javítja, pl. több Knives szereplés/filozófia, meg ilyesmi.
Catrin írta:Erre értettem főként a nem fogod szeretni részt. Szerintem nagyon kell bele (bár a kevesebb több lett volna, vaaagy a több epizódra szét szórt tartalom működött volna), az persze ciki, hogy előtte alig kaptunk valamit. Mondjuk eleve Vash karaktere már az első felében is sok kérdést fölvet az emberben... miért és hogyan pusztította el a várost, ha tényleg megtette, miért keresi a bajt, mi a régi technológia, amiről néha a díszlet beszélget, miért tudja Vash önerőből megjavítani az áramfejlesztőt, kire utalgat Legato, kicsoda Rem, aki bevillan Vashnak, stb. Ezek apró és gyenge hintések, de vannak. Knivesból is lehetett volna több, sokat gyengíti az anti-minőségét a kevés szereplése. Bár szerintem nem is az a lényeg, hogy ő Vash ellenfele/pólusa, hanem, hogy Vash felnő a feladathoz, hogy szembe menjen vele. A flashbackekből kiderül, hogy mikor Vash először használja a fegyvert Knivest majdnem belehal, nem sok marad belőle, kvázi a sorozat végére jön helyre így sok év után, Vash erejével nem is veheti fel a versenyt. Csak öcskösnek kellett a lelkierő, hogy végre tudja hogy bánjon vele. Az sem zavart pl., hogy Vash ilyen idősen is ennyire gyerekes, sőt kvázi autista. Imádtam, ahogy akár Wolfwood, de főként Legato, mint emberek oltogatták a nézeteit. Vash nem ember, és én ennek az egy ténynek köszönhetően elnéztem minden makacsnak, illogikusnak tűnő megmozdulását. Azért is tolták túl ennyire Rem idealizmusát benne, mert ez formálta őt abban a rövid "gyermeki" időszakában. Vashék gyorsan megnőttek, de agyilag lassan érnek, átvesznek sokat az emberektől, de nem mindent értelmeznek még ilyen hosszú távon keresztül sem úgy, ahogy az emberek általánosságban tennék. De nem szállok el a további gondolatokkal, mert akkor mehetek a saját értelmezés topikba is, annyira pedig nem érek rá. XD (Mikor is írsz egy meredek Lain posztot Junchi?) Kenshinre hajazással masszívan egyetértek, aszem korábban írtam is, hogy a mangakák lopkodhattak egymástól, bár Nightow tűnik sárosabbnak.
:goodpost: A "saját értelmezéssel" meg semmi gond, szvsz ezen is lehet bőven annyit filozofálgatni, mint egy NGE-n (jó, talán annyit nem, csak a fanboyság beszél belőlem XD), mint ahogy azt sem mondta senki, hogy mondjuk fanboy/fangirl nyáladzást csak Homu-chan n+1-edik elméletére lehet tartani, Vash kalandjaira meg nem. :D

Btw, így a végére még annyit, hogy mivel a Trigun még erősen a "viszonylag kezdő animés" korszakomban lett megnézve, megeshet, hogy azért annyira egy mostani újranézést követően már én sem lennék elájulva tőle, de szvsz még így is bőven jól végezne, egyrészt azért, mert amikor az A+/Animax leadta pár éve, akkor természetesen magyarul is újranéztem és másodjára talán még jobban is tetszett, mint elsőre (már nem szenvedtem annyira az első felének filler-áradatától, inkább az apró utalásokat kerestem, meg persze tudtam, hogy később bőven kompenzálni fogják ezt XD), másrészt meg engem ebben a cuccban leginkább a főszereplő személye, ideológiája, mondanivalója fogott meg, nem az ilyen objektív dolgok, mint hogy "szar a rendezés" (amit ugye én sem tagadtam itt fentebb, csak nálam Vash személye elnyomta az ilyen "apróságokat" XDDD), szal ja, én azért még így ennyi év után is bőven "védésre érdemes" darabnak tartom. XD
Junchi írta:Tovább olvasva és elmerülve a kialakult HnH összecsapásban (most komolyan, volt/van még egy olyan anime, ami ilyen egyenlően megosztotta volna a fórum lakóit? :D), csak megerősítette bennem mindazt, amit a korábbi posztomban írtam: egyszerűen másképp látjuk a dolgokat. Van, aki teljes mértékben a helyzetbe képzeli bele magát és próbálja az összes realitást és a szereplők döntését erre a gondolatsorra fölfűzni, míg pölö én (talán Surci és Catrin is, de majd kijavítanak, ha nem) inkább úgy nézem az egészet, hogy az filmesztétikailag hogyan állja meg a helyét és ebben a keretben mennyire működőképes. Nem, nem vagyok filmesztéta, épp csak annyira van meg a dolog, hogy hobbi szinten érdekel vagy amit olvasgatás útján "magamra szedtem", leginkább a témát érintő könyvek által, de nekem a HnH "művészileg" túlságosan is egydimenziós darab, az eszköztára sem valami változatos, és mondom, nem tudok elmenni amellett, hogy az egész egy kolosszális érzelmi manipuláció. (Lett volna több olyan jelenet, mint mondjuk az, mikor a búvóhelyükön rátalálnak a szentjánosbogarakra, máris sokkalta árnyaltabb lett volna az összkép.)
Naná, hogy volt: Elfen Lied-nek hívták. XDDDD Amúgy igen, szerintem is valami ilyesmiről lehet szó, kit mennyire tudott lelkileg megérinteni a cucc, illetve ki mennyire nézi logikai, avagy érzelmi szemszögből az egészet.
Kép
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Hikari »

tulokos írta:De ha arra gondolsz, hogy 500 anime bárkiből ki tudja ölni a szépérzéket, leronthatja az ízlést, akkor egyet kell értenem! :D
Valami ilyesmire gondoltam :D.
Nem, persze nem gondolom, hogy itt azoknak, akiknek nem tetszett a film, rossz az ízlése. Csak úgy gondolom, rengeteg anime megnézése után már nem fog ugyanolyan érzelmeket kiváltani egy film, pláne régebbi film, mintha azt elsők között látja valaki.
Sőt, úgy veszem észre, sokan néhány év animézés után eljutnak egy ilyen "már semmi se tud megmozgatni, minden csak ismétli a kliséket, stb" állapotba, ami után többen abbahagyják az animenézést, rosszabb esetben kegyetlen fikázógéppé válnak random fórumon (természetesen nem itt :P) mások meg megbékélnek azzal, hogy nekik már nem lesz esetleg soha többet katarzisélményük egy animétől, de attól még nem kell kukába dobni az egész hobbit. Na mindegy, ez már nagyon off, ha valaki erről szeretne filozofálgatni, nyithatnánk egy "anime burnout, avagy veterán szindróma" vagy valami ilyesmi topicot :D
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Durararararararara!!!!4 Ketsu

Tegnap végre volt elegendő időm, hogy nekiüljek és egyben le is nyomtam az egészet. Szvsz elég kretén ötlet volt 3 sorozatra szétvagdosni a DRRR2-t, így is eltartott 2-3 részig mire fel tudtam venni a fonalat a sok folytatódó cselekményszál miatt. Az egész 24 óra alatt játszódik, középpontban a főbb karakterekkel, így sajnos pár kedvelt ismerősnek nincs sztoriline-ja vagy kevés szerep jut nekik, pl. az Orihara-ikreknek vagy Akabayashinak. A tini-trió Anri szála mintha kissé kevésbé lenne hangsúlyos, mármint a Mikado-féle kibaszott irritáló baszakodáshoz képest. Komolyan, olyat levertem volna neki hogy lerepül a feje (Simon kellett volna ide, tőle megkapta volna...), pedig alapvetően bírom a srácot a többi évadban, és pont amiatt hogy bár elég esetlen, de nem az a nagyon balfasz vagy angstgép, erre itt ugyanazt játszák el vele mint az első sorozatban Kidával. Kvázi szerepcsere, csak most Mikado angstel és csinál fasságokat feleslegesen, és Kida próbálja észhez téríteni. Jajj... -_-"""
SPOILER
Ééééssss még MINDIG nem volt a végén AnriXMikado kissu, se vallomás, picsábamár. Óvoda. -_-
Shizuo vonala szvsz teljesen jó, csak sajnos kevés közös jelenetük van Voronával (ShizuXVoro OTP!! ^_^ ), még az összevissza vágott fájtja sem zavart annyira, gondolom aki heti bontásban nézte, annak feltűnőbb volt. Amúgy Shizuo a biciklin ikkkszdéééé XDDDDD Izaya is kapott a pofájára,
SPOILER
oltári szerencséje a kis gecinek hogy a végén Vorona előbb lőtt mint ahogy Shizu eldobta volna az italautomatát, így csak jó hosszú kórházi beutaló néz ki neki boncasztal helyett (LOL jobban járt hogy lelőtték :D). Meg is érdemli.
Mint karakter egy tetű, de amúgy elég jól összakott és manipulatív rohadék, kár hogy olyan kisstílű, simán lehetne belőle egy Kira 2.0

A harmadik, Celty-féle sztoriszál is kvázi lezárásra kerül, de nem is DRRR lenne ha máshogy fejezték volna be :D A furgonos banda továbbra is marhajó, Erikát és Dotachint ha lehet még jobban bírom, Shinra-papa meg LOL. Többet nem írok mert minden spoiler lenne, viszont a pszicho tanárbácsi és a kis idegbeteg yandere szeremi szála is pont úgy végződött, hogy a nézőben nem maradt hiányérzet :twisted:

Nagyon bírom ezt a csapatot, meg úgy az egész Durarás urban fantasy-felállást, remélem a fényregény folytatásából is érkezni fognak újabb animék, meg azt is hogy az esetleges új karik nem nyomják háttérbe a régieket. Az meg különösen tetszik hogy nem akar elmenni SERIOUS irányba, és bár vannak néhol komolyabb szálak, végig megmarad funnak, és annyit vállal, amennyit el is bírnak ezek a karakterek és maga az egész setting. Végignéztem az összes OVA-t+Special-t is hozzá, teljesen jó mindegyik, a sagadt Sizuo-hasonmás (Dufufufu!!) különösen poénra sikeredett.

A Mikado-féle gyökérkedés és a túl kevés VoroXShizu miatt ez az évad 7(felé/)10, de az egészre simán menne a 8-as.

Hotaru no Haka:
tulokos írta:Az a baj, hogy Te is kontextus nélkül, logikailag szeretnéd értelmezni Seita helyzetét. (...) De mindezek ellenére sem tudok konkrét felelősökre mutogatni, mert csak ismételni tudom magamat: kollektíve mondott fel az emberek józan ítélőképessége és empátiája ebben az időszakban.
Én ugyan nem, nehezen lehetne figyelmen kívül hagyni a háborús társadalmi pszichózist - viszont ezzel a logikával kvázi az összes háborús bűnöst is fel lehetne menteni (a vezérkarokat leszámítva).
A mordályos nyul írta:De ha a nagynénitől való távozás esetében felmerül a japán szempont, akkor a nagynénivel való kapcsolat, illetve a maradás kérdésében miért nem?
Hogyne merülne fel, csak épp a helyzet az, hogy Seitának akkor alá kellett volna vetnie magát a nagynénje akaratának (munkát vállalni, stb...), akire ezek után ugyanúgy kötelezettség hárult volna a két gyerek ellátására, aminek ha nem tesz eleget, felelőssé válik a halálukért. De erre Seita nem volt hajlandó - nyilván azt gondolta, maga is el tudja látni Setsuko-t, még ha bizonyos körülmények mostohábbak is lesznek. A fő gondom azzal van hogy amikor már látszott hogy ez nem lehetséges, miért nem próbált visszatérni hozzájuk.
A mordályos nyul írta:Hibázott, lehet, de jobbat tett volna a filmnek, ha nem hibázik? Vagy értékítéletet kellett volna mondania a filmnek, hogy "látjátok, gyerekek, ezért ne hagyjátok el a felnőtteket"?
Nem, az tett volna jobbat a filmnek, ha nem mindent kizárólag a háborúra mint külső tényezőre akar ráhúzni, netán a gonosz nagynénire, hanem elismeri a fiú felelősségét is, ahogyan az eredeti novella szerzője elismerte a saját hibáit testvére halálában. Sok esetben hibáztatható a háború, pl. ha valaki az erdőben sétálva aknára lép vagy civilként kerül egy tűzharcba, netalán lebombázzák és abba hal bele (mint a gyerekek anyja például), és akkor fel sem merül ez a kérdés, de itt nem ez a helyzet szvsz. Az értékítéletet meg inkább bízza a nézőre, jobban szeretem mint amikor belerágják a számba, hogy mit kellene gondolnom. és mint látható, nem is sikerült.
Hikari írta:A világ e felén az emberek nagy része egész életében nem érzett még valódi éhséget, és nem találkozott a halállal sem testközelből. Pláne nem 14 évesen.
A világháborúban ugyanúgy a vesztes oldalon álltunk, volt itt nyilas-és komcsi terrortól kezdve jegyrendszeren és átvonuló fronton át deportálásokig minden. Szal ez most olyan, hogy mittomén holokausztfilmet vagy háborús drámát se tudnánk akkor értelmezni, mert nem voltunk személyesen Gulágon vagy Auschwitzban, netán lövészárokban... Nem is a film céljával van nekem problémám, ki is fejtettem, hogy egyáltalán nem tartom rossznak, és mint anime is értékes alkotás, csak vannak olyan dolgai amik mellett nem tudok elmenni. Mások meg igen, netán másként is értelmezik az egészet.
tulokos írta:Talán ezért érzik annyian "hatásvadásznak"
A direkt felnagyított kontrasztok, a csakis szentimentalizmussal operáló rendezői eszközök, a szájbarágás és a szerintem legyszerűsített konklúzió miatt érzem hatásvadásznak, nem a cselekmény, a mondanivaló vagy az egyéni sorsok vs. általános társadalmi összkép miatt.
Hikari írta:Persze erre a filmre is igaz, mint sok másikra, hogy máshogy hat, ha az ember az első animéi között nézi, és nyilván máshogy, ha 2016-ban, 500 másik anime után. De ilyenkor a rossz sorrendet kell okolni, nem a filmet.
Na jó, 17 évesen nyilván más szemmel nézi az ember, csak ha elvileg egy felnőtteknek szóló filmet nézünk, akkor annak a 30 éves nézőnél is meg kell állnia a helyét (avagy ahogyan Tulokos írta 1 oldallal előrébb: ha 18+-os közönségnek készült, ne nézzen már 12 évesnek). Szal ha valami csak akkor talál be amíg meg tudja etetni a nézőt túltolt szentimentalizmussal, vagy egyéb hatásvadászattal, az már régen rossz. És nem pont erről az animéről beszélek, hanem úgy általánosságban, mert ennek vannak erényei, csak ahogyan fentebb is jeleztem, a kevesebb szvsz több lenne, mert az eszközök amikkel a téma súlyosságát akarták érzékeltetni, engem inkább zavartak mintsem célt értek volna.

Persze személyes preferenciák is bőven szerepet játszanak, kinek mi, én pl. simán bekajálok egy csomó másmilyen, pl. darkos hatásvadászattal operáló cuccot, csak azokról tudom, hogy mi benne a valódi tartalom, mik a gondolatébresztésként feldobott labdák, és mi a mesterkélt nézőcsalogatás. Vagy lehet hogy én is csak simán fakanál vagyok? :P Na megint én lettem a gonosz kötekedő vénbuzi, aki lefujjog egy közismerten elismerésre méltó értékes alkotást - pedig amúgy nem... Na mindegy. :dirr:
Junchi írta:most komolyan, volt/van még egy olyan anime, ami ilyen egyenlően megosztotta volna a fórum lakóit :D
Shingeki :D
Hikari írta:Sőt, úgy veszem észre, sokan néhány év animézés után eljutnak egy ilyen "már semmi se tud megmozgatni, minden csak ismétli a kliséket, stb" állapotba, ami után többen abbahagyják az animenézést, rosszabb esetben kegyetlen fikázógéppé válnak random fórumon (természetesen nem itt :P) mások meg megbékélnek azzal, hogy nekik már nem lesz esetleg soha többet katarzisélményük egy animétől, de attól még nem kell kukába dobni az egész hobbit
Hát nemtom, nekem simán van katarzisélményem 500 animu után, nemtom mennyit jársz mondjuk a Madoka vagy a Chihayafuru topicba, de a Kőkaputól meg a Psycho Passtól is kellően elszálltam ^_^ és biztos lesznek még ilyenek, csak kevesebb mint tizenéves koromban. És ahogy már a Narancsos topicban is említém, nem kötelező a katarzis, itt van monjuk a fenti Durararararara, ami egy nagy lufi, mégis marha jól elvagyok vele, vagy pölö az éppen most vaccsolt Natsumével is. Az viszont nem hinném hogy akkora probléma lenne hogy kellő XP-vel a háta mögött az ember már jobban észrevesz bizonyos dolgokat és esetleg zavarhatják egyes hibák - amiket régebben észre sem vett volna. Evvan, a tudatlanság áldásos, avagy egy újszülöttnek minden vicc új és társai. :-P
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Hikari írta:Csak úgy gondolom, rengeteg anime megnézése után már nem fog ugyanolyan érzelmeket kiváltani egy film, pláne régebbi film, mintha azt elsők között látja valaki.
Igen, ilyen amúgy előfordulhat, bár én valamennyire azért büszke vagyok rá, hogy pl. a HnH esetében én ezt a filmet már bőven a "mindent megevő, túlpörgött fan" korszakom után láttam, mégis durván ütött. :)
Hikari írta:Sőt, úgy veszem észre, sokan néhány év animézés után eljutnak egy ilyen "már semmi se tud megmozgatni, minden csak ismétli a kliséket, stb" állapotba, ami után többen abbahagyják az animenézést, rosszabb esetben kegyetlen fikázógéppé válnak random fórumon (természetesen nem itt :P)
Hehe, ne szerénykedjünk, bőven vannak itt is ilyenek (nem ritkán jómagam is... :lol: ), nem véletlen, hogy scineram a conos meeten is kifakadt, hogy "most komolyan azért járjak Aoira minden héten, hogy lássam, hogyan húztok le 1-1 új cuccot, mondván, hogy az "moe", vagy mit tudom én, hogy mi? Hát kell ez nekem?" XDDD
Hikari írta:mások meg megbékélnek azzal, hogy nekik már nem lesz esetleg soha többet katarzisélményük egy animétől, de attól még nem kell kukába dobni az egész hobbit.
Én amúgy leginkább ebbe a csoportba tartozom, mármint persze megvannak az általában "lehúzni való" szezonos címeim is, de jellemzően pont azért bele sem ugrok a legtöbbe (csak ami úgymond "megérinti a szívemet", mint pl. mostani szezonunkban a Keijo... XDDDD), mert így elintézem őket pár mondattal, viszont ha még végig is szenvedném mindet, abból még nagyobb fikázás lenne, direkt módon meg nem akarok erre utazni. Plusz szerencsére azért (még ha csak szökőévente egyszer-egyszer is) mindig jön 1-1 cím, ami bőven adja a katarzist, lásd legutóbb a Shingeki, vagy pár évvel előtte meg a TTGL. :D
Hikari írta:Na mindegy, ez már nagyon off, ha valaki erről szeretne filozofálgatni, nyithatnánk egy "anime burnout, avagy veterán szindróma" vagy valami ilyesmi topicot :D
Tökéletes cím! XDDDDDD Btw, felőlem nyugodtan, plusz akkor legalább scineram is végre "vissza-fikázhatna" nekünk, Patiról már nem is beszélve... :lol:

Hoppá, közben úgy pörög a topic, hogy erről megfeledkeztem, pedig már az előző postomba is bele akartam írni:
Surci írta:Abba a tipikusan japános részébe is bele lehetne menni, hogy milyen "giri"-t (義理) vállalt ezzel a döntéssel testvére felé, átvéve a szülői szerepet, ami talán egy nyugati nézőnek nem annyira szembetűnő, mint egy japánnak, csakhogy ez az anime egy ízig-vérig japán történet, és ennek mindenféle körülmények miatt nem tudott eleget tenni...
Akkor én most ide kérnék egy kis kulturális/nyelvészeti magyarázatot, hogy picit művelődjek. XD Egyrészt, hogy mi ez a "giri", másrészt, hogy mitől is tipikusan japános ez?
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Surci írta:viszont ezzel a logikával kvázi az összes háborús bűnöst is fel lehetne menteni (a vezérkarokat leszámítva).
De hogyan? Én kizárólag a civil lakosság "háborúban betöltött áldozat szerepéről" beszéltem, amely olyan "apróbb" "bűnökhöz" vezetett, mint amilyet például a vasútállomáson mutatnak: sokan undorodva mentek el az éhező gyerekek mellett (ráadásul akkor már véget is ért a háború). Ezt a viselkedést viszont véletlenül sem hasonlítottam össze a napalmmal bombázó amcsikkal.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Hoppá, a Trigunos dolgokra meg elfelejtettem közben reagálni... ^^"" Na csak röviden:

>Vash inkognitóban

Igen, szóval ennyiből tartott volna normálisabban megoldani ezt a részét, és már is nem kiáltoznék mindenféle logikátlan forgatókönyvről, meg stuff. Az az epizód, ahol félre tudta tenni a korábbi életét, pont azt bizonyította, hogy nagyon is megy neki az identitás-elrejtés, szóval nem értem, miért nem tudta ugyanezt meglépni, mikor a nagyobb, javarészt civilek lakta városokban fordult meg, úgy meg pláne nem vágom a dolgot, hogy amúgy elég könnyen kiszúrható ruházata+fizimiskája van Vasnak, ráadásul pont erre hivatkozott mindig minden rosszfiú. Mondom, ez nem több, mint egy látványos, de ostoba (bár a kényelmes jobb szó) írói húzás, hogy megint lehessen a feleslegesen legyilkolt statiszták miatt pacifizmus fűtötte angst-parádét csapni, máskülönben nem ment volna vissza a Seeds kapszulájához sem, mikor tudta nagyon jól, hogy Legato és a Gung-ho Guns a nyomában van.

>Remes flashback

Ahogy írtam volt, nekem nagyon a semmiből jött a legtöbb itteni esemény. Jó, Remre azért voltak utalgatások korábban, de Knivesra nem, a kolonizálásra nem, egyébként meg látványosan kapkodott az egész epizód. Komolyan, mintha két rész anyagát akarták volna belepréselni egybe, nekem az egész Rem-fanboyság Vash részéről is elég erőltetettnek hatott, főleg, hogy egy random beszélgetésből jött ez az egész "nemölökmegsenkit" idealizmus, amit a második felében ilyen végtelen ciklusban tolt az anime (meg nah, nagyon gyerekes ez így, hogy felnőttként,
SPOILER
130 évesen
is ezt nyomatja). Azt viszont megadom, hogy a 24. rész zseniális volt, Legato érzelmi zsarolása (tudta nagyon jól, hol tud a legnagyobbat rúgni Vashba), Vash hezitálása és az egész konklúziója ütött, kár, hogy ennyit kellett várni rá.
Titkos írta:Btw, a vége? :D
Igen, ennyit filozofálgattak volna róla anno emberek? :D Nem to'om, nekem elég egyértelmű, hogy
SPOILER
ha megölnek valakit, nem fáslizzák és kötik be a sérülések helyét, szóval tök adja magát, hogy Vash csak telibe lyuggatta Knives-ot, de egyébként nem ölte meg. Úgyis az volt a lényeg, hogy szembeszáll végül vele, fegyvert mer szegezni rá, de közben azért igyekszik hű maradni az elveihez, ahogy az is az életben maradása mellett szól, hogy ha Vash egészen eddig kibírta a szuperhumán mivolta miatt a korábbi sérüléseket, akkor Knives se halljon már bele ennyibe.
Mi van még... Jah, igen, a "megfásult kínai rajzfilmguruk megfásult kalandjai és nosztalgikus múltidézései a mai modern anime-iparral szemben" cö thread megnyitását támogatom, lol. :D
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Titkos írta:Akkor én most ide kérnék egy kis kulturális/nyelvészeti magyarázatot, hogy picit művelődjek. XD Egyrészt, hogy mi ez a "giri", másrészt, hogy mitől is tipikusan japános ez?
Ez meglehetősen bonyolult, mert a japán társadalmi hierarchikus viszonyok alapjait ezen fogalmakkal határozzák meg, legyen szó családi, munkahelyi, baráti vagy bármilyen más emberi kapcsolatról. Alapvetően valaki felé fennálló kötelezettséget/adósságot jelent, ami mindig kölcsönös. Két szó van erre, az egyik a "gimu" (義務) mely a szülő/közvetlen felmenő/idősebb testvér-gyermek/leszármazott/fiatalabb testvér közötti kapcsolatot jelenti, továbbá a japán nemzet és az uralkodó felé fennálló szolgálati kötelezettséget. A feljebbvalónak kötelessége gondoskodni az alatta állókról, segíteni őket és biztosítani boldogulásukat, cserébe feltétlen engedelmességet várhat el. Amennyiben valamelyik fél ennek nem tud vagy nem akar eleget tenni, úgy a kapcsolat felbomlik, és a hibázó illető a családon/társadalmon kívül találja magát. Ez egész életre szóló elköteleződés, kvázi törleszthetetlen adósság a feljebbvaló felé, akinek az életünket köszönhetjük (a császár a japán nép "atyja", így felé is gimu-val tartozik minden japán).

A másik a "giri" (義理), mely nem feltétlenül vérségi kötelékre utal, lehet szerződéses viszony is pl. munkáltató-munkavállaló között, senpai-kouhai kapcsolat, vagy ajándékozásnál az ajándék elfogadásával addig vállal "giri"-t a megajándékozott, míg azt hasonlóképpen nem tudja viszonozni. Ezek általában vagy kötött időtartamra vonatkozó kapcsolatok, vagy a felek közös megegyezésével lépnek életbe és szintén közös megegyezéssel bonthatóak fel. Itt persze nem valami ügyvéd előtt kötött kölcsönösségi szerződésről van szó, de a dolog természete hasonló.

Namost úgy látom ezt én fentebb kissé megkevertem, mivel jelen esetben Seita a szülőszerep átruházódásával (szülők halála-távolléte) "gimu"-t kapott Setsuko felé (pontosabban erősebb lett ez a kötelezettség mint amikor még "csak" a báty szerepében viselte) , ergo kötelessége lett volna róla gondoskodni mindenáron, ezt pedig úgy érte volna el leghatásosabban, ha "giri"-t vállal a nagynénje felé, magyarul szó nélkül teszi azt, amit mond, mert ezzel tud leghatékonyabban eleget tenni az erősebb "gimu" kötelezettségének: Setsuko ellátásának, ami ekkor már ugyanúgy kötelessége lett volna a "giri"-kapcsolaton keresztül a nagynéninek is, legalábbis a háború ideje alatt vagy apjuk visszatértéig mindenképp. Azzal, hogy ezt Seita nem vállata fel sem a költözéskor, sem adott esetben egy visszaköltözéssel egybekötött nagyon megalázkodós bocsánatkéréssel, a japán közerkölcs szerint is nagy hibát követett el, és mulasztást testvérével szemben. Ismétlem, nem véletlen hogy a forrás novella írója magát is felelősnek tartotta húga haláláért, ami nem lenne így, ha pusztán a háborús körülmények számlájára lehetne írni a dolgot, elvégre ha mondjuk valakit eltalál egy bomba, ott fel sem merül ilyen típusú felelősség. Igen, tudom hogy ez elég bonyolultan hangzik, meg a modern Japánban ennek már nincs akkora jelentősége mint anno, de a háború idején ez kőkeményen benne élt a köztudatban (Ruth Benedict a Krizantém és kard c. híres könyvében ennek 3 teljes fejezet szentel, egészen kis koruktól kezdve így nevelték a japán gyerekeket). Csak gondoltam megemlítem már ezt az aspektusát is, ha már mindenféle körülményekről meg felelősségről volt szó.
tulokos írta:Én kizárólag a civil lakosság "háborúban betöltött áldozat szerepéről" beszéltem
Én meg arról, hogy háborús pszichózisra mint általános körülményre hivatkozva nem lehet elkenni az egyéni felelősséget (ahogyan a film ezt tenni akarja, kizárólag a körülményeket megtéve egyedüli felelősnek a tragédiában). Ezt már a nürnbergi és tokiói perekben meg mindenféle háborús bűnösök felelősségre vonása alkalmával sem fogadták el védekezésként.

Ps.: egy újabb anime amiről nem feltétlenül az jött le, amit a készítők át akartak volna adni... :D Eskü hogy nem direkt kötekszem a HnH-val, de nekem sokkal inkább ez jött át belőle. Ezért is jobb amikor ha ilyen kétértelmű helyzetekben nincs szájbarágott konklúzió. De végszóként hozzátenném, hogy továbbra sem tartom rossz filmnek.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Még mindig elbeszélünk egymás mellett. :D Ráadásul most "finoman" egymás mellé helyezted a háborús bűnösök és a 14 éves srác valóban felelőtlen tetteinek a megítélését.

A háborús bűnösöket nyilván nem menti fel a háborús pszichózis hatása, de könyörgöm, az áldozatok esetében már egészen más a helyzet!

Idézet az íróval készült interjúból: "Having been the sole survivor, he felt guilty for the death of his sister. While scrounging for food, he had often fed himself first, and his sister second. Her undeniable cause of death was hunger, and it was a sad fact that would haunt Nosaka for years. It prompted him to write about the experience, in hopes of purging the demons tormenting him."

Például itt ez a szitu, hogy ő evett először, ami szintén közrejátszhatott abban, hogy végül a húga éhen halt és csak ő maradt életben. Szerinted az ilyen esetekből az következik, hogy a srác legalább annyira hibáztatható mint a körülmények. Következésképpen hibát követ el a film, amikor erre nem fektet kellő hangsúlyt. Rendben, elfogadom.
Szerintem meg a film egyébként nem rejti el azt, hogy hol hibázott a srác, de nagyon helyesen nem rajta (és az írón) veri el a port. Az ő esetében felmentő erővel bírnak a körülmények, mert ösztönösen a túlélésre játszott, továbbá mindössze 14 évesen kellett boldogulnia.
Ezen két álláspont között úgy látom, sosem fogjuk feloldani az ellentétet, mert abszolút erkölcsi kérdés, amelyben csak elbeszélünk egymás mellett. De legalább megértettem, miért csalódás számodra a film.

(Szerk.: Érdekes, hogy amúgy a nagynéni szemszögéből nem merül fel az érvelésed. Tegyük fel, ha rám bíznak két ilyen korú gyereket, akkor én nem engedem el a durcás 14 évest, főleg nem az 5 éves húgával. Mert ugye a mérleg egyik serpenyőjében van egy kislány és a hülyegyerek bátyja, aki rossz döntéseket hoz, de ennek ellenére felnőttként talán fel kellene lépnem ez ellen, hogy csak úgy kimenjenek a nagyvilágba, hiszen a másik serpenyőben a biztos halál lebeg. Ezt a gyerek nem méri fel, de a nő egyértelműen tudta, mi lesz ennek a vége, ennek ellenére megkönnyebbült.

Én azért nem foglalkozok ezzel a kérdéssel, mert valahol megértem (a lóf*t egyébként, de tényleg nem tudnám határozottan elítélni) az asszonyt, hogy számára a saját maga és családja volt a fontosabb, de ha már mindenáron "egyéni felelősök" után kutatunk, akkor egyértelműen őt kéne előszedni.)
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Csak egy kis Drrrr, az ugyanazt ragozzátok, ki tudja még meddig közé. XD (Lehet át kéne emelni az egészet mostmár egy HnH topicba, hogy könnyebben megtalálható legyen az utókornak.)
Surci írta:Tegnap végre volt elegendő időm, hogy nekiüljek és egyben le is nyomtam az egészet. Szvsz elég kretén ötlet volt 3 sorozatra szétvagdosni a DRRR2-t, így is eltartott 2-3 részig mire fel tudtam venni a fonalat a sok folytatódó cselekményszál miatt. Az egész 24 óra alatt játszódik, középpontban a főbb karakterekkel

Shizuo vonala szvsz teljesen jó, csak sajnos kevés közös jelenetük van Voronával (ShizuXVoro OTP!! ^_^ ), még az összevissza vágott fájtja sem zavart annyira, gondolom aki heti bontásban nézte, annak feltűnőbb volt.
Igen, igen, IGEEEN.
1. Barom volt ennyire szétbontani/húzni.
2. ShizuVoro OTP, nálam is befigyel, nem kicsit, minden jelenetüknél mennek a fangirl nedvek. XD (Ajánlom, hogy egyszer a folytatásban összejöjjenek, mert Shizuo mellé egyszerűen KELL ez a csaj!! senki más!! baka shipperek) Mennyire jó volt már az a jelenet, mikor Izayácsak jött kavarni, és Shizu mentette Vorot... meg utána a bepipulása... és Voro lövése a végén, éésss cukiskodás a reptéren, keeevés!!
3. Izyás fightból kifolyólag pedig igen, baromi zavaró volt hétről hétre ez a szétszabdaltság. Mikor tűkön ülsz, hogy mikor folytatódik a jelenete, aztán pikk pakk el is illan. De tuti letolom majd én is egyszer egyben az egészet.^^

Mikado szenvedése fárasztott, tényleg megkaptuk Kida2-t. Celty szála pedig Shizuóhoz hasonlóan menő volt. :D

A kieg. részek mókásak, bár engem kicsit fárasztottak.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Catrin írta:Csak egy kis Drrrr, az ugyanazt ragozzátok, ki tudja még meddig közé. XD (Lehet át kéne emelni az egészet mostmár egy HnH topicba, hogy könnyebben megtalálható legyen az utókornak.)
Nem baj, legalább ez is bizonyítja, hogy akkor is simán kialakulhatnak novellányi méretű viták, ha nem én vagyok az egyik résztvevő. :lol: De egyébként viccen kívül, én is támogatnám, hogy akár egy topicba átkerüljön az egész, mert igazából így read-only módban is egy csomót tanultam már ebből. :) Surcinak köszönöm a fejtágítást a "gimu" és "giri" mibenlétéről, ezekről korábban még nem hallottam, tulokosnak pedig azt, hogy megemlítette, hogy a HnH eredetije egy regény, amit ráadásul a valóságban túlélő bátyus írt. Ezt sem tudtam korábban és igazából így számomra még jobb lett ez az egész, még kevésbé érzem úgy, hogy csak szándékos könnyfacsarás miatt született volna meg a történet. Ja, amúgy erről a "ki a hibás" témáról csak röviden az én két centem: hibás szerintem több szereplő is lehet, a nagynénitől kezdve a bátyuson át, de engem ez nem ingerelt fel, mivel nézés közben nem éreztem úgy, hogy a film mondjuk nagyon "fel akarna menteni" bárkit is. Inkább úgy jött le, hogy "van ez a szar helyzet (közvetlen háború után álló ország), ebben próbál két gyerek több-kevesebb sikerrel lavírozni, hibákat is elkövetnek, de sajnos végül meghalnak, mert nem mindenkinek jut happy end". Persze most direkt leegyszerűsítettem, de nekem így jött át a film. Persze ettől még valóban szomorú, illetve mondhatjuk, hogy "a gyerekek pártját fogja", meg hatásvadász, meg mit tudom én, de miután megtudtam, hogy eleve a bátyus könyve volt az alap, én ezt még inkább el tudom neki nézni.
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Tényleg az utolsó észrevételem a témában, mert szeretnék röviden valamiféle konklúziót rögzíteni az eddigi gondolataimhoz:

"Sok kritikus szerint a Szentjánosbogarak sírja egy háborúellenes film, ami vizuálisan és érzelmileg egyaránt a végletekig képes feltárni a néző előtt a kor hangulatát, környezetét, embereit, azok motiváltságát, reményeit és az ideálokhoz való görcsös ragaszkodást az egyre nagyobb veszély közepette. Ugyanakkor azt sugallja, hogy a háború egy társadalom csődjét is képes okozni, mind erkölcsi, mind morális, mind érzelmi szinten."

A részlet Ricz ismertetőjéből van, az AA oldalán lehet bővebben olvasni. Itt az utolsó mondat szerintem a legpontosabb meghatározása a sokat emlegetett "körülményeknek". Surci meglátása valóban ad egy sajátos nézőpontot (és valóban :goodpost:), viszont pontosan az ilyenek, mint hagyomány, tradíció, morál és józan ész csődölt be, méghozzá társadalmi szinten. Ezek mind elvesztették az értelmüket, mert abban a kilátástalan történelmi helyzetben már nem nyújtottak megfelelő iránymutatást.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

A HnH kapcsán (közvetett mód) még annyit szeretnék megjegyezni, hogy szerintem a totális feledésbe és noname-ségbe burkolózó Ushiro no Shoumen Daare film, ha csak egy fokkal is, de imho jobban megfogta ezt az egész "háború és áldozatok egy gyerek szemén át" témát. Igaz, szerkezetileg az sem az igazi (aki látta vagy megnézi, szerintem sejti, mire gondolok), de valahogy sokkal kevésbé erőltetett és tolakodó, mint a HnH narratívája és elképzelései.
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Shelter

Kellemes csalódás, alig 6 perces music cucchoz képest meglepően jól funkcionált benne szinte minden, a látványvilág meg különösen pazar, pláne az A-1 stúdió mércéjéhez képest. Azt nem mondom, hogy egy rövidebb sorozat képében is ugyanígy megállta volna a helyét, viszont filmben még működhetne is.
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Junchi lelkesen írt a Flip Flappers sorozat animációjáról, és meghozta a kedvemet, hogy látványos, emlékezetes (sakuga) jeleneteket újra megcsodáljak. Így például többek között előszedtem a The Animatrix (2003) filmet, ami szerintem egy nagyon izgalmas animecsokor. Mégpedig pontosan azért, mert minőségi és gazdag animációs palettát vonultat fel a kor legkiválóbb animátorainak közreműködésével (közülük kiemelném Shinya Ohirát: https://youtu.be/-Zb-1pS5Dto). Ebből a szempontból megelőzte a megjelenési idejét, még ma is kifejezetten élvezetes. Ugyanakkor kár lenne eltagadni, hogy az értéke nagyjából ki is merül ennyiben: sajnos a történetek színvonala hullámzó, és összességében inkább csak a filmtrilógia rajongóinak nyújthat pluszt.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Catrin »

animegirl006 írta:jojue romantica ? ( melegekről szol )
haikyuu ( sportos rőplabda
Mármint Junjou Romantica? És hogy tetszenek?

---

Yama no musume susume 1-2. évad és kiegjei röviden:

AWWWW! Imádom, tegyük hozzá imádok kirándulni, és bár mint hobbit, nem űzöm eléggé sűrűn, de amikor ráérünk megyünk. :D
Szóval japán sulis lányok japán dombokon és hegyeken kirándulnak.
Ajánlom mindenkinek, aki erre a témára vagy lájtos slice of life-ra vágyik.

Pozitívumok:
- Rövid, 3 perces részek, amik később a második évadra kellő hosszúságra, 12 percesre duzzadnak, yes.
- (Nem bosszantóan) aranyos lányok, egy kezemen meg tudom számolni fanservice-zel.
- Kellően, szépen, jól bemutatott japán hegyek, túraútvonalak, kellékek, eredeti fotókról átrajzolt/effektelt szépséges táj és környezet.
- Normális, laza slice of life témák a kirándulások közé ékelve, szülők-time, parttimejob-time, nyáriházi-time, barátnősveszekedőskibékülős time, foodporn-time, shopping-time
- Kellemes kikapcsolódás, vidám percek, kirándulásra motiváló epizódok.
- A Fuji megmászásának bemutatása!!!!!!!!!!!!!!!444

Negatívumok:
- Csak a szokásos moe eszközök: nonstop arcpír-.-, kerek száj, néha túlérzelmek (utóbbi elfogadható mértéken belül).
- Helyenként a nyári szünetes lazulásoknál laposabb, szentimentálisabb események, de nem vészes. Unni egyszer sem untam.

1. évad+spec: 6/10 (mutatóba jó),
2. évad: 8/10 (először 7-et akartam, de a francokat, hát nagyon élvezem)
2. évad spec: 5/10, erről kicsit bővebben:
Az első epizód egy normális fanservice ep, az egyik 14-16(?) éves (az A-C-sek között az egyetlen) F-cup lánynak vásárolnak melltartót, akiről kiderül, hogy már G-cup (WHY? még jó, hogy látványra nem, hülyék ezek a japókXD).
A második epizód egy unalmas random ökörködés, ami nonszensz eseményeket kever a valós recapok közé, a végén egy forgatásos jelenettel, ehhez egy kis itthoni hülyéskedés párommal:
SPOILER
én: Az öreg rendező nyomul a kiscsajokra, ááááááh GRRRR
Ati: Tudod, hogy minden második japán pedofil...
én: mi az hogy minden második?????
Ati: akkor minden harmadik
én: MI AZ HOGY HARMADIK??XDXDXD
Ati: jó, akkor a nagy részük...

Szerk. (remélhetőleg többször már nem szerkesztem átXDXD)
1. Ja ezt kihagytam: lestem még a Susumében, hogy a 4 főszereplő lányból kettő családjának milyen kőgazdag háza és szobája van uhh, legeltettem a berendezéseken a szemem mindig, mondjuk a 3. sem panaszkodhat, csak a 4. lakik egyedül egy kis lakásban az anyucival... (és ahogy néha költekeztek a túra-boltbanXD)

2. Á, Junchi, ez a rövid cucc velem is szembejött malon, de annyira lusta voltam megnézni, köszi róla az infót, majd valamikor beiktatom!

3. Tulokos, köszi a Shinya Ohira montázst, jó volt így együtt látni.^^

4. Ugye más is ingert érez az újonc további hibáinak korrigálására???xd
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Animeajánló, milyen animét nézel mostanában?

Hozzászólás Szerző: Catrin »

animegirl006 írta:imádom mind kettőt ::hehe::
Miért, mi a jó bennük? :mosoly: Én még nem láttam egyiket sem.
Válasz küldése