Utena

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása
Avatar
neuhikari
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2006.05.29. 17:40
Tartózkodási hely: Budapest/Dreamland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: neuhikari »

Szerintem jó anime ahhoz képest hogy nem szeretem ezekeet a yuris cuccokat a moviehoz nem volt szerencsém de azt mondják az is jó. szal a sorozatot elég régen láttam ezért csak úgy mondom hogy a narancssárga hajú pasi tetszett benne a legjobban!!! :cool:
Szerelemben háborúban mindent szabad
-Ezért nem tudom megnyerni egyiket sem
Avatar
zlay
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2006.12.07. 20:08
Nem:
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: zlay »

A sorozathoz sajnos még nem volt szerencsém, de a mangát imádom.
Az egészben van valami különleges szépség. És nagyon tetszik Utena karaktere.
Avatar
Corot
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2006.12.29. 00:09

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Corot »

Szóval már régóta szemezgetek Utena-val, de csak most került rá sor, hogy meg is nézzem, vagyis belekezdjek. Valamilyen rejtélyes oknál fogva vonzódom a régebbi animékhez, azokban eddig még sosem csalódtam!
Jelenleg a 14. résznél tartok (és épp azon bosszankodom hogy a 13. epizódot meg sem kellett volna néznem) és ahogy látom most kezd igazán izgalmas lenni. Úgyhogy egyenlőre nem akarok véleményt formálni a történetről, előbb hadd lám a lényeget :vigyor: . Egyébként a zene jó (már ahhoz képest, hogy nem mostanában készült), a grafika tetszik és a szereplők is szimpatikusak kivéve egyet. Anthy!!! Falra mászom tőle (lehet megkövezni érte), ha nem változik meg a sorozat végéig, ő fogja megtestesíteni uuuuuuuuuuuuuuutálatom tárgyát!!!
Összességében egyenlőre elégedett vagyok az animével, a vicces epizódok egyenesen zseniálisak, ha nem olvastam volna összevissza mindenfélét Utena-ról akkor azt gondolnám hogy ez egy vígjáték :LOL: !!!!
Légy önmagad! - mindenki más már foglalt. /Gilbert Perreira/
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Részben az. Hát Anthyt én sem szeretem, és nem akarlak elkeseríteni, de nem fog sokat változni ^^'
Én a zenéjét imádom nagyon :3 pont ma éjjel álmodtam egy párbajról ^^
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Avatar
zlay
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2006.12.07. 20:08
Nem:
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: zlay »

Nem is találkoztam még olyannal, aki szereti Anthy-t^^ Nekem sem ő a kedvencem, de az tény, hogy az egyik legérdekesebb karakter az egész sorozatban, csak nehéz megérteni, miért olyan, amilyen.
Avatar
Kaen
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 401
Csatlakozott: 2004.09.02. 14:09
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Kaen »

Én egy dolog miatt tudtam megkedvelni: Utena is szereti... ezen kívül kevés pozitívumot lehet benne imho találni. :D mondjuk én jobban bírtam a végefelé, de pozitív akkor se lesz. És már a külseje is félelmetesen idegesítő. ^^"
"Nem a dolgok lépnek be a tudatba, hanem az a mód, ahogyan hozzájuk viszonyulunk..."
Nietzsche
Avatar
Rossi
Profi
Profi
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2006.05.15. 10:35
Tartózkodási hely: Na'conxy... izé, Nagoya
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Rossi »

Ja, Anthy tényleg nem valami szimpatikus, de szerintem meg lehet neki bocsátani, hiszen eléggé "egymást kiegészítő ellentétpárok" Utenával (imho vmi ilyesmiről szól az opening is: yin-yang, animus-anima és hasonló szoktak eszembe jutni róla), úgyhogy neki "az a dolga" hogy passzív, hallgatag, érzelmeit soha ki nem mutató, saját magát feladó személyiség legyen, miközben Utena az, aki kiáll magáért és másokért, aktív, cselekvő stb. (Talán az is elmond valamit, hogy a kardját (=fallikus szimbólum :dirr:) kezdetben Anthyból húzza ki xD aztán persze változik egy-s-más...) De ettől függetlenül valószínűleg Anthy a legkevésbé közkedvelt szereplő az egész sztoriban, ami azért is érdekes, mert pl az NGE-ben Ayanami Rei nagyon hasonló karakter, és ő (=Rei) viszont az egyik legnépszerűbb abból a sorozatból...
Mondjuk Anthy is lehetett volna inkább bishoujo, akkor talán jobban szeretnék... ^^;;

Ehh, meg kéne már írnom az a régen tervezett és végül is elfelejtődött Utena-elemzést... ^^""
"Történetem teljes egészében igaz, mivel az elejétől a végéig én magam találtam ki." XD
http://thebiggestdreamer09.blogspot.com/
Avatar
zlay
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2006.12.07. 20:08
Nem:
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: zlay »

Nem kell, hogy mindenki közönségkedvenc legyen^^ Lehet, hogy furcsa, de ha választanom kéne Utena és Anthy között, hogy kit kedvelek jobban, Anthy-t választanám, bár nehezen tudnám megindokolni, miért... Talán mert szeretem a kiszámíthatatlan karaktereket, az olyanokat, akiket nem lehet első látásra felmérni, mert tartogatnak még meglepetéseket bőven.
Avatar
Corot
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2006.12.29. 00:09

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Corot »

ÖÖÖ Anthy nekem személys szerint nem azért nem szimpatikus mert hallgatag és passzív meg hasonlók! A csaj egyszerűen csak Spoiler:sunyi, mosolyog miközben hátba döf, érzéketlen és még sorolhatnám hogy mi nem tetszik benne, persze a sorozat végére kiderült hogy miért olyan amilyen, de ettől sem lett szimpatikusabb. Függetlenül a befejezéstől, egyszerűen nem tudok azonosulni a viselkedésével, az egyetlen jó cselekedete Spoiler: (történetesen az hogy ott hagyta a bishikirályt na meg az egész cakkumpakkumot és Utena keresésére indult) sem változtatta meg a véleményem róla!
Légy önmagad! - mindenki más már foglalt. /Gilbert Perreira/
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Pont ugyanazon gondolkodtam, mint Rossy, hogy milyen erdekes, hogy amennyire Ayanamit szeretik, annyira nem kedvelik Anthyt. Egyreszt Ayanami bishibb, ez egyertelmi, masreszt azert Ayanami meg mindig izgalmasabb szemely. Eleve a misztikum, ami korullengi, a titok, ami ovezi, akkor a kolunfele Reik eltero viselkedese valahogy sokkal jobban erdekelheti az embereket mint Anthy majd 40 reszen at tarto unalmas stilusa (ettol fuggetlenul Utena az egyik kedvenc animem :)).
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Avatar
Kaen
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 401
Csatlakozott: 2004.09.02. 14:09
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Kaen »

Megjegyezném, én Reitől is a hajamat téptem. XD Akkor már inkább Anthy! És valóban, ő is bőven tartogat meglepetéseket, meg ő is elég titokzatos szerintem.
"Nem a dolgok lépnek be a tudatba, hanem az a mód, ahogyan hozzájuk viszonyulunk..."
Nietzsche
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Junchi »

[OFFHÖHÖ]Ami azt illeti, az Utena tényleg "bonyolult" szimbólumrendszerrel operál, ám mindenki mást lát benne, szal pont ezért nem lehet egy átfogó és egész magyarázatot írni köré. Szal most mondhatnám, hogy pölö a kék rózsa mit is akart szimbolizálni, de biztos vagyok benne, hogy Sanyi az utca másik végében totál mást látna benne. (Igen, elfogult vagyok...)[/OFFHÖHÖ]
Avatar
Mariko
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2362
Csatlakozott: 2006.11.25. 10:48
Nem:
Tartózkodási hely: Sound Horizon Kingdom
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Mariko »

OFF
Na nekem pont ez az egyik bajom az Utenával, hogy nincs egy egységes magyarázata, mindenki azt lát bele, amit ő akar. Viszont így felmerült a kérdés, hogy vajon tényleg van valami a filozófiai idézetek, rózsák és szerpentinek mögött, vagy csak a fanok képzelik oda?
OFF
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Péter »

A mordályos nyul írta:De most nem is volt szó arról, hogy eredeti-e, vagy hogy mennyire elvont, hanem hogy sokan szeretik ezeket a karaktereket, mert szerintem úgy sikerült összehozni, hogy sok embernek bejönnek.
Azzal semmi gond, hogy ő szereti, de ne kezdjen el feleslegesen nagyzolni.
Titkos írta:Szerintem ebben semmi szimbolika nincs, nem is nagyon írt senki ilyesmit, az Utenát pedig mufurc majd elmagyarázza, gondolom tőle idéztél. :D
Speciel nem tőle, de egy hasonszőrű kollégájától. Egyébként általánosságban értettem, nem konkrétan ide, mert itt (még) eddig senki nem kezdett kiselőadást tartani X/Y anime kariról.
Mariko írta:
Junchi írta:[OFFHÖHÖ]Ami azt illeti, az Utena tényleg "bonyolult" szimbólumrendszerrel operál, ám mindenki mást lát benne, szal pont ezért nem lehet egy átfogó és egész magyarázatot írni köré. Szal most mondhatnám, hogy pölö a kék rózsa mit is akart szimbolizálni, de biztos vagyok benne, hogy Sanyi az utca másik végében totál mást látna benne. (Igen, elfogult vagyok...)[/OFFHÖHÖ]
OFFNa nekem pont ez az egyik bajom az Utenával, hogy nincs egy egységes magyarázata, mindenki azt lát bele, amit ő akar. Viszont így felmerült a kérdés, hogy vajon tényleg van valami a filozófiai idézetek, rózsák és szerpentinek mögött, vagy csak a fanok képzelik oda?
OFF
És a hölgyemény össze is foglalta az én problémámat is. Ahogy a blogodon is írtam, szvsz ugyan olyan semmitmondó, túlértékelt, idealista story, mint az Elfen. Csak azért felkapott, mert leszbikusok vannak benne. Én elhiszem, hogy sokaknak már elég egy effajta tabu téma, mint a testvérszerelem, leszbikusság, stb, feszegetése, de kérem, ne próbáljunk már minden sz@rt belebeszélni, pláne ha meg se tudjuk azt normálisan indokolni, bizonyítani, csak úgy rámondjuk, mert ettől is nagyobbnak tűnik.
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Andro »

Junchi írta:[OFFHÖHÖ]Ami azt illeti, az Utena tényleg "bonyolult" szimbólumrendszerrel operál, ám mindenki mást lát benne, szal pont ezért nem lehet egy átfogó és egész magyarázatot írni köré. Szal most mondhatnám, hogy pölö a kék rózsa mit is akart szimbolizálni, de biztos vagyok benne, hogy Sanyi az utca másik végében totál mást látna benne. (Igen, elfogult vagyok...)[/OFFHÖHÖ]
Utenában néha én is csak lestem és nem értettem a dolgokat, mert mindenki mást mondott, mint amit én láttam a szimbólumok mögött. Elsőre sima yurinak látszik, de nem az. Minden kimondott félmondat, rózsa mögött titok és szimbólum rejlik.

Másik anime ami ilyen nehezen emészthető, az a Serial Experiments Lain. Néha ott sem értettem elsőre hogy ki mikor miért mondta azt amit mondott és miért történik az ami történik. De háromszori megnézés után kezdtem érteni.
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Péter »

Andro írta:Minden kimondott félmondat, rózsa mögött titok és szimbólum rejlik.
Vagy nem... teljesen feleslegesnek tartom túlelemezni, túlbonyolítani. Akinek van egy kis rálátása a dolgokra, tapasztalata más médiumokkal is, annak szerintem van annyi esze, hogy megértse azt amit néz elsőre is. Ha 5-ször végignézném az Utenát egymás után, akkor se látnék benne többet mint ami, shoujo story, nagy adag feminizmussal és elcsépelt romantikával, ami egyeseknek fekszik, másoknak meg nem, ilyen egyszerű. Persze rá lehet fogni, hogy a hercegnő bokájától kezdve a rózsákig minek-milyen kapcsolata van egymással, mi-mit szibolizál, de most őszintén, változtat ez valamit a nyers lényegen? Nem. Eleve vicces egy ilyen erősen pink, nyál faktorral rendelkező dolgot szürreálisnak nevezni. ::^_^::
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Péter írta:Csak azért felkapott, mert leszbikusok vannak benne.
Nem tudom, ezt egy kissé még úgy is erősnek érzem, hogy nem láttam, valamint hogy a karadizájn/animáció már az első részekben megütött, és nem pozitívan. XD Valami nagy fan majd kijavíthat, ha rosszul mondom, de úgy tudom, hogy pl. az eredeti mangában nincs, vagy alig szerepel yuri-szál, az animében a fanboyok/fangirlök miatt "turbózták fel". (Ergo ez azt is jelenti, hogy már maga a manga volt annyira felkapott, hogy megérje belőle animét csinálni. Az más kérdés, hogy az anime sikeréhez nyilván hozzájárul a yuri is.)
Péter írta:Akinek van egy kis rálátása a dolgokra, tapasztalata más médiumokkal is, annak szerintem van annyi esze, hogy megértse azt amit néz elsőre is.
Ez esetben elemezz egy szimbolista verset, igaz, hogy még az irodalmárok közül is ahány ember, annyiféle vélemény, hogy mi a francra gondolhat ezekben a költő, de az elmondásod alapján neked biztos nem okozna gondot elsőre eltalálni. :dirr: Komolyabbra fordítva a szót: Vannak szándékosan olyan sorozatok, amiknél olyan elemeket használnak, hogy a néző direkt ne értse meg első nézésre. Pl. nyitott befejezés, nemlineáris történetvezetés, utalások, vagy ilyenek a szimbólumok is, ahol ugye az a dolog lényege, hogy nem az a legfontosabb, amit a képernyőn látsz (azt remélhetőleg tényleg mindenki megérti, hacsak nem részeg/drogos/szellemi fogyatékos XD), hanem a mögöttes tartalom. Nem tudom ezt írtam-e már vagy csak akartam, de ahogy filmek közül sem csak tucatpopcorn művek léteznek, úgy az animeiparban is vannak olyan rendezők, akik tényleg közölni is akarnak valamit a szórakoztatáson túl, vagy legalábbis elgondolkodtatni a nézőt, szóval azért nem lehet mindent arra visszavezetni, hogy a moe, a tabutéma, a lolik, a tudomisén mi miatt lett csak népszerű ez vagy az. XD Félreértés ne essék, az Utenát én sem láttam, de ezt most úgy általánosságban írtam. (Hogy ne csak anime legyen: Ha pl. láttad az Eredet című filmet, és neked minden részlete elsőre is teljesen világos volt, akkor tényleg gratula. :D)
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Junchi »

LOL!

Ezzel az erővel nyugodtan kijelenthetjük, hogy az NGE-ben sem érdemes keresni az égvilágon semmilyen mondanivalót vagy megfejteni a szimbólumrendszerét, mert abba sincs gyakorlatilag semmi... Szal nem vágom akkor, hogy az Utena miért is lenne csak egy standard, túlmagyarázott/erőltetett stuff... Jah, hogy az NGE nagyságához semmi nem fogható! Mindent értek...

Ez az egész pusztán arról szól, mit látsz TE benne, mi az, amit ki tudsz venni a sztoriból és az eseményekből, meg stuff. Vannak, akiknek ez nem jön be, ergo a) nem kajálják eleve az alaptémát, b) szimplán nem érdekli őket; illetve ott a mérleg másik oldala, akiket pont, hogy képes megragadni az alaptéma. Engem képes volt. Szal pont az, hogy az Utena egyáltalán mert szakítani az addigi shoujo klisékkel és merte megközelíteni a témát egy teljesen másik oldalról, kvázi ugyanazt a nézőközönséget megszólítva vele.

Btw azt se nagyon vágom, mi ez a nagy yurizás az Utena körül... Kétségtelen, hogy van köze a dologhoz, de a műfaji megjelölésnél 100, hogy nem tenném ki a yuri "tag"-et, már csak azért sem, mert imho nem ez volt a központi témája.
Avatar
Mariko
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2362
Csatlakozott: 2006.11.25. 10:48
Nem:
Tartózkodási hely: Sound Horizon Kingdom
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Mariko »

Junchi írta:Ezzel az erővel nyugodtan kijelenthetjük, hogy az NGE-ben sem érdemes keresni az égvilágon semmilyen mondanivalót vagy megfejteni a szimbólumrendszerét, mert abba sincs gyakorlatilag semmi...
Ha jól tudom az NGE körül is megy a vita, a sorozat szerelmesei minden aprócska dologban utalásokat látnak, akiknek viszont nem tetszett, azok szerint bullshit az egész.

Nekem az Utena volt az első negatív animés élményem, zavaros és követhetetlen volt a sztori, egyedül a fekete rózsás részek voltak azok, ahol értettem, hogy mit is nézek, de hát azok meg ugye fillerek voltak. :drop: Egy idő után unalmassá vált az egész anime, és csak azért néztem végig, mert abban bíztam, hogy a végén majd összeáll a kép és megértem mitől olyan korszakalkotó ez a sorozat, de sajnos ez történt meg. Az utolsó jelent után úgy álltam fel, hogy "Mi a jó nyavaja volt ez?!". :dirr:

Az alapsztori még tetszett volna, és Utenában is szimpatikus volt, hogy nem törődik bele a sorsába, hogy hercegnőként várja otthon a hercegét, hanem maga veszi a kezébe a dolgok irányítását, de totál hazavágta számomra a sorozat élvezetét a művészies körítés, és az hogy elsődleges tartalmat teljesen maga alá temették a csak saccolható jelentésű szimbólumok.

Egy ideig hülyének éreztem magam, amiért nem tudtam értékelni a sorozatot, de azóta láttam még pár fajsúlyosabb animét, és rá kellet jönnöm, hogy csak az Utenával van bajom. Kb. úgy vagyok vele, mint a Bakemonogatarival, azt is mindenki imádja, én meg nem tudom felfogni sem hogy miért, és számomra pont az az elvont művészesség teszi emészthetetlené, amiért mindenki más oda van érte.

A yurizást mondjuk én sem értem, sztem még simán ignorálható szinten volt ez a szál. A vérfertőzés, na az viszont gusztustalan volt, bár azt meg szerintem szándékosan annak is szánták.
Kép
Avatar
Corot
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2006.12.29. 00:09

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Corot »

Junchi írta:Ez az egész pusztán arról szól, mit látsz TE benne, mi az, amit ki tudsz venni a sztoriból és az eseményekből, meg stuff. Vannak, akiknek ez nem jön be, ergo a) nem kajálják eleve az alaptémát, b) szimplán nem érdekli őket; illetve ott a mérleg másik oldala, akiket pont, hogy képes megragadni az alaptéma.
:goodpost: Szeretek értelmesen beszélgetni "megosztó" animékről, de vitatkozni arról, hogy jó vagy nem jó, tetszik-e vagy nem, (ami eleve ízlés kérdése) teljesen felesleges. Én speciál szeretem az Utenánt és nem a "szimbólum rendszere" miatt, hanem mert szórakoztat.
Junchi írta:Btw azt se nagyon vágom, mi ez a nagy yurizás az Utena körül...
Ezt én sem értem, főleg hogy van egy csomó shoujo, amiben yuri vagy épp BL utalás van de ettől ugye még nem soroljuk őket az említett két kategóriába. Persze az Utena-ban kicsit feltűnőbb ez a szál de tényleg nem ezen van a lényeg.
Légy önmagad! - mindenki más már foglalt. /Gilbert Perreira/
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Péter »

Titkos írta:az anime sikeréhez nyilván hozzájárul a yuri is.
Nem is kicsit... amúgy úgy tudom a mangában csak barátnők, de majd pontosít az aki olvasta.
Titkos írta:Ez esetben elemezz egy szimbolista verset, igaz, hogy még az irodalmárok közül is ahány ember, annyiféle vélemény, hogy mi a francra gondolhat ezekben a költő, de az elmondásod alapján neked biztos nem okozna gondot elsőre eltalálni. :dirr: Komolyabbra fordítva a szót: Vannak szándékosan olyan sorozatok, amiknél olyan elemeket használnak, hogy a néző direkt ne értse meg első nézésre. Pl. nyitott befejezés, nemlineáris történetvezetés, utalások, vagy ilyenek a szimbólumok is, ahol ugye az a dolog lényege, hogy nem az a legfontosabb, amit a képernyőn látsz (azt remélhetőleg tényleg mindenki megérti, hacsak nem részeg/drogos/szellemi fogyatékos XD), hanem a mögöttes tartalom. Nem tudom ezt írtam-e már vagy csak akartam, de ahogy filmek közül sem csak tucatpopcorn művek léteznek, úgy az animeiparban is vannak olyan rendezők, akik tényleg közölni is akarnak valamit a szórakoztatáson túl, vagy legalábbis elgondolkodtatni a nézőt, szóval azért nem lehet mindent arra visszavezetni, hogy a moe, a tabutéma, a lolik, a tudomisén mi miatt lett csak népszerű ez vagy az. XD Félreértés ne essék, az Utenát én sem láttam, de ezt most úgy általánosságban írtam. (Hogy ne csak anime legyen: Ha pl. láttad az Eredet című filmet, és neked minden részlete elsőre is teljesen világos volt, akkor tényleg gratula. :D)
Személyeskedést kéretik hanyagolni, és hogy a témánál maradjak, ez a "nem magyarázunk meg semmit, csak úgy random kiszórjuk" húzás szvsz tökéletes alapot ad arra, hogy a fanboyok, fangirlök máris elkezdjenek elméleteket gyártani, és belekölteni a saját kis frázisaikat, ami nem probléma, amíg magának, vagy a hasonszőrű társainak teszi, de ne csodálkozzon azon, ha valaki megkérdezi, mégis mire alapozza XY feltevést? ne adj isten esetleg arra kéri, bizonyítsa, hogy az úgy is van. Egyébként senki sem mondta, hogy az anime iparnak nincsenek valóban színvonalas, elgondolkodtató darabjai, egyszerűen csak merő túlzásnak tartom, hogy egy olyan animét, mint az Utena, ide soroljunk.
Junchi írta: Ezzel az erővel nyugodtan kijelenthetjük, hogy az NGE-ben sem érdemes keresni az égvilágon semmilyen mondanivalót vagy megfejteni a szimbólumrendszerét, mert abba sincs gyakorlatilag semmi... Szal nem vágom akkor, hogy az Utena miért is lenne csak egy standard, túlmagyarázott/erőltetett stuff... Jah, hogy az NGE nagyságához semmi nem fogható! Mindent értek...
Ne sarkíts légy szíves, ilyet senki nem mondott. Megértem én, hogy ez nálad (is) serious business, de ha szerinted annyira különleges ez a stuff, akkor légy oly szíves és értelmesen írd le, ne azzal vagdalkozz, hogy "mert az NGE…" Egyébként itt jegyezném meg, hogy pont nemrég írtam arról, milyen röhejes amikor egy 16-oldalas cikk (A/4-es formátumban) csak arról szól, hogy miért Neon Genesis Evangelion a Neon Genesis Evangelieon, mert hogy ez is Fail, de az is, amikor ugyan ez a fajta emelkedett hangú túlmisztifikálás egy másik animu kapcsán történik. Felesleges túlelemezni és túlmagyarázni, minden ürsen hagyott helyre bepaszírozni valami jólcsengő elméletet, amikor lehet, annak a dolognak valójában nincs is semmi különösebb szerepe, funkciója.
Junchi írta: Ez az egész pusztán arról szól, mit látsz TE benne, mi az, amit ki tudsz venni a sztoriból és az eseményekből, meg stuff.
Miért TE nem azt írod le, hogy TE mit tudtál kivenni a storyból és az eseményekből? Mert szerintem igen.
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Először is: Titkos hol személyeskedett? o.O Csak mert én nem éreztem a posztjából. Whatever... Not my business...

Másodszor:
Péter írta:Megértem én, hogy ez nálad (is) serious business, de ha szerinted annyira különleges ez a stuff, akkor légy oly szíves és értelmesen írd le
Pont, hogy leírtam, miért tartom különlegesnek ezt az animét, csak úgy tűnik, elkerülte a figyelmedet:
Junchi írta:az Utena egyáltalán mert szakítani az addigi shoujo klisékkel és merte megközelíteni a témát egy teljesen másik oldalról, kvázi ugyanazt a nézőközönséget megszólítva vele.
Ezért! Titkos is írta anno, hogy a shoujo animék az Utena előtt tulképp egyetlen (nagyobb) témával foglalkoztak csak, egyik sem mert elszakadni az akkoriban lerakott alapoktól, de még a karakterektől sem. Az Utena volt (talán) az első olyan próbálkozás, ami egy kis yurit belekeverve, meghintve azt némi szimbolikával és a szokásostól eltérő történettel merte vállalni, hogy ő más lesz, mint a többi. És más is lett. És akkor kérdem én: Mit is jelent manapság a shoujo, mint műfaj? Gay vámpírokat, tizenkettő-egytucat karaktereket, BL-adalékot és ál-romantikázást. Egy shoujo animétől pont nem ezt várnám, ezért is tartom meeeesze többre az Uténát, mint akármelyik másik shoujo animét.
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Junchi írta:Először is: Titkos hol személyeskedett? o.O Csak mert én nem éreztem a posztjából. Whatever... Not my business...
Az első sor a kék smileyig.
Junchi írta:Pont, hogy leírtam, miért tartom különlegesnek ezt az animét, csak úgy tűnik, elkerülte a figyelmedet:
Junchi írta:az Utena egyáltalán mert szakítani az addigi shoujo klisékkel és merte megközelíteni a témát egy teljesen másik oldalról, kvázi ugyanazt a nézőközönséget megszólítva vele.
Junchi írta:Ezért! Titkos is írta anno, hogy a shoujo animék az Utena előtt tulképp egyetlen (nagyobb) témával foglalkoztak csak, egyik sem mert elszakadni az akkoriban lerakott alapoktól, de még a karakterektől sem. Az Utena volt (talán) az első olyan próbálkozás, ami egy kis yurit belekeverve, meghintve azt némi szimbolikával és a szokásostól eltérő történettel merte vállalni, hogy ő más lesz, mint a többi. És más is lett. És akkor kérdem én: Mit is jelent manapság a shoujo, mint műfaj? Gay vámpírokat, tizenkettő-egytucat karaktereket, BL-adalékot és ál-romantikázást. Egy shoujo animétől pont nem ezt várnám, ezért is tartom meeeesze többre az Uténát, mint akármelyik másik shoujo animét.
A véleményedet elsőre is megértettem, hogy miért jön be neked ez a cucc (ezt a blogodon is leírtad). Én arra lettem volna kíváncsi, hogy például a rejtett szimbolika mibenlétét hogyan is vezeted le, mi-mihez kapcsolódik alapon, már hogy konkrét példa legyen arra, mitől is lesz ez a cucc olyan "bonyolult és komoly".

Vannak meghatározó darabok minden műfajban, hogy az Utena az a saját műfajában, az lehetséges, ezt nem is firtatom. Én azt kérdőjelezem meg, hogy tényleg rendelkezik e ez az anime olyan mélységgel, amit egyesek állítanak. Az Utena (szerintem) egyértelmű miért vált népszerűvé, mert két lány között bontakozik ki valami, meg van benne vérfertőzés, ami felborítja a szokásos "uncsi" felállást és cselekmény vonalat. Nyilván ez tekinthető "vérfrissétésnek" de ettől még (szerintem) nem lesz "komolyabb" vagy "mélyebb".
Kép
Avatar
zebra
Nagymester
Nagymester
Hozzászólások: 837
Csatlakozott: 2008.09.22. 20:56
Nem:
Tartózkodási hely: Heves megye

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: zebra »

Bírom az anime topikokat. Vagy az adott darab istenítéséről szólnak, vagy megy a flame.
Péter írta:Én arra lettem volna kíváncsi, hogy például a rejtett szimbolika mibenlétét hogyan is vezeted le, mi-mihez kapcsolódik alapon, már hogy konkrét példa legyen arra, mitől is lesz ez a cucc olyan "bonyolult és komoly".
Általában nem szoktak az embernek nekiszegezni egy ilyen kérdést, maximum, ha irodalomból felel, vagy vmi. :drop: Pl. nagyon szerettem a Mester és Margaritát, de ha vki azt mondaná nekem, h írjam már le, milyen szimbólumrendszere van, akkor nem tudnék rá mit válaszolni így hirtelen. Szerintem egy ilyen hosszú sorozatnál is így van - a másik meg, amit már említettek előttem, h ez totál szubjektív. Junchi számára jelentett dolgokat, ő látott szimbolikát, amit értelmezett vhogy, de ha te ezeket nem láttad, akkor aztán mondhatja, h ez meg ez ezt meg ezt jelentette, nem?

Amúgy nem láttam még, csak wishlisten van, szóval nem is dumálok tovább. :vigyor:
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Még egyszer... nem azzal van a gond, ha valakinek ez tetszett, és az se különösebben érdekel, hogy ki mit lát bele. Ellenben ha én leírom a véleményem, és erre jön a válasz, hogy "hát de ez akkor is mély szimbólumrendszerrel operál" akkor már csak megkérdezem, hogy ő ezt mégis mire alapozza, és ha már ezt állítja, bizonyítsa. Én legalább is így gondolom.

Flame meg szerintem ez idáig nem volt, nem úgy jöttem ide, hogy "csesszétek meg ez egy sz@r és aki ezt szereti az mind retard". Junchival sincs semmi baj, megértem hogy védi amit szeret. =)
Kép
Válasz küldése