Japán nyelvi kérdés

Japán, az anime országa. Minden, ami Japánnal kapcsolatos
Avatar
Rossi
Profi
Profi
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2006.05.15. 10:35
Tartózkodási hely: Na'conxy... izé, Nagoya
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Rossi »

Öö... ez nem inkább a "hogy álltok a japán nyelvvel topikba illene"? O_O De mindegy, ha már itt merült fel, én is megosztanám a tapasztalataimat, az idei 2kyuuval kapcsolatban. Mivel lusta vagyok, csak idézném az ezzel kapcsolatos blogbejegyzésemet:

- Kanji/szókincs: avagy "amit meg lehetett tanulni, az megtanultam"- szinte tökéletes lett. Pár hiba becsúszhatott, de első ránézésre is alapvetően remek. ^_^

- Szöveghallgatás: ööö... ^^"""" Sajnos nagyrészt tippelgetésnek bizonyult. Úgyhogy úgy kb 60% körülire saccolom. (Bár ez tavaly is így ment, és 80% lett... ^^)

-Szövegértés/nyelvtan: avagy az a rész, amin többnyire múlik a dolog... ha adnak rá 2-3 órát, vagy egyszerűen duplázzák a rendelkezésre álló időt, akkor hibátlanra megírtam volna. Így viszont -a nyelvtant leszámítva- minden szövegnél az "átfut/tipp-átfut/tipp-átfut/tipp" módszert kellett követnem, ami elég tragikus. Plusz, mivel ilyenformán a nyelvtantesztre fordítható idő is katasztrofálisan kevés volt -10, max 15 perc- így leginkább ott is a "alig gondolkozom, ez jut eszembe" alapján oldottam meg a feladatokat. Szóval összességében ez a vizsga egyre inkább ereszkedő tendenciát mutatott az előrehaladásával... 畜生。


Összességében, adok 50% esélyt arra, hogy sikerült, de nem számítok rá, így nem érhet rossz meglepetés. :dirr:
Ja, és mindenkinek mondom, hogy ha 2 kyuura készül, olvasson. Lehetőleg baromi sokat (mert mint az én példám mutatja, a korábbi tesztfeladatok megoldása egyértelműen nem elég).

Szerk.:

Sephiroth: a "suru to" tudomásom szerint olyasmit jelent, hogy "így hát/erre fel". :)
"Történetem teljes egészében igaz, mivel az elejétől a végéig én magam találtam ki." XD
http://thebiggestdreamer09.blogspot.com/
Avatar
Pata
Nagymester
Nagymester
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2003.09.08. 07:28
Tartózkodási hely: Otthon / Mister Sör / Károli BTKn

Hozzászólás Szerző: Pata »

Durva lehetett az a nikyuu...
Én japán tudásom meg utóbbi időben olyan szinten lecsökkent, hogy majd újra fel kell elevenítenem csomó dolgot :neutral:
Sajna nincsen most olyan sok óránk, ahol tudnánk tovább fejleszteni japán nyelvtudásunkat, pluszban még más tantárgyakra is kell készülni (KÍNAI NYELV).
Kép
Avatar
Rage
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1319
Csatlakozott: 2003.09.21. 14:51
Tartózkodási hely: Durva Duó HQ

Hozzászólás Szerző: Rage »

Rossi írta:Összességében, adok 50% esélyt arra, hogy sikerült, de nem számítok rá, így nem érhet rossz meglepetés. :dirr:
Ilyet azok szoktak mondani, akik biztosak benne, hogy sikerült a vizsga... ;)
Give me a chance to redeem myself, and I will sin no more.
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Hozzászólás Szerző: anubys »

Rage írta:Mondd azt neki, hogy 試験頑張って! [shiken ganbatte!], oszt jónapot. :dirr:
Köszönöm!
Megmondtam.
Amúgy mit jelent? :dirr:
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
Sephiroth
Profi
Profi
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2006.09.26. 09:30
Tartózkodási hely: In the Lifestream

Hozzászólás Szerző: Sephiroth »

lehető legszöveghűbben: "Vizsgán ügyes légy!"
(shiken: vizsga, ganbatte: hozd ki magadból a legtöbbet, törekedj a legjobbra, tégy meg minden tőled telhetőt)
God's in his heaven, All's right with the world
Avatar
Gensou
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2007.08.13. 22:58
Tartózkodási hely: Újpest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Gensou »

Több animéből hallom a vámíprokra a "vanpaiaa" (most lusta vagyok átváltani latin betűről) megnevezést, holott van a japánoknak rá saját szavuk, a kyuuketsuki. Van valami normális ok arra, hogy az előbbit használják? Vagy csak az, hogy angol szó ergo trendi? 9_9
Kép
do the impossible, see the invisible
Avatar
Mariko
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2362
Csatlakozott: 2006.11.25. 10:48
Nem:
Tartózkodási hely: Sound Horizon Kingdom
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Mariko »

Én a másodikra tippelnék, az angol trendi a japóknál. :D
Kép
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Hozzászólás Szerző: Ayla »

naaagyon trendi. A hajamat tépem amikor lelek alami jó japán videót, és várom, hogy szépen japánul hallgassak élő emberekt, nem animéket. Errefel legalább kétmondatonként kihallok valami angol szót : /
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
Sephiroth
Profi
Profi
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2006.09.26. 09:30
Tartózkodási hely: In the Lifestream

Hozzászólás Szerző: Sephiroth »

Ayla írta:naaagyon trendi. A hajamat tépem amikor lelek alami jó japán videót, és várom, hogy szépen japánul hallgassak élő emberekt, nem animéket. Errefel legalább kétmondatonként kihallok valami angol szót : /
És szerintetek ez nem cool? :wink:
God's in his heaven, All's right with the world
Avatar
shizu
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2007.09.14. 14:37
Nem:
Tartózkodási hely: mindig úton...

Hozzászólás Szerző: shizu »

Imho lol :dirr: sajnos jóformán minden nép ezt csinálja a nyelvével...

és hogy ne legyen - annyira - off: szerintetek lehet vajon Győrben japánul tanulni? Egyre inkább motoszkál bennem, hogy jó lenne, gondoltam elkezdem keresgélni a lehetőségeket.
El tudsz aludni akkor, ha fáj valamid. Ám akkor nem, ha másoknak okozol fájdalmat.
Avatar
Sephiroth
Profi
Profi
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2006.09.26. 09:30
Tartózkodási hely: In the Lifestream

Hozzászólás Szerző: Sephiroth »

shizu írta:...lehet vajon Győrben japánul tanulni? Egyre inkább motoszkál bennem, hogy jó lenne, gondoltam elkezdem keresgélni a lehetőségeket.
Mindenképpen Győrben akarnál? Merthogy itt Budapesten, a nyelvsuliban ahová járok, szerveznek külön vidékieknek tanfolyamokat, olyan formában hogy havonta 1x van, egy hétvégi napon, de akkor elég egész nap, így nem annyira megterhelő az utazás. Tudom hogy járnak hozzánk pl Győrből is többen, azért merem ajánlani. Ha érdekel, írj privátban, és mondok részleteket!
God's in his heaven, All's right with the world
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Lehet már elhangzott a válasz, ez esetben se kövezettek meg :D :

A 10-es raw EVA manga során felmerült bennem a kérdés, hogy miért térnek el a japánok a "szabályoktól". Értem ez alatt, hogy Shinji nevét olvastam már kanjival, katakanával meg hiraganával is leírva. Ez jelent valamit (pl. hogy milyen viszonyban van azzal Shinji, aki beszél róla; vagy hogy jobban megkülönböztesse, ki beszél épp...stb.), vagy pedig csak unatkozott az író? Vagy Ayanami nevében a Rei miért katakanával következik az Ayanami után szinte mindenhol míg másoknál maradnak a kanjinál? És egyáltalán, miért van némely animében kanjival, néhol katakanával írva a név (mégha japán eredetű is)? Simán azért hogy egyértelmű legyen hogy ez a név? Na jó, kicsit zavaros voltam, valaki csak megért :P.
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Avatar
Gensou
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2007.08.13. 22:58
Tartózkodási hely: Újpest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Gensou »

Sztem ez elég önkényes dolog, ki hogy akarja. A katakanáról tudom, hogy a vele való átírást abban az esetben is használják, ha valaki ki akar emelni valamit, hiszen bárhova nézel Japánban, gyakorlatilag kanjik és hiraganák tömkelegét látni, ebből kicsit kitűnik a katakana. (Bár ha mindenki elkezdi majd ezt használni, akkor eléggé elveszti a lényegét...) Erre gondoltál? Vagy egy mangán belül változtatják egy névnek az átírását? o_O
Kép
do the impossible, see the invisible
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Erre is ^^ Szóval kb. amire gondoltam, hogy "kitűnjön"...
De igen, arra is gondolok, hogy egy mangán belül miért változtatják...
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Újabb hülye kérdés; elsősorban inkább azokhoz szólnék, akiknek van is tapasztalata ilyen téren:
A japán szépírás helyzete milyen? Értem ezalatt, hogy nálunk is falra másznak a tanárok a fiúk írásától, és kíváncsi lennék mi a helyzet Japánban. Most egy Kaori Yukiban lévő kézírást alig bírtam kibogozni, persze lehet gyakorlattal, meg szövegkörnyezettel együtt az ember nagyjából kikövetkezteti a dolgokat, de azért azt nem hiszem el, hogy ott sem mondják a diáknak, hogy ejnye-bejnye legközelebb el se kezdem javítani a dolgozatod... Azért is írtam, hogy a "tapasztaltak" (akik éltek/élnek Japánban), mert kíváncsi vagyok, mennyire egyszerű-nem egyszerű más írásstílusra ráállni.
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Avatar
Ibara
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.01.04. 09:50

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: Ibara »

Nos, nekem volt egy ismerősöm (természetesen nem magyar, ergo japán, bár tudom, a nem magyar még nem feltétlenül jelenti azt, hogy japán, de ő az volt^^'), aki olyan rondán írt, hogy a "nu"-je (ぬ) leginkább egy pacára emlékeztetett, a "ku"-ja (く) és a "shi"-je (し) pedig egy-egy egyenes vonal volt, és adódott, hogy ő sem tudta megkülönböztetni...^^':P
A konklúzió tehát annyi, hogy a japánok is tudnak rondán írni... ::^_^::
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: anubys »

Az új Dragon Ball-nál, és a Higurashi 2-nél mit jelent a Kai? (Feltéve, hogy egyáltalán ugyanazt jelenti náluk.)
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: paTKany »

anubys írta:Az új Dragon Ball-nál, és a Higurashi 2-nél mit jelent a Kai?
A Dragonball esetében "újraértelmezés": 改 【かい】 (n-suf) revision; SP
A Higurashi esetében "megoldás": 解 【かい】 (n) solution (of equation); ED
Kép
Avatar
Konomi
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.10.18. 09:08
Nem:
Tartózkodási hely: Nagoya

Re:

Hozzászólás Szerző: Konomi »

AyaDid írta:Újabb hülye kérdés; elsősorban inkább azokhoz szólnék, akiknek van is tapasztalata ilyen téren:
A japán szépírás helyzete milyen?
Nos erre azt tudom mondani (bár sok értelmét nem látom, mert már elég régi a kérdés XD), hogy bizony van olyan japán, aki azt állítja magáról, hogy csúnyán ír, de nem kell feltétlenül hinni neki. Munkámból kifolyólag volt szerencsém jópár féle-fajta kézírással találkozni, de egyik sem merítette ki a magyar értelemben vett csúnya kézírás fogalmát. Aki csúnyán ír, még az sem közelíti meg azt a szintet, amit kedves honfitársaink képesek produkálni. Persze nehéz összehasonlítani a kettőt, de kint nincs akkora különbség 2 íráskép (értsd a szép és a csúnya kézírás) között, mint otthon.
Kép
「それにアタシには霧笛な呪文が有るじゃないか ~ぜったい大丈夫~」
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Segítségre lenne szükségem a partikulákkal (pontosabban csak 1 partikulával) kapcsolatban. A Genki I.-ben a folyamatos jelenidőnél van egy példamondat:
父と母は東京に住んでいます。
Vagyis Apu (az enyém) és anyu (szintén az enyém) Tókióban élnek. Nem értem miért a "ni" partikulával fejezi ezt ki a tankönyv, hiszen az előző leckékben erre a funkcióra (vagyis annak a helynek a jelölésére, ahol az ige történik, jelen esetben az élés) a "de" pertikulát használjuk. Toshokan de benkyoushimashita, kissaten de takeshi san wo aimasta, stb... itt miért Toukyou ni sundeimasu?
Avatar
AyaDid
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1042
Csatlakozott: 2003.10.20. 17:34
Kapcsolat:

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: AyaDid »

Mert különböző igéknek más a vonzatuk a hely megjelölésére... Sok esetben használjuk a "de"-t, de pl. "iru", "aru", "suru" igéknél "ni"-t kell használni. Szerintem csak szimplán ennyi, úgy, mint ahogy minden nyelvben vannak furcsa vonzatú igék.
Odi et amo. Quare id faciam fortass requiris: nescio, sed fieri sentio et excrucior.
honya
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2009.09.25. 22:01
Nem: Férfi

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: honya »

szerintem azért, mert az előző példáidban (toshokan de benkyou shimashita), a helység is egy fajta eszköz volt. ott lényeges, hogy azért tudtál tanulni, mert a könyvtárba voltál

viszont hogy hol élsz, az csak egy helymeghatározás, nem csinálsz semmit, csak élsz :D

én valahogy így tanultam meg, és szerintem van értelme xD

am. kissaten de takeshi san wo aimasta -> to aimashita ugye? xD
mert megtalálkozni nem nagyon lehet... xD
Avatar
Konomi
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.10.18. 09:08
Nem:
Tartózkodási hely: Nagoya

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: Konomi »

honya írta:am. kissaten de takeshi san wo aimasta -> to aimashita ugye? xD
mert megtalálkozni nem nagyon lehet... xD
Szerintem inkább "ni aimahita", de várom az ellenvéleményeket :cool:
Kép
「それにアタシには霧笛な呪文が有るじゃないか ~ぜったい大丈夫~」
Avatar
Sephiroth
Profi
Profi
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2006.09.26. 09:30
Tartózkodási hely: In the Lifestream

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: Sephiroth »

"Ni" vagy "to", elvileg mindkettő használatos, de ha az életem múlna rajta, én is "ni"-re szavaznék.
Ami az előzőt illeti: a "sunde imasu" egyszerűen "ni"-t vonz. Meg kell jegyezni :).
God's in his heaven, All's right with the world
Avatar
Konomi
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.10.18. 09:08
Nem:
Tartózkodási hely: Nagoya

Re: Japán nyelvi kérdés

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Sephiroth írta:ha az életem múlna rajta, én is "ni"-re szavaznék.
Naugy naugye XD

Egyébként a japánok többsége is a "ni"-t használja :cool:
Kép
「それにアタシには霧笛な呪文が有るじゃないか ~ぜったい大丈夫~」
Válasz küldése