Mi(k) volt(ak) számodra a 2014. év animéje(i)

Már nem aktuális, lezárt, és régóta nem frissülő témák gyűjtőhelye.
Lezárt
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Mi(k) volt(ak) számodra a 2014. év animéje(i)

Hozzászólás Szerző: paTKany »

Bevezetésképpen 2014-et a jó és változatos komédiák évének jelölném meg, egész évre jutott a jóféle japán humorból. De ennek ellenére az év animéjének mégis inkább egy sötét pszichológiai drámát választanék, mert a

selector infected WIXOSS
egy hihetetlen élmény volt számomra. Annyira, hogy muszáj lesz valahol helyet szorítanom neki a TOP10-es listán. Az persze elképzelhető, hogy csak én látom bele, mint metafora ebbe a történetbe a nagy tételben játszó szerencsejátékos felemelkedését és elkerülhetetlen bukását, de a WIXOSS első szezonja akkor is üt, mint a szívlapát, mert amikor az élet a tét, akkor a fair-play kimegy a hátsó ajtón.

De, hogy meg legyenek énekelve a komédiák is: a Sabagebu és a Gekkan Shoujo Nozaki-kun kifejezetten sírva röhögős volt. A Robot Girls Z, meg az Ore Twintails ni Narimasu szállította a belső körös poénokat. A slice-of-life adagot meg hozta a Gochuumon wa Usagi desu ka?, a Non Non Biyori és a Locodol.
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Mi(k) volt(ak) számodra a 2014. év animéje(i)

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Az előző két, egyébként rettenetesen rossz év után az idei kész felüdülés volt, ami megmutatkozott a végignézett stuffok számában is: tavaly 8 sorozatot néztem végig, míg idén ez a szám 14-re rúg, ami azért látványos javulás (igaz, ennek durván felét szívesen elfelejteném, de ismételten elég, ha csak a szépre emlékezünk).

Ennek fényében a termés is elég változatos volt idén. Voltak kínosan rossz, emberiség elleni merénylettel felérő sorozatok (Aldnoah, Terra, Mekaku, Pupa), tűrhetően induló, de aztán vérgagyiba átmenő darabok (Akuma no Riddle, Tokyo ESP, Noragami), rossz adaptációk (Akame), illetve ígéretes, ám valahol mégis inkább szétcsúszott próbálkozások (Zankyou no Terror, Space Dandy).

Ha ténylegesen a jó és minőségi darabokat kell megnevezzem ebből az évből, akkor arra részemről hármat jelölnék: Parasyte, Ping Pong és Gekkan Shoujo Nozaki-kun. Az elsőt rengetegszer hangoztattam már - egy eszméletlen jó, sokrétű és korrekt iparos munka, az elmúlt évek talán legjobb sorozata, ami minden figyelmet megérdemel. A második, a blőd grafikát leszámítva, egy eszményi-művészi alkotás, a zseniális rendező-óriás Yuasa Masaakitól, míg a harmadik egy roppant kellemes csalódásnak bizonyuló, zseniális humorral, szerethető karakterekkel és kiváló hangulattal megtámogatott darab, amit akár 50 részes kiszerelésben is elnézegettem volna.
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Mi(k) volt(ak) számodra a 2014. év animéje(i)

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Az év animéje nálam egyértelműen a Nobunaga Concerto. Nagy meglepetést okozott, hihetetlen mennyire jól összerakott, hangulatos darab. Annak ellenére, hogy kapkodva adaptálja a történelmet (10 rész alatt kb. 20 évet követhettünk végig), élvezetes és érthető, de kimondottan azoknak ajánlom, akik ismerik a japán töri ezen szakaszát és Oda Nobunagáról is van valami fogalmuk, azonkívül, hogy hadvezér, és az elmúlt években túl sok (4) anime jött ki a nevével. Mert így üt igazán, szóval eléggé réteg cucc ez. De mondom, még ennek hiányában is szórakoztató a sztori, mert a karakterek szövege, viselkedése, motivációja teljesen érthetővé teszi. A fontosabb harcokat, eseményeket is mind kiemelik, alapjában véve pedig a történelem nem egy bonyolult dolog (az állandó önismétlésével főleg). Szóval érdemes próbálkozni vele azoknak is, akiket elrettent a téma.
A CG-je a másik ok, amiért szeretik elkerülni ezt a sorozatot, ami nagy butaság. Először én is húztam a számat, de lement az első rész és más látvánnyal és animációval nem is tudtam volna elképzelni. Ez is annyira az egész cucc hatása alá dolgozik, hogy az hihetetlen. Nagyon egyedi, szép hátterekkel, a karaktereknél az arcokra és a mimikára koncentrálva, ami a NobuCon egyik lényegét adja. Ugyanis ez egy újabb duma-sorozat. Nem a csatákat és az aktivitást kapjuk, hanem a mögöttük álló gondolatokat és párbeszédeket.
Az anime fűszerét az alapszituáció adja: egy tinisrác, random időutazik a középkorba, ahol belebotlik az arcra/alkatra teljesen ráhasonlító Nobunagába, aki arra kéri, hogy helyettesítse őt. Így egy nagyon szórakoztató és élvezetes baromságot kapunk, ami pofátlanul és extrémen használja ki a főszereplője adta lehetőségeket. Nincs rinya, nincs full komolykodás, csak egy laza srác, aki elfogadja a helyzetét és a legjobb tudása szerint éli tovább az életét. Külön öröm látni, ahogy az időutazás adta apróságokat beleszövik a történelem és a karakterek alakításába (itt nagy előny ismerni a hátteret, amihez igazából egy Nobu-wiki cikk elolvasása már elegendő lesz).
Nagyon tetszett nekem ez az egyveleg, ahogy érezzük a sztori történelmi súlyát, ugyanakkor végig nevetjük az egészet, a szövegnek, a mimikának, a jellemeknek és a seiyuuknak köszönhetően. Mert amiben, még szintén kimagaslott nálam idén, az a seiyuuk alakítása. Tele az ismerős nevekkel, ósiásira a NobuConra hangolódva. Miyano Mamoru Okabe óta most végre ismét zseniálisat alakított, megint sikerült egy kimondottan erre a karakterére emlékeztető egyedi hangszínt hoznia. De Mizuki Nana, Nakamura Yuuichi, Kaji Yuki, Fukuyama Jun, Sakurai Takahiro, Koyama Rikiya vagy Yuuki Aoi is felülmúlta magát nem egy pillanatában. (Na jó, ennél a pontnál már lehetXD, az elfogultság beszél belőle, de ezt eredményezte az anime összhatása.:P) A narrálás kellemes és pergős volt.
Az anime legnagyobb hibája, hogy csak egy reklám sorozat a jelenleg is futó mangához és az ősszel érkezett live actionhöz. Mindössze 10 részes, a sztori a 16 év körüli Nobunagával kezdődik, és kb. 20 évet ölel fel. Az utsó epiódhoz képest a haláláig még kb. 10 év van hátra, remélem, ha befejezik a mangát, akkor ezt a maradék 10 évet anime formában is megkapjuk akár pár részes TV vagy OVA-ként, akár movie-ként, mert csak így zárulna le igazán jól ez a bolond, de hűséges sztori. Ami még érdekes volt, hogy pont előtte jött ki a félig elcseszett, félig emlékezetes Nobunaga the Fool is, majdnem ugyan ezzel a készítő/seiyuu gárdával. A zenéjét is ugyan az készítette mindkét sorozatnak, ami itt is ott is fantasztikus lett.
Ennyi, ezt túl ragoztam, de jobbnak éreztem most ide írni, mint a mit néztél ajánlós topicba.

Az év második legjobbja az idei Dragon Ball Kai, ami igazából nem ér a versenyben, de ennek ellenére is alázta nálam az új cuccokat. Ez három dolognak köszönhető:
1. Még mindig ez a shounen fight az egyetlen, aminek minden szereplőjét nem csak, hogy megtűröm, hanem egyenesen imádom, hála a személyiségeiknek, a családi-baráti-ellenfél kapcsolatoknak, és a „sosem halunk meg“ feeling Toriyama által képzelt formájának.
2. Kivágták azt a sok fárasztó fillert és túlhúzódott harc momenteket, ami az alapsorozatot sajnos sok helyen unalmassá teszi, de meghagyták a seiyuukat.
3. Hozza magát az új OP-ED felhozatal, élén a 2. Junjou endinggel.
+1. A Buu saga a kedvencem.
Szóval nagyon élvezem most ismét ebben a formában a franchise-t, az új OST az, ami helyenként tetszik, helyenként pedig a régiért kiáltozom. Ami még kicsit kellemetlen, hogy a nagy rajongásban, most elérkeztem oda, hogy beértem és hétről-hétre rawban követem, mert az angolra sem tudok várni (és DB esetében amúgy sem szükséges már a felirat, mivel amit esetleg nem ért az ember, arra emlékszikXD), de persze ennél a sorozatnál egy rész még a Kaiban sem rész, szóval döcögve, de haladok. Igazából tetszik, hogy így nézve egy újabb („a megőrülök, hogy mikor lesz már jövőhét“), manapság nagyon ritkán jövő érzés társul hozzá. :D

Ami még kiemelkedett nálam idén az a Nozaki, ide idézem Junchi szavait rá, mert teljesen így érzem én is. Kár lenne ragozni a témát.
Junchi írta:zseniális humorral, szerethető karakterekkel és kiváló hangulattal megtámogatott darab, amit akár 50 részes kiszerelésben is elnézegettem volna.
A Kiseijuu nálam csak ezek után kocog, mivel az előbb elsoroltakkal ellentétben még egyszer sem váltott ki belőlem ujjongást. Persze mindenképp egy jó cucc, és még hátra van a fele.

Magamhoz képest idén én is viszonylag sok sorozatot néztem, és majdnem mindegyik elszórakoztam, mégha a többségük középszerű/gyenge is volt. Kimondottan szar csak a Pupa lett nálam.

Ami a nem sorozatokat illeti egyelőre kettő tetszett. Egyik a 4 mini-részes Steins;Gate ONA, nagyon meglepett, hogy ilyen jól sült el ez a kis fanservice adag. A másik pedig a Giovanni no Shima film, amit az Anilogue-nak köszönhetően láttam. Nem túl kiemelkedő, de a témájában hasonló erőltetett Szentjánosbogarak sírjához képest ez egy sokkal tetszetősebb, értelmesebb darab.
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Mi(k) volt(ak) számodra a 2014. év animéje(i)

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

A tavalyi évhez képest kicsivel több animét néztem végig (20 körül idén, 18 körül tavaly), és habár az idén látott címek többsége bejött annyira hogy hellyel-közzel pozitívan gondoljak vissza rájuk, érdekes módon a tavalyi évből került elő két olyan sorozat (pontosabban egy sorozat, és egy sorozat egyik arcja) ami all-time toplistás lenne nálam, míg az idei felállást nézve egyelőre nem érzem azt hogy lett volna olyan cím ami nem csak kellemes/remek, de totálisan maradandó élmény lett volna. Persze nem azt mondom hogy az idei év pocsék volt, hiszen azért idén is voltak olyan címek amik megérdemlik a maguk felemlegetését, bár azt hozzáteszem hogy a részemről úgy istenesen pocsék (végignézett) címet nem igazán tudnék megnevezni, úgy érzem voltam annyira szerencsés a választgatásokkal hogy el tudtam kerülni az esetleges moslékot, vagy időben dobni azt amiről úgy éreztem hogy nem fogom megtalálni a közös nevezőt.

(bár ha "csalódásokról" van szó akkor meg tudnám említeni a Space Dandy két évadát, a Hanamonogatarit és a Kill La Killt, amik közül az elsőt az epizódok túlnyomó többségének tartalmilag feledhető mivolta húzza le "sakuga/író/stb. tárlattá", a második elég feledhető eresztés volt ahhoz képest amit az S2 első és ötödik arcja letett az asztalra, a harmadik pedig túlontúl sok gőzt veszített a második felében ahhoz, hogy ne tegye a sorozatot egy elvont, de "meggyőző/megnyerő/őszínteségi" faktorát tekintve foghíjas fun címmé)

Az év legjobbját a Gekkan Shoujo Nozaki-kun-t tudnám megnevezni, ugyanazokért az okokért amik ebben a topicban már elhangzottak. Már amúgy sem ültem le elé negatív elvárásokkal de a végeredmény messzemenőkig felülmúlta azt amire számítottam: nagyon jó humor- és stílusérzékkel összerakott fricskázása a shoujo megszokott elemeinek és kliséinek egy kimondottan szerethető és ugyancsak jó érzékkel elvont szereplőgárda tálalásában, az pedig csak hab a tortán (a részemről) hogy a "pairingek" még működnek is olyan formában hogy azt ne találjam közömbösnek vagy idegesítőnek. Ha lesz belőle második évad akkor szinte biztos hogy fénysebességgel fogok rácuppanni és ha nem is javulást, de ugyanezt a színvonalat elvárni, az eladások tekintetében pedig őszintén remélem hogy minél jobban fog teljesíteni, mert ha valami, ez tényleg megérdemli az idén. Ugyan nem érzem ennyire szolidnak, de amolyan második kedvencként a Mikakunin de Shinkoukei-t említeném meg: látatlanban nem igazán érdekelt a stuff és kis pátoszos túlzással csak a sors fintorának köszönhető hogy meggondoltam magam és adtam egy esélyt, amit végső soron úgy éreztem nem bántam meg. Rá lehetne mondani akár csak képek alapján is hogy cukros-aranyos romcomról van szó, de a "gyakorlati tapasztalat" ismeretében annyit tennék hozzá hogy azt viszont elég jól csinálja, az a fajta cukros-aranyos show ami cakumpakk tényleg aranyosra és jó értelemben ártatlanra sikerült, még annak ellenére is hogy néhol kicsit lassúbbnak érződik a kelleténél (ami szerintem még bőven elviselhető).

Ezeket leszámítva voltak/vannak még kellemesebb/jobb sorozatok az idén, amiket kutyafuttában megemlítenék véletlenszerű sorrendben:

- Mushishi S2 (balga/furcsa módon ezzel kezdtem a franchise-al való ismerkedést ami végül működött is az alapszituáció utánaolvasása után, annyi problémám van vele hogy az epizódikus koncepció eléggé vissza tud ütni ha becsúszik egy olyan rész ami középszerű/meh mindennemű audiovizuális erőfeszítés ellenére is)

- Jojo's Bizarre Adventure: Stardust Crusaders (nem annyira "bizarr" mint a 2012-es sorozat második arcja, de egyben mégis valahol egy szinten van vele köszönhetően az idegesítő túldramatizálás csökkentésének, másrészt a központi szereplőgárda illetve az összecsapások egy részének)

- Sabagebu (amolyan Gintamás humorral megvert epizodikus megközelítése a "cute girls doing cute things" felállásnak ami azért elviselhetett volna egy egységesebb színvonalat, bár azt hozzáteszem hogy a főszereplő "népművészeti agyagedény" faktora el lett találva a maga módján)

- Amagi Brilliant Park (az vitatható hogy a tényleges plot mennyire elbírhatott volna még egy pár(/sok) kategóriával több súlyt, de összességében ez volt az első KyoAni sorozat a Fumoffu/Nichijou kettős óta amit nem csak hogy végig tudtam nézni de viszonylag jól is szórakoztam, ez pedig nálam elég nagy szó)

- Tonari no Seki-kun (amennyire nem bírtam azokat a pár perces animéket amiket tavaly láttam, annyira jó lett a TnSk: az epizódonként 7-10 perc időtartam remekül kiszolgálja a koncepciót, ami cserébe tud annyira változatos lenni hogy ne laposodjon el még az OVA-kban sem)

- Parasyte/Shirobako (egybevettem ezt a kettőt mert jövőre fognak végetérni, de míg az előbbi egy még nem letaglozó de így is ígéretes sorozat képét mutatja, addig az utóbbi egy meglepően szolid slice of life megközelítése egy animestúdió mindennapjainak, és akármennyire is ez tetszik jobban a két sorozat közül, de csak remélni tudom hogy nem fogják elrontani a második felét)

- Hunter x Hunter ("csak" azért említem meg a 2011-es kezdés óta idén ért véget, na meg azért mert egy nagyon jó, meglepően összetett shounenről van szó aminek a legproblémás része [Chimera Ant arc] egyben az egyik legjobb, legambíciózusabb is)
Kép Kép
Lezárt