Anime szabályok, klisék

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
alvaro
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1050
Csatlakozott: 2007.05.09. 09:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: gyászmenet
Kapcsolat:

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: alvaro »

Péter írta:Plusz ezért se értem, mitől lett ez az anime, akkora kult sokak szemében? :?
Én se, de sokkal depressziósabb lettem tőle, mint sok mástól, amiben egészen konkrét szemét dolgok történnek és ütős a sztori. Itt csak folyik az élet, like ki a keze közül.
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Péter »

Junchi írta:Same, bár ezt én simán általánosítom a Shinkai-cuccokra úgy zusammen.
Gyors wiki felütése után, egyet kell hogy értsek. Eszembe is jutott most egy másik, a She and Her Cat, amit anno szintén nagyon miszticizáltak, hogy így meg úgy "érteni" kell, meg így meg úgy "művészi". (Komolyan, azért mert fekete-fehér?) De nekem már akkor is az a gondolat motoszkált a fejemben, hogy kevesebb mint 5 perc alatt, mégis miféle pszichológiai drámát lehet összehozni? :?
Junchi írta:Ja, és a filmjeiben jó lenne egyszer végre karaktereket is látni, nem csak egy-dimenziós papírmasékat és/vagy plot device-okat.
Igen, ez meg a másik, hogy a hiteles dráma egyik előfeltétele, a jól megírt karakter(ek).
alvaro írta:Én se, de sokkal depressziósabb lettem tőle, mint sok mástól, amiben egészen konkrét szemét dolgok történnek és ütős a sztori. Itt csak folyik az élet, like ki a keze közül.
Tudom, hogy elcsépelt lesz már lassan, de számomra még mindig a Grave of the Fireflies az egyik legjobb a dráma. Persze ettől még egyszer, lehet ráveszem majd magam az 5 cintiméterre, de hogy mennyire fog nálam hangszórót nyerni, az már egy másik téma. :) Sanszos, hogy nem fog nálam 5 pont fölé menni.
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

Ami így hirtelen eszembe ötlöt az elköltözésre példának: Toradora! vége. A főhősnő elköltözik, és egy másik középsuliban fejezi be a tanulmányait. Az epilógusban implikálva van, hogy kb. azóta nem találkozott élete szerelmével. wtf.
Kép
Avatar
Yuriko-chan
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1107
Csatlakozott: 2007.06.20. 08:55
Nem:
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Yuriko-chan »

Surci írta:5 centimeters per second.
Ezt azért nem akartam írni, mert mintha ebben lenne egy kézzel írt levél, és az már több, mint a semmi. :D
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Utazáshoz csak annyit, hogy Japánnál még Spanyolország és Franciaország is nagyobb mégis egész simán lehet országon belül utazgatni. Plusz arról nem is beszélve, hogy a szigetországnak kimondottan jó az infrastruktúrája. De szerintem az elköltözés jó eszköz, hiszen ezzel egy karaktert bármikor visszalehet hozni (hiszen nem halt meg vagy valami). Ha meg így zárnak le egy sorozatot akkor számomra elég egyértelmű, hogy ezzel a történet száll véget ért a szereplő egy új helyen új barátokkal új kalandokba fog keveredni miközben a múltját lezártnak tekinti.

Amire viszont manapság figyeltem fel, hogy ha egy karaktert börtönbe száműznek, - ahol nyomorúságos körülmények közt sínylődik - akkor ő erősebben, edzettebben, technikailag fejlettebben tér vissza azokhoz akik kint élték szabad életüket.

off: A rövid akár 5 vagy még kevesebb játékidővel rendelkező animékben néha több érzelem és kreativitás szorul mint egy 25x25-s sorozatba.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára iskariotes 2015.03.18. 01:22-kor.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Surci írta: 5 centimeters per second.

Az egész anime egy nagy angst, mert a csaj elköltözött, a srác meg nem tudja vele tartani a kapcsolatot a mobiltelefon és az internet korában, valamint képtelenség meglátogatni akkor is amikor már van munkád és elég pénzed vonatjegyre.
Hááát, nem tudom, én nem éreztem azt, hogy túlzás lenne. Eleve egészen gyerekkortól felnőttkorig tartott a sztori, és még ha egy ideig tartják is így a kapcsolatot, az ritkán marad olyan, mint ha tudnának találkozni. A találkozót is igyekeztek megoldani, láttuk is, hogy sült el. Szomorú, de a a nagy távolságok mellett igen ritkán lehet normálisan életben tartani egy barátságot/párkapcsolatot, örüljön az, akinek így is sikerül. Főleg, hogy teljesen más irányba indul az életük, Japánban meg a munka az első, munka mellett már nem nagyon lehet elruccanni haverokhoz az ország másik végébe.
Titkos írta:Értem én, hogy már nem lesznek együtt nap, mint nap, meg a sok elfoglaltság miatt nem tudnak majd annyit találkozni, de ez még nem zárja ki, hogy mondjuk hétvégente összeüljenek valahol, hacsak nem a sziget öt különböző pontjára szóródtak szét, vagy ilyesmi. XD
Én is bőgtem, mikor a barátnők hatosztályos gimnáziumba mentek. Egyikükkel leveleztem is egy évig kábé, aztán megkért, hogy ne írjak többet. :knife: A többiekkel meg csak szép lassan ritkult a majdnem semmivé a kapcsolattartás, bár szerintem mind nyitottak vagyunk a találkozókra, csak nehéz összehozni. (Nyugodtan lehet mondani, hogy aki akarja, megoldja, hallottam már sokszor.) Japánban meg, ahol a különelfoglaltságok meg túlóra meg ilyenek az alapelvárás, nem csoda, hogy nehéz. Ott szombaton is van iskola meg meló is.
iskariotes írta:Utazáshoz csak annyit, hogy Japánnál még Spanyolország és Franciaország is nagyobb mégis egész simán lehet országon belül utazgatni. Plusz arról nem is beszélve, hogy a szigetországnak kimondottan jó az infrastruktúrája.
Csak Tokió egyik végéből a másikba vonatozni egy-másfél óra, plusz az esetleges átszállások, meg ha nem a vonatvonal mellé mész, még gyalogolhatsz, esetleg busz, ha megy arra. A vidéki részeken meg nem olyan egyszerű, ritkábban és lassabban járnak a vonatok, és lehet hogy többször kell átszállni. Simán vannak olyan útvonalak, amik egy napba sehogy sem férnek bele, pláne nem oda-vissza. A jó infrastruktúra csak akkor érvényes, ha nagyobb városok között mozog az ember ÉS sok pénze van, ami az animék jellemzően középiskolás főszereplőire nem jellemző.
Cruel Angel írta:Ami így hirtelen eszembe ötlöt az elköltözésre példának: Toradora! vége. A főhősnő elköltözik, és egy másik középsuliban fejezi be a tanulmányait. Az epilógusban implikálva van, hogy kb. azóta nem találkozott élete szerelmével. wtf.
Úgy emlékszem, hogy a csaj direkt nem árulta el senkinek, hogy hová-merre megy, csak mondta titokzatosan, hogy majd egyszer visszatér.
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Péter »

iskariotes írta:Amire viszont manapság figyeltem fel, hogy ha egy karaktert börtönbe száműznek, - ahol nyomurduságos körülmények köt sínylődik - akkor ő erősebben, edzettebben, technikailag fejlettebben tér vissza azokhoz akik kint élték szabad életüket.
Ennek mondjuk van valóság alapja. A börtön azért nem egy habostorta, fizikailag, szellemileg is próbára teszi az embert, szóval nem véletlenül mondják, hogy a börtönt túl kell élni. Plusz nem is nagyon tudsz bent mást csinálni, mint azzal lekötni magad, hogy edzel, olvasol, terveket szövögetsz, na meg közben folyton résen vagy. Aki ezt nem bírja, az megtörik.

Nem véletlen, hogy sok ember aki börtönbe kerül, úgy jön ki, hogy kigyúrta magát, tele van kapcsolatokkal, és már tudja, mi lesz a következő lépése.
iskariotes írta:off: A rövid akár 5 vagy még kevesebb játékidővel rendelkező animékben néha több érzelem és kreativitás szorul mint egy 25x25-s sorozatba.
Olyan szempontból osztom a véleményed, hogy egy rövidebb játékidővel rendelkező mű is lehet nagyszerű. Az érzelmekkel az a nagy helyzet, hogy számomra az érzelem, önmagában kevés, mert az érzelmeket felkorbácsolni, nem nagy kunszt. Az érzelmeket elmélyíteni, hátteret adni nekik, értelmet rakni az érzelmek mellé, na az már valami. A kreativitással pedig, megint csak az van, hogy ez valahol egy viszonylagos dolog. Például van akinek egy amúgy totál átlagos hárem story felfröccsentése adhoc, koherencia nélküli absztrakcióval és szürrealizmussal, már kreativitás, sőt egyenesen művészet.
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Péter írta:
iskariotes írta:Amire viszont manapság figyeltem fel, hogy ha egy karaktert börtönbe száműznek, - ahol nyomurduságos körülmények köt sínylődik - akkor ő erősebben, edzettebben, technikailag fejlettebben tér vissza azokhoz akik kint élték szabad életüket.
Ennek mondjuk van valóság alapja. A börtön azért nem egy habostorta, fizikailag, szellemileg is próbára teszi az embert, szóval nem véletlenül mondják, hogy a börtönt túl kell élni. Plusz nem is nagyon tudsz bent mást csinálni, mint azzal lekötni magad, hogy edzel, olvasol, terveket szövögetsz, na meg közben folyton résen vagy. Aki ezt nem bírja, az megtörik.
De szerintem iskariotes pont azt hiányolja, hogy az utóbbi "megtört" kategóriából animében nem sokat látni. Valóban van a dolognak valóságalapja, mert amiket írtál, az igaz, épp csak az a vicces, hogy animékben mindegyik szereplő bemegy Justin Bieberként és Schwarzeneggerként tér vissza. :D Ugye ettől lesz az egész az, ami a topic címe is: klisé. Persze értem, hogy ilyen tápossá vált bosszúállókról mindig hálásabb (és főleg izgalmasabb XD) téma animét csinálni, mint arról, hogy egy szó szerint félhülyére vert ember hogyan illeszkedik vissza a normális életbe. (Mert általában az is a kliséhez tartozik, hogy jellemzően a karakter valamelyik korábbi ismerősének árulása, vagy ellenségének ármánykodása révén kerül börtönbe és már bekerülésének első napján fűti a bosszúvágy, aztán ahogy kijut, elkezdi a megtorlást. XD Szóval pl. sosem bankrablás, kenyérlopás, vagy bármi olyasmi miatt kerülnek a sittre, ami önhibájukból adódna. XD Ezek mindig ilyen jézusi lelkületű virágszálak, akik aztán a legsötétebb lelkű ördögként térnek vissza. XDDD) Bár így belegondolva talán animék közül eddig két ilyen "börtönös" plotot láttam, de szerencsére ott mindkettőnél elég jól meg volt magyarázva a dolog. (A Berserkben ugye eleinte pont fordítva történik, Griffith teljesen össze van törve, járni és enni sem tud magától és amikor már épp végezne magával, mert ő sem bírja elviselni saját szenvedését, akkor aktivizálódik a Behelit és a démonok tápolják fel, míg a Gankutsuou-ban hasonló a helyzet, csak ott Edmund még azelőtt, hogy teljesen megőrülne, szintén természetfeletti segítséget kap és a Gankutsuou segítségével jut ki a börtönből, illetve annak erejét használja bosszúhadjáratának beteljesítéséhez.)
Péter írta:Például van akinek egy amúgy totál átlagos hárem story felfröccsentése adhoc, koherencia nélküli absztrakcióval és szürrealizmussal, már kreativitás, sőt egyenesen művészet.
Did someone say Bakemonogatari? :lol: (Elsőre amúgy ott megálltam röhögni a mondatban, hogy "egy amúgy totál átlagos hárem story felfröccsentése", de csak mert épp piszkos volt a fantáziám. XDDD)
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Péter »

Titkos írta:De szerintem iskariotes pont azt hiányolja, hogy az utóbbi "megtört" kategóriából animében nem sokat látni.
Ez igaz, a jó fiú, mindig kvázi ártatlanul kerül a börtönbe, de ha esetleg egy rossz fiú kerülne be oda, az meg idővel tuti ki fog jutni.

Most így hirtelen, nekem se nagyon jut eszembe olyan anime, ami a börtönt megjárt, társadalomba visszailleszkedni vágyó emberkéről szólna. Valóban inkább az szokott lenni, hogy kis túlzással élve, bemegy Clark Kent, és kijön Superman. =D Persze ez egy shounen, seinen storyban, pláne egy kellően sötét hangulatú darabnál, nagyon jól tud jönni, mint a szintlépés lebonyolításának helyszíne.
Titkos írta:Did someone say Bakemonogatari? :lol:
That's right sir! :D Persze mondhattam volna más példát is, mint Lucy és Klimt kalandjai, gregorián kísérettel, ami sokak szerint, megint csak rém egyedi, művészi, de az már úgyis annyi pofont kapott. :)
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Vree »

Ki más utálja a Sztenderd Ötlettelen Manga Befejezést?:

2 év múlva
Karakterek, akik baromira nem érdekelnek minket, mind felnőttek
Karakterek, akik érdekeltek minket, mind felnőttek, és úgy néznek ki, mint akiket egy rossz fanficből szalajtottak
1-2 gyerek, akik a szülők klónjai
Kiderül, hogy a főhős az előző fejezet végén ok és szó nélkül elutazott, és ma fog viszatérni!
Mindenki várja a főhőst
Főhős megjelenik szokatlan belépővel
Ő is bénán néz ki
Tovább Sétálunk A Jövő Felé Kéz A Kézben
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: Vree »

Yuriko-chan írta:Miért van az, hogy ha egy animében valaki elköltözik, akkor úgy kezelik, mintha kb. meghalt volna??? Telefon, email, kapcsolattartás, netán egymás meglátogatása??? Persze, akkor nem lehetne könnyes búcsús, ég veled, soha többé nem látjuk egymást jeleneteket gyártani. De ez így akkor is teljesen irreális.
Ami erről eszembe jut az a "studying in America" effektus xD
Ez átfedheti amit Yuriko mondott ill. a Sztenderd Ötlettelen Manga Befejezés (lásd fent) egyik lehetséges megoldása is.

És ugye így lehetne leírni:
1. a manga szereplők 1/3-a külföldre megy középiskola után (néha közben) tanulni
2. 1 évre
3. MINDIG az USÁba, más országok persze Animelendben kvázi nem léteznek

És akkor tegyük hozzá, hogy Amerika mindig úgy jelenik meg, amit a TvTropes "Sasfölde" (Eagleland) néven ismer, azaz egy utópia, ahol mindenki modern és elit és okos, és ezen túl amúgy a 80as évek amcsi filmes kliséivel van tele.

(Amúgy ha amerikai karakter előfordulna a szereplőgárdában: természetesen ő is SZŐKE és magas eleven klisé, általában filmsztárokról mintázva, kivéve ha fekete, akkor pedig egy boxolóról.)

Ja és:
feketék CSAK Amerikában élnek.
(Ez konkrétan a "Gate"-ben például cselekménypont: lerántják az egyik támadóról a maszkot, kiderül hogy egy fekete bőrű fazon, mire a hős: "Csak egy országnak vannak fekete katonái! A támadó nem lehet más, mint..." Nanemá, tényleg? :p )

ÉS:
Minden amerikai aggresszor kívülről fújja a japánoknak legjobban fájó történelmi vereségeket (amiket a való életben leszxrna :p), ami azért jó, mert így jól bosszút lehet értük állni, amikor a gonosz nacionalista végül beszopja a talpraesett japóktól.

Annyit meg kell említeni, hogy nem tudom ez tapintat-e vagy más, de az atombombázást még soha nem láttam az USA-nak a mangaka oldalról felhánytorgatva. Pearl Harbor, igen; Nagaszaki, szinte soha.
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Anime szabályok, klisék

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Az arrafelé megjelenő nemázsiai külföldiek nagy százaléka amerikai, tőlem is azt kérdezték rendszeresen, hogy akkor ugye amerikadzsin?
Én megtapasztaltam hogy tud meghalni egy jónak hitt barátság pusztán attól, hogy egy tök közel lévő másik suliba megy át valaki. Szóval egyrészt megértem, másrészt meg azért Japánban vannak távolságok, plusz sok a hegy, kerülgetni kell.
Luna14
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.11.03. 11:17
Nem:

Re:

Hozzászólás Szerző: Luna14 »

Mariko írta: 2006.11.29. 19:06
- míg a hős nagymonológot tart az ellenfél sose támad, midig szépen kivárja a monológ végét. Ugyanez érvényes, ha a gonosz tart monológot.

Ez így van, ráadásul ha a szereplők összevesznek, visszaemlékeznek, taktikai megbeszélést tartanak vagy csak kicsit hülyéskednek, szinte el is feledkeznek a gonoszról, akinek aztán csak akkor jut eszébe támadni mikor befejezték.
Válasz küldése