Az anime helyzete kishazánkban

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Riddick
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2005.07.16. 19:38
Tartózkodási hely: Tapolca/Győr

Hozzászólás Szerző: Riddick »

Én is a Db-vel és az SM-mel kezdtem. mikor vége lett én se néztem több animet, mert akkor még nem tudtam mi az.
Akkor kaptam rá mikor a tv2-ön láttam a Mononoke Hime-t :D
Avatar
romero83
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2005.01.01. 20:45
Tartózkodási hely: Nagykőrös
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: romero83 »

Amikor a DB ment a TV-ben az iskolában szinte mindenki fan volt... :D

Utánna tényleg elhalt az egész... :(
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Dehogy halt el... csak kipotyogtak azok, akik nem voltak igazi fanok és csak úsztak az árral... de ez a jelenség nem csak a DB-re igaz szerintem ^^;; előbb-utóbb mindenki kiesik a körből, aki nincs oda igazán az animékért...
Avatar
mufurc
Fórumdémon
Fórumdémon
Hozzászólások: 1792
Csatlakozott: 2003.03.12. 15:52
Tartózkodási hely: Neue Sansoucci, Odin

Hozzászólás Szerző: mufurc »

Ha, elhalt! Elég ránézni az A+ fórumára, a "Milyen animék legyenek az A+on" topicban minden második post "ADJATOK DRAGONBALLT MERT AZ A LEGJOBB, ÉS MINDENKI AZT AKARJA OMG!!!4" -__-
現実は現実
アイドルはアイドル
それはそれ、これはこれだ!
Avatar
kukurbuki
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 524
Csatlakozott: 2004.06.23. 22:58
Tartózkodási hely: In a rotten little kingdom where kings and clows alike...
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: kukurbuki »

Én biztosan nézném. Már csak nosztalgiából is.
Dehogy halt el... csak kipotyogtak azok, akik nem voltak igazi fanok és csak úsztak az árral... de ez a jelenség nem csak a DB-re igaz szerintem ^^;; előbb-utóbb mindenki kiesik a körből, aki nincs oda igazán az animékért...
Mi akkoriban azt se tudtuk mi az anime, csak szerettük a dragonballt.
Amikor a DB ment a TV-ben az iskolában szinte mindenki fan volt...

Utánna tényleg elhalt az egész...
Nem csoda, hiszen már nem volt miért rajongani. :roll:
Piracy is charity.
t-motion
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2005.02.25. 15:17
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: t-motion »

A múltkor a meetes vetítésen (Kávézóban szokott lenni a vetítés, itt van projektor, meg ismerem pincéreket meg minden...) 4 lány ült le nem meszze tőlünk. Meglátták, hogy AMV-ket és egyéb anime-s dolgokat vetítünk. Ez egyik elkezdte: -Már megint manga ... az egyik haverom is...- mire a másik: -Jaj, ne ...-.
A film elején, sokat röhögtek a japán kiejtéseken. (cincogásnak mondták)Aztán szóltam nekin,hogy van arrébb is szabad hely. Erre csendbe nézték egy darabig és elmentek.
Furcsa érzés fogott el, mert látni, hogy egyre többen ismerik fel a animés-magnás dolgokat. (anime-re mangát mondani eléggé nagy hiba, de a témát kapizsgálja)
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Nekik mindegy, mert annyira nem ismerik. Aki igazi fan, az ismeri a különbséget.
Kép
Avatar
romero83
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2005.01.01. 20:45
Tartózkodási hely: Nagykőrös
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: romero83 »

Szerintem elég lenne megnézni egy jó anime sorozatot, (olyat ami épp műfajt kedvel)... Rögtön más lenne a vélemény... Csakhát mindig az első lépés a legnehezebb....
Avatar
Narumi
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1388
Csatlakozott: 2004.05.04. 14:36

Hozzászólás Szerző: Narumi »

Igen. El kell vetni, hogy az "anime csak egy mese" elvet. Sokan cikinek érzik leülni mesét nézni.
Kép
心在るが故にお前のすべてを欲する
"Because I have a heart, I lust for all that you are"
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Jaja... Nagyon nehéz megértetni az emberekkel, hogy az anime tartalmát tekintve nem egyenlő a hagyományos értelemben vett rajzfilmmel... Itt nyugaton a rajzfilmek 95%-a gyerekeknek készül, így aztán az emberek agyában v.színűleg kialakult egy 'rajzfilm = gyerek animáció' kapcsolat... Ezért is szoktam bizonygatni azoknak az embereknek, akiket anime-re akarok szoktatni, hogy az anime valójában film, amit a fantázia szabadsága érdekében és pénzügyi okokból érdemesebb volt megrajzolni, mint leforgatni...
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Anyám is így volt vele az Inuyasha-ig. Most már kezdi úgy-ahogy elfogadni a dolgot. De még győzködnöm kell rendesen.
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

OMG emberek... az anime egy mese... azzal a különbséggel, hogy japánok készítik :/ és "nyugaton" sem 95%-ban gyerekeknek készült rajzfilmeket forgalmaznak. Ez tévedés... nem kell túldimenzionálni a dolgokat. Az anime mese... ha gyerekeknek készült, ha nem... tessék megérteni :3
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Főleg a Grave of the Fireflies, a Barefoot Gen, meg folytathatnám... o_o"""
Avatar
Elhaym
Nagymester
Nagymester
Hozzászólások: 926
Csatlakozott: 2005.02.11. 16:16
Nem:

Hozzászólás Szerző: Elhaym »

Konomi írta:OMG emberek... az anime egy mese... azzal a különbséggel, hogy japánok készítik :/ és "nyugaton" sem 95%-ban gyerekeknek készült rajzfilmeket forgalmaznak. Ez tévedés... nem kell túldimenzionálni a dolgokat. Az anime mese... ha gyerekeknek készült, ha nem... tessék megérteni :3
Nekem az anime rajzfilm,azonbelűl mese az ,ami 10 év alattiaknak készül,ami már felnötteknek készült,azokat anime filmeknek tekintem.
Kép
Olvasom: http://moly.hu/tagok/elhaym
Blogom szavazás augusztus 31.-ig.
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Konomi írta:....
Az anime mese... ha gyerekeknek készült, ha nem... tessék megérteni :3
Persze, ezt tudom... Ugyanúgy mese, mint a Gyűrűk Ura, a Mátrix vagy akár az Elfújta a Szél... A filmek - dokumentumfilmeket és hasonlókat leszámítva - alapból meséknek tekinthetők, mert valakinek a fantázia-világa alapján születtek, még ha hús-vér színészek is játszanak végig bennük valószerű szituációkat...
Konomi írta:...
és "nyugaton" sem 95%-ban gyerekeknek készült rajzfilmeket forgalmaznak. Ez tévedés... nem kell túldimenzionálni a dolgokat....
Azért valamiért mégis csak a gyerekmesék jutnak az ember eszébe ha azt hallja, hogy "rajzfilm"... Most hirtelen "felnőtt rajzfilmre" csak a Simpsons és a South Park jut eszembe... Tisztában vagyok vele, hogy ezeken kívül még kismillió van, csak érzékeltetni akartam, hogy nem ez a jellemző... messze nem...

UI: "Nyugat" alatt nem Amerikát értettem, hanem tképpen mindent, ami Ázsiától odáig található és az én szondáim (értsd TV-m, Internet kapcsolatom) befogják...
Kép
Avatar
Ynah
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 593
Csatlakozott: 2003.06.10. 20:02
Nem:

Hozzászólás Szerző: Ynah »

Azt hiszem ehhez a vitához nem ártana végiggondolni a mese szó fogalmát itthon..nem amerikában, nem japánban..hanem itthon, mert a mese szó nem felel meg éppúgy pl némely Disney filmre mint ahogyan nem neveznék mesénekk bizonyos animéket.
A mese szót nem hsizem hogy gyűjtőfogalomként kellene definiálni, mert nem az.
Vannak rajzfilmek és mesék és animék, mert az ő helyük jelenleg nem éppen meghatározott itthon.
És pont azért nem értek egyet ezzel a ne dimenzionáljuk túl a dolgokat, mert itthon túl sokan pont így gondolkodnak az animékről ( mármint meseként ugye )és pont ebből adódik a konfliktushelyzet az anime közmegítélésében...

jahh és arra,hogy a rajzfilmekről az emberek mire asszociálnak, az is teljesen egyénre szabott mert pl anyám a Shrek óta egyáltalán nem tekinti kizárólagos gyermekprivilégiumnak az animációt...sőt a Grave of the fireflies-t együtt bőgte velem végig...
Kép
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Kon-san írta:....
És pont azért nem értek egyet ezzel a ne dimenzionáljuk túl a dolgokat, mert itthon túl sokan pont így gondolkodnak az animékről ( mármint meseként ugye )és pont ebből adódik a konfliktushelyzet az anime közmegítélésében...
Nem véletlenül kapja az RTL-klub az X-edik büntetést a délelőtti animék miatt...
Kon-san írta:...
jahh és arra,hogy a rajzfilmekről az emberek mire asszociálnak, az is teljesen egyénre szabott mert pl anyám a Shrek óta egyáltalán nem tekinti kizárólagos gyermekprivilégiumnak az animációt...sőt a Grave of the fireflies-t együtt bőgte velem végig...
Igazad van... Szokás szerint megint a saját környezetemből indultam ki...
Kép
Avatar
mufurc
Fórumdémon
Fórumdémon
Hozzászólások: 1792
Csatlakozott: 2003.03.12. 15:52
Tartózkodási hely: Neue Sansoucci, Odin

Hozzászólás Szerző: mufurc »

Kon-san írta: jahh és arra,hogy a rajzfilmekről az emberek mire asszociálnak, az is teljesen egyénre szabott mert pl anyám a Shrek óta egyáltalán nem tekinti kizárólagos gyermekprivilégiumnak az animációt...sőt a Grave of the fireflies-t együtt bőgte velem végig...
Az én anyám is végigbőgte a Firefliest, és érdeklődve nézte végig a GITS filmet, de ettől még nem lett belőle anime-tisztelő, csak megtudta azt, hogy nem minden anime gyerekeknek készül, ennyi - ettől még nem kezdte el érdekelni az anime mint olyan.

De a nyilvánvaló kivételeket leszámítva, azon erősködni, hogy OMG AZ ANIME NEM MESE ugyanannyi, mint azt mondani, hogy "omg ez a Wolverine figura NEM baba, hanem action figure!!" :3 Ugyanúgy baba az, csak egy másik csoport igényeire szabva. Ugyanígy, az animék többsége igenis mese, csak nem az 5-10, hanem a 14-18 ill. 20-30 éves korcsoport számára, megspékelve olyan dolgokkal, ami ezt a korcsoportot megfogja (plusz nem árt emlékezni egy-két alapvető kulturális különbségre is). Ha itthon, könyvben lennének kiadva, a legtöbb anime simán az "ifjúsági irodalom" kategóriába kerülne. Persze vannak problémás esetek ill. nyilvánvaló kivételek (az egyértelműen felnőtteknek készült cuccok), de ettől még az animék nagy része igenis "mese". Bizony, még az Eva vagy Miyazaki filmjei is (azok aztán főleg).
現実は現実
アイドルはアイドル
それはそれ、これはこれだ!
Avatar
Riddick
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2005.07.16. 19:38
Tartózkodási hely: Tapolca/Győr

Hozzászólás Szerző: Riddick »

az animék többsége igenis mese, csak nem az 5-10, hanem a 14-18 ill. 20-30 éves korcsoport számára
Ebben igazad van, de pont emiat nem nézik meg sokan az animeket, mert úgy gondolják, hogy ők már kinőttek a mesenézős korukból. Sokan Úgy gondolják, hogy egy bizonyos kor felet, már ciki meséket nézni.
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Nálunk pont ez a helyzet. Anyám is folyton mondja, hogy ne nézzek már "meséket" mert attól nem leszek megint gyerek. Öcsém is szokott cikizni, de a húgom tudja, hogy nem minden való neki.
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Itt kell megemlítenem néhányak véleményére reagálva, hogy mese nem egyenlő gyerekmesével... ha eddig nem derült volna ki...
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Szerintem keresse meg valaki az érelmező szótárban (nekem nincs), mi a mese, és akkor kiderül, lehet-e ezt az animékre alkalmazni.
Tökmindegy, hogy valaki szerint egy fogalom mit jelent, a tényleges jelentését kéne tudni, mert ez így üres vita.
Azt tudom, hogy pl fejlődéspszichológiából a "mese" fogalma nem feltétlenül alkalmazható a legtöbb animére. (Mert ott pl szerepelt a definícióban, hogy a jó és a rossz erős kontrasztja jellemző, vagy a jellemző ismétődő elemek, satöbbi satöbbi, ami az animékre nagyon nem jellemző.)
(Egyébként "felnőttmese", mint fogalom, szerintem nem létezik, az más kérdés hogy valaki ezt használja és ő tudja, hogy mire érti, de attól még ha ilyen fogalom nincs, akkor ne kelljen már másnak is egyetérteni vele.)
Avatar
Riddick
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2005.07.16. 19:38
Tartózkodási hely: Tapolca/Győr

Hozzászólás Szerző: Riddick »

Szerintem keresse meg valaki az érelmező szótárban
Mese: Csodás elemeket tartalmazó, naiv hangú, költöt elbeszélés. Csodálatos, hihetetlen, gyermekek szórakoztatására vaó történet.( Magyar Értelmező Kéziszótár, 1985-ös kiadás)
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Köszönöm.
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Na jó... (nem kukacoskodásból!):

Az 1980-as kiadású Értelmező Kéziszótár szerint:

mese fn. 1. Csodás elemeket tartalmazó (eddig stimmel), naiv hangú (ez már kevésbé) költött elbeszélés. (...pédákat kihagyom.....) Gyerekek szórakoztatására való (huh?) hasonló /tréfás, tanulságos, stb./ történet.
2. Mű cselekménye. (....) Költött dolog.
biz. Valószínűtlen elbeszélés. "Ez csak ~!" Koholt elbeszélés, magyarázat. "~-kkel hitegeti"

...és innentől jönnek a különböző argo, bizalmas és szóösszetételes jelentései...


Bocs, elkéstem vele :wink:

EDIT: Nos tehát az anime... félmese? :: :osnani:
Mese ide vagy oda szerintem jobban illenek rájuk a filmes kategóriák (dráma, sci-fi, vígjáték, stb...), mint a rajzfilm gyűjtőfogalom... Arra pedig kíváncsi volnék, hogy hányan gondolnak pl. világvégére ha azt hallják, hogy mese... Mert igaz, hogy a NGE csodás elemeket tartalmaz, de hogy nem naiv hangvételű, az biztos...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DinkaMailer 2005.09.09. 10:27-kor.
Kép
Válasz küldése