Heike Monogatari

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Heike Monogatari

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Nos, miután többünket is érdekel a sorozat, megnyitnám a topikot. Most pénteken érkezik a harmadik rész.

Eleddig azt kell mondjam, hogy tetszik. A grafikát és az animáció jellegét nem tenném szóvá egy darabig, maradnék a történetnél. Egy dolgot emelnék ki, hogy tetszik a valamelyest korabeli művészetet idéző megvalósítás, illetve egyes jelenetekben ténylegesen olyan is, mint a régi tekercsrajzok, illusztrációk, festmények. Mint az egyik elmesélt csatajelenet is az első részekben.

Egyfelől bejövős, hogy történelmi kontextust teremtenek már az első két részben, és sutba dobva az eredeti műnek a krónikás mivoltát, inkább egy narratívát kerestek, és ez lett Biwa jövőlátása és Shigemori halottlátása, amely folyamatos foreshadowingot alkot. És itt van az első bajom, hogy ez nem igazán akar működni. Vannak részek, amik felismerhetőek, mint Tokuko vízbefúlása (amit a 2. részben lát Biwa), és elég híres esemény volt, hogy a megáradt folyó felett ívelő híd leszakadt alatta átkeléskor, ami annak idején az első nagyobb törést okozta a Tairák (Heikék) hatalmában. Ami miatt nem tud működni, az a súlytalanságuk a narratívában. Látjuk ugyan, de eléggé a "tudd, hogy értsd" elven működik, nem generál feszültséget. (Bár az említett esemény még várat a bemutatására a 3. rész elején, de kétlem, hogy ténylegesen is mutatni fogják.) Viszont, ha ilyen tempóban haladnak, akkor lehet ez 2 couros lesz, vagyis télen is nézni fogjuk - ami ideális lenne, hiszen ha a narratíva nem is, de a kontextusépítés az nagyon működik.

A zene érdekes. Van itt vallási zene és dal, de szitárral előadott rockos háttérdallamokra is futotta, és ez utóbbi nem hittem volna, de működik és kafa. Az első rész 8. percénél hallható ilyen Kiyomori és Shigemori párbeszéde alatt a háttérben.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Heike Monogatari

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ricz írta: 2021.09.29. 09:05Vannak részek, amik felismerhetőek, mint Tokuko vízbefúlása (amit a 2. részben lát Biwa), és elég híres esemény volt, hogy a megáradt folyó felett ívelő híd leszakadt alatta átkeléskor, ami annak idején az első nagyobb törést okozta a Tairák (Heikék) hatalmában.
Egy kicsit megkövetem magam, mert tévedtem. A 3. részt időzítem és készítem a jegyzeteket hozzá, és gondoltam, ránézek a szereplők wikijeire. Mert így, hogy a 4. rész vége kissé katartikusan ért véget, az 5. részben meg már konkrétan látunk egy csatát is, és éleződik a hangulat, kicsit szeretném belátni, mikor is kezdődik igazán a haddelhadd. (Lévén, annyira nem vagyok képben ezzel a korszakkal.) Valóban volt ilyen esemény, de kevertem mással. Tokuko azonban a sztori várható végéig élni fog.

Most történelmileg 1179-1180-ban járunk a 4-5. részre, és igazából most kezdett el kirobbanni a Genpei-háború az uji csatával. Azért lesznek érdekes pillanatok előreláthatóan (pl. Koremorival kapcsolatban), de ahogy felvannak osztva az események, kábé minden rész durván 1-2 évet mesél el, Kiyomori nem fogja sokáig húzni, ezzel pedig kábé meg is van, mivel fogják zárni a 6., vagy indítani a 7. részt. De ha ez közel 12 részes lesz, akkor most be kéne rántani a gyeplőt, mert ahhoz gyorsan halad, de legalábbis nem ártana az előzményekből is látni valamit flashback szintjén, mint a Hougen- vagy Heiji-lázadások, mivel azok prekurzorai voltak ezeknek az eseményeknek.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
SaiyaGin
Profi
Profi
Hozzászólások: 230
Csatlakozott: 2018.10.25. 19:50
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Heike Monogatari

Hozzászólás Szerző: SaiyaGin »

Megnéztem az eddig kijött részeket, sajnos részről-részre csökken a lelkesedésem, egyszerűen túl gyorsan rohan át a történeten az anime. Oké, a célközönség nálam nyilván sokkal jobban ismeri a történetet, szóval nekik lehet, hogy nem szükséges utánaolvasniuk a vázlatosan bemutatott/emlegetett részleteknek, de én mindig is annak a híve voltam, hogy ha egyszer adaptálunk valamit, akkor az adaptáció legyen képes megállni a saját lábán. (Gondolok itt pl. Takakura császár lemondására. Utóbbi a lemondásakor még teljesen egészséges volt (vagy legalábbis annak tűnt), jó lett volna, ha az anime szán pár percet annak a kifejtésére, hogy miért volt mondott le.)
Avatar
SaiyaGin
Profi
Profi
Hozzászólások: 230
Csatlakozott: 2018.10.25. 19:50
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Heike Monogatari

Hozzászólás Szerző: SaiyaGin »

Befejeztem a sorozatot, sajnos csak ugyanazt tudom mondani, mint korábban: ez a 11 rész nem volt elég ehhez a történethez, legalább 13 kellett volna, de a legjobb talán az lett volna, ha nem egy, hanem két szezon hosszú a cucc.
Válasz küldése