Utawarerumono

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása

Ki a legszimpatikusabb a sorozatban?

Hakuoro
3
17%
Eruruu
5
28%
Benawi
2
11%
Oboro
2
11%
Karura
4
22%
Touka
2
11%
 
Szavazatok száma: 18

Avatar
Xell
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 514
Csatlakozott: 2003.11.24. 16:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Bp.
Kapcsolat:

Re: Utawarerumono

Hozzászólás Szerző: Xell »

Az anime valószínűleg azért hat sablonosnak, mert ez eredetielg egy hentai-visual novel-stratégiai játék. Kettő közül nekem inkább a játék tetszett, egyértelműen mert játszani lehetett.
Lolrus presidenshul canditate, four moar buckets
Avatar
supermario4ever
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2007.05.28. 05:40
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Utawarerumono

Hozzászólás Szerző: supermario4ever »

Most az OVA-t néztem meg, eléggé felemásra sikeredett. Az első részben volt egy komoly történet, na mondom magamban, ez lesz az egész OVA fő cselekményszála, hogy mi lesz a kisgyerekkel. Vége is lett, aztán döbbenten láttam, hogy a második részben egy teljesen más történet indult el. Egy jóval egyszerűbb, bohókásabb, itt-ott igencsak vicces jelenettel, amin ugyan elszórakoztam, de meglepődtem, mert az első rész történetét nem éreztem lezártnak. Aztán a harmadik rész megint más történet, ami inkább flúgos, sőt itt-ott morbid lett. Ez annyira nem tetszett. Azt tudom, hogy az OVA-k esetében nem törvényszerű, hogy egy történetet meséljen el, akár epizódonként lehet saját történet, de folytattam volna az 1. rész történetét. Így ez csak 5/10 nálam.

Az animét elkezdtem, de félbemaradt, mert akkor nem kötött le, de mindenképp újra fogom kezdeni. Olvastam, hogy többen nagyon szépnek találták a végét. El is tudom képzelni, mert a végső endingje Suarától a Kimi ga Tame dal, ami az énekesnő összes dalai közül az egyik legszebb.

És egyáltalán nem volt szó az Itsuwari no Kamen, ez viszont tetszett, mert itt-ott könnyedebb volt a történet, de igazságtalan a részemről összevetni az eredeti sztorival, mert alig emlékszem rá. Újra meg kell nézzem, hogy össze tudjam hasonlítani.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Utawarerumono

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Na, mivel nemrég néztem rá, hogy mi hír a harmadik vizuális regényről (Futari no Hakuoro), így gondoltam rittyentek ehhez valamit ide.

A vizuális regények:

Az elsővel volt szerencsém játszani. Egyetlen nyomvonalon halad a történet, semmi elágazás, egyes fejezeteket stratégiai-JRPGs szegmenssel lehet abszolválni. Ebben elkerülhetetlenek a szexuális jelenetek, így Hakuoro mondhatjuk mindenkit magáévá tesz. Kamyuu, Eruruu, Urtorii, Aruruu, Touka, Kagura, Yuzuha... Csak a férfiakat és az ikerpárt nem. Az első évad, a specialjai és az OVA-i az erotikus jeleneteket leszámítva teljesen feldolgozták. És igen, egyetlen befejezése van.

A manga:

Ó igen, ilyen is van, 2 kötet igaz, és a második is csak raw-ként érhető el. Lényegében semmi különös: kissé shounenes rajzolás, sokszor csak jelzésértékű háttérrel, és minden fejezet egy-egy melléktörténet, apró momentum, kiegészítve az eredeti sztorit.

Az animék:

Az első évadot még a játék előtt néztem. Őszintén szólva, tetszett a világ. Light fantasy, ami szépen lassan nyílik meg, könnyed politikai lavírozás, a szokvány klisék (kiválasztottként tevékenykedő főszereplő, aki elsöpri a zsarnoki hatalmat), amjd nem áll meg az egész, és tovább viszik az uralkodására, és ahogy növelik a látószöget, annál több derül ki nemcsak az országról, de a múltról is... és itt lesz egy érdekes csavar:
SPOILER
ez egy poszt-apokaliptikus világ, a mienk romjain született.
A második évad, az Itsuwari no Kamen nem lett volna rossz, de látszik, hogy a játék nyakára adták ki: a játékról részletes leírást csak az első részt követően lehetett találni, amiben feltárták előre minek kéne lennie. Ennek megfelelően a forgató könyv vagy 8 részen át foglalkozik a karakterek bemutatásával, behozásával, ami jó, kell, de nagyon lassú, és sokszor üresjárattal van feltöltve. Bemutatják ezt az új világrészt, valahol messze az első évadban megismert Tusukurutól. Viszont a kapcsolat megmarad: alig telt el 20 év az első évad vége óta, lesznek visszatérő szereplők, sokan flashbackként. Viszont a 8. rész után elkezdenek történetet is mesélni. Remek. Aztán egy visszalépés egy yaoi könyves epizód erejére. Most komolyan? A sorozat felére hozzák be az uzurussha fenyegetést és prédálást, ami tart 4-5 részig, majd megindul a Tusukuru elleni hadjárat is, hogy 2-3 rész múlva vége legyen, és az utolsó 5 rész egyetlen nyomasztó előrevetítés legyen.

Hogy mi ezzel a gond? Nos, a leírás szerint az uzurussháknak a 9. részben kellett volna megjelenniük, a tusukuru elleni hadjárat vége a 18. rész magasságában, és a belharcokat innentől kellett volna tálalni. Ez az egyik, hogy aránytalanul elnyújtott az egyik fele, a másik meg aránytalanul összenyomott az alapanyag fényében. Az első évad ezzel szemben kivett minden felesleges üresjáratot, és megtette OVA-nak és specialnak. Itt nem, élvezd, miközben lényegi történeti elemek repülnek ki az ablakon, ami a világ megértéséhez kell...
SPOILER
Pl. az uzurussha fenyegetés után hiányzik az a rész, hogy Hakut elküldi a császár feltárni egy érintetlen labort, ahol amint kinyitják a menedék ajtaját, a poszt-apokalipszist túlélők egymás után válnak átokká valami ismeretlen okból, ami megtöri teljesen Hakut, hogy a fajtársai sorra pusztulnak el, és ő marad az utolsó teljesen emberi lény a császáron kívül. Ezt követi az, amikor Haku már a császárral beszélget és tudja meg az igazságot, illetve kapunk tippet arra, hogy a császár Haku bátyja...
A harmadik évad várhatóan Yamato polgárháborújáról fog szólni, és a cím két dologra enged utalni: a Futari no Hakuouro lehet jelzés arra, hogy Anju és Kuon központtal működik majd az egész (é.: "Kettőnk Hakuourója"), de lehet arra is jelzés, hogy Hakuouro feltámad (é.: "A két Hakuouro"). Én az előbbi mellett teszem le a voksom annyiban,
SPOILER
hogy Haku az eredeti, akiből Hakuourót és a jobb oldali minisztert, főtábornokot klónozták
.

Ami végett kedvenc listás a világ, az egy nagyon érdekes adaléka az egésznek: az ókori japán történelem és az ajnu mitológiák újraélesztése. Az Utawarerumono mint cím azt jelent, hogy "Akiről a legendák szólnak", és a (japán) ókorban a legendákat sokszor énekelve/énekekben (uta) adták elő. Hakuouro nevének jelentése az ajnu nyelven, hogy "Fehér király" (ouro a király). Ez az ouro dolog egyébként előjön a második évadban, hogy a mikado (a japán archaikus szó a császárra, aki még nem isteni eredetű, avagy tennou) felettük uralkodik. Ugyanitt a kamunagik egyébként egy speciális papnő típus, amely nem olyan szakrális/spirituális jelentőséggel bíró, mint a miko, hanem inkább a szolgálói szint.
És persze az események nélkül mire mennénk? A tusukurui események is az ókori vonásokat adják: az építészettől kezdve egészen az ágyastartó szokásig (bár itt nem mondják ki, de minden nő Hakuouro ágyasának tekinthető idővel, akinek extra szerepkör is jut). A szomszéd állam támadása is a terményért zajlik (fun fact: a Japán-szigetvilág első háborúja is egy súlyos aszály miatt zajlott Himiko császárnő uralkodása idején). Viszont Yamato az igazi alap, "az új japán állam" a sorozatban, ami egyben az első komolyabb államberendezkedés is volt a szigetország történelmében. A dolgot ott csavarták meg, hogy Tusukuru a mai Hokkaidó területén van, de legalábbis Tohoku régiója (Honshu északi fele), míg Yamato az Okhotszki-tenger túlsó partja, Kelet-Szibéria partjain, Kamcsatkán és a Kuril-szigeteken. Az uzurusshák akkor ezek alapján a belső-ázsiai és belső-szibériai nomád népcsoportok lehetnek (mint a mongolok pl.).
Az ajnu mitológiát nem ismerem valami behatóan, alaposan, nem is nagyon volt lehetőségem utána nézni és olvasni, de emlékeim szerint az egyik hőseposzt adaptálja új formában. MInt a Harlock Saga, ami a Nibelungok gyűrűje/A Rajna kincse történetet dolgozta fel sci-fisített formában (de lehetne még mondani a Gankutsuou-t vagy a Romeo X Julietet ide).
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Utawarerumono

Hozzászólás Szerző: Surci »

Nagy keservesen végére értem ennek is... Nem tudom mire számítottam, de ennél mindenesetre azért többre, talán mert anno korrekt fantasyként emlegették itt-ott. Viszont hogy ilyen szinten generic fantasy (alibi)plot legyen, ráadásul háremmel nyakonöntve... na arra nem. Már látom is ahogy Ricz emeli ujját, miszerint "eroge-VN alapanyagból készült és ezért olyan amilyen, mitvártál?", csakhogy ez attól még marhára kevés.

A legfőbb gond, hogy rémesen kiszámítható az egész (az uccsó 3-4 részt leszámítva, mert az meg nettó baromság). Pedig korrekten indult, de miután Hakuoro átvette a hatalmat, szinte másról sem szólt, minthogy egy-egy újabb nagymellű nő kavarodott elő, akinek az épp aktuális problémáját kellett megoldani, jellemzően háborúval (a negyedik hadüzenet után már nem is számoltam), amit mindig úgyanúgy nyernek meg - a szuperharczosok jól legyakják a közparasztokat, majd a végén az aktuális sablon főellent és mehetünk vissza vacsorázni, jellemzően magunkkal hozva az új háremtagot. *ááásít* Persze ezek is sztereotípiák szerint vannak felosztva, bár a cuncire most valamiért kimaradt, helyette mindegyik csaj másmilyen kemonomimit kapott (személyiség helyett).

A másik pedig, hogy mindenki olyan egydimenziós mint egy papírlap. Van 1 darab alaptulajdonsága, és csak az mentén bír megnyilvánulni, jellemzően sokadjára is ugyanazokkal a szövegekkel, ráadásul fejlődni se fejlődik senki. Emellett tele van plothole-al is, a világ totál ismeretlen (se térkép, se konzekvens történelem), csak mindig előkavarodik egy-egy újabb ország, akikkel háborúzi kell, mert csak. A végén pedig az a mekás baromság már arcpálma-kategóriás, ráadásul előhúzták az ilyen cuccokban szintet sosem működő melodorama-kártyát... Meh.

Jó nagy időpocsékolás volt ez is, bár legalább nem idegesített fel (még ahhoz is kevés... bár akkor legalább a fórumerek jobban jártak volna).

Gyengus 4/10.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Utawarerumono

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Surci írta: 2017.08.22. 15:32Már látom is ahogy Ricz emeli ujját, miszerint "eroge-VN alapanyagból készült és ezért olyan amilyen, mitvártál?", csakhogy ez attól még marhára kevés.
Emelem, de nem ezért.
Surci írta: 2017.08.22. 15:32 A legfőbb gond, hogy rémesen kiszámítható az egész (az uccsó 3-4 részt leszámítva, mert az meg nettó baromság). Pedig korrekten indult, de miután Hakuoro átvette a hatalmat, szinte másról sem szólt, minthogy egy-egy újabb nagymellű nő kavarodott elő, akinek az épp aktuális problémáját kellett megoldani, jellemzően háborúval (a negyedik hadüzenet után már nem is számoltam), amit mindig úgyanúgy nyernek meg - a szuperharczosok jól legyakják a közparasztokat, majd a végén az aktuális sablon főellent és mehetünk vissza vacsorázni, jellemzően magunkkal hozva az új háremtagot. *ááásít* Persze ezek is sztereotípiák szerint vannak felosztva, bár a cuncire most valamiért kimaradt, helyette mindegyik csaj másmilyen kemonomimit kapott (személyiség helyett).

A másik pedig, hogy mindenki olyan egydimenziós mint egy papírlap. Van 1 darab alaptulajdonsága, és csak az mentén bír megnyilvánulni, jellemzően sokadjára is ugyanazokkal a szövegekkel, ráadásul fejlődni se fejlődik senki. Emellett tele van plothole-al is, a világ totál ismeretlen (se térkép, se konzekvens történelem), csak mindig előkavarodik egy-egy újabb ország, akikkel háborúzi kell, mert csak. A végén pedig az a mekás baromság már arcpálma-kategóriás, ráadásul előhúzták az ilyen cuccokban szintet sosem működő melodorama-kártyát... Meh.
Ha az utolsó részeken figyeltél, akkor eléggé kirajzolódik, hogy miért van ez a dolog. Már a háborúzós, a karakterek egyébként sem túl mélyek már a VN-ben sem. Azért nincs konzekvens történelem, mert minden szájhagyomány útján terjed, torzul. Legendák születnek, öröklődnek, torzulnak. Egy olyan tájon járunk, ahol nincs egy kifejezett államszervezet, hanem törzsi uralom. Ez igaz mindaddig, amíg Hakuoro ténylegesen nem kezd el államot építeni, megalapozni egy egységes kultúrát, és köztük az írást propagálni. Vagyis ez a világ a mi írott történelmünk, a bronzkor hajnalán jár fejlettségét tekintve. Ahogy a sumer városállamok (lévén Hakuoro állama is az), ők is háborúznak egymással a területért, zsákmányért, a legtöbb konfliktust így rendezik le. Ez egy történelmi beállítottságúnak kicsit többet mond és elmagyaráz. (Pár dolgot korábban is írtam erről.)

Lényegében az utolsó 3-4 részig a mi történelmünk hajnalát látod kifejlődni. A tényleges csavart ekkor dobják be, ami kicsit így utólag hasonlatos az eredeti Majmok bolygója filmhez. A párhuzam is elég "uncanny". Adott egy figura (Taylor/Hakuoro), aki egy idegen földön ébred, semmit nem ért, ismerkedik vele, falakba ütközik. Aztán hoppá kiderül, mit is jelentett az a sor, hogy "a végzetével találkozik" (ahogy a doktor orángután mondta a filmben). Ott is ugyanezek a plothole-ok jönnek elő, hogy mit, miért és hogyan. Az Uta csak annyit tesz még, hogy kicsit meséli az utolsó jelenetet is arról, ami Taylort kiborította, nem csak felfedi. Bár ott se kérdezte meg senki, hogy élhetnek a majmok vályogházakban, miközben igen fejlett félautomata puskáik vannak.

Szóval erre a toposzra van felhúzva az egész. A shounen részét a szuperharczosokkal nem firtatom alapból, túl öreg klisé ahhoz. Na meg, önmagában tényleg nem egy nagy eresztés, és amíg nem volt folytatása, addig lehetőséget adott arra, hogy bővítsék a világát, de ez nem történt meg, nem szerzett olyan és akkora fanbázist. Most, hogy a folytatás megvan, sőt egy trilógiává terjesztették (igaz, az utolsó kettő egyetlen nagy ív kettőbe vágva), akkor már inkább kíváncsi vagyok arra a végére, mielőtt azt mondanám rá, amit te is. Bár én akkor hozzátenném, hogy amúgy egy nem is rossz alapkoncepciót nem sikerült rendesen kiaknázniuk, mert azt se tudták, mihez kezdjenek vele.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Válasz küldése