Legend of Galactic Heroes

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Ricz írta: 2019.05.27. 13:12 Ami zavaró volt, hogy sok a retrós techno-blabla.
Pedig szerintem pont ez a része az, ami mindenhogy tapsot érdemel - engem szakmabeliként lenyűgözött, mi-mindenre odafigyeltek közben, szóval látszott, hogy a szerző azért mélyebben beleásta magát a dolgok tudományos hátterébe (is). A Seffle-részecskéket meg letisztázták az elején, minek azt később újra és újra felemlegetni? Mindkét fél tudja, hogy vannak, és ha mindig nem is vetik be őket, de azt tudják, hogy ettől még milyen következménnyel járnak, innen a sok baltás csata is (amik szerintem még mindig nagyon kúlak, de ez most mellékes).
Ricz írta: 2019.05.27. 13:12Az egyik dolgot, a különleges hajtóművel felgyorsított jeges dolgot meg kiszámolta a japán nyelvi lektor (ha már fizika tanár), és arra jutott, hogy szarrá bombáznák vele úgy a bolygót, hogy írmagja nem marad rajta az életnek. De azért elég optimistán akarják használni.
Na de a jégtömbök relativisztikus tömegnövekedését segítségül hívó műveletben nem magát a bolygót nyomták le, hanem a védelmi rendszerét, több tízezer kilométer magasságban, arról már nem is beszélve, hogy nekem bőven nem jön ki olyan energia-nagyságrend, ami azt a Földszerű bolygót totál megsemmisítené, még a szokásos 0,8c-vel számolva sem. Bár szerintem nem volt ennyi, erre mindjárt visszatérek. (A Boom Table alapján is olyasmi jönne inkább ki, ami a bolygó óceánjait az atmoszférába párologtatná.)

De most direkt előkerestem azt a bizonyos gifet, és érdemes például szemügyre venni a csillagok vöröseltolódását a száguldó jégtömbök mögött, ahogy olyan hűdenagy sebességre sem tudtak azért szert tenni, tekintve, hogy ugyanabból a csillagrendszerből indították őket. Mondjuk a konkrét számokra már nem emlékszem, de asszem nem is volt róla szó.

A többi dologra, amit hiányolsz, pedig lesznek majd magyarázatok (egy részükre legalábbis).
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Junchi írta: 2019.05.27. 14:51Pedig szerintem pont ez a része az, ami mindenhogy tapsot érdemel - engem szakmabeliként lenyűgözött, mi-mindenre odafigyeltek közben, szóval látszott, hogy a szerző azért mélyebben beleásta magát a dolgok tudományos hátterébe (is). A Seffle-részecskéket meg letisztázták az elején, minek azt később újra és újra felemlegetni? Mindkét fél tudja, hogy vannak, és ha mindig nem is vetik be őket, de azt tudják, hogy ettől még milyen következménnyel járnak, innen a sok baltás csata is (amik szerintem még mindig nagyon kúlak, de ez most mellékes).
Mármint, hogy minek használják még egyszer, úgy bármikor? Akár egy merénylethez mondjuk? Volt rá esély egy párszor, hogy használják, vagy annak használatával megúsztak volna egy csomó cikornyát. Mert személy szerint erre gondoltam, nem az elmagyarázásukra. Arra tényleg nem lenne szükség.
A balták engem nem zavartak különösebben, mert tényleg látszik, hogy nem minden ruhát visz át a lézerfegyver, és azért Ovlesser nem szokványos űrruhában volt például. Bár az tény, hogy a szuronynak több értelme van, de annak is csak akkor, ha az illesztéseknél támad vele az ember, mert a teli páncél átdöfésére ritkán alkalmas. Egy balta már súlyából és lendületéből adódóan jobban átviszi egy full plate armort.

(A szuronynál: előbb törik el a penge, minthogy 2-3 alkalommal tudd használni. A középkori kardok is elég szar vasakból készültek, vágni úgy ahogy tudtak, döfni inkább. A plate armorok esetében inkább buzogányok vagy fejszék, harci kalapácsok voltak a nyerőbbek, hiszen azok voltak képesek kikezdeni a merevítéseket is. A kardok csak az illesztések támadásakor voltak alkalmasak, de azokat is igyekeztek palástolni, fedni, védeni. És amúgy, volt páncéllemez a golyóidra, hogy védje a családi ékszereket, szóval az alulról felhasítás se működött. Szóval a baltás harc a LOGH-ban elég legit.)

És nem is maga a techno-blabla, hanem a retro techno-blabla, vagyis annak a hangoztatása, ami már a regényfolyam születésekor is 30-40 évvel korábbi fantazmákból született, de azóta meghaladta azokat a tudomány. Mert valóban sok helyen a 20-as és 30-as évek sci-fi novelláinak színvonala köszön vissza ezen a téren. Értsd: ezen kellett volna már eleve egy csöppet modernizálni a '88-as sztenderdhez legalább.
Junchi írta: 2019.05.27. 14:51 Na de a jégtömbök relativisztikus tömegnövekedését segítségül hívó műveletben nem magát a bolygót nyomták le, hanem a védelmi rendszerét, több tízezer kilométer magasságban, arról már nem is beszélve, hogy nekem bőven nem jön ki olyan energia-nagyságrend, ami azt a Földszerű bolygót totál megsemmisítené, még a szokásos 0,8c-vel számolva sem. Bár szerintem nem volt ennyi, erre mindjárt visszatérek. (A Boom Table alapján is olyasmi jönne inkább ki, ami a bolygó óceánjait az atmoszférába párologtatná.)
Asszongya a japán felirat/szinkron szerint:
- Nem lesz túl sok hátulütője, ha mind a 12 műholdat elpusztítjuk?
- Nem. Mindnek pusztulnia kell.
- Rakéták közelednek...
- Jég! Hatalmas jégtömbök csapódtak be közel fénysebességgel!
- Megsemmisült! Az Artemisz Nyakék... Az egész egy csapásra...
Másolom a kommentárját, mert benne hagytam rejtettként a feliratban:
Dottris írta:Kicsit utánaszámoltam. Szóval, létezett ilyen Bussard hajtóműves elképzelés, bár arra jutottak, hogy annyira ritka a bolygóközi hidrogén, hogy egész egyszerűen nem lenne elég ehhez a dologhoz. Tegyük fel, hogy itt mégis. 5 g-s gyorsulással, ami meglehetősen nagylelkű, tekintve, hogy annak a jéghegynek egyben is kell maradnia a művelet közben, mintegy két hónap lenne, hogy a jégtömb elérje a fénysebesség 80%-át. Egy átlagos óriásjéghegy 90 milliárd liter vizet tartalmaz, én azzal számoltam és arra jutottam, hogy ennél a sebességnél egy ilyen tömbnek 5,4*10^27 joule mozgási energiája lenne, ami megfelel 1,3 billió (1,3*10^12) megatonnának kb, ami olyan 25 milliárd Cár-bombát jelentene egyben. Persze kérdéses, ebből mennyi szabadulna fel a műholdakkal való ütközésnél, de erős túlzásnak tartom, hogy a bolygó sértetlenül megússza a dolgot.
De majd ide pateroltatom, hogy lebokszoljátok. Jó lenne olvasni egy fizikusok csatáját, mert én nem vagyok az. :lol:
Mondjuk nekem az a kinetikus energiamennyiség bőven meggyőző egy bolygótaroláshoz. Viszont a gif nyomán akkor az nem lehet közel fénysebesség, hanem jóindulattal is 0,5c.
Junchi írta: 2019.05.27. 14:51 A többi dologra, amit hiányolsz, pedig lesznek majd magyarázatok (egy részükre legalábbis).
Ez a jobbik eset. Mondjuk eddig a lényeget kiírtam, meg menet közben leapróztam, szóval nem emlékszem pontosan egyikre-másikra, pláne nem, amikor összevetettük a DNT-vel (akkor speciel párhuzamosan haladt a kettő, most meg megelőztük).
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Ricz írta: 2019.05.27. 17:07Mármint, hogy minek használják még egyszer, úgy bármikor? Akár egy merénylethez mondjuk? Volt rá esély egy párszor, hogy használják, vagy annak használatával megúsztak volna egy csomó cikornyát. Mert személy szerint erre gondoltam, nem az elmagyarázásukra.
Ó, I see. Mondjuk, ha belegondolsz, igazából ennek is vannak buktatói, szal ki az, aki például az űrhajója belsejét teleszórja ezekkel, aztán meg majd reménykedik, hogy ugyan a kedves ellenség vajon mindegyik tagja tisztában van-e ezzel. Szóval én egy ponton inkább úgy tekintettem a Seffle-re, mint plot-particles, szóval, amikor a cselekmény igényli, akkor vannak, máskor meg... nem. :D (To'od, mint az Inuyashában anno Naraku darazsai, csak mert Rumiko olyan OP képességet adott Mirokunak, hogy valahogy mindig nerfelni kellett, nehogy Naraku bevégezze -2 sec alatt.)
Ricz írta: 2019.05.27. 17:07És nem is maga a techno-blabla, hanem a retro techno-blabla, vagyis annak a hangoztatása, ami már a regényfolyam születésekor is 30-40 évvel korábbi fantazmákból született, de azóta meghaladta azokat a tudomány. Mert valóban sok helyen a 20-as és 30-as évek sci-fi novelláinak színvonala köszön vissza ezen a téren. Értsd: ezen kellett volna már eleve egy csöppet modernizálni a '88-as sztenderdhez legalább.
Na jó, de sok mindenben meg nagyon is modern, gondolok itt a korábbi posztomban emlegetett elmélkedésemre, főleg az apró részletekre, mint a távolságok és sebességek helyén kezelése (mikor közel fénysebességgel utaznak, de nem mosódnak vonalban el a csillagok, mint a többi space sci-fiben vagy nem teleportálnak a karakterek egyik bolygóról a másikra, hanem mindenhez idő kell), később lesznek fekete lyukak, a Goldilocks zóna előkerülése és fontossága a történelmes epizódokban, stb.
Ricz írta: 2019.05.27. 17:07Másolom a kommentárját, mert benne hagytam rejtettként a feliratban:
Dottris írta:Kicsit utánaszámoltam. Szóval, létezett ilyen Bussard hajtóműves elképzelés, bár arra jutottak, hogy annyira ritka a bolygóközi hidrogén, hogy egész egyszerűen nem lenne elég ehhez a dologhoz. Tegyük fel, hogy itt mégis. 5 g-s gyorsulással, ami meglehetősen nagylelkű, tekintve, hogy annak a jéghegynek egyben is kell maradnia a művelet közben, mintegy két hónap lenne, hogy a jégtömb elérje a fénysebesség 80%-át. Egy átlagos óriásjéghegy 90 milliárd liter vizet tartalmaz, én azzal számoltam és arra jutottam, hogy ennél a sebességnél egy ilyen tömbnek 5,4*10^27 joule mozgási energiája lenne, ami megfelel 1,3 billió (1,3*10^12) megatonnának kb, ami olyan 25 milliárd Cár-bombát jelentene egyben. Persze kérdéses, ebből mennyi szabadulna fel a műholdakkal való ütközésnél, de erős túlzásnak tartom, hogy a bolygó sértetlenül megússza a dolgot.
Igen, nekem is hasonló nagyságrend jött ki joule-ban (csak 10^26), és ugyanúgy a vákuum fénysebesség 80%-ával számoltam (bár a jégtömb tömegét kevesebbnek vettem), de azért ez nem akkora energia, hogy szétvigye feltétlen az egész bolygót, főleg, hogy nem is oda csapódtak be, hanem a védelmi rendszer szatellitjeibe, amiket, ha kábé ugyanakkora magasságra veszünk, mint mondjuk nálunk a geostacionárius műholdakét (~36 000 km), akkor az azért nem AKKORA energia (persze ez most relatívan tekintve, mert amúgy qrvanagy), hogy olyan feltűnő károkat okozzon + az is faktor, amit ő is ír, hogy ebből mennyi lenne a felszabaduló energia. Mondjuk az már édes mindegy, hogy 0,8 vagy 0,5c-vel számol az ember, a nagyságrenden nem változtat. Whatever, szerintem ezzel az energiával azért még jó eséllyel megúszhatja a bolygó.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These - Seiran #01

Nos, először is úgy fest, hogy ez is sorozat lesz, aminek 4-4 részét mozis elővetítéssel kapjuk meg. Viszont TV helyett már a netes streamingre kerülnek fel, ami elsőre kicsit meglepő, bár annyira mégsem, hiszen világszerte kicsit nagyobb a követő tábora, mint odahaza (mármint arányaiban mérve, és gondolom én). De legalább nem kell féléveket várni rájuk, ami megnyugtató, mert nem fog annyira széttagoltnak érződni.

Nos, a 13. rész ahogy belengették a Kaikou végén, az amritsari csatát mesélte el. Maga a csata nem volt túl impozáns, összetettségében és jelentőségében mérve a klasszikus köröket ver rá, hiszen eléggé sarkalatos pontja a Szövetséges invázió végének. És amit Dózsa Gergő is mondott a nyári kerekasztalon a korszakok átmeneteinek problémájával, hogy mikortól mit számítunk (pl. a reneszánsszal is szeretik összekötni a kora újkor kezdetét [1492], holott a reneszánsz már az 1100-as években megjelent egyes itáliai városállamokban, így a kezdő dátum inkább az imperializmus hajnalát és a gyarmati rendszer kiépülésének kezdetét jelenti, mintsem egy művelődéstörténeti korszakhatárt), úgy itt is tetten érhető. Az epizód nyugodtan lehetett volna a Kaikou zárórésze, hiszen itt kerül az invázió lezárásra, valamint oszlik el az új erőrendszer mind a Birodalomban, mind a Szövetségben, ami végül a kettős polgárháborúhoz vezet. Szóval, elég erősen kamillázok a döntésen.

Szóval a csata megvalósítása. Ami jót el lehet mondani róla, hogy tisztán követhető volt, nem éreztem olyan elveszettnek magam, mint az idevágó klasszikus részekben, hogy épp kinek az összetűzését nézzük átfedésben más eseményekkel. Viszont a dolog mégis egy kicsikét ambivalens, mert egyfelől hiányzik ez az érzés, másfelől meg tényleg egy jelentős, sorsfordító ütközetről beszélünk, ami úgy ment végbe, mintha mi sem lett volna természetesebb. Nem érződött a helyzet súlya, tétje, és nagyon rájátszott Bittenfeld parancsnoki dilettantizmusára. A klasszikusban azért volt mindkét részről hülye megmozdulás, ami miatt Yang segge lyukának is volt oka úgy összeszorulni, hogy azon egy kvark se férjen át... Szóval na, nem volt izgalmas, nagyon híg szóda 15 percben. Merthogy a maradék 10 az utóélet, utójáték, amelyben mindenki megkapja a polgárháborús rangját, pozícióját.

Ezek után kíváncsi vagyok, hogy mit mesélnek el a polgárháborúból 11 rész alatt. Mert csak nem fognak átnyúlni a harmadik kötet fejezeteibe (remélem)...
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These - Seiran #02

Igaz, még nincs kinn az utolsó része, az csak a jövő héten, de most így durván félidőben érdemes valamit előhoznom, ha már elkezdtem összehasonlítgatni a dolgokat. A conon kicsit beszéltünk róla Junchival, és ott elhangzott valami a részemről, amit ideje írásba foglalnom.

A remake baja elég sokrétű, és van, amiket a klasszikus sorozat jobban megoldott, másokat meg a remake, de olyan is van, amit viszont a regény. Most vannak olyan jó dolgok, mint jobb térképek, berendezések, modernizált felszerelések, észszerűsített egyenruhák, létező biztonsági protokollok... Ugyanakkor a vágás rossz, a jelenetek nincsenek rendesen kibontva, hülyék az átkötések, de ezek mind-mind a regény sajátjai. Igen, a szerkezet, és amit a remake-ben látunk az nagyon sok esetben hűen követi a regény megvalósítását. Viszont tesz bele olyan ökörségeket, mint a mostani részben, aminél mind a regénnyel, mint a klasszikus szemben egyszerre hozzáad és veszít. Példának legyen a stadioni vérengzés jelenete.

A regényben ez 4 oldal, amiben egy oldal a helyzet (feloszlatni a tömeget és letartóztatni Edwards-ot), a százados szinte egyből megtalálja Jessicát, perlekednek egy oldalt, majd a tömeget megszólítva és hergelve a népet kérdezgeti őket, a válaszadókat meg pisztolyaggyal pofán veri, ez megy majd féloldalban, mire Jessica megelégeli, újabb rövid, de jóval hevesebb perlekedés, és a lap alján már elkezdi pisztolyaggyal agyonverni az asszonyt, a következő lap tetején meg épp rugdalná a földön fekvő nőt, mikor ráugranak, lefogják, és onnantól a lap maradéka az, hogyan zajlik a tömegoszlatás. Tömegbelövetés, gázgránátok, tiszta fejetlenség, ami 20 000 civil és 1500 katona halálát okozza. Pont.

Az OVA nagyjából pontosan követi ezt a jelenetsort. Ki van bővítve azzal, hogy a parancsot jóval pontosabban megfogalmazzák (lehetőség szerint békésen), és adja a tévé is a tüntetésről a hírt. Illetve meg kell keresnie Edwards-ot.

A remake-ben begördülnek a BTR-ekkel, jönnek a katonák. Emberünk ugyanúgy beszól a tömegnek, miközben a kezében viperát csattogtat, majd tíz embert felrángattat a pódiumra, ahol térdepeltetve válaszra kényszeríti. "A vezetőtök Jessica Edwards?" - hasonló kérdés az OVA-hoz, de mégsem ugyanazt jelenti. Az illető erre úgy felel, hogy "nem tudja", mire fejbe verik a viperával. Mikor kérdezné a másikat, megjelenik Jessica, kérdőre vonja a századost. Megvan itt is az ominózus mondat, hogy "hogy ha nem tudják mi a rend, akkor mi megmutatjuk!", és verné fejbe a következőt, mire Jessica a századosra veti magát, aki a válla felett átdobja a nőt, aki a padlóba veri a fejét. Majd véres fejjel elkezdi a monológját, felül, elsüti az utolsó mondatot, és lesújt rá a vipera, ami egyúttal el is törik. Ezt követően ugranak rá hárman, közrefogják, leteperik, kiadja a tűzparancsot, de a katonák nem lőnek még bele a tömegbe, csak dulakodnak, és ahhoz, hogy a BTR-ek gépágyúi is kerepeljenek, ahhoz előbb kell egy civil kézben lévő gépkarabély. Majd snitt.

Szóval, összegezve, van a jelenetben 2 jó ötlet és egy dramaturgiai szempontból jó változtatás. A két jó ötlet a pódium, hiszen így jobban kiemelkedik az esemény a tömegből, és még a pályán állók is jól látják, mi történik. A másik a vipera, amit mi már tiltott tömegoszlató eszközként ismerünk, sokkal nyíltabbá teszi, hogy a százados hogyan képzeli el a tömegoszlatást. A dramaturgiailag jó ötlet pedig az, ami a pódiumon zajlik Edwards és a százados közt, de leginkább a vége, hogy abba hal bele, hogy a viperával agyonveri egy ütésből, amivel picit rémisztőbb lesz, és talán embertelenebb, minthogy csak megverje a nőt, akit aztán off-camera/off-papír egyszerűen kiírnak, de még felépülhetne.

Ami viszont hülyeség:
1) Alapból nem tudják ki szervezi a tüntetést. A regény és aZ OVA is világossá teszi, a remake-ben meg csak kimennek és rákérdeznek, hogy valóban az erősen háború- és katonaságellenes média- és politikai személyiség-e a vezetőjük. Mintha nem lenne elég egyértelmű egyébként is.
2) A viperás ütések eredménye. Az első csókát úgy fültövön veri, hogy vonaglik, pedig azzal a lendülettel simán a halántékcsontnak be kellett volna törnie, megölve a faszit, nemhogy még kínjában vonagoljon. A Jessicát megölő ütésnek pedig emberfelettinek kellett lennie mind az erőkifejtés, mind Edwards koponyacsontja felől, hogy az eltörjön.
3) Jessica átdobása. Az egy olyan nyakszirtes esés volt egy gyorsan tákolt emelvényen (ami lehet fa, műanyag, vagy valamilyen könnyebb fém esetleg), hogy ha az megreccsen, akkor minimum nyaktól lefelé megbénul, rosszabb esetben belehal. De azért nagy nehezen ülő helyzetbe emeli magát miközben beszél. Na meg az, a nyakszirtjére esik, de a homloka vérzik.
4) A statárium szabályai és a már folyó dulakodás ellenére a katonák vonakodnak a tömegbe lőni. Frankón, egy pisztolydörgés kell ahhoz, hogy komolyan vegyék, addig meg mit az a pár tíz-száz feldühödött ember, aki őket veri? Meg az, hogy ki lett adva a tűzparancs is... Kétszer, de hátha egy feltartott lézerpuska majd megállítja a tömeget.

Most igen, eléggé nitpickelek, de ha nagyon méricskélni akarunk, akkor valahol így kéne hozzálátni, mert azért egyik megoldás sem tökéletes, A regénynek a szerző stílusa miatt, mert nagyon hajlamos összecsapni a jeleneteket, másra meg rászán féloldalt, vagy egyet is, hogyan zajlik. Mint a tömegoszlatás, hogy milyen fegyvert vetettek be, kik kire, annak milyen hatása volt, és ezt olyan részletességgel, mintha személyes perverziója lenne. Az OVA úgy-ahogy jól megoldotta, a remake átvehette volna egyben az egész megoldást a jó bónuszokkal, de nem, inkább nagyon erősen tömörítették a jelenetet, ami a maga nemében még működhetett is volna... ha nincs a jelenet végén az a fatökűsködés.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These - Seiran #03

Lement az utolsó rész/mozifilm is. Egy szolid 7 pontnál többre nem futotta se nagy átlagban, se egyéniben. Egyes jeleneteket kicsit átrendeztek sorrendiségben, került bele pár új is. Aminek örülök, az az eléggé apróság. Az eredeti sorozat a következő rész előzetesében képes volt ellőni azt, hogy ki fog meghalni Reinhard környezetében, gyakorlatilag lelőve a következő epizód "poénját" és katarzisát (szerencsétlen lektor élőben látta ezen a rantot, amikor ott jártam), viszont az új változatban... Személy szerint elég súlytalannak éreztem ezt a pillanatot. Most nem tudom, hogy Reinhard megbicsakló hangja miatt, ami egy pillanatra olyan volt, mint a bakeliten megszaladó tű hangja, vagy azért mert nagyjából az egész jelenetsor 5-7 perc és még ennyi a közvetlenül, közvetetten csatolt pillanatok.
Amit szintén nem igazán tudok helyretenni (se a régiben, se az újban), hogy Frederica milyen hamar túltette magát azon, hogy meghalt az apja. Annyit kapott ez a rész most, hogy szól Yangnak, hogy pár órára elrabolhatja-e a figyelmét, de semmi más. Utána ugyanúgy végzi a dolgát, mintha mi sem történt volna (mondjuk amúgy sem a jól megírt női karakterek az erősségei a sorozatnak, még úgy sem, ha a két főszereplő érdekszféráiban mozognak).

Ha valami újítás volt és tetszett, hogy kicsit előbb és talán kicsit jobban kibontották, megmutatták a Föld Kultistákat. Az utolsó rész végén láthatjuk, hogy mi lett a Földdel és tanácskoznak egy megnyert vezető kétes cselekedetei felett. És ez volt igazából az a pont, amin megint csak vakartam a fejem. Oké, hogy a széria központi gondolatmagva a háború értelmetlensége, az áldozatok minimalizálása (és ezzel lényegében az író szócsöve Yang, mert ezekről elég markáns véleménye igazán csak neki van), de a vallási fanatizmus eléggé szépen megjelenik a vélemények közt.
Na már most, ott van ez a nukleárisan szennyezett sárgolyó, amiről azt akarják, hogy újra a politikai és gazdasági élet központja legyen. A kérdés csak az, hogy hogyan és minek, ha az egész vidék úgy néz ki, mintha a Wasteland és Fallout játékok elevenedtek volna meg? Hazahozzuk az emberiséget kicsit radont szívni és megdögleni a ráktól, csak mert a Földanya szent? Valami nagyon hiányzik a képletből, és azok a tanok. Mert oké, hogy van egy távlati terv, mint a kereszténységnél az üdvözülés, de annak is vannak is tanai és előfeltételei, amit nem ártana ismerni ahhoz, hogy abszolváljuk, és dogmatikai szempontból támasztják alá a célt. És egyiket se ismerjük meg, sokkal inkább egy olyan eszköztárat, amire az MK ULTRA projekt is büszke lenne. De ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy az üdvözülés kulcsa a gyerekmolesztáláson keresztül vezet. Nem indul sehonnan, nem fut ki sehova, az értelme negatív tartományban jár, kontraproduktív (ha a meglévő ismereteinket vesszük) és olyan röhejesen elnagyolt és átgondolatlan, mint az a világvége szekta "nézetrendszere", amely 1995-ben szarin-gázas támadást hajtott végre Tokióban. Mintha a szekta jobbára azért lenne ott, hogy legyen egy háttérhatalom és árnyékkormány, ami a politikai szálakat machinálja a háttérben, ha épp nincs másba éppenséggel kedve belerúgni valamelyik karakternek és az írónak. Ez pedig igazából mindkettőre (a klasszikus OVA-ra és a remake-re is) igaz. Bár utóbbinál talán mondhatjuk, hogy egyelőre, hiszen még nem jelentették be, hogy akarják-e folytatni, de a vége nagyon árulkodik, hogy lezártak egy ívet, kicsit belobogtattak egy másikat, hátha az eddig hangosan masírozó és szélsőséges államfőket bujtatgató kultusz fel fogja kelteni az emberek figyelmét. Még csak nemis arra hegyezték ki, hogy Reinhard és Yang szembenállása csak most fog kiéleződni igazán, erre úgy érezték elég 2-3 sor.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ginga Eiyuu Densetsu #27-54

Nos, az utómunkákkal elértem a 2. széria végét és azt, amit majd a Die Neue These 3. felvonása, a Zoku-hen kíván majd feldolgozni. Kiadásilag még 9 hétnyi a hátrány, de nem kapkodom el. Élvezzék csak a népek hétről hétre.

Na de, van itt nekünk egy két szálunk: az első a polgárháborúk utójátékai, a második a Ragnarök-hadművelet, amit igazán csak a 40. rész választ ketté, ami egy dokumentarista betekintő a múltba. Különösebben nem nagyon lehet mit mondani összegzés gyanánt, mindkettő elég feszült pillanat volt, bár az elsőt jobban szerettem. A két erődbolygó összecsapása, egymás cselezgetése roppant eseménydús volt, plusz azért nem kevés "húha" pillanattal kecsegtetett. A második szállal már inkább az volt a probléma, hogy onnantól, hogy felvázolták, már sejthető volt a végkimenetel, elveszett az izgalom. Az erődvédelmi részek sem működtek úgy igazán, ahogy korábban, inkább a rantemarioi és a vermilioni csaták és a fekete lyuk ütközete voltak azok, amik többet érdemeltek volna.

Rantemario esetében maga a taktikázás, a környezeti adottságok és az ellenség gyengeségeinek kihasználása egy elég jól felépített csatát tükröz, amiből akár egész estés film is lehetne. Egy remekbe szabott, feszült film, nem kevés csatával és taktikai megbeszéléssel mindkét oldalon a régi történelmi eposzfilmek mintájára.

A fekete lyuk ütközeténél maga az ötlet a hintamanőverezéssel, a fekete lyuk kihasználásával legalább egy teljes rész lehetett volna, ha nem másfél... Bár ezt inkább az mondatja velem, hogy azóta, hogy a LoGH-ot megírták, mennyivel többet tudunk a fekete lyukakról bizonyíthatóan, szóval kíváncsian várom mennyire retróskodik ezen a téren majd a remake, beleszövik-e az akkréciós korongtól kezdve a koronát, vagy épp a sugárzás kitöréseket is, nem csak biztos távolságban piszkálódnak egymással a Schwarzschild-sugár határán. Ugyanakkor furcsállom, hogy a fekete lyuknak nem adtak valami fantázianevet, mint a csillagrendszereknek, bolygóknak.

A vermilioni csata pedig ugyan 2 részes volt, de érezhetően ebben van annyi legalább, mint Rantemarioban, Amristarban vagy Astarte-ban (bár ez utóbbi megkapta a bővítményt az Overture of a New Warral), ha nem több. Itt viszont meglepő volt a hirtelen tónusváltás. Eddig ugye a csaták arról szóltak, hogy kilyukadnak a hajók, felrobbannak, néha egy-egy emberke kirepül a vákuumba, a sérülések pedig bagatellek. 6 pár törött borda itt, egy felsértett fej ott, nem nagy ügy... Viszont már az első összecsapás után elmegyünk a Ryan közlegény megmentésének első 30 percébe: leszakadt lábak, karok, az egyikük próbálja visszagyömöszölni a saját beleit a hasfalába... Én meg nézek, hogy ez meg hol volt eddig? Volt pár igen jelentős és döntő, vérmes ütközet az addigi 50+ rész során és ilyet egyszer sem villantottak, csak most, hogy a Szövetség puszta létezése forog kockán.

Vermilionnál egyébként az 54. rész kezdete a viccesebb. Ott a narrátor fejtegeti, hogy a történészek vitatkoznak arról, ki nyerte a csatát: taktikailag a Szövetség, stratégiailag meg a Birodalom. Igazság szerint pedig a válasz piszok egyszerű: senki. A csatát ugyanis meg kellett szakítani, egyik fél sem volt képes elérni a célt, amivel kiálltak egymás ellen, mert Reuenthal és Mittermeyer Hilda buzdítására inkább bevették a Heinessent. Erre van is egy valós történelmi példa, a skagerraki vagy jütlandi csata, amit mindkét harcolo fél, a Brit és a Német Birodalmak magukénak mondtak el, és sok korábbi történész hol az egyiknek adott igazat, hol a másiknak, mostanság meg inkább konszenzusos, hogy egyik sem, sőt...
Mert ugyebár a jütlandi csata volt az egyetlen nyílt összecsapás a német és a brit haditengerészet felszíni flottái között, amit sose ismételtek meg. Erre egy ok volt: a dreadnoughtok. Ezek a csatahajók elég költséges dögök voltak, amiből mindketten megrongáltak épp eleget a másikéból, hogy meggyőzzék őket, jobb azokat a hajókat továbbra is a dokkokban állomásoztatni. Mert a javításuk is épp elég manettába került, gyakorlatilag államcsődbe mentek volna egy újabb kísérlet erőltetésével is. Ezzel bebizonyította a német flotta, hogy van olyan erős, mint a brit, méltó kihívója a brit tengeri hegemónia megtörésére. Amiért mégis brit győzelemnek tartják inkább számon, az csak azon a puszta tényen alapszik, hogy a tengeri blokádot nem voltak képesek áttörni a németek.
Röviden, Vermilionnál csak azért zárult döntetlenül a csata, mert idő előtt be kellett fejezni, és részgyőzelmeket sem lehetett hirdetni egyik oldalon sem.

Viszont most újabb szünet, mert kellene még pár rész Dottrisnak, hogy bőven előttem legyen, meg hamarosan(?) jön a már említett Zoku-hen is, amiatt egyébként is meg kellene szakítani a sorozat kiadását. Na meg, kezdődhet a BD-hez illesztgetés, az egységesítés átnézése, a nevek írásmódjának áttekintése, meg az apróbb javítgatások. Addig maximum a filmekkel és talán a Gaidennel mulatok...
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Válasz küldése