Full Metal Alchemist

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása

Ki a kedvenc szereplőd?

Edward Elric
83
49%
Alphonse Elric
24
14%
Roy Mustang
42
25%
Scar
22
13%
 
Szavazatok száma: 171

Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Leara »

iskariotes írta: 2018.07.06. 21:15 Bratja
Te jó ég, hogy én ezt a számot mennyire imádom a mai napig is ::jsmile:: . Ha valamiben jobb az eredeti sorozat, akkor az a zenéje, az egész OST nagyon jó lett (még az egyik kedvenc Chopin szerzeményem is felcsendül benne, sőt, ennél még a character songokat is szerettem, főleg ezt.) Openingek közül mondjuk a Ready Steady Go volt a kedvencem, de talán csak elfogultságból, mert akkoriban nagy Laruku lázban égtem... a Shamballának is egyedül az endingjét szeretem.

A 2003-as sorozatot már túl rég láttam ahhoz, hogy pontosan le tudjam írni, hogy miket nem szerettem a végével kapcsolatban, de azt biztos nem, amit Rose karakterével műveltek + Winry-vel se nagyon tudtak mit kezdeni... életem legelső shipje (akkor még azt se tudtam, hogy létezik ilyen shipelés XD) volt Ed&Winry, szóval már csak ezért is a manga/BH a nyerőbb nálam :oops: . Amúgy ez most úgy hangzik, mintha nem szeretném a régi sorozatot, de igazából az is a kedvenceim között van és tök jó lenne, ha minden anime original befejezés legalább ilyen jól sikerülne. Sőt, ez volt az első sorozat, amire azt mondtam, hogy A kedvenc animém, csak aztán jött az illúzióromboló Shamballa és inkább elkezdtem olvasni a mangát XD.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Titkos »

A "Melyik FMA a jobb?" témához: ez érdekes lesz, mert én még a manga/BH felénél járok csak, szóval majd meglátom, hogy végigolvasás/nézés után melyik változat mellett teszem le a voksomat, bár sanszosan az Arakawa-féle original mellett. De! Nekem a régi is tetszett, igazából talán ez az egyetlen olyan anime, aminél azt tudom mondani, hogy bár van két eltérő változata, de a maga módján mindkettő jó...lenne, csak az első sorozat lezárása + az a borzalmas mozi (amit lehet tagadni, de az bizony az első sorozat canon endingje...) alaposan alávágtak az egésznek, kis túlzással Bones-ék két epizód és egy film alatt tönkretették azt, amit addig közel 50 rész alatt felépítettek. De egyébként a legjobb hasonlat talán az volt, amit anno valamelyik random fórumpostban olvastam, de szerintem eléggé lefedi a lényeget: "ameddig párhuzamosan fut egymással a két sztori, addig az első anime a jobb, onnantól viszont, hogy kettéágazik, az Arakawa-féle manga/BH" és belegondolva tényleg. Valahogy mind a papos pilotepizód, mind a Nina-Alexander-Shou Tucker szál, mind Hughes halála jobban működött az első sorozatban. Aztán persze kérdéses, hogy ha előbb olvasom a mangát és utána kezdem nézni az animét, akkor is ezen a véleményen lennék-e, vagyis nem csak az játszik-e be, hogy "abban a formában láttam először, ergo az lett a kedvencem", de ezt már valszeg sosem tudjuk meg. XD Onnantól viszont, hogy elkezd kettéágazni a két történeti szál, valahogy sokkal menőbb, történetileg jobb, illetve jó értelemben véve "shounenesebb" fordulatok következnek, csak egy példa: Greed vs Wrath fight. Vagy amikor kiderül az Arakawa változatban, hogy kicsoda is Pride... És ezeket még lehetne sorolni, pláne úgy, hogy ahogy írtam a post elején, ennek a változatnak még nem is vagyok a végén. XD Sajnos az első anime ezzel már nem ért fel, a második felében kezdtek előjönni az egyre inkább asspull húzások, de még így sem lett volna rossz, csak aztán amikor behozták ezt az egész "mi világunk" szálat, ott végleg összeomlott az egész. A fináléban teljesen hülye, komolyan vehetetlen jelenetek sorozata következett, pl. Dante nálam "klasszikussá vált" mondata, a "szeretkezni akarok Hohenheim fiával az új testemben :3" :dirr:, vagy az, hogy Ed minimum kétszer meghalt a végén, de még mindig élt, köszönhetően annak, hogy kiderült, hogy ha valakit Amestrisben megölnek, akkor az átkerül a mi világunkba, ha viszont ott meghal, akkor "visszaspawnol" Amestrisbe....oké, MI VAN??? XDDD Legalábbis Eddel ez történt. XD Kár érte, na.

Btw, Surcinak innen is üzenem, hogy Envy egyik változatot sem úszta meg, a mangában lehet, hogy "varánusz" (nem is, az egy coolos "gettós sárkány", akinek emberi fejek türemkednek ki a bőre alól... :cool: ), de az első animében meg ugyanúgy "sárkánygyík" lett, csak szerintem gagyibb, mivel ugye a sorozat végén sárkánnyá változva megy át a kapun, aztán mivel nálunk nincs alkímia, ezért nem tud alakot váltani és úgy marad. XD Aztán rekordgyorsan meg is ölik, Arakawánál majd meglátom, hogy hogyan végzi, de ez egy elég méltatlan halál volt szerintem az első sorozat egyik legjobb gonoszának, kb. csak gyorsan letudták, hogy ez a karakter is ki legyen pipálva, mielőtt letelik a kétórás játékidő.

Na, de akkor még a két animéről:

Ami tetszett az első sorozatban:

-Darkosabb látványvilág. Én általában pont a viccesebb, könnyedebb sztorikat szoktam preferálni, illetve úgy vagyok vele, hogy ebben a környezetben csak annál jobban működik, ha utána mégis beüt a szar, viszont az FMA-nál ez a némileg sötétebb ábrázolási mód szvsz csak jót tett neki. Emlékszem, fura volt utána a mangát az elejéről újrakezdeni, időbe telt megszoknom, hogy Arakawa majdhogynem Rumiko-szinten poénkodik minden fejezetben. (Az összehasonlítás nem véletlen, ha jól rémlik, egyszer pont ő nyilatkozta, hogy Rumiko volt az egyik "mestere", mármint olyan értelemben, hogy tőle merített inspirációt, amikor elhatározta, hogy mangaka lesz, így érthető módon valamennyire "másolta" a humorát, meg a stílusát.)

-Ha már zenéket mondunk: szerintem ez 1-1, mindkét sorozatból van nem egy kedvenc OP/ED-em, de az tény, hogy ha No #1 FMA dalt kellene megneveznem, akkor az bizony az első sorozat második endingje lenne. Ebben valahogy zeneileg/képileg minden annyira egyben volt (az milyen már, amikor Ed tenyerére esik hó és a normál kezén elolvad, a fémkarján meg nem? SUCH SYMBOLISM! XDDD), ráadásul tök jól működött, hogy minden rész végén már az események alatt elkezdték játszani, pláne úgy, hogy sokszor valamilyen cliffhanger-vége volt az adott résznek. :D (Amúgy észrevettétek, hogy animékben ez általában szinte mindig bejön? XD A JoJo-nál sem azért akkora mém a "To be continued", meg a Roundabout, mert a világ legjobb dala, hanem mert 26 részen át nagyon bejött mindenkinek, hogy még az epizód utolsó jelenetei mennek, de már elkezdik pengetni a lantokat, aztán "folytatjuk" és ending. XD Vagy nálam ilyen volt a Fushigi Yuugi is.)

-A dizájn. Itt most nem arra gondolok, hogy a BH Arakawához igazodva karakterdizájnt cserélt és direkt a mangához igazodtak (bár ezt is mondhatnám, mert nekem az első anime dizájnja pöttyet jobban tetszett), hanem leginkább a hátterekre. Sokkal szebb, "élőbb" volt a régi sorozat, a BH-ban engem baromira zavart az a "sterilség", ami végig jelen volt benne. Persze idővel meg lehet szokni, de megint csak főleg ott, ahol még a két sztori azonos, látszott a leginkább, hogy egyes jelenetek mennyivel jobban néztek ki a régiben. Ami a leginkább megmaradt, az a laborba való betörés, ahol találkoznak a "szamurájjal" és annak testvérével, aki ugye Al fülébe teszi a bogarat, hogy talán ő nem is Ed testvére, hanem eleve egy mesterségesen kreált lélek egy páncélba zárva. Na, ezek a részek a régiben ütöttek, gyönyörű volt a dizájn, ahogy a szépen megmunkált oszlopok előtt harcolnak, vagy ahogy a labort sejtelmes, kék fény világítja meg, stb. Ugyanez az újban valami okkersárga izé lett, minden sárga, a fények, az oszlopok, a teljes háttér, ráadásul a háttér itt is elnagyolt, lehet, hogy ők ezt direkt csinálták (mert nem feltételezem a Bones-ról, hogy ennyire félkész állapotban adnának ki egy animét a kezük közül XD), de ettől még hülyén nézett ki, pl. az oszlopok konkrétan úgy néztek ki, mintha zsírkrétával lettek volna a háttérre pingálva, az egyiknél még látszott is, hogy a "krétavonás" kimegy az oszlopból... :dirr: Illetve a BH-nál kb. minden jelenetben marhára látszott, hogy van a háttér, ami előtt mozognak a karakterek, illetve maguk a karik, de mintha a kettő egymástól függetlenül létezne, mint valami színház, amiben ott van háttérnek a díszlet, de csak azért, hogy ott legyen. XD A régi nézése közben ez eszembe sem jutott, egy élő, lélegző, egységes világnak tűnt a cucc, nem valami két külön létező párhuzamos síknak, amiket "egymásra toltak". ^^" Oké, persze meg lehet szokni, csak na, ha már láttál ugyanebből egy jobb megoldást, nehezen fogod a gagyibbat elfogadni. XD

-A hangok. Emlékszem, anno nagyon promózták a BH indulásakor Bones-ék, hogy "Ed és Al hangja visszatérnek!", igen, épp csak azt már kevésbé szerették reklámozni, hogy szinte mindenki mást kicseréltek. :? Ez mondjuk szintén megszokható, de az első sorozatban mindenki úgy el volt találva hangügyileg, hogy nem igazán gondoltam, hogy a jelenlegieknél jobb hangokat lehetne összeválogatni nekik és az igazság az, hogy nem is nagyon sikerült, sajnos egy olyan szereplőre sem emlékszem, aki mindkét sorozatban benne volt és ne az első FMA-s seiyuuára mondanám, hogy "igen, ő az igazi!" Ráadásul nem is nagyon értettem ezt a döntést, ha pl. egy Dragonball esetében meg tudták azt csinálni, hogy 25-30 évvel később is kb. minden seiyuut újra előrángassanak a szerepek kedvéért, akkor egy FMA-nál, aminél talán csak tíz év, vagy annyi sem telt el a két cucc között, nem értem, miért kellett majdnem mindenkit cserélni.

Ami viszont az Arakawa-féle BH/manga párosban működik jobban:

-A poénok. Bár az első sorozatban is volt min röhögni, nem is keveset, viszont Arakawával ebből a szempontból nem tudott a Bones versenyezni, és miután túllépsz azon, hogy a darkosságból itt visszább van véve, cserébe viszont jobbak a poénok, baromi jókat lehet rajtuk szórakozni. XD Talán Rumiko-manga óta nem röhögtem ennyit mangán, pedig azért az FMA elsősorban nem is vígjátékként van címezve, hanem inkább fantasy-kaland cucc, ahol csak egyfajta "járulékos extrák" a poénok, de mégis remekül működtek.

-A történet. Ahogy mondtam, még nem vagyok a végén, de valahogy mégis jóval értelmesebbnek, átgondoltabbnak tűnik az egész. (Btw, most konkrétan ott járok, hogy Sloth támadja az "orosz frontot", amit Armstrong nővére véd. XD) Írtam itt fentebb, hogy az anime főleg a második felében kezdett el szétcsúszni, majd a végén ment teljesen gallyra. Na, a BH-nál ez fordítva van: ahol kettéválik a két történeti szál, szárnyalni kezd a cucc, megmutatja, hogy mennyi mindent ki lehetett volna még hozni ezekből a karikból a "mi világunk"-os hülyeség és a kanos Dante helyett. :dirr: Apropó Dante, látom ment itt a vita arról, hogy ki a jobb főgonosz. Father-ről még ugyan túl sokat nem tudunk a történetnek ezen pontján, ahol én járok, de megint csak úgy látom/érzem, hogy sokkal jobban fel van építve, jobban bele van illesztve a világba, mint Dante, akinél ha jól rémlik, eleve kb. a történet háromnegyedéig el kellett jutni ahhoz, hogy egyáltalán feltűnjön, illetve végig olyan érzése volt az embernek, hogy "ezt a főgonoszt csak úgy előkapták az utolsó 5-10 részre, hogy legyen egy főboss, akit lenyomnak Edék, meg akire rá lehet kenni, hogy ő a homunculusok főnöke". Aztán a BH után rájössz, hogy kb. valóban ez a helyzet, ő lett Father "teszkós változata", akire próbálták ugyanazokat az aspektusokat rásütögetni, mint Fatherre (homunculusok mestere/alkotója, kapcsolatban áll Hohenheimmal, stb.), kellő háttér, illetve kellő epizódszám hiányában viszont ez csak ilyen elsietett próbálkozásnak tűnt, nem kapott elég screentime-ot ahhoz, hogy hihető vagy értelmes legyen. Ja és bár még nem vagyok a végén, a net spoilereiből, meg egyéb helyekről volt módom értesülni a lezárásról és maradjunk annyiban, hogy ezt százszor méltóbb végnek érzem, mint azt a nácis, portálos baromságot, amit a Bones kifőzött. Nem azzal volt a gond, hogy "eltér a mangától" (ahogy írtam, én a mangát az első anime utána kezdtem csak olvasni), hanem hogy egy erőltetett, idióta baromság. Amúgy nálam talán az első FMA sorozat endingje lett a "legrosszabb anime ending ever", a film pedig a "legrosszabb anime film, amit valaha láttam", mivel objektíven nézve vannak ennél nyilván rosszabb animék, viszont ahhoz képest, hogy mit mutatott fel X rész alatt és hogy végül hová futott ki, az nálam olyan mélyrepülés volt, amit azelőtt és azóta sem láttam sehol sem. (A TTGL amúgy erős ezüstérmes, ott is ügyesen elkövették a "hogyan menjünk szembe mindazzal, amit 24 rész alatt felépítettünk" húzást, viszont az FMA valahogy még így is keserűbb szájízt hagyott bennem, talán azért, mert a TTGL-el ellentétben itt nem csak az utolsó rész utolsó öt perce lett elbaszarintva, hanem úgy az utolsó teljes 2-3 epizód + egy kétórás movie.)

-A karakterek. Itt már pedzegettem az előbb, hogy bár az első sorozatban is rendben volt ez a rész, sőt, volt, akinek jóval érdekesebb háttérsztorija és jelenléte volt az első sorozatban, mint ami Arakawánál lett belőle (pl. Lust), viszont összességében erre is az igaz, ami a történetre: onnantól, hogy különválik a sztori, hirtelen egyrészt megnő a karakterszám, másrészt az addig megismert kariknak is mintha több mélysége kezdene el lenni, mint előtte. Pl. emlékszem, nekem eleinte tök fura volt, hogy Arakawa behozta a "kínaiakat", valahogy az egész történetből/világból kilógónak éreztem őket, de aztán később teljesen meggyőzött, hogy nem csak töltelékkariknak jöttek. :) Mondjuk ha már fanboykodás: az kissé fájt, hogy a kedves kis meganekko Sheskám a BH-ban mintha jóval kevesebbet szerepelne, az első sorozatban azért több szerepet kapott, még a filmbe is belefért (ha már elcseszték a készítők és az Ed x Winry nem jöhetett ott össze, még a Sheska x Winry hátha, höhöhö... :dirr: bocs XD), de még nem vagyok a végén, hátha visszahozzák. XDDD

És öhm...azt hiszem ennyi, majd ha a végére értem a BH/manga párosnak, úgyis lesz róla valszeg egy jó kis összegzésem. :D

Edit: Úristen, majdnem elfelejtettem megemlíteni, pedig simám a BH legjobb pontja volt: az eyecatch! XDDDD Avagy hányféle hangsúllyal lehet azt kimondani, hogy "FÚLL METÓL ÁLKEMISZT!"... XDDDD (Ajánlom a Sheskásat, illetve a Hughes-családost. XD)
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Titkos írta: 2018.07.07. 02:47 Ami viszont az Arakawa-féle BH/manga párosban működik jobban:

-A poénok.
No... no. Just... NO!

Ez volt az egyik ok, amiért anno félretettem a mangát (a másik, hogy akkoriban valamiért jobban érdekelt a 2003-as anime sztorija). Szerintem ritka gyenge humora van Arakawának, nála egyedül csak Miura rendelkezik szarabb humorérzékkel. VAGY csak velem lehet valami gond. :D Mindenesetre én valahogy sosem tudtam derülni a próbálkozásain (nagyon max egyszer-kétszer), ezt a chibis/super deformedes "poénkodást" valahogy sosem tudta bevenni a gyomrom, ráadásul az időzítéssel is gondok voltak helyenként. A BH animében (érdekes módon) kevéssé volt ez az egész jelenség zavaró, bár túlzottan ott sem rajongtam érte.
Androsama
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2014.07.12. 09:14
Nem:
Tartózkodási hely: Amestris
Kapcsolat:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Androsama »

Látom, sikeresen felélesztettem a topicot. Pedig csak egy rövid véleményt írtam ide, erre itt már valaki kisregényt ír. Nem baj, nem baj. Az FMA pont azon animék egyike, amikről sokat lehet filozofálgatni. ::jsmile::

Egyébként igen, az FMAB-ben a sterilség is zavaró, minden annyira letisztult, egyszerű, formatervezett, ami nekem zavaró. A poénok dettó, mert ugyan van egy-két jól eltalált és jó helyre beszúrt a mangában is, de valahogy nem éri el az első anime szintjét. Amúgy a 2003-mas anime Greed felbukkanásakor válik el a mangától, mikor Edék felkeresik Izumiékat és később találkoznak Wrath-al. Onnantól original az első anime.

@Titkos: Envy a mangában és az FMAB-ben is elég méltatlanul hal meg. Én komolyan sajnáltam szegényt. Oké, hogy rengeteg borzalmas dolgot követett el, de ezt a fajta halált még ő sem érdemelte meg. A Shamballás halálnál meg nagyon mérges voltam az alkotókra. Mellesleg, ha valaki meghal Amestrisben, elvileg a mi világunkbeli alteregójában végzi. Hiszen Ed is a mi világunkbeli énjébe került, mikor elvileg "meghalt". Amúgy nem halt meg, csak Dante rakta arrébb az útból. Aztán visszajött. De amikor Envy megölte, akkor csak a Kapu elé került, aztán Al felélesztette a kővel.
"Az élethez életet kell áldozni"

(Envy - Fullmetal Alchemist)

Kép
Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Leara »

Junchi írta: 2018.07.07. 06:30 VAGY csak velem lehet valami gond. :D
Ott lesz a gond :D. Jó, csak vicceltem, ízlésről amúgy is felesleges vitázni, de ha valamelyik mangakának nagyon szerethető humora van, akkor az Arakawa. Ez mondjuk talán jobban lejön a 4komas hülyüléseiből, vagy a Gin no Sajiból, ami alapból sokkal kevésbé komoly, mint az FMA.

Amúgy jó, hogy Titkos említette a seiyuukat... biztos van valami oka annak, hogy a BH-ra a legtöbbjük nem jött vissza, pedig az első sorozatban tényleg mindenki telitalálat volt. Főleg Envy-t sajnáltam, az ő hangja egyszerűen felülmúlhatatlan volt, nagyon eltalálták a 2003-asban.

Azzal is egyetértek, hogy a BH sokkal sterilebb lett, valahogy hiányzott belőle az a lélek, ami a 2003-asban megvolt (és itt most azokra a részekre gondolok, amiket mindkét sorozat adaptált). Ebből is látszik, hogy nem attól lesz jó egy adaptáció, hogy panelről panelre és szövegről szövegre feldolgozzák a mangát, hanem kell még hozzá valami plusz. Kb. ugyanezt a különbséget érzem a régi és az új Hunter x Hunter sorozatnál is, a régiben egyszerűen több lélek volt.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Leara írta: 2018.07.07. 10:52
Junchi írta: 2018.07.07. 06:30 VAGY csak velem lehet valami gond. :D
Ott lesz a gond :D. Jó, csak vicceltem, ízlésről amúgy is felesleges vitázni, de ha valamelyik mangakának nagyon szerethető humora van, akkor az Arakawa. Ez mondjuk talán jobban lejön a 4komas hülyüléseiből, vagy a Gin no Sajiból, ami alapból sokkal kevésbé komoly, mint az FMA.
Meg ahogy írtam, Arakawának többek között Rumiko volt a "mestere", ergo ha nem is teljesen copy + paste a két hölgy humora, de valóban észrevehető egy stílusbeli hasonlóság. Na most Junchi már Rumiko vicceitől is a falra mászott, ergo ezek után annyira nem is meglepő, hogy az FMA-tól is hülyét kap ilyen téren. :lol: (Asszem az UY-nél jött elő hasonló téma, csak nem "anime original vs BH", hanem "Oshii-féle UY vs Rumiko-féle eredeti", én természetesen az utóbbira esküdtem, de szintén hozzá kellett tennem, hogy az Oshii-változatot is nagyon szeretem, míg Junchi kb. úgy volt vele, hogy számára ez az egy film az egész UY franchise kb. egyetlen értékelhető/élvezhető darabja. XD) De amúgy ja, én is nagyon megszerettem Arakawa humorát, miután el tudtam vonatkoztatni attól az első pár kötet után, hogy ez már nem a Bones anime original, darkosabb univerzuma, mert egyedül emiatt volt picit eleinte fura a vicceskedés. :)
Kép
Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Leara »

Én ilyen párhuzamot nem nagyon tudtam megfigyelni, mivel Rumikotól csak az Inuyashát ismerem... viszont fura, mert annak a humorát én sem szerettem. Ennek mondjuk valószínűleg pusztán annyi oka van, hogy az FMA-s karaktereket bírtam, az Inuyasha szereplőgárdájával viszont voltak bajaim (Kagomét pl. minden egyes osuwarizásnál legszívesebben lecsaptam volna XD).
Androsama
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2014.07.12. 09:14
Nem:
Tartózkodási hely: Amestris
Kapcsolat:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Androsama »

Leara írta: 2018.07.07. 10:52
Amúgy jó, hogy Titkos említette a seiyuukat... biztos van valami oka annak, hogy a BH-ra a legtöbbjük nem jött vissza, pedig az első sorozatban tényleg mindenki telitalálat volt. Főleg Envy-t sajnáltam, az ő hangja egyszerűen felülmúlhatatlan volt, nagyon eltalálták a 2003-asban.

Azzal is egyetértek, hogy a BH sokkal sterilebb lett, valahogy hiányzott belőle az a lélek, ami a 2003-asban megvolt (és itt most azokra a részekre gondolok, amiket mindkét sorozat adaptált). Ebből is látszik, hogy nem attól lesz jó egy adaptáció, hogy panelről panelre és szövegről szövegre feldolgozzák a mangát, hanem kell még hozzá valami plusz. Kb. ugyanezt a különbséget érzem a régi és az új Hunter x Hunter sorozatnál is, a régiben egyszerűen több lélek volt.
Igen, Envy! Yamaguchi Mayumi egyszerűen zseniális volt Envyként. Amúgy, ha nekem anno nem mondják, hogy Envy és Ed hangja nő, akkor nem tudtam volna. Abszolút sem Yamaguchi Mayumi, sem Park Romi esetében nem lehetett kihallani, hogy nők. A seiyuukkal mondjuk olyan módon sosem foglalkoztam, szóval anno sok minden meglepett. ::japtoun::

Egyébként igen, mintha a 2003-mas FMA-ban lenne valami, ami az FMAB-ből hiányott. HIába istenítik úgy a Brotherhoodot sokan, hogy "hát az az igazi, mert mangahű, meg minden", mégis nekem valahogy nem az igazi. Hiába hű adaptáció, de nekem néha olyan érzésem volt, mintha azért csinálták volna, mert legyen másik feldolgozás is, ha már vége a mangának. Persze ízlés dolga, kinek melyik tetszik jobban, mert önmagában mindkettő zseniális.
"Az élethez életet kell áldozni"

(Envy - Fullmetal Alchemist)

Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Leara írta: 2018.07.07. 10:52 Kb. ugyanezt a különbséget érzem a régi és az új Hunter x Hunter sorozatnál is, a régiben egyszerűen több lélek volt.
Jaj de nagyon +1. Ugyan a 2011-esből csak a Yorkshin Cityt, meg az utána lévő Chimera Ant és Election arcokat néztem meg, de nekem valahogy végig azon kattogott közben az agyam, mennyivel jobb és unikálisabb volt a 99-es sorozat, gyak mindenben. Érdekes, hogy míg az FMA-k esetében az újabb, mangahűbb BH-t tartom sokkal minőségibbnek, addig a H×H esetében az első változatot.
Titkos írta: 2018.07.07. 11:56 Meg ahogy írtam, Arakawának többek között Rumiko volt a "mestere", ergo ha nem is teljesen copy + paste a két hölgy humora, de valóban észrevehető egy stílusbeli hasonlóság. Na most Junchi már Rumiko vicceitől is a falra mászott, ergo ezek után annyira nem is meglepő, hogy az FMA-tól is hülyét kap ilyen téren. :lol:
Welp, a fene tudja. :D I mean, jah, az Inuyasha poénjaiért sem voltam úgy nagy átlagban oda, az UY-től meg egyenesen falra másztam, viszont a Maison Ikkokunak érdekes módon bejött a humora (kivéve azt a három idiótát). Ranmáról meg nem tudok nyilatkozni, abból egy darab részt nem láttam.

Btw, visszamászva kicsit az on-topic ösvényére: Érdekes ez a poll itt fentebb, most nem is tudnám hirtelen megmondani, hogy nekem ki volt a kedvenc karakterem. Jó pár éve lazán rávágtam volna, hogy Hughes, de Bradley BH-s inkarnációja túlságosan is ószom, Armstrong meg remekül működött, mint comic relief, és mint sztorielem, szóval valahol hármójuk közül választanék. Envyt viszont nem bírtam. Bocs a fanoktól, de nála talán csak Kimbleyt, meg Tuckert utáltam jobban.
Androsama
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2014.07.12. 09:14
Nem:
Tartózkodási hely: Amestris
Kapcsolat:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Androsama »

Tucker szerintem minden FMA-fannál közutálatnak örvend, nem titok, miért. Kimblee-t sokat szeretik, meg Envyt is. Nekem Envy az abszolút kedvenc, de mivel itt fenn őt nem lehet választani, hát Edre nyomtam a voksom. Ő nálam a No. 2. ::japtoun::

Envy mondjuk megosztó karakter, valaki vagy imádja, vagy utálja. Kimblee a másik ilyen megosztó karakter.

Én akit nagyon nem bírok elviselni, az Tuckeren kívül Winry. Egyszerűen maga a karakter irritál, nem bántam volna, ha egyszer kiírják. Bár annyiból hasznos, hogy megjavítja Ed automailjét, de kb. ennyi.
"Az élethez életet kell áldozni"

(Envy - Fullmetal Alchemist)

Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Azért nem csak a két fő szereplőt hagyták meg. Armstrong, Führer, Izumi valamint Sig és Hughes is megtartotta az eredeti hangját.
Kimblee eredeti hangja Ueda Yuji az FMAB-ben Havoc hangja lett, így helyette kellett egy másik színész.
Marcoh dokinál kényszerű csere történt mert Kouji Totani meghalt 2006-ban.
Pinakko esetében az eredeti szinkron hang Miyoko Asuko már 82-83 éves volt, nem biztos, hogy akart még nagyon dolgozni.
Buja esetében két dolgot is megtudok említeni. Az első sorozatban a ő karaktere nagyon másképpen alakul ahogyan a mangában. Lehet, hogy ez eszközölte azt is, hogy más színész után néznek. Meghát a nem túl acélos Yuuko Satou lett lecserélve a sokkal ismertebb Kikuko Inoue-ra.
Szintén ide lehet sorolni van Hohenheim esetét is. A sima soriban volt egy szála, amit Ebara Masashi vitt. Az FMAB-ben sokkalta több szerepe volt más is volt a háttér sztorija ezért Namikawa Daisuke-t kérték fel a szerepre.
Kapzsi szerepére mind két alkalommal nagy nevet szereztek meg elsőre Junichi Suwabe míg másdojára Nakamura Yuuichi lett a hang.
Scar esetében tessék eldönteni, hogy ki a jobb színész Okiayu Ryoutarou vagy Miyake Kenta? Mustang esetében Tooru Ookawa lett leváltva Miki Shinichiro-ra ami azért szvsz jobban hangzik.

Persze nem az összes cserét írtam ki, csak gondoltam meg mutatom, hogy azért az FMAB-ben nem rosszak voltak a hangok. Másrészt a legtöbb esetben egy fiatalabb színész lépett be, akit gondolom olcsóbb megfizetni, mint egy öregebbet.

Az FMA soriban azért nem csak a végét tudták elrontani, de még olyan karakterekkel is feltudták dobni mint Frank Archer. Ha másért nem hát ezért a fickóért sokaknak kellene sóbányában dolgoznia.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Leara »

Most így végigolvasva, tényleg elég sok hang maradt a régi (nem ártana lassan egy rewatch, ha már ilyesmikre sem emlékszem :D). De pl. Mustang nekem mindig Tooru Ookawa lesz, hiába hangzik jobban Miki Shinichiro neve :).
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Mivel nemrég egy jó barátom végig nézte az új sorozatot én is újra néztem pár kedvenc részemet és két kérdés merült fel bennem:

1, Amikor Father első alkalommal találkozott a fivérekkel, akkor visszaadta Al karját, Ed csonttöréseit pedig összeforrasztotta. A kérdés az, hogy miért nem adta nekik vissza az egész testüket? Számomra két variáns létezik:
A, Amit a Kapu elvesz arra neki sincs hatalma visszavenni.
B, Ha visszaadta volna nekik a testüket akkor megszűntek volna áldozatnak lenni ami pedig a nagy tervet veszélyeztette volna.

De számomra van ennél egy nyugtalanabb kérdés is. Philip Gargantos Armstrong - aki Alex Louis és Olivier Mira apja - régebben tábornok volt. Sőt valamely részben azt is mondja, hogy a családja már 80 éve fontos szereplője Amestrisnek. Márpedig aki tábornok volt nehéz elképzelni, hogy ne tudott volna Fatherről és az ő kis tervéről. Tudod egy titokról amit aztán egyik gyerekének sem adott át? Sőt a puccs előtt el is hagyta az országot Alexet és Oliviert hátra hagyta. Ezt ugyan miért tette? Nem is csatlakozott a felkeléshez, igaz nem is volt ellensége. Mindenesetre érdekesnek gondolom, hogy:
A, Father hagy valakit csak így elmenekülni az országából holott tudja mire készül.
B, Valaki ilyen könnyű szívvel hagyja hátra gyermekeit a szinte biztos halálba.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
pintergreg
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 431
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:04
Nem: Férfi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: pintergreg »

iskariotes írta: 2019.03.26. 22:14 Mivel nemrég egy jó barátom végig nézte az új sorozatot én is újra néztem pár kedvenc részemet és két kérdés merült fel bennem:

1, Amikor Father első alkalommal találkozott a fivérekkel, akkor visszaadta Al karját, Ed csonttöréseit pedig összeforrasztotta. A kérdés az, hogy miért nem adta nekik vissza az egész testüket? Számomra két variáns létezik:
A, Amit a Kapu elvesz arra neki sincs hatalma visszavenni.
B, Ha visszaadta volna nekik a testüket akkor megszűntek volna áldozatnak lenni ami pedig a nagy tervet veszélyeztette volna.
Szerintem mindkettő, de ebbe a sorrendben. Nem hiszem, hogy a kapu felett állhatna, de ha mégis, akkor sem érdeke visszaadni a testüket.

Philip Gargantos Armstrong

Szerintem a tábornok rang önmagában nem elegendő ahhoz, hogy tudjon a tervről. Azt se feledd, hogy több szinten vannak tábornoki rangok, az Egyesült Államokban 1-től 5 csillagig. Azt hiszem a legmagasabb vezérkari körökbe kell azért 3-4, hogy bekerüljön az ember. (Most ezt a kijelentést konkrétan egy a Csillagkapu jelenetre építem). Az viszont tény, hogy az egy csillagos tábornok (Brigadier General) megszólítása szóban szintén simán tábornok (general). Mindez azért lényeges, mert Amestris egy katonai állam, így feltételezhető, hogy a rangrendszere hasonlóan többszintű, hierarchikus, tehát önmagában az a tény, hogy „tábornok volt” nem jelent szerintem eleget. Tudni kellene, hogy milyen szintű tábornok volt.

Ráadásul ott van a Keleti régióban az öreg -talán ő is tábornok?- akivel Mustang sakkozgatott és később a hadgyakorlaton volt szerepe. Nem tudtam kideríteni mi a rangja meg igazából hirtelen meg sem találtam ki ő, de nem hiszem, hogy csak ezredes lett volna. Márpedig ő sem tartozott a felső körbe.
"If you immediately know the candlelight is fire, then the meal was cooked a long time ago." | MAL | Snitt
Kép
Avatar
dresthar
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2019.03.09. 16:22
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Miskolc
Kapcsolat:

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: dresthar »

Ha jól emlékszem, Hohenheim is csak "rendet tett" Izumi testében, amikor találkoztak. Mondta is, hogy a bűnét nem tudja eltörölni. Gondolom ugyanez a helyzet Father-rel is.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Full Metal Alchemist

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Leara írta: 2019.03.26. 19:44Az első mangát viszont nem tudnám megmondani már, hogy mi volt. Amire emlékszem, az a Fullmetal Alchemist, de csak abban vagyok biztos, hogy az volt az első, amit azért kezdtem el olvasni, mert a lezáró mozi nem tetszett és reméltem, hogy ennek bejövősebb vége lesz XD.
Állítom az a Shamballa mozifilm volt a manga legjobb "reklámja", egy csomó ilyen sztorit hallottam már, hogy sokan csak amiatt kezdtek bele a mangába. :lol: (Én is. XD)
Kép
Válasz küldése