Japán nyelvi kérdés

Japán, az anime országa. Minden, ami Japánnal kapcsolatos
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

A hiraganák+katakanák megtanulása esetemben kábé egy fél délutánon át tartott XD
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Konomi írta:A hiraganák+katakanák megtanulása esetemben kábé egy fél délutánon át tartott XD
Gondolom nem nyelvórán, hanem autodidakta módon...
Egyébként nem hiszem hogy különösebb gondot okozott volna, ha nincs mellette 180 oldal kémia & kb. ugyanennyi fizika + a készülés gyakorlatokra... Arról nem is beszélve, hogy fennmaradó időmben legtöbbször itt lógok :wink:
Kép
Avatar
Pal-chan
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 620
Csatlakozott: 2005.10.02. 16:27
Nem:
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pal-chan »

DinkaMailer írta:3 hét alatt mentek le a hiraganák
Nekünk eddig 2 óránk volt és már mi is végigvettük a hiraganákat + nyelvtant gyakoroltuk (igék, "te" form, stb.)
Konomi írta:A hiraganák+katakanák megtanulása esetemben kábé egy fél délutánon át tartott XD
Szerintem az a lényeg, hogy jól megtanulja az ember, nem pedig az, hogy milyen gyorsan teszi. Meg persze többségünk gondolom suliban más szakra jár és tanulni kell ott is, de azért jó beszorítani az órarendbe egy kis nyelvtanulást. :)
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Én sem csak japánra járok, hanem mellette még angolra is. Kanák megtanulása nem azért történt ilyen gyorsan, mert rekordot szerettem volna felállítani, hanem mert egyik délután suli után [még kint Japánban] kezembe nyomta egy tanár és odasúgta kedvesen, hogy szeretné, hogyha holnap már folyékonyan olvasnék ^^;;
Avatar
Miharu-chan
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2005.05.08. 13:54
Tartózkodási hely: inglend

Hozzászólás Szerző: Miharu-chan »

Konomi: (már rég meg akartam kérdezni amúgy, és ez a topik alkalmas: a neved az "bogyó"-t jelent? a szótárban azt találtam rá...)

na épp ez az, ha az ember rá van kényszerítve valamire, és a környezete is alkalmas, akkor hipergyorsan tud tanulni, még az is aki agyilag annyira nem felturbózott mint egyesek, szvsz.
Most jöhetnék én is azzal, hogy én pár hónap alatt megtanultam angolul, stb, de szerintem ezt a "rákényszerített" helyzetet nem lehet összemérni a nyelvórákkal, főleg ha nem ez az első számú prioritás ;)

Úgyhogy szerintem ne akarjuk elvenni az átlagos magyar egyetemisták kedvét a hiraganatanulástól, azt sugalmazva(gondolom, nem ennek szántad, de mégis így jön át kicsit) hogy ez mehetne sokkal jobban is... nem tesz jót az önbizalomnak :wink:
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Konomi írta:...... kezembe nyomta egy tanár és odasúgta kedvesen, hogy szeretné, hogyha holnap már folyékonyan olvasnék ^^;;
LOL!!! :vigyor:

Ami pedig a tanulási sebességet illeti: ne felejtsük el, hogy egy-egy ilyen órára (legalábbis nálunk az egyetem keretein belül) rengeteg különböző helyről jönnek emberek... Van ott érdeklődő középsulis, közgázos, töri szakos, angolos, TTK-s, 38 éves (dolgozó) mérnök, molekuláris biológus és néhány medikus/medika is... Nem lehet olyan gyorsan haladni, mert mindenki más mennyiségű időt tud ráfordítani, más az "előképzettsége", nyelvérzéke, stb... Ez itt nem gyorstalpaló, Eri-szan (a tanárunk) tényleg úgy tanít, hogy amit veszünk, az meg is maradjon a fejünkben, ráadásul szuperek az órák és egy fillért sem kell fizetnünk az egészért! El nem cserélném semmiféle intenzív kurzusra!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DinkaMailer 2005.10.18. 23:38-kor.
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

To AH: a nevemnek elég sok jelentése van, attól függ csupán, hogy milyen kanjival írod. Ettől eltekintve egy teljesen átlagos lánynév ^^
Hiraganával: このみ
Kanjival: 好美 - másik olvasata: よしみ
Máshogy: 木の実 - jelentése termés
Avatar
Miharu-chan
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2005.05.08. 13:54
Tartózkodási hely: inglend

Hozzászólás Szerző: Miharu-chan »

Köszi Konomi ^__^

Más: Ha azt szeretném mondani, hogy "szusit kérek (szépen)" akkor azt hogy mondom? sushi, kudasai? ez most lehet hogy nagy hülyeség, kérlek segítsetek, suliba kellene egy brosúrába :dirr:

Illetve, mi az hogy "otemoto"? Ahogy levettem, evőpálcika, de az nem "ohashi"?

Előre is köszi :)
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Bemész az étterembe és mondod, hogy ilyen meg olyan sushit szeretnél:
... sushi kudasai!
pl: maguro hitosara kudasai! [kérek egy tányér magurót]
vagy: ika kudasai! [ikát kérek] <--- sushi fajtái
A kudasai teljesen megfelelő akkor, ha tudsz hozzá tárgyat társítani, pl.
Omizu ippai kudasai [kérek egypohár vizet]. Ha belegondolok, itt nem is olyan fontos, hogy hozzátedd a kudasai-t... de persze minden attól függ, hogy kivel beszélsz. Mert azért ha idősebbel, akkor jobb, ha odateszed a kudasait. Vagy teszemazt egy még udvariasabb formát...
Otemoto: vmi. 'kéznél van', de szokták a pénztárcát is hívni így ^^
Avatar
Rorimack
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2005.07.31. 05:02

Hozzászólás Szerző: Rorimack »

pl: maguro hitosara kudasai! [kérek egy tányér magurót]
hitoszara helyett érdemesebb az iccsó-t használni (一丁).
de persze minden attól függ, hogy kivel beszélsz. Mert azért ha idősebbel, akkor jobb, ha odateszed a kudasait. Vagy teszemazt egy még udvariasabb formát...
Boltban nincsen idősebb... ott csak vevő és eladó van. Érdemesebb tényleg az udvariasabb formát használni, de annélkül is megértik/hozzászoktak.
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Ahány sushiyában én voltam, mindenki hitosarat mondott... vagy csak mondta a sushi nevét és már kapta is ^^;;

Csak általánosságban mondtam, hogy minden attól függ, hogy kivel beszélsz. És ha éppen egy idősebb személy az illető, akkor ildomos a legéeglegudvariasabb formát elővenni, lefújni róla a port és - használni :D
Avatar
Miharu-chan
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2005.05.08. 13:54
Tartózkodási hely: inglend

Hozzászólás Szerző: Miharu-chan »

Köszi a magyarázatot, Konomi, Rorimack ^__^

A kudasaimasu a kudasai udvariasabb formája, ugye?
Bocs a hülye kérdésekért, de a nyelvkönyvemben nincs benne (menő nagyon az a könyv :? )
Avatar
sesam
Profi
Profi
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2005.04.09. 02:37
Tartózkodási hely: Kobe, Japán
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: sesam »

DinkaMailer írta:Zárójelben megjegyzem: Sesam nem él Japánban véletlenül???
Nem, itt baloldalt szemérmetlenül hazudok. :P
Yuki írta:nem értem miért kell különbséget tenni a kétféle tanulás közt.
Különben szerintem is érdemes egyből a kanjiját is megtanulni annak, amit azzal szoktak írni.
Teljesen egyetértek. Nyilván minden új kifejezést nem lehet rögtön így, de a japán nyelv és a kanjik elválaszthatatlanok. Sokkal könnyebb a dolog később, ha párhuzamosan kanjikat is tanulsz a szavak, nyelvtan, stb mellé. Szerintem.
Rorimack írta:Boltban nincsen idősebb... ott csak vevő és eladó van. Érdemesebb tényleg az udvariasabb formát használni, de annélkül is megértik/hozzászoktak.
Főleg ha külföldi vagy... Áthidaló megoldás a körbeforgó tányéros sushi-bolt, ott nem kell rendelni. Különben sem szeretem a sushit. :P
「そこには熊が人より多い」--北の零年
http://www.sesam.hu/
Avatar
Pharaoh
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2003.04.06. 19:08

Hozzászólás Szerző: Pharaoh »

DinkaMailer írta:Nagy nehezen sikerült beillesztenem 1.5 óra japán nyelvokulást az órarendembe... Bele fogok nyekkenni, de sok mindenre hajlandó vagyok a nemes cél érdekében :wink: Most madarat lehetne fogatni velem!!!
Egy nagyon édes japán lány lesz a tanárunk, aki a pletykák szerint szuperul tanít, de már csak idén ::bawl:: (Na tessék, még képes vagyok és elrontom a saját kedvem...)
LOL. ilyesmit is innen kell megtudnom. Jövőre is lesz még japán oktatás, vagy ha a tanár elmegy megszünik?
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

sesam írta:Áthidaló megoldás a körbeforgó tányéros sushi-bolt, ott nem kell rendelni. Különben sem szeretem a sushit. :P
Eeeeee? Ja... kelleni tényleg nem kell, de lehet ^^ én imádom a sushit...
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Pharaoh írta:....
Jövőre is lesz még japán oktatás, vagy ha a tanár elmegy megszünik?
Az a hír járja, hogy amióta Mo belépett az EU-ba, azóta a japánok nem küldenek újabb önkénteseket kishazánkba... Ez persze nem azt jelenti, hogy nem lesz több japán nyelvóra, egyszerűen csak azt, hogy nem lesznek japán önkéntesek, akik szuper órákat tartanak, lelkesek és tényleg arra mennek rá, hogy megtanuljuk a dolgokat, akik kedvesek, rugalmasak az órarend tekintetében, anyanyelvük a japán és ismerik az ottani "mit szabad és mit nem" dolgokat, ráadásul INGYEN lehet járni az óráikra... Ami azt illeti, még az is lehet, hogy a Debreceni Egyetemen (ahova én járok) nem is lesz több japán tanár, ami pedig azt vonja maga után, hogy órák sem lesznek... :(
sesam írta:
DinkaMailer írta:Zárójelben megjegyzem: Sesam nem él Japánban véletlenül???
Nem, itt baloldalt szemérmetlenül hazudok. :P
Tudtam én, hogy olvastam már valahol... :wink:
Kép
Avatar
Pharaoh
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2003.04.06. 19:08

Hozzászólás Szerző: Pharaoh »

DinkaMailer írta:
Pharaoh írta:....
Jövőre is lesz még japán oktatás, vagy ha a tanár elmegy megszünik?
Az a hír járja, hogy amióta Mo belépett az EU-ba, azóta a japánok nem küldenek újabb önkénteseket kishazánkba... Ez persze nem azt jelenti, hogy nem lesz több japán nyelvóra, egyszerűen csak azt, hogy nem lesznek japán önkéntesek, akik szuper órákat tartanak, lelkesek és tényleg arra mennek rá, hogy megtanuljuk a dolgokat, akik kedvesek, rugalmasak az órarend tekintetében, anyanyelvük a japán és ismerik az ottani "mit szabad és mit nem" dolgokat, ráadásul INGYEN lehet járni az óráikra... Ami azt illeti, még az is lehet, hogy a Debreceni Egyetemen (ahova én járok) nem is lesz több japán tanár, ami pedig azt vonja maga után, hogy órák sem lesznek... :(
Kár, mert jövőre jó lett volna felvenni, főleg ha még kredit is járt volna érte. ::bawl::
Tessék szorgalmasan tanulni és jövőre tarthatod te az órákat.
Kép
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Nna azért ez nem egészen így megy ::jvic::
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Naja... szép is lenne :wink: Ha azt vesszük, hogy a 'kezdő 3' csoport azt takarja, hogy "2 éve tanulja a nyelvet", akkor 1 év múlva én hülyéből még csak félhülyévé léphetek elő... :vigyor:
Kép
Avatar
Mima
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2005.10.23. 21:35

Hozzászólás Szerző: Mima »

Remélen jó helyre írok segítségért?!Szeretnék japán nyelvleckéket venni és tanácsokat szeretnék kérni a következő kérdésekben:
-kitől
-honnan érdemes
-mennyiért reális(óradíjra gondolok)
cserébe esetleg szívesen bővíteném a nyelvleckés részt. :roll
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Hol élsz? Mert Pesten tudok tanárt vagy esetleg Székesfehérváron ismerek még egyet. Anyanyelvű emberkét keresel?
Avatar
DinkaMailer
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 539
Csatlakozott: 2005.07.31. 19:21
Tartózkodási hely: In da' land of pulykakakas :) [Debrecen rulez!]
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: DinkaMailer »

Ha esetleg Debrecenben élsz, akkor tudok segíteni...
Kép
Avatar
Kagain
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2005.10.19. 15:30
Nem: Férfi

Hozzászólás Szerző: Kagain »

Sziasztok!

És Mosonmagyaróvár környékén? (Akár Győr is lehet.)
I'll let some air come in the window
Kind of wakes me up a little
I don't turn on the radio
Coz they play shit, like... you know
Avatar
IloveRenji
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1575
Csatlakozott: 2005.10.24. 21:06
Nem:
Tartózkodási hely: Pt.Pleasant Beach Arcade (lélekben ottmaradtam)
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: IloveRenji »

Konomi írta:Hol élsz? Mert Pesten tudok tanárt vagy esetleg Székesfehérváron ismerek még egyet. Anyanyelvű emberkét keresel?
te tudsz tanart Pesten?
en tokre tanulnek japant, csak nem akartam elmenni (meg)nyelvsuliba, mert vhogy nem szeretek tobb ember elott benazni, bar mondjuk ha mindenki akkor kezdi a nyelvet, akkor midenki benazik, de akkor is :(
szal nem tudsz rola mondani nehany infot?
megkoszonnem..
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

A japán nyelvtanárral kapcsolatban:
Ismerek egy tanárt, aki ingyen vállal tanítványokat, megkérdeztem, de most már nincs nála szabad hely, 4 gyereket tanít éppen, viszint lehet, hogy később lesz nála hely és mivel elég gyakran találkozom vele, mindig megkérdezem majd és ha lesz hely, akkor megírom ^^
Válasz küldése