Japán iskolák

Japán, az anime országa. Minden, ami Japánnal kapcsolatos
Avatar
Mesi
Profi
Profi
Hozzászólások: 236
Csatlakozott: 2006.06.27. 20:07
Tartózkodási hely: Szeged

Hozzászólás Szerző: Mesi »

Ha jól olvastam,ez a könyv címe? : Laczkó Zsuzsa - Radnai Tamás
PAPRIKÁSKRUMPLI EVŐPÁLCIKÁVAL
LEVELEK JAPÁNBÓL

Vagy ez két különböző könyv?
Avatar
sesam
Profi
Profi
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2005.04.09. 02:37
Tartózkodási hely: Kobe, Japán
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: sesam »

Nem tudom, hogy ez kiadott könyv-e. A neten kering... Viszont amit írál ez egy és ugyanaz - a Paprikáskrumpli a cím, viszont maga az anyag levelekből áll össze.
「そこには熊が人より多い」--北の零年
http://www.sesam.hu/
Avatar
Mesi
Profi
Profi
Hozzászólások: 236
Csatlakozott: 2006.06.27. 20:07
Tartózkodási hely: Szeged

Hozzászólás Szerző: Mesi »

sesam írta:Nem tudom, hogy ez kiadott könyv-e. A neten kering... Viszont amit írál ez egy és ugyanaz - a Paprikáskrumpli a cím, viszont maga az anyag levelekből áll össze.
Köszi sesam!
Megtaláltam a könyvet és olvasgatom :)

Edit: Egyébként kiadott könyv,'93-as. Már elő is jegyeztettem egy antikváriumban. :D
Avatar
Komplikato
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2005.12.22. 18:44

Hozzászólás Szerző: Komplikato »

Mesi írta:Szerintem ez elképesztő!
Nem ártana ilyen viselkedési normákat bevezetni nálunk is.
Csöndben ülnek a helyükön a diákok?!
OFF: Pedig vannak például az úgynevezett "Waldorf" iskolák/óvodák, amik egy Rudolf Steiner nevü ember munkásságára épülnek. Csak sajnos itthon drága, mert (más országokkal szemben) nem nagyon támogatja az állam.
Egyébként meg bizonyos életkorban kifejezetten KELL ordibálnia a gyerekeknek, ehhez meg köze van a testi felépítésnek és az agy oxigénigényéhez
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Mesi írta:Szerintem ez elképesztő!
Nem ártana ilyen viselkedési normákat bevezetni nálunk is.
Csöndben ülnek a helyükön a diákok?! nálunk mikor nem volt benn tanár(sőt néha még akkor is) ment az ordibálás,köpőcső,meg az "én vagyok a nagymenő,te meg egy kis senki..." felkiáltású emberkék.
Gondolom ez náluk eleve az egymás iránti tiszteletből adódik. Nálunk ilyet nem lehetne megcsinálni, mert nincs meg a hagyománya.
Kép
Avatar
desu
Profi
Profi
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2006.09.08. 11:43

Hozzászólás Szerző: desu »

Andro írta:
Mesi írta:Szerintem ez elképesztő!
Nem ártana ilyen viselkedési normákat bevezetni nálunk is.
Csöndben ülnek a helyükön a diákok?! nálunk mikor nem volt benn tanár(sőt néha még akkor is) ment az ordibálás,köpőcső,meg az "én vagyok a nagymenő,te meg egy kis senki..." felkiáltású emberkék.
Gondolom ez náluk eleve az egymás iránti tiszteletből adódik.
Sajnos ezt én kétlem. Inkább a szigorú nevelési és társadalmi szabályoknak köszönhető szerintem.
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Hát meg annak igen. De mint mondtam, ezt nálunk lehetetlenség lenne bevezetni.
Kép
Avatar
desu
Profi
Profi
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2006.09.08. 11:43

Hozzászólás Szerző: desu »

Andro írta:Hát meg annak igen. De mint mondtam, ezt nálunk lehetetlenség lenne bevezetni.
Hát, évszázadok alatt kialakult szokásokat, normákat bizony nem lehet belátható időn belül befolyásolni.
Bár most talán az EU miatt is lesz rajtunk egy kis kényszer, és szép lassan normalizálódni fogunk vmilyen szinten, bár ebből mi nem sokat fogunk megélni.

Annyit azért megjegyeznék, hogy vannak pozitívumai a japán társadalmi jellemzőknek, de vannak igen nagy hátulütői is, amikkel nagyon sok nyugati nem tudna együttélni. (pl. Japánban a személyes felelősségre vonás még messze nem annyira szokás, mint nyugaton, tudtommal)
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Hát nem, sajnos. Pedig itt is nem egy embert felelősségre lehetne vonni, amiért nem úgy végzi a munkáját ahogy kéne.
Kép
Avatar
ak
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 654
Csatlakozott: 2006.02.16. 08:26
Nem: Férfi

Hozzászólás Szerző: ak »

Tényleg, relatíve naon hülye kérdés, de azért foglalkoztat:
Tényleg vannak "hatalom" harcok, mint az iskolás animek 99%-ban v. csak egy túlzás, mint általában? :D
Let's begin, de gozaimasu!
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Pont nemrég olvastam egy cikket hogy igen, az erősebb tanulók nemritkán terrorizálják (zsarolják, megverik, stb.) a náluk gyengébb osztálytársakat. Ez néha odáig fajul, hogy a bántalmazott illető nemritkán akár öngyilkos is lesz. Néha azonban a tanárok is ezt teszik néhány diákkal. Szóval a kérdésre a válasz, igen, de nem humoros formában. Ha fiú- illetve lányiskoláról van szó a dolog jobban kiéleződik.
Kép
Avatar
Narumi
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1388
Csatlakozott: 2004.05.04. 14:36

Hozzászólás Szerző: Narumi »

Mik nem vannak már ott... A japánoknak tényleg van egy kis beütésük.

De amúgy valami ismeretterjesztő műsorban hallottam róla, hogy kezdenek rájönni, hogy a jelenlegi iskolarendszer nem a legjobb. Ugyanis nagyon csoport-központú, aztán nem hagyják azt, hogy a gyerekekből kifejlődjön egyfajta egyéniség.
Kép
心在るが故にお前のすべてを欲する
"Because I have a heart, I lust for all that you are"
Avatar
ak
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 654
Csatlakozott: 2006.02.16. 08:26
Nem: Férfi

Hozzászólás Szerző: ak »

...^^" robotot csinálnak mindenkiből, de hát ez nem újkeletü dolog sztem. Akiből meg nem robot lesz abból meg "ellenálló". (fogalmam sincs igazából, h ott h mennek a dolgok, de gondolom vmi hasonló van. Munkán és iskolán kívül mindenki akiben csak egy kis bizonyítási vágy van, vmilyen úton-módon, megpróbál kitünni és ez igen meredek formákat ölt, mármint az európai szemnek...) Vagy hülyén látom a dolgot?
Let's begin, de gozaimasu!
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Egyébként ez azért van így, mert ott ugye az van, hogy az idősebbnek, erősebbnek nem lehet visszabeszélni. Tehát ott az hogy egy diák felesel egy tanárral max. egy animében vagy dorama-ban fordulhat elő.
Na meg igen, nem tudnak a diákok kibontakozni, nagy a nyomás mert teljesíteni kell, mivel a szülők és a tanárok is ezt várják el. Ilyenkor meg valahol le kell vezetni a feszültséget. Ez nem mindig a diákok hibája, hanem inkább a rendszeré, meg a túlzott nyomásé ami rájuk nehezedik. De hát ugye ott is van olyan aki eleve játszani akarja a nehézfiút. Meg hát van akinek a családi élete sem fenékig tejfel, ahogy mondani szokták (pl. szülők elváltak, esetleg a szülő egyedül neveli, vagy az egyik szülő alkoholista, otthon bántalmazzák, stb.) és ilyenkor valakin ezt vissza kell adni. Nálunk is van ilyen.
Mellesleg a lányok - ahogy olvastam - itt is kegyetlenebbek egymással mint a fiúk. A fiúk elintézik egy verekedéssel, de a lányok sokkal rafináltabbak és elég sok kis trükköt bevetnek, ha meg akarnak valakitől szabadulni.
Kép
Avatar
Narumi
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1388
Csatlakozott: 2004.05.04. 14:36

Hozzászólás Szerző: Narumi »

A lányoknak szükségük is van egy kis ravaszságra ilyen esetben, de gondolom ott még jobban túlzásba viszik a dolgokat. :shock:
Kép
心在るが故にお前のすべてを欲する
"Because I have a heart, I lust for all that you are"
Avatar
desu
Profi
Profi
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2006.09.08. 11:43

Hozzászólás Szerző: desu »

A lányok sokkal gonoszabbak tudnak lenni, mégpedig azért, mert gyakran helyrehozhatatlan kárt okoznak.
A fiúk "csak" megverik egymást, és habár lelki hatásai ennek is vannak, de a fizikai seb begyógyul. A lányok viszont nem fizikai sebeket ejtenek, hanem olyan lelki sebeket, amik tuti nem gyógyulnak be.

szerk.: egy kedvenc példám, ami ugyan humoros, de valamennyiben tükrözi a valóságot, ami már kevésbé humoros. A Jóbarátok egyik részében Rachel és Monica veszekednek, és ahelyett, hogy hozzányúlnának egymáshoz (bár végül hajcibálásba torkollik az egész), elkezdik tönkretenni egymás kedvenc cuccait (ketchup a válltáskába és hasonlók).
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Andro »

Vagy nézz meg egy női kézilabda meccset. A nők kegyetlenek tudnak lenni egymással.

Na de hogy ON is legyek, vettük a számlálószavakat. Baromi nehéz ennyit észben tartani. Nem lenne ám egyszerűbb egy, a japánoknak mindent máshogy kell számlálgatni.
Kép
Mephisto
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2007.10.29. 10:37

Hozzászólás Szerző: Mephisto »

Sziasztok!

Nem számítottam, hogy 1 animés oldalon ilyesmi forumot is találok, de kellemes meglepetésnek éltem meg. Csak az első pár oldalt olvastam azért lehet azóta korrigálták a tévedéseket, de elmesélnék pár élményemet, ha már 4évet húztam le japán suliban:)

Elösször is nem minden japán suliban kötelező az 1enruha viselése, általánosban kb csak 20%, közép iskolában meg 50% körüli az egyenruha viselés.

A japán iskolázási rendszer kicsit kötöttebb, mint nálunk azaz a szülöknek nem nagyon van beleszólása, hogy melyik suliba járjon a gyerek, minden körzetnek meg van az iskolája, és olyan hogy 8, 6 ,4 osztályos gimi 1általán nincs azaz minden általános suli 6 osztály. Utána jön a csűgáku ami asszem 3 év aztán meg a kókó ami +3 év utána meg lehet menni egyetemre azaz dájgákü.

A fegyelemről annyit, hogy mikor vissza jöttem és első napom volt Magyarországon suliban azt hittem hogy bolondok házába tévedtem. Szal kb ég és föld. Pl ott nincsenek fegyelmi fokozatok mint intő, megrovás, tantestületi stb amit szépen lehet gyüjtögetni amig ki nem penderitenek, mert nincs rá szükség...

A tanítás viszont nem olyan szigorú, mint 1esek állították a forum elején. Mivel nincs káosz azért nem hátráltatja az oktatást semmi. Magyarra fordítva nincs olyan hogy kovács pisti dührohamot kap és nem lehet tovább haladni amig le nem csillapodik:)

Az első 6 évet kb a betük megtanulása tölti ki javarészt, ami napi 1 betüt jelent. Matek, fizika, kémia hasonló az itthonihoz, ha 1 steril laborba képzeljükk el az órákat rengeteg kisérlettel+havonta 1-2 gyár látogatás.

Most mennem kell mert kezdődik órám, de ha bármi kérdés van ne habozzatok!
Avatar
Shin
Profi
Profi
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2007.01.19. 21:42
Tartózkodási hely: Százhalombatta

Hozzászólás Szerző: Shin »

Én is csak egy kicsivel tudok többet az átlagnál a japán oktatásrendszerről.
Az egyenruha nem kötelező mindenhol, és igen, tényleg csini, meg kawaii meg tök jó, de igaza van annak aki azt mondja h valakinek jó, mert jól áll, valakinek tök gáz mert szarul áll.A mi sulinkban matrózruha a kötelező, és igazából vicces végignézni a sulin amikor mindenki abba van az ünnepeken, de gondoljon bele mindenki szépen.
Miért is jó az egyenruha?
Azt mondják azért, mert így kevésbé alakul ki a sznobság, nem lehet az, h akkor most XY bemutatja a legújabb legmenőbb márkás farmerét.
Ez mind szép és jó, sőt igaz is, de úgy hiszem, ha valaki sznob, vagy egyszerűen csak jól megy a családjának, még akkor is látszik rajta ha egyenruhája van.

Ami azt illeti h járnék e oda, nekünk magyaroknak tényleg úgy tűnik mintha brutális szigor lenne, igazából nincs. Csak a japókon kívül mindenki mának úgy tűnik. De ők ezt szokták meg. Náluk ez a normális. És csak azért, mert ki lehet ülni a fa alá kajálni, vagy mert milyen jók a rendezvények, meg az egyenruha, én nem járnék japán suliba.
Valahogy az nekem túl kötött. Bár lehet, hogy pont az lenne a jó ha valami teljesen lekötne, de az a rész h ha egy fiú hozzászól egy lányhoz akkor már járnak, illetve a csak lány iskola nekem a halálom :-P
Nem vagyok pasizós, senki ne értse félre, de ahogy az osztálytársam mesélte /egy évig kint élt/ elég zavaró és kicsit idegesítő ha csak lányokkal jársz egy suliba. Vihognak, és félnek az idegenektől.
Azt mondta elfutottak előle a folyosón mert h "fú ő az a lány aki tud japánul"...
Nem mondom h a magyar oktatással meg vagyok elégedve, de nem járnék japán suliba valami szívesen.
Konoha Forum Team: Ahol zajlik az élet. Jó társaság, jó bulik. Csatlakozz te is!
http://forum.konoha.hu/
Avatar
Evangelioner
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2008.06.16. 14:26
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: Evangelioner »

Végigolvastam az összes oldalt (igen, ráment a délelöttöm, főleg, hogy a net sae volt túl jó itt a cégnélXD)

Ahogy elolvastam, mindenki mást mondott......

Hogyha az van, hogy az iskola utáni foglalkozások teszik ki a nap legtöbb részét és 6, vagy 7 órájuk van csak a japóknak, az nem kicsit laza....

Mert, ha valaki jó sportember és van egy kevés fájdalomküszöbe ki tudja bírni, azt hogy hóban futkorászik össze meg vissza.

Azt, hogy lehet választani a humán és reál tárgyak közül, az elég érdekes dolog....
Személyem szerint, a fizika-matek kombó nekem jobban bejön XD..........

Viszont a történelem választási lehetősége, nagyon rossz, nekem volt olyan, hogy heti 3 órám töri volt, mégse alig fejeztük be a törikönyvünket XD.......

Az biztos, hogy megtanítják őket, a saját nyelvükre, de hogy az idegen nyelv, ne legyen kötelező? Az fáj XD.........

Nemtudom, az oldal közepé, a két japánban iskolát megjárt felhasználó, mondta, hogy 3-4 féle angolja van XD.......
Nekem is annyi van XD Labor, nyelvtan és komunikáció XD.....
Idén, csak 555 angol órám volt XD
Kép
Ájánámi Rej deszü
Avatar
Gensou
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2007.08.13. 22:58
Tartózkodási hely: Újpest
Kapcsolat:

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: Gensou »

Plusz még van szombati tanítás is. Mondjuk az valóban nem sok.

Tudtommal ezek a foglalkozások csak két délutánjukat foglalják le, egyik kulturális, másik egy sport. Persze biztos vannak kivételek, ahol valamelyik klub "srs business".

Jah, az angolt valóban szétcincálják darabokra és úgy oktatják. A diákok meg nem tudják összetenni és úgy alkalmazni. Másik negatívum a történelem. Alig tanulnak valamit a világról, szinte csak Japánról szól az egész (barátnőm is volt kinn mint cserediák, egy centi vastag könyvvel lezavarták a gimis világtörténelmet). És mintha nehezen néznének szembe a történelmük negatívumaival (tud erről valaki többet?). A nankingi mészárlást is nankingi incidensnek nevezik...

Szóval a matek-fizika combo határozottan előnyös =D
Kép
do the impossible, see the invisible
Avatar
Evangelioner
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2008.06.16. 14:26
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: Evangelioner »

Igen, de náluk, nem csak "Science" van (ami összefoglalja a természettudományt + fizika kémiát)?

Ezt akarják nálunk is bevezetni........
Pedig, nem kicsit előnyös, hogy külön vannak, hiszen, mindenre több idő jut ^^....

Amúgy japánoknál, ugyebár, a "High School" rendszer van, vagy nem?
Egyszer, tanárnőm, mondta, hogy miben különbözik a High School és a Secondary School (ami nálunk is van ^^)

De felvilágosítana valaki? ::jcrazy::
Kép
Ájánámi Rej deszü
Avatar
Yuriko-chan
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1107
Csatlakozott: 2007.06.20. 08:55
Nem:
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: Yuriko-chan »

Evangelioner:
- általános iskola: 6 osztály (7-12 évesek)
- alsó középiskola: 3 osztály (13-15 évesek)
- felső középiskola: 3 osztály (16-18 évesek)
Bocs, ha nem erre voltál kíváncsi. ^^' De attól függetlenül így tanulnak a japán gyerekek.
Avatar
Evangelioner
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2008.06.16. 14:26
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: Evangelioner »

Nem pont erre, de ez is megmagyarázza.

Mivel a mi középsuliinkat angolul "Secondary school"-nak nevezik
és én úgy tudom, hogy a japán középsulikat pedig "High School"-nak.....

Az angoltanárnőm annyit mondott, hogy anyi a különbség, hogy a High Schoolosok, minddenhol le éretségizhetnek a Secondarysok, viszont ugyan abba a körzetben, mint amiben tanultak........

legalábbis így emlékszem, ezért kérdeztem XD
Kép
Ájánámi Rej deszü
Avatar
IloveRenji
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1575
Csatlakozott: 2005.10.24. 21:06
Nem:
Tartózkodási hely: Pt.Pleasant Beach Arcade (lélekben ottmaradtam)
Kapcsolat:

Re: Japán iskolák

Hozzászólás Szerző: IloveRenji »

Nem igazan ertem a dolgot, leven ezt a 2 szot en semmikepp nem tarsitanam japanhoz O_O
High School amcsiban van, Secondary School meg angliaban, es nem nagyon van kulonbseg a ketto kozott....es pl az amcsi sulirendszer nem ugy nez ki mint a japan hanem 8 + 4 eves felbontas van..
Válasz küldése