Utena

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Mariko írta:Kb. úgy vagyok vele, mint a Bakemonogatarival, azt is mindenki imádja, én meg nem tudom felfogni sem hogy miért, és számomra pont az az elvont művészesség teszi emészthetetlené, amiért mindenki más oda van érte.
Semmi gond, én "veled vagyok". XD Meg ahogy az Utenát jellemezted még ezelőtt, nekem is a Bake ugrott be róla egyből, mármint:
Mariko írta:Az alapsztori még tetszett volna [...], de totál hazavágta számomra a sorozat élvezetét a művészies körítés, és az hogy elsődleges tartalmat teljesen maga alá temették a csak saccolható jelentésű szimbólumok.
Sounds like a "shoujo Bakemonogatari" to me! :D
Péter írta:
Junchi írta:Először is: Titkos hol személyeskedett? o.O Csak mert én nem éreztem a posztjából. Whatever... Not my business...
Az első sor a kék smileyig.
Egyrészt nem gondoltam, hogy Péter ennyitől megsértődik, mivel ő is sokszor direkt úgy ír, mintha kóstolgatná a fanokat ("Sebastian egy rossz buzi", "az Utena csak a leszbik miatt felkapott" stb.), meg ha ezt személyeskedésnek vesszük, akkor ennyi erővel ez is az:
Péter írta:Akinek van egy kis rálátása a dolgokra, tapasztalata más médiumokkal is, annak szerintem van annyi esze, hogy megértse azt amit néz elsőre is.
Szóval most akkor te is személyeskedsz és mindenki hülye, aki elsőre nem érti meg egy 26 (vagy több) részes sorozat, vagy egy két órás film minden egyes jelenetét? (Amit ráadásul szándékosan olyanra csinálnak, hogy ne értsd elsőre, lásd, amit fentebb írtam.) Az "elemezd nekem" mondatom meg szerintem pont találó volt, mivel te is hasonlót kérsz a fanoktól ugyanitt. (Amiről zebra is mondta, hogy kb. irodalomórán kérnek hasonlót, én meg hozzáteszem, hogy még ott is általában az megy, hogy betanulnak egyféle verziót, valójában pedig a költő magával vitte a sírba a valódi jelentését, és csak találgatni tudunk. XD)
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Titkos írta:Egyrészt nem gondoltam, hogy Péter ennyitől megsértődik, mivel ő is sokszor direkt úgy ír, mintha kóstolgatná a fanokat ("Sebastian egy rossz buzi", "az Utena csak a leszbik miatt felkapott" stb.).
Nem sértődtem meg, egyszerűen csak nincs kedvem most belemenni a "kurv@tatádat" -> a "te kurv@tatádat" játékba. Elég nekem ez a blogon… :D
Titkos írta:
Péter írta:Akinek van egy kis rálátása a dolgokra, tapasztalata más médiumokkal is, annak szerintem van annyi esze, hogy megértse azt amit néz elsőre is.
Szóval most akkor te is személyeskedsz és mindenki hülye, aki elsőre nem érti meg egy 26 (vagy több) részes sorozat, vagy egy két órás film minden egyes jelenetét? (Amit ráadásul szándékosan olyanra csinálnak, hogy ne értsd elsőre, lásd, amit fentebb írtam.) Az "elemezd nekem" mondatom meg szerintem pont találó volt, mivel te is hasonlót kérsz a fanoktól ugyanitt. (Amiről zebra is mondta, hogy kb. irodalomórán kérnek hasonlót, én meg hozzáteszem, hogy még ott is általában az megy, hogy betanulnak egyféle verziót, valójában pedig a költő magával vitte a sírba a valódi jelentését, és csak találgatni tudunk. XD)
Ezt se mondtam, azzal azt akartam érzékeltetni, hogy nem biztos, hogy 50szer kell megnézni valamit ahhoz, hogy megértsük. És ahogy zebrának is mondtam, nem elemzést várok el, hanem ha már erőltetjük ezt a "de igenis bonyolult, mély szimbólumrendszere van" témát, akkor támasszuk is alá konkrét tényekkel.
Kép
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: anubys »

Titkos írta:Semmi gond, én "veled vagyok". XD Meg ahogy az Utenát jellemezted még ezelőtt, nekem is a Bake ugrott be róla egyből
Akkor lehet, hogy nekem meg néne néznem az Utenat. :)
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Ellenszenves animeszereplők

Hozzászólás Szerző: Andro »

Péter írta:
Andro írta:Minden kimondott félmondat, rózsa mögött titok és szimbólum rejlik.
Vagy nem... teljesen feleslegesnek tartom túlelemezni, túlbonyolítani. Akinek van egy kis rálátása a dolgokra, tapasztalata más médiumokkal is, annak szerintem van annyi esze, hogy megértse azt amit néz elsőre is. Ha 5-ször végignézném az Utenát egymás után, akkor se látnék benne többet mint ami, shoujo story, nagy adag feminizmussal és elcsépelt romantikával, ami egyeseknek fekszik, másoknak meg nem, ilyen egyszerű. Persze rá lehet fogni, hogy a hercegnő bokájától kezdve a rózsákig minek-milyen kapcsolata van egymással, mi-mit szibolizál, de most őszintén, változtat ez valamit a nyers lényegen? Nem. Eleve vicces egy ilyen erősen pink, nyál faktorral rendelkező dolgot szürreálisnak nevezni. ::^_^::
No comment...
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

So Utena iz still Serious Business. =)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Péter 2010.10.22. 16:50-kor.
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Andro »

Mivel ez egy Utena topic...
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Látom nem érted mit jelent a "serious business" kifejezés... :D
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Andro »

Dehogynem. Csak ironizáltam.
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Ja... hogy ez irónia akart lenni? Aha... értem.

Gondolom egyszerűbb és kényelmesebb megoldás lekezelni a másikat, mint hogy a "félmondatok és a rózsák mögött rejlő titkokat, szimbólumokat" esetleg kifejtsd. Bár az is lehet, csak én várok el sokat, amikor egy-egy ilyen kijelentés után megalapozott érvekre merek számítani. Ez útón kérek elnézést minden Utena lovagtól. =)
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Andro »

Nem tudom, de én olyan anime topicjába nem szoktam írni, amit nem szeretek. Szerintem te vagy kissé lekezelő az emberekkel, ahogy észrevettem. Észérvek? Majd ha felhozol párat, talán válaszol is rá valaki normálisan.
Kép
Avatar
Péter
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2010.07.17. 14:29
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Péter »

Javaslom olvass vissza, mert nem én kezdtem el erőltetni ezt a "de igenis bonyolult szimbolika van benne" témát. Ha pedig már észrevételeknél járunk, most se ezt fejtegeted, hanem burkoltan hülyézel.
Kép
Avatar
Andro
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2003.07.27. 13:14
Nem:
Tartózkodási hely: sajnos még mindig nem Tokióban :(
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Andro »

Szerintem itt hagyjuk abba ezt a vitát. Én nem szeretnék ebből balhét. Szóval részemről téma lezárva.
Kép
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: scineram »

Végére értem ennek is, és szép befejezése lett. Sokkal jobban tetszett a lezárás, mint a Pingdrámában. A komplett mitológia, amit a herceg köré építettek lenyűgöző volt, és a megvalósítás is igen hatásos. Tény, hogy sok ismétlődés volt, amikkel kitöltöttek egyes részeket, a párbajoknak is többnyire a körítése volt érdekes, és egyre elborultabb, de a karakterek fejlődése kárpótolt érte. A Wakaba elleni párbaj pedig számomra a legemlékezetesebb, ott nagyon is átéreztem a dolgokat. Idővel majd újranézem párszor, mert maradt még benne, amit elsőre vettem ki.
Kép
Avatar
supermario4ever
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2007.05.28. 05:40
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: supermario4ever »

Nemrég néztem végig, és kifejezetten szerettem. Bár a túlzottan elvont részekért nem voltam oda, de Utena személyiségét példaértékűnek gondolom azáltal, hogy ő volt az egyedüli, aki harc formájában szembenézett a fájdalmaival, és megküzdött velük. Bár a sokadik lépcsőzős jelenet már kifejezetten idegesített, és a Zettai Unmei Mokushiroku dalt sem élveztem már a kb. 15. résztől. Az utolsó részben ez a "leszúrom, de mégis megkeresem" dolog eléggé furcsán hatott, amikor néztem, kellett egy kis idő, hogy rájöjjek, miért is történtek úgy a dolgok, ahogy. A Movie nekem jobban bejött, mert az animében tényleg sok az ismétlés, és azt éreztem, hogy abban a bő 90 percben tökéletesen össze van foglalva az anime fő mondanivalója.
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Junchi »

supermario4ever írta:A Movie nekem jobban bejött, mert az animében tényleg sok az ismétlés, és azt éreztem, hogy abban a bő 90 percben tökéletesen össze van foglalva az anime fő mondanivalója.
Azért ezzel vitatkoznék. A felszíni dolgait tekintve tényleg igaz ez a kijelentés, viszont az alatt sokkal több van annál, mintsem, hogy beleférjen az egész 1,5 órába, főleg, hogy az egész egy roppant kényesen kezelt allegorikus utazás a felnőtté válás ösvényén, rengeteg részlettel, amiket nem lett volna túl szerencsés kidobni. Mindenesetre álljon itt (is) az elemzésem, amit AA-ról hoztam át:

SPOILER
Maga az anime tulképp egy "kissé" feminista köpenybe bújtatott, nagy adag szürrealizmussal nyakon öntött és klasszikus shoujo-toposzokkal megtámogatott coming of age történet. A lényeg tehát a felnőtté váláson van. Dios, a mesebeli herceg megmenti Uténát azáltal, hogy mutat neki valami örökké tartót: Anthyt és az endless szenvedését a sors körforgása miatt. Dios megosztja Uténával, hogy ha akarná, sem tudná megmenteni Anthyt, lévén már nem lehet többé herceg, hisz elvesztette nemességét (a kunyhós jelenet). Utena, hallva Dios szavait, úgy dönt, magára vállalja a herceg szerepét, hogy megmenthesse Anthyt az örökké tartó szenvedéstől. Innen Dios szavai is, hogy ha Utena felnőtt korára sem veszíti el a nemességét, akkor egy nap ismét találkoznak és sikerülhet Anthyt is felszabadítania.

A jelenre aztán elfelejtődik a dolog, Utenában csak a "herceg akarok lenni" marad meg. Az egész iskolát áthatja a csodákban és az örökké tartó dolgokban való hit, mindenki egy kvázi-idealizált álomvilágban él, ahol Akio (a.k.a a nemességét vesztett Dios) áll a többiek felett, amire több ízben is utalnak (csillagvizsgáló, a magasba, a mindenség fölé emelkedő torony, de maga Akio jelleme is ilyen). A párbajok ezekre a varázslatokra épülnek, ahol mindegyik egy-egy emberi érzést, változást vagy konfliktust szimbolizál. Uténának meg kell mindegyiket ismernie ahhoz, hogy végül eljusson oda, ahová az utolsó részekben: a Rózsa Kapujához - a felnőtté válás küszöbéhez. Maga a cím, Shoujo Kakumei Utena, azaz a forradalmat hozó lány is teljesen megállja a helyét, hisz valóban forradalmasítja az iskolát. A többi karakter képtelen szembe nézni a valóságból érkező problémáikkal, ezért inkább a párbajokat választják. Mikor elveszítik az adott összecsapást Uténával szemben, képesek lesznek szembenézni a valósággal, mintegy megadva nekik a helyes irányt, hogy kitörhessenek az illúziók fogságából (erre utal többek közt a csibe-tojás analógia is). Ez főleg a 37. epizódban válik nyilvánvalóvá, mikor a diáktanács egy emberként fogadja el Uténát, hisz végső soron ő nyitotta fel a szemüket, ráterelve őket a megfelelő útra, mely egyenesen a felnőtté váláshoz vezet. A főhősnő forradalmat gerjesztett, azonban számára még maradt egy utolsó akadály: megvívnia a saját, végső párbaját, hogy kitörhessen a tojásból. Ez azonban addig nem lehetséges, míg mesebeli álmokban és csodákban hisz, az örökkévalóságot jelentő kastélyról és nemes hercegekről ábrándozik. Mindezt aztán Akio egy csapásra le is rombolja a Revolution párbajukban, hisz mindaz, amiben Utena hitt, az pusztán illúzió volt, a gyermeki képzelőerő terméke. Se nemes herceg (hisz Dios halott és Akioként született újjá), se idealizált friendship, elvégre Utena (és vele Anthy is) ráébred arra, hogy ugyan akaratán kívül, de végig csak egy kölcsönös kihasználáson alapult a barátságuk. Minden tehát romokban, csak a racionalitás marad, így a kapu végül kinyílik, a kardok révén pedig Utena újjászületik: felnő. Ezért is „tűnik el” a végén, mert képes volt kitörni az Akio által uralt Világból (= iskola). Anthy is kiszabadul az őt és az emberségét fogva tartó koporsóból és immár nem, mint egy lélektelen baba, hanem mint ember indul el Utena keresésére, azaz lép arra az útra, ami végül őt is kivezeti majd a mesék világából és Akio karmaiból.
Avatar
supermario4ever
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2007.05.28. 05:40
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: supermario4ever »

Szépen leírtad, miről szól az anime. Igazából részint azért is volt 39 részes az anime, mert sok osztály / iskolatársuk személyes harcába nyerhettünk betekintést. Nekem leginkább Nanami esete maradt meg, amikor a tehenek csengője volt a nyakán, és szépen lassan ő maga is tehén lett, úgy beszélt, és ott legelt. Elég éles kifigurázása volt a manipulációnak. Viszont a 30-35. rész körül komolyabban kiábrándultam az animéből, mert nehezen viseltem, hogy túl sok a szimbolika, és kevés a valódi történet, de aztán ahogy visszatértünk az anime cselekményszálához, megint tetszett a dolog. De a lezárás volt, amit nem tudtam azonnal megérteni, kellett rajtam gondolkodnom egy darabig, hogy mit is akar az valójában mondani. Szerencsére nem álltam meg ott, hogy logikátlan a befejezés, hanem elkezdtem magamban magyarázatot keresni a dolgokra. Aztán meglett, és azt gondolom, hogy az Utena olyan anime, amit többször meg kell nézni ahhoz, hogy teljességében összeálljon a kép.

Az movie meg arra volt nagyon jó, hogy lezárta az egész történetet. Arra nyilván nem volt lehetőség, hogy a dolgok igazán mélyére érjenek, de azt gondolom, hogy amit lehetett, azt kihozták a 91 percből. És nemcsak a vége tetszett, hanem a táncos jelenet is. Esküszöm, az számomra majdnem egyenrangú volt a Disney-féle Szépség és a Szörnyeteg táncos jelenetével.
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Surci »

Jó is hogy feljött ez a topic, mert lassan aktuális lesz, tervezem már egy ideje revaccsolni, és ha minden jól megy, akkor a a jövő héten bele is kezdek. Junchi összefoglalójára +1, a lényeg leglényege jól kiemelve. viszont magam is a sorozatot preferálom, pont azok miatt a részletek és karakterutak miatt, amelyeket egyszerűen képtelenség egy másfél órás moziban összefoglalni. A mozira mindig is csak egyfajta eyecandy-és fanszervíz-kiegészítőre tekintettem, a lényeg pont azokban az első látásra nem egyértelmű szimbólumokban és részletekben van, amelyek a sorozatot fémjelzik. Majd kivesézem ha befejeztem ^^
supermario4ever írta:nehezen viseltem, hogy túl sok a szimbolika, és kevés a valódi történet


Akkor a Pingvindob uccsó harmadától kinyúlnál :vigyor: De ha tetszett az Utena, akkor javaslom azt is megtekintésre, ugyanúgy Ikuhara keze munkája, én 2 hete fejeztem be... Nagyon tetszett, de NAGYON más lényegét tekintve, és a szimbolikájának visszafejtése még egy fokkal húzósabb. De legalább van min agyalni unalmas munkaóráimban ^^
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
supermario4ever
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2007.05.28. 05:40
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: supermario4ever »

Azt speciel nem tudom, micsoda, melyik anime. Még soha nem hallottam róla.

Kicsit OFF: Mellesleg ahogy elnézem a My Anime List profilodat, eléggé kritikus vagy az animékkel szemben. ^^'
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Surci »

supermario4ever írta:Azt speciel nem tudom, micsoda, melyik anime. Még soha nem hallottam róla.
EZ. Pont tegnap írtam róla a topicjába, de azt sztem akkor se nyisd meg ha az ismertető alapján felkeltette az érdeklődésedet, mert tele van spoilerrel. Van egy rakat áthallása az Utenával, mert ugyanúgy Ikuhara készítette mint ezt. Az is egy kicsit fura és nagyon sok szimbólumot használó, sokrétű történet, csak a téma más.

OFF
supermario4ever írta:Mellesleg ahogy elnézem a My Anime List profilodat, eléggé kritikus vagy az animékkel szemben. ^^'
Ugyan, majdnem a felük 6-os "good" vagy jobb minősítést kapott. Persze az egy szubjektív lista, de azért a 8 vagy afeletti értékeléshez már tudniuk kell kell valamit azon túl, hogy "há' azé nem vót olyan rossz" :D De megnézheted az itteniek MAL-listáit, keményen kihasználjuk a tízes skálát ^^/OFF
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
supermario4ever
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2007.05.28. 05:40
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: supermario4ever »

Megnyitottam a topicját, de nem olvastam el, mert láttam, hogy az animét elemezted igen részletesen, nem olvastam el. Tehetek vele egy próbát, de annyi anime van nálam is a plan to watch, és az "on-hold" listámon, hogy előbb azokat szeretném megnézni. Meg átnézem a "dropped" listámat, hátha van olyan, amelyiket megnézném.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Surci írta:No para, nem Utena vagy hasonló...
Na, szóval Surci ezen mondatáról (és a "ki mit nézzen?" egyezkedős játékról XD) eszembe jutott, hogy volt egy Utena AMV, amit lehet linkeltem már az AMV-s topicba is, mert poén, meg minden, viszont még nem meséltem el, hogy nálam ennek külön története van. XD Szóval a videó utolsó egy percében lejátszódó cselekmény teljesen olyan, mintha a sorozat nagy fináléja egy Utena & Anthy vs Touga & Kyouichi párbajban valósulni meg, amit még ráadásul tovább cifráznak olyan jelenetekkel, mint hogy kardozás közben kocsival próbálják elütni Utenát, vagy amikor Touga biciklivel (XD) hajt felé, kezében karddal... XDDD Ezt a "nagy felfedezést" egyik nap haverral is megosztottam (közben persze jól továbbszőve a fináléig eljutó útvonalat "fanfic" formájában... XD), amit ő kissé fáradt fejjel végighallgatott, majd csak annyit mondott: "Titkos, nem akarlak elkeseríteni, de arra gondoltál már, hogy mivel ez egy AMV, lehet, hogy itt igazából két harcot vágtak össze és marhára nem egyszerre párbajoznak négyen?" Oké, gondoltam rá, de valahogy annyira epicnek tűnt ez így a végére, hogy nem nagyon tudtam elképzelni más lezárást. XD Szóval igazából az érdekelne, hogy aki látta, mondja már el nekem, hogy ez a vége, vagy legalább valami hasonló? XD Mert én tök jól szórakoztam azon, hogy "Utena felrúgja a szabályokat azzal, hogy ő lesz a "herceg", meg nem akar Touga "hercegnője" lenni, de erre ők is csavartak egyet a "rendszeren" és a "gay route"-ot választva a Touga x Kyouichi páros összeállt egy "herceg-hercegnő" párrá, hogy a yuris Utena x Anthy párost mindenáron legyőzzék". XDDDD Aztán lehet, hogy ez csak egy hülye "fanfic", aminek alig van köze a sorozathoz, de kérlek segítsetek, nem akarok hülyén meghalni! XD (Ja, ha ez ösztönöz valakit: ha tényleg ennyire epic, akciódús és klisé-kifordító a lezárás, még az is lehet, hogy egyszer majd ráveszem magam és végignézem, ha erre fut ki, mert ilyet azért tényleg ritkán látni. XDDD)
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Titkos írta:aki látta, mondja már el nekem, hogy ez a vége, vagy legalább valami hasonló? XD Mert én tök jól szórakoztam azon, hogy "Utena felrúgja a szabályokat azzal, hogy ő lesz a "herceg", meg nem akar Touga "hercegnője" lenni, de erre ők is csavartak egyet a "rendszeren" és a "gay route"-ot választva a Touga x Kyouichi páros összeállt egy "herceg-hercegnő" párrá, hogy a yuris Utena x Anthy párost mindenáron legyőzzék". XDDDD Aztán lehet, hogy ez csak egy hülye "fanfic", aminek alig van köze a sorozathoz, de kérlek segítsetek, nem akarok hülyén meghalni! XD
A Touga × Saionji dolog valóban benne van az animében, legalábbis az utolsó két arc-ban jah, erősen passionate male friendshipbe hajlik át a kapcsolatuk, ahogy az IS benne van, ahogy ők ketten együtt harcolnak Utenával (legalábbis Touga, Saionji közben kocsizik, amiről eszembe jutott, hogy az autót, mint szimbólumot a mai napig utálom ebben a cuccban, már csak azért is, mert elég sok mindent bele lehet magyarázni, nem olyan "egyértelmű", mint Akio többi dolga mondjuk a toronnyal, a kastéllyal, a csillagvizsgálóval és társaival.) Mindenesetre az is igaz, hogy az AMV-ben, azok az osztott képernyős részek két külön párbajról szólnak (külön Tougával és külön Saionjival).

Az utolsó arc viszont nem ez - az egy annál sokkal komplexebb és sötétebb dolog az anime-történelem egyik legnagyobb, mégis legkedvelhetőbb g*cijével a főszerepben. :D
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Surci »

Látom Junchi már megválaszolt pár dolgot, én meg nem különösebben mennék bele ennek az AMV-nek a "szakszerű elemzésébe", mivel durván rohasztotta az agyamat, de a végéről szóló kérdéseidre azért válaszolnék:
Titkos írta:"Titkos, nem akarlak elkeseríteni, de arra gondoltál már, hogy mivel ez egy AMV, lehet, hogy itt igazából két harcot vágtak össze és marhára nem egyszerre párbajoznak négyen?"
Az a négy inkább három, mert Anthy sosem párbajozik. A legtöbb jelenet valóban egy-egy külön párbajból van összevágva, de a végén az utolsó pár másodperc egy közös Touga&Saionji vs. Utena-meccs :D.
Titkos írta:Szóval igazából az érdekelne, hogy aki látta, mondja már el nekem, hogy ez a vége, vagy legalább valami hasonló?
Nem ez a vége, még csak nem is hasonló :D Ahogy az összes párbaj, úgy a legvégső harc is allegórikus, de a végső "harcot" nem Tougáékkal vívja Utena, hanem Akio-val, aki tényleg egy marha stílusos és epic antagonista.
Titkos írta:Touga biciklivel (XD) hajt felé, kezében karddal...
Az egy oldalkocsis motorkerékpár XDDDD Persze ez is csak egy szimbólum, mint minden más ebben a cuccban, de az sem véletlen hogy nem kocsival próbálják elintézni, mert autót csak Akio vezethet :D
Titkos írta:erre ők is csavartak egyet a "rendszeren" és a "gay route"-ot választva a Touga x Kyouichi páros összeállt egy "herceg-hercegnő" párrá, hogy a yuris Utena x Anthy párost mindenáron legyőzzék"
Hát ez a "gay route" meg "passionate male friendship" így bishikkel itt képileg inkább csajoknak szóló fanszervíz, de valójában arról van szó, hogyan viszonyul egymáshoz a két régi barát, Saionji és Touga, és az sem véletlen, hogy ki vezeti a mocit és ki a támadó a párosból.
Titkos írta:Ja, ha ez ösztönöz valakit: ha tényleg ennyire epic, akciódús és klisé-kifordító a lezárás, még az is lehet, hogy egyszer majd ráveszem magam és végignézem, ha erre fut ki, mert ilyet azért tényleg ritkán látni. XDDD
A lezárása, meg úgy az egész cucc meglehetősen klisé-fordító, de nagyon nem úgy, ahogy a fenti AMV-ből lejön, sokkal darkabb és összetettebb a dolog :D Én ugyan örülnék ha egyszer rávennéd magad, mert erről szintén oldalas elemzéseket lehet írni, akár a benne szereplő kapcsolatokról, pszichológiáról, szimbolikáról és egyebekről, de olyan ez is mint a Pingvindob, nem biztos hogy bejön mindenkinek - neked pl. a kettő közül inkább azt ajánlanám elsőnek, ha mindenképpen Ikuhara-féle cuccot akarsz nézni.
Junchi írta:eszembe jutott, hogy az autót, mint szimbólumot a mai napig utálom ebben a cuccban, már csak azért is, mert elég sok mindent bele lehet magyarázni, nem olyan "egyértelmű", mint Akio többi dolga mondjuk a toronnyal, a kastéllyal, a csillagvizsgálóval és társaival.
Pedig szerintem simán az egyik legjobb dobás volt Akio kocsija, akár mint szimbólum, akár mint coolfaktor :D
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Surci írta:...én meg nem különösebben mennék bele ennek az AMV-nek a "szakszerű elemzésébe", mivel durván rohasztotta az agyamat...
XDDDDDDDDDDDDDD Amúgy köszönöm mindkettőtöknek, tehát akkor úgy "60%-ban stimmelt" a dolog. XD Mármint úgy értve, hogy Utena vs Touga & Kyouichi kardpárbaj tényleg van, sőt, az is stimmel, hogy "az egyik kardozik, a másik kocsizik", viszont voltak azért benne összevágások is, meg a háttérsztori nem egészen az volt, amit én tippeltem. XD

Btw, a "fanfic" alapjait azért spoilerbe leírom és akkor rögtön érthető lesz, hogy mire gondoltam "négyes kardozás", meg "gay route" alatt... XD Inkább spoilerbe rakom, mert kb. annyi canon alapja van, mint Surci múltkori Oppaimonogatarijának (jó, annál talán valamivel több... XDDDD), de akit érdekel, a lényeg:

SPOILER
Szóval a felütés odáig canon, hogy az Utena "alaptétele" is az, hogy "Utena nem akart a hercegre várni tétlenül, hogy megmentse, inkább ő maga lett a "herceg"", illetve azt is beleépítettem a "ficbe", ami az animében megtörténik: hogy Utena párbajozik a korábbi fazonnal, aki Anthy "lovagja" és miután legyőzi őt, ő lesz az "új lovag", akinek védelmeznie kell a "rózsa hercegnőt" a kihívók ellen. (Vagy valami ilyesmi, de minden Utena leírásban így vezetik fel a sztorit, szóval eddig még olyan nagy baromságot nem írhattam. XD) Na és innentől jön be az "agyrohasztó AMV storyline", avagy az "alternate Titkos-version": az "én Utenámban" úgy működik a dolog, hogy a "rózsa hercegnő" egyfajta powerrel is bír: a mindenkori "lovagnak" ő adja a fegyvert, konkrétan belőle "idézik ki" a kardot. Emiatt van olyan kitüntetett szerepe, kissé úgy vannak vele, mint egy mágussal, látnokkal, stb., mert hát mégis csak powerupot ad annak a kezébe, aki "birtokolja" őt. Egészen Utena megjelenéséig mindig úgy volt, hogy egy férfi lovag volt az irányítója/védelmezője Anthynak (ezt valahogy úgy képzeljétek el, mint a Fate széria master-servant viszonyát, ami tök jó vonatkozási alap, mert abból sem láttam még egyetlen epizódot sem... XDDDD), aki cserébe párbajokhoz elővarázsolta neki a kardot és ez a konzervatív törvény áll fenn emberemlékezet óta. (Értelemszerűen amúgy Anthy nem valami "halhatatlan C.C.", hanem egyszerűen generációnként van egy "lovag" és egy "hercegnő", csak az Utena jelenkori sztorijában épp Anthy az.) Mivel azonban Utena nem bírta nézni, ahogy Kyouichi "hit me baby one more time!"-ot "játszik" Anthyval, kihívta őt párbajra, aztán a fazon annál nagyobbat nézett, amikor le is győzte. XD Ezzel tehát kvázi Utena "felrúgta a régi rendszert", hiszen a történelemben először lett lány-lány páros a lovag és a hercegnő/fegyver is. :D Itt jön be a képbe Touga, aki erősen hajt Utenára és eddig is zavarta, hogy a csaj láthatóan "immunis" a közeledésére, de Utena rendszer-felrúgó húzásával végképp kiborul nála is a bili és úgy dönt, párbajra hívja, afféle "ha Kiyouichi elcseszte, majd én megmutatom, hogy a nőnek a konyhában a helye!" hímsoviniszta hozzáállással, aztán (guess what... XD), Utena őt is elpicsázza. XDDD Mindkét fazon eléggé durván kiborul, egyrészt maga a vereség ténye miatt, másrészt, mert elkezdenek az egész addigi rendszerben kételkedni, hiszen nem értik, hogy lehetséges, hogy egy amúgy is "rendszermegdöntő csaló" mindkettőjüknél erősebbnek bizonyuljon? Plusz még minderre rájön a férfiúi sértettségük is: Kyouichi úgy értelmezi, hogy "a nőm elhagyott, ráadásul egy másik nő miatt", Touga pedig már azon felidegeli magát, hogy életében először nem tudott megkapni egy csajt, ráadásul most az a csaj lett a "lovag". :D Mivel mindkettőjüket jól elverték, arra a következtetésre jutnak, hogy egy azonos nemű páros ellen csak egy másik azonos nemű páros veheti fel a versenyt és most már ők is köpnek a törvényre: eldöntik, hogy egyik lesz a "lovag", másikuk a "fegyver/hercegnő" (ez látszik az agyrohasztó AMV-ben 3:10 környékén, ahol egyszerre mutatják, ahogy Utena Anthyból, Kyouichi pedig Tougából summonálja a fegyvert), valamint (mivel azért ők az én sztorimban negatív karakterek, bár valami azt súgja, hogy a canonban is... XD) hogy abszolút biztosra menjenek, nincs kedvük fair play módban kardozni, ezért eldöntik, hogy amíg az egyik vív, addig a másik kocsival próbálja elütni Utenát. (Abban bíznak, hogy a kocsival való elcsapás, vagy a karddal való leszúrás közül az egyik csak összejön nekik... XDDD) Persze mivel Utena a főhős, "természetesen" még ekkora ellenszélben is le tudja verni őket és mivel az AMV eddig tart, én sem írtam tovább a ficemet. XD Viszont még annyit hozzátennék, hogy ha már írtátok, hogy Akio a final boss a canonban is, akkor nálam is az lesz majd a legutolsó arcban. XD Nem meglepő módon ki fog róla derülni, hogy ő is belepiszkált a rendszerbe: a korábban "nyugdíjazott" hercegnő-fegyverek erejét szívta magába, ekkora magic power pedig már majdnem szuperhős-képességekkel ruházta fel őkelmét. Ilyen pl. a "Needle Skin" nevű skill, ami gyakorlatilag élő tűpárnát csinál a használójából (nem véletlenül mutatják az animében, hogy Akio kaktuszokkal alszik, ez egy szimbolikus utalás... XDDD), vagy a "Machine Control" nevű ability, amivel gyakorlatilag telekinetikus módon tud bármilyen mechanikus dolgot az irányítása alá vonni. (Azt hittétek, puszta véletlen, amikor úgy pózol, hogy a nyitott tetejű kocsiból kimászik a motorháztetőre és kigombolt inggel ül a szélvédő előtt, miközben 200-al hajt? XD Simán fának menne, ha nem lenne ez a képessége... XDDD) Megjegyzem, ez utóbbi skillt nagyon szemét módon fogja kamatoztatni az Utenával való végső harca során, amikor is kocsivá változtatja a csajt (csak hogy a mozifilmre is utaljunk... XD) és ezzel a képességével próbálja irányítani, ráadásul vele akarja elütni Anthyt, afféle "mind controlt nyomok rád, csak hogy megtapasztald, milyen az, ha saját kezeddel ölöd meg a szerelmedet, mialatt végig tudatodnál vagy!" stílusban, de persze Utena végül ennek is ellenáll, mert "a szerelem mindent legyőz". XDDDD


És igen, ezt így mindet abból a fenti AMV-ből, plusz a topicban lévő ilyen-olyan (régi és új XD) fórumpostokból ollóztam össze egy "fanficcé". :D Megírva persze ténylegesen nincs, mert azért annál nekem is van jobb dolgom, mint ilyen "elMARVELizált" AU Utenát írni, de gondoltam, ha már Surci is kiírta magából múltkor az Oppait, alvaro meg lazán úgy Madokázik, hogy hozzákeveri a canonhoz hol a saját, hol valami tök random fazon fanficét, úgy gondoltam, ennyi nekem is jár. XDDD (Btw, azért az megvolt, hogy a canonban Anthy nem kardozik, a "bicikliért" meg akkor elnézést, de a klipben tényleg annak látszott... XDDDD)
Kép
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Utena

Hozzászólás Szerző: Surci »

Na ide volna egy csomó gondolatom, de most megpróbálom rövidre fogni. Egész végig azon gondolkodtam hogy megéri-e azt a 9-est amire belőttem vagy 7 éve, a revaccs után, és azt kell mondjam, hogy nagyon is. Olyan komplexen össze van rakva az egész, hogy nem győztem csodálni Ikuhara rendezői kvalitásait. Külön kiemelném a baromira erős képi szimbolikát, ami ennek a cuccnak egy teljesen egyedi háttértartalmat biztosít, valamint az elsőre bejáratott sablonoknak tűnő, ám komplex karaktereket (tényleg MINDEGYIK az, ami elég nagy szó ahhoz képest hogy milyen sok szereplőt mozgat ez a sorozat - ezért is jó, hogy majdnem 40 epizód, ebbe nagyon szépen belefér mindenkinek az összes nyavalyája), valamint a közöttük lévő, igencsak összevissza kapcsolati hálót. Szimbolikáról jut eszembe (olvasva itt felül azt a jó sok évvel ezelőtti "vitát"): ezt nem úgy kell érteni, hogy itt MINDENNEK jelentése van és aki nem fogja fel az összeset az nem fogja érteni az animét, hanem hogy sok cuccal ellentétben ide nem véletlenszerűen vagy erőltetett módon vannak bedobálva egyes szimbólumnak szánt elemek *khm NGE, FLCL, stb... khm* hanem valóban szervesen kapcsolódnak a karakterek múltjához-jelenéhez, oda-vissza utalva egymásra, rendszerré állva össze (és elég kapaszkodót hint el az anime is, különösen Akio). Ennek igazán az utolsó 2-3 epizódban, a finálénál lesz nagy szerepe, ez az egyetlen része ahol tényleg minden allegórikus amit látunk, de addigra már megszokja az ember hogy WTF esetén a mögöttes jelentéstartalmat érdemes keresni.

Amit még a sorozat számlájára lehet írni a komplex tartalmon és karaktereken túl, hogy mennyire jól el van találva hangulatilag az egész. Itt most nemcsak a shoujo látványvilágra gondolok, hanem arra hogy milyen remek arányban keveri a hangulati elemeket: soha nincs egyszerre túl sok angst, bár észrevehetően darkul, ám végig szórakoztató, kellően poénos, marhára pózőr, de mindezek ellenére nem megy át komolyanvehetetlen hülyeségfestbe (én Nanami hülye fillereit is nagyon bírtam, bár a tehenes rész a végére már inkább lefárasztott, viszont a tojásoson szétröhögtem magam:D ). Itt jobban eltalálták az arányokat mint a Pingvindobnál, aminek az utolsó harmada már túlságosan tömény és angsty lett. Viszont a komolyabb jelenetek nagyon toppon vannak,
SPOILER
a kedvencem Juri második bukása T_T, Anthy árulása, valamint a finálé, amikor a millió kard örvénye átszúrja Utenát és a nagy párbajtér összeomlik, na az ÜT.
A tematikus ívek is jól vannak felépítve mind keret szempontjából, mind hangulatilag: az első arc az idealizmusról szól, a Black Rose sagában már nyomasztóbb, sötétebb és "halálközelibb" az atmoszféra, végül Akio íve jóval szexualizáltabb annak minden kellékével és szimbólumával, és a fináléra persze kellően serious lesz az egész.

Külön karakterelemzésekbe ebben a postban nem megyek bele, pedig mindenkiről lehetne legalább egy oldalt írni (bár ha valakit érdekel, darabokra szedhetünk ebből a cuccból bárkit és bármit, mert itt VAN mit elemezni :D, csak ma este nincs agyam), viszont volna két észrevételem Akióról és Anthyról:

1. Csak nekem tűnik úgy hogy hercegünk egyáltalán nem felnőtt? Szal oké, életkor szerint igen, meg a pozíciója is erre utal, de a viselkedése nem. Jegyese van, de összevissza csalja; magas pozícióban van, de nem maga kaparta ki a gesztenyét, hanem protekcióval került helyzetbe; érdemi munka helyett párbajszervezéssel fogalkozik (Anthy meg is jegyzi neki a végén, hogy "játszadozz csak tovább onííchan"); az autója is tipikus playboy-mobil, nem mondjuk egy S-Class Mercedes (W-140, korabeli S-modell :D), ami szintén elég férfias, de megállapodottságot sugall; Tougáékkal barátkozik, akik marhára nem az ő korosztálya, és ez most független attól hogy milyen tervei vannak velük, mert más, felnőtt barátai nincsenek, legalábbis nem ismertek, stb... Ez már régebben is szemet szúrt, és nekem úgy tűnik, mintha Akio elfelejtett volna felnőni, vagy legalábbis tudomásul venni hogy elmúltak már azok az idők, amikor hinni lehet az idealizmusban (legyen az saját vagy egy ideális emberkép) és ez a görcsös "nemesség-visszaszerzési" projectje mintha az idő visszaforgatására irányulna, abba az időbe, amikor még "tiszta" (vagyis éretlen) volt. Mert a Rózsa kapuja mögött Anthy áll, de ezt ő, nemességét elvesztve már nem képes kinyitni - nem tudja meg nem történtté tenni az eddigi szenvedésekit és a saját szemétségeit, ezért az ő szempontjából mindegy is, hogy Anthy végül elhagyja, mert bármit is tenne, nem tudná megkapni azt, ami a kapu mögött rejlik, így viszont a jelenbe van fagyva, a múltja elveszett, jövője pedig nincs, mert képtelen tudomásul venni, hogy fel kellene nőnie és befejeznie a gyerekes viselkedést... Érdekes kontraszt, hogy a Diáktanács tagjai az utolsó jelenetben már nem viselik a Rózsagyűrűket, szal még ők is előbb nőttek fel és jutottak túl a saját "kastélyuk" falain, mint Akio. Persze nem is ő mutatta meg nekik az utat, hanem Utena.

A másik pedig, hogy kicsoda Anthy. Most nem mint a Rózsa Menyasszonya, hanem mint ember, ill. ki volt ő a múltban, a kunyhós jelenet előtt? Nem tudom mennyire reális az, hogy tényleg Akio húga lenne (persze ez elég beteg, de Ikuharánál nem kell túl messzire menni ilyesmikért...), viszont azzal, hogy kvázi feláldozta magát Diosért, szerintem valójában ezzel ölte meg, hiszen ezzel megadta a lehetőséget Akionak, hogy következmények nélkül megtehessen bármit, úgyis ő fogja viselni a büntetést - de Akio így már nem is lehet "nemes" soha többé, hisz egy "nemes" ilyesmiket nem tesz, épp azért nemes. És nem túl tiszta az a rész, hogy igazából mi lett volna Dios feladata, miben ment tönkre annyira hogy Anthynak kellett "megváltania"? Mentse meg az összes hercegnőt - de erre senki nem képes, csak ő ezt nem volt képes tudomásul venni, és a magát érte áldozó Anthy-t nemhogy tisztelte volna azért mert megmentette, de hanem még bűnbaknak is állította, így vesztvén el saját nemességét? Anthy is egy elég bonyolult karakter, tipikusan egy bántalmazó kapcsolat szenvedő alanya, de elhagyni meg nem akarja Akio-t, mert szereti - azt a részét, amelyik már rég halott. meg arra is remek példa hogy aki maga nem akarja, azon nem lehet segíteni - ez is egy durva lecke Utenának.

Kissé zavaros lett ez a fenti két bekezdés, de az anime többi része teljesen tiszta, ezeken meg pörgök már egy hete, azért is csak most postoltam. Vélemény?
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Válasz küldése