Kínai webnovelek, danmei regények

Írások, regények, kedvenc könyvek, könyvajánlók
Avatar
GentleRain
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2022.07.08. 13:29
Nem:
Tartózkodási hely: Tata
Kapcsolat:

Re: Kínai webnovelek, danmei regények

Hozzászólás Szerző: GentleRain »

Ricz írta: 2024.01.12. 17:13
GentleRain írta: 2024.01.06. 18:43
iskariotes írta: 2023.12.26. 21:12 ^^
De most komolyan miért nem a magyar átírás van használva, ha már fordításról van szó?
Mert hála égnek a regényeknél a pinyin átírást alkalmazzák, a manhuánál pedig az angolt. Aminek az alapja a pinyin átírás. Jobban is néz ki, meg a hazai rajongók is így szokták meg. Ha Vej Vuksziánt, Dzsáng Csenget, Lán Vángdszít, meg hasonlókat kéne olvasnom, a falnak mennék. Elég a japán, meg koreai regényekben/mangában/manhwában ezt olvasni.
Illetve a magyar átírás minden keleti nyelvnél egy fos, mert "a kiejtés elve szerint írjuk át", csak épp a kiejtés maga hibás, így a fonetikus átirat is hibás lesz (és akkor szóba se került az az eset, amikor nincs hivatalos latin betűs átírás, hanem párhuzamosan 3 vagy 4 verzió is kering, lásd a koreait). Ez igaz a kínaira, vietnamira, arabra, japánra egyaránt.
Na, igen, ez meg a másik. Nem véletlenül nem vettem soha a Mangafan mangáit. Mikor az Angyalok menedékében ilyet olvastam, hogy Szecúna, Szárá (Sara neve nem is japán, de mindegy), vagy a Gravitationben Súícsí, meg Yúki, vagy Szakúma Rijuícsi (máskor meg Rújícsi) és társai, azt hittem, a falnak megyek.
Amúgy az orosz nevek is elég furán vannak magyarra fonetizálva, de ahhoz már hozzászoktunk. De az ázsiai neveknél ezért is szerencsésebb az angol átírás. Még akkor is, ha a koreai neveknél pl. akár kétféleképpen is lehet angol fonetikával írni a neveket. De még mindig pontosabb, mint a magyar, amihez ugye szabály szerint a legtöbb kiadó ragaszkodik. Mintha a dolog kőbe lenne vésve. Holott a mai fiatal generáció egyre inkább az angol átírást preferálja. Én meg mindig azt preferáltam, pedig nem vagyok már huszonéves.
"Ne gondoljuk, hogy valaki túlságosan tökéletes!"
Válasz küldése